Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Телевізійний моніторинг президентської виборчої кампанії 2014 року включає дослідження восьми всеукраїнських каналів, які доступні широкому колу глядачів, тобто входять у більшість пакетів операторів телебачення:
1+1 – програми "ТСН" та "ТСН-тиждень"
Інтер – програми "Подробиці" та "Подробиці тижня"
Перший національний з програмою "Підсумки дня"
ТРК"Україна" – "Події" та "Події тижня"
5 канал - програми "Час новин" та "Час. Підсумки тижня"
ICTV – "Факти" та "Факти тижня"
TVi – з програмою "Сьогодні "
СТБ – програма "Вікна-новини".
Об’єктом дослідження є інформація про п’ять найрейтинговіших кандидатів у президенти за даними соціологічних опитувань , а також таких, що представляють основні рейтингові політичні сили:
Петро Порошенко, самовисуванець, позафракційний
Юлія Тимошенко, лідер партії "Батьківщина"
Михайло Добкін, кандидат від Партії регіонів
Сергій Тігіпко, колишній "регіонал", самовисуванець
Петро Симоненко, лідер Комуністичної партії України.
Окрім того, відстежується діяльність в.о. президента Олександра Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з метою виявлення можливої агітаційної діяльності на посадах на користь Юлії Тимошенко.
Мета дослідження: з’ясувати чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про кандидатів на посаду президента України для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час президентських виборів 2014 року. А також чи мають кандидати рівний доступ для представлення своєї позиції у телевізійних медіа.
У дослідженні інформація розрізняється за трьома тональностями: нейтральна, позитивна та негативна. Емоційна забарвленість інформації відображає, яке враження справляють телевізійні сюжети на глядача. Тональність визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки кандидата (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації, добірки відео тощо).
ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Виборча кампанія 21-27 квітня 2014 року у телевізійних медіа висвітлювалася значно активніше, ніж у попередні тижні.
Головними темами тижня були: приїзд до Києві віце-президента США Джозефа Байдена, зустріч із першими особами Україна, а також іншими українськими політиками. Ситуація із сепаратистськими рухами на Сході України: відновлення антитерористичної операції, захоплення терористами представників місії ОБСЄ у Слов’янську на Донеччині, вбивство двох активістів у Горлівці. Вибух на АЗС у Переяславі-Хмельницькому. Напад на меджліс у Криму та заборона лідеру кримських татар Мустафі Джемілєву в’їжджати на півострів. Очікування кредиту від МВФ для України. Страйк гірників "Краснодонвугілля" на Донеччині. Форум української та російської інтелігенції в Києві.
Основними темами повідомлень у виборчій кампанії були заяви кандидатів у президенти щодо вирішення ситуації на Сході України, поїздки регіонами, представлення виборчих програм. Михайло Добкін презентував зміни до Конституції, запропоновані Партією регіонів. Юлія Тимошенко їздила на Дніпропетровщині та Донеччину. Сергій Тігіпко відновив партію "Сильна Україна" та представив передвиборчу програму. Петро Порошенко їздив на Луганщину та до Вінниці.
Найбільше інформації про Юлію Тимошенко – 22,5%. На другому місці – Петро Порошенко 16,7%. Приблизно на одному рівні за кількістю інформації Михайло Добкін ( 13,4%) та Сергій Тігіпко (12,3%). Зовсім мало інформації телебачення представило про Петра Симоненка - 0,4%.
Найбільше негативної інформації - про Юлію Тимошенко та Михайла Добкіна. Хоча негативно забарвлені повідомлення – є про всіх кандидатів, крім Симоненка, про якого у теленовинах говорили дуже мало.
Про діяльність перших осіб держави – в.о. президента Олександра Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка інформації багато. Приблизно стільки ж як про лідерів виборчих перегонів. Використання адмінресурсу на користь одного із кандидатів не простежується, повідомлення виключно про їхню діяльність як про чиновників. Телеканали подають звернення перших осіб країни, репортажі із засідань Верховної ради та Кабміну.
ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ КАНДИДАТІВ У ПРЕЗИДЕНТИ ТЕЛЕКАНАЛАМИ
ICTV, програми "Факти" та "Факти тижня з Оксаною Соколовою"
Випуски розпочинаються з актуальних тем, зокрема, щодо ситуації на Сході країни. Багато міжнародної новин. Інформацію подають неупереджено, повно та об’єктивно.
Передвиборчі новини, як і на більшості телеканалів, висвітлюються у короткому інформаційному блоці. Найбільше про Юлію Тимошенко, Петра Порошенка та Сергія Тігіпка. Удвічі менше інформації, порівняно з іншими кандидатами, про Михайла Добкіна. Лише 9 секунд приділено Петру Симоненку. На каналі уникають негативної інформації – її немає. Явних зловживань і симпатій не простежувалося.
Сюжети про кандидатів інформативні: містять і тези передвиборчих програм, і позиції кандидатів щодо ситуації на Сході України:
Юлія Тимошенко – запропонувала не витрачати гроші на участь у платних дебатах та на рекламу, а спрямувати їх на захист країни (Факти, 21.04.14); відвідала Дніпропетровськ. Зустрілася з губернатором Ігорем Коломойським, побувала в штабі спецпідрозділу "Дніпро-1",поспілкувалася з бійцями на блок-посту на в’їзді до Дніпропетровська та вирушила до Донецька на переговори з людьми, які блокують адмінбудівлі (Факти, 22.04.14); відвідала Луганськ. Через посередників передала людям, які утримують адмінбудівлі, протокол взаєморозуміння, в якому зазначено про фінансову самостійність регіонів та амністію тим, на чиїх руках немає крові (Факти, 24.04.14); усю відповідальність за ситуацію на Сході України та смерті людей поклала на Володимира Путіна і звинуватила його у проведенні неоголошеної війни (Факти, 26.04.14).
Петро Порошенко – погодився взяти участь у теледебатах та пройти детектор брехні на каналі СТБ (Факти, 21.04.14); на зустрічі з Джозефом Байденом обговорили майбутню співпрацю України та США, Порошенко заявив, що влада має гарантувати безпеку, робочі місця і економічне зростання, а до сепаратистів не може бути толерантності (Факти, 22.04.14); відвідав Луганськ, де висловив пропозиції щодо децентралізації влади, зокрема, спершу передати повноваження місцевим радам, а для контролю за ними запровадити Інститут перфектів (Факти, 24.04.14); політик пообіцяв євроінтеграцію, яка допоможе повернути Крим, модернізувати Україну, децентралізувати владу, зробити суди незалежними та зміцнити обороноздатність України (Факти, 26.04.14).
Сергій Тігіпко – презентував передвиборчу програму "Як нам зберегти країну". Її основні тези: припинити бездіяльність влади, сформувати уряд професіоналів, розпустити тимчасові збройні формування, стабілізувати курс національної валюти, провести реформу місцевого самоврядування, закріпити у Конституції статус російської мови як другої державної (Факти, 23.04.14); відвідав Херсон, де заявив, що Україна обов’язково поверне Крим, якщо зміцнюватиме економічні зв’язки з Автономною Республікою (Факти, 24.04.14); у Миколаєві заявив про необхідність покращення інвестиційного клімату, активно розпочати боротьбу з корупцією та реформу місцевого самоврядування, яка зламає жорстку схему централізації (Факти, 25.04.14).
Михайло Добкін – усі політичні сили повинні підписати меморандум порозуміння, російську мову зробити другою державною, повернути в ефір російське телебачення та провести повну децентралізацію влади (Факти, 24.04.14).
Інтер, програми"Подробности" та "Подробности недели"
Випуски новин, як правило, розпочинаються з подій на Сході країни. Сюжети супроводжуються прямими включеннями, думками експертів, політологів. Третину ефіру присвячено міжнародним новинам, зокрема, реакції світу на події в Україні. Інформація висвітлюється детально та об’єктивно.
Цього тижня побільшало передвиборчих новин. Позиції та заяви кандидатів у президенти представлені у короткій рубриці (із 3 - 4 сюжетів) "Кандидатский забег".
Найбільше інформації – про Юлію Тимошенко, удвічі менше – про Петра Порошенка. Вони були гостями студії. Третю позицію за кількістю інформації посідає Михайло Добкін.
Відвертої підтримки одного з кандидатів не простежується. Проте іноді відчутні симпатії та антипатії. Наприклад, інформації про Юлію Тимошенко канал подає багато, але часто з іронією та використанням маніпуляційних технологій.
22 квітня подано низку сюжетів про поїздки та заяви кандидатів у президенти. Вони були малоінформативними та опосередковано спрямовані на те, щоб підкреслить негатив про Юлію Тимошенко:
- "МихаилДобкин, бывший губернатор Харкова, представил проект изменений в Конституцию. Там и о статусе языка, и о полномочиях регионов, и о властях нынишних: "Сегодня нет полноправного президента в стане, сегодня некому руками, ногами и другими частями тела максимально защищать свои чрезмерные полномочия в Конституции".
- Юлія Тимошенко була у Дніпропетровську, де провела зустрічі з губернатором, місцевими бізнесменами, проінспектувала блок-пост. "… Еще раз заявила о том, что олигархи объединились стройными рядами, но идут не за ней…".
- "А вот о самой Юлии Тимошенко высказался конкурент Анатолий Гриценко в Луцке на пресс-конференции. Первым делом – упрекнул, что все ключевые посты в стране занимают представители "Батькивщины". Вместо того, чтобы пиариться и ездить на Восток, создавать какие-то параллельные армии, Тимошенко должна была поставить в рамки свою команду, либо уйти…".
Натомість про Петра Порошенка Інтер намагається уникати негативу. Якщо й звучить критика, то опосередкована, з вуст опонентів.
Юлія Тимошенко призвала Петра Порошенка відкликати звернення до Москви про двохсторонні переговори з Києвом щодо врегулювання ситуації на Сході країни. Вважає, що це не припустимо в нинішній ситуації і призведе до офіційного визнання анексії Криму Росією. А в ефірі "Подробиць тижня" (27.04.14) ведучий, коли мова зайшла про Порошенка-олігарха, намагався у розмові з Тимошенко змінити тему, попросив екс-прем’єра не переходити на персоналії. Тут же подано соціологічне дослідження, де лідером перегонів є Петро Порошенко. А також у сюжеті про бій Віталія Кличка подано синхрон Петра Порошенка.
Відверто недолюблює канал і кандидата від Партії регіонів Михайла Добкіна. Про нього було найбільше негативу. 24 квітня в сюжеті про засідання міськради Харкова, де депутати приймали звернення до Верховної ради України щодо стабілізації ситуації на Сході, провладні сили назвали текст проекту "предвыборным пиаром Михаила Добкина". Подано синхрон депутата Івана Варченка, який стверджує, що деякі пункти проекту співзвучні з позицією Путіна та Лаврова.
Після цього Михайло Добкін був на прямому зв’язку зі студією з Харкова. Ведучий часто перебивав співрозмовника, запитання ставив жорстко з відвертою неприязню, і підсумував розмову так:
"… Спасибо. Ваша точка зрения ясна. Противник антитеррористической операции Михаил Добкин, кандидат в президенты, говорит о том, что поехал в регион успокаивать его, а не набирать политические балы перед выборами – как минимум" (Подробности, 24.04.14).
СТБ, програма "Вікна-новини"
Упродовж тижня політичних новин було мало. Основну увагу канал зосередив на подіях зі Східних регіонів України. Цю інформацію подавав виважено та повно, з прямими включеннями журналістів з місць подій.
Передвиборчі новини стосувалися Михайла Добкіна, Юлії Тимошенко та Сергія Тігіпка. Жодної згадки – про Петра Порошенка та Петра Симоненка.
Найбільше йшлося про Добкіна. 22 квітня подано інформацію про презентацію ним свого бачення Конституції. Сюжет мав певні ознаки "джинси", хоча не виділявся за стилем від решти матеріалів. Сюжет побудований на основних тезах проекту змін до Конституції (скоротити повноваження глави держави; розширити вплив парламенту; надати більше можливостей опозиції), та основних меседжах передвиборчої програми Михайла Добкіна (російській мові надати статус другої державної; бюджетна і гуманітарна самостійність регіонів; ліквідація обласних та райдержадміністрацій, замість них - створення префектур).
Інформація про Юлію Тимошенко та Сергія Тігіпка прозвучала 25 квітня у короткому блоці "Передвиборча гонка". Сюжети обмежилися короткими повідомленнями про політичні заяви кандидатів.
Сюжети – виключно в інформаційному ключі, без явних зловживань та маніпулювань громадською думкою. Явних симпатій на каналі не простежується.
TVi, програма "Сьогодні"
Програма не динамічна. Своїх сюжетів та ексклюзивів на каналі мало. Основа програми – це переказування у студії ключових подій дня.
Найбільше інформації про Юлія Тимошенко, приблизно удвічі більше за кількість повідомлень про Петра Порошенка, що є другим за кількістю інформації. І в 4 рази більше, ніж про Сергія Тігіпка.
Інформація про Петра Порошенка мала ознаки замовної: після сюжету про візит Джозефа Байдена до Києва (де на відео – Байден вітається із Порошенком) - подано сюжет про зустріч віце-президента США із Петром Порошенком. Використано частину того самого відео.
"Байден зустрівся з іншими українськими політиками. Ситуацію в Україні обговорили з Петром Порошенком" (Сьогодні, 22.04.14).
За 4 тижні на телебаченні зафіксовано один випадок, коли діяльність нинішніх урядовців можна було пов’язати з позицією Юлії Тимошенко. Екс-нардеп Тарас Чорновіл у коментарі каналу через критику в.о. президента – критикує Тимошенко, тобто "адмінресурс" використаний як спосіб подати негативну інформацію про кандидата:
"В той момент, коли лідер однієї партії заявляє, що не треба робити жодних акцій, не треба силу застосовувати, а треба чекати, доки щось там у Женеві розв’яжеться. Всі спеціалісти, всі експерти говорили – нічого в Женеві не вирішиться, в принципі не може з Росією нічого вирішиться. Була ця затримка. І чомусь силові відомства, в.о. головнокомандуючого, президента, який є її заступником по партії, інші її підлеглі по партії - міністр внутрішніх справ – стримують операцію в той момент, коли вона могла бути розв’язана без крові" (Сьогодні, 24.04.14).
Позитивна інформація про Юлію Тимошенко – пов’язана із ще одним гостем студії TVi, Ігорем Поповим. Ось як він характеризує Тимошенко:
"Вона сильний, харизматичний політик, патріот України" (Сьогодні, 24.04.14).
ТРК "Україна", програми "Події" та "Події тижня"
Програма насичена і динамічна. Багато репортажів з регіонів , прямих включень. Щодня у студію "Подій" запрошують 1-2 експертів, політиків.
Вибори канал висвітлює активно. Багато інформації про всіх кандидатів, крім Петра Симоненка. Найбільше – про Сергія Тігіпка та Михайла Добкіна, вони цього тижня були гостями студії (інтерв’ю з Тігіпком у підсумковій програмі "Події тижня" 27.04.14). Саме з цим пов’язана значна кількість інформації на каналі.
Інформація про кандидатів подається переважно без емоційного забарвлення.
Однією з тенденцій цьогорічної президентської кампанії в медіа є те, що замовні матеріали адаптовуються до стилю телеканалів, вони практично не відрізняються від звичайних інформацій ні за тривалістю, ні за стилістикою.
ТРК "Україна" не проявляє очевидних симпатій чи антипатій до кандидатів. Питання до політиків – актуальні і достатньо гострі, розмови не справляють враження лояльних. Однак деякі форми подачі інформації свідчать, що канал таки більш прихильний до Михайла Добкіна і менш прихильний до Юлії Тимошенко. Наведемо два приклади:
Сюжет про зміни до Конституції, запропоновані Партією регіонів, які озвучив Михайло Добкін. Матеріал живий, із багатьма репортажними деталями, загалом позитивний, але не явно. У сюжеті блок про зміни в гуманітарній сфері озвучує колишній віце-прем’єр Олександр Вілкул, про зміни, які стосується самоврядування – Борис Колесніков. Після цього сюжету гість студії - Олександр Вілкул. Розмова стосується змін до Конституції, вона прямо не зачіпає передвиборчої кампанії Добкіна, цю інформації з формальної точки зору кількісно не можна віднести до інформації про позицію кандидата від Партії регіонів. Але смисловий зв’язок між цими двома частинами випуску новин очевидний. Використовується своєрідний "адмінресурс" – ініціативи партії стають підтримкою передвиборчої кампанії Михайла Добкіна (Події, 22.04.14).
Зауважимо, що Михайло Добкін був гостем студії "Подій" 23 квітня. А 24 квітня – випуск містив сюжет про його участь у засіданні Харківської облради.
У випуску 22 квітня подано інформацію і про Юлію Тимошенко. Він складався з двох частин:
перша - мала ознаки замовного (дрібний інформпривід, малоінформативний коментар) – Тимошенко поспілкувалася з бійцями новоствореного загону "Дніпро", обговорювали, які законодавчі зміни треба внести для повноцінної роботи загону.
друга – Тимошенко збиралася виступити перед захопленою ОДА в Донецьку, але там її чекали активісти з битами. Коли під’їхав білий мікроавтобус - до нього кинулися розбурхані проросійські активістки. Бус швидко поїхав, жінки бігли за ним і у слід кричали: "Сука!" (це чути на відео). Прес-служба заявила, що Тимошенко в мікроавтобусі не було (Події, 22.04.14).
А 25.04.14 у випуску новин на ТРК "Україна" створено негативне тло для сприйняття інформації про Тимошенко і використано кілька маніпулятивних технологій: оціночні судження, надмірна деталізація, яка сприймається як іронія.
"Кандидаты в президенты сегодня призывали и возмущались. Кто-то прямо из неспокойных регионов страны. Кто-то из уютных офисов":
- Наталія Королевська була на барикадах у Слов’янську;
- Петро Порошенко - у Вінниці.
- "Юлия Тимошенко делала заявление из студии. На фоне карты и национального флага. На русском языке, чтобы было понятно Владимиру Путину".
ТРК "Україна" подала і низку інформації, що містила тези передвиборчих програм кандидатів:
Михайло Добкін
- російська мова – друга державна, регіони - фінансово незалежні від столиці, вступ країни у будь-який союз – вирішувати на всеукраїнському референдумі; Україна залишається єдиною, неподільною державою. На Сході потрібен діалог, пошук компромісу.
Петро Порошенко
- З тими, хто не розуміє ні російської, ні української, а розуміє тільки мову сили – треба і говорити мовою сили. Необхідно забезпечити донеччан роботою та закріпити статус російської мови законодавчо.
Сергій Тігіпко
- Побороти сепаратизм можна ринковими методами. Криму треба продавати воду та електроенергію за ринковою ціною. На Сході потрібно, щоб влада першою пішла на компроміс.
5 канал, "Час новин" та "Час. Підсумки тижня"
Випуск новин складається з двох частин, між якими є 3-хвилинний рекламний блок.
На 5 каналі цього тижня інформації про кандидатів практично не було. Подали тільки інформацію про Петра Порошенка – один сюжет в одній програмі:
"Україна готова до переговорів з Росією заради збереження миру" (Час новин, 25.04.14).
Перший національний, "Підсумки дня"
Матеріали подають невеликими короткими повідомленнями. Значна частина – про події у східних регіонах України. Сюжети без оціночних суджень.
Пряма мова здебільшого надається урядовцям, найбільше – Арсенію Яценюку.
Окремо є огляд міжнародних новин, коментарі політичних діячів Росії, країн ЄС та США щодо ситуації в Україні.
Інформації про кандидатів на президентське крісло не було.
1+1, "ТСН" та "ТСН-тиждень"
У програмі "ТСН" домінують розгорнуті сюжети з прямим включенням зі Сходу України. Матеріали містять пряму мову урядовців, мешканців регіонів. Ця інформація є першочерговою на каналі.
Перші особи держави Олександр Турчинов та Арсеній Яценюк представлені лише у межах виконання своїх повноважень. За кількістю інформації про Яценюка подано у 3,5 рази більше інформації, ніж про Турчинова. Така різниця пов’язана з активністю заяв та зустрічей прем’єр-міністра на ньому тижні.
Передвиборча кампанія представлена активно, але не збалансовано, деякі сюжети мали ознаки замовних. Основний матеріал про ситуацію в Донецьку розпочався тезами Юлії Тимошенко щодо стану у регіоні і шляхами їх вирішення:
"Кандидат у президенти Юлія Тимошенко сьогодні запевнила, що проведе переговори з представниками так званої Донецької народної республіки. Їм кандидатка начебто передала протокол про взаєморозуміння. Про результати вона має повідомити ввечері". (ТСН, 22.04.14).
Матеріал з ознаками замовного стосувався і Михайла Добкіна. Сюжет не мав інформприводу, не зазначалося і місце проведення зустрічі з виборцями (про це можна було лише здогадуватися). Основні тези стосувалися проекту змін до Конституції:
"Добкін пропонує скасувати обладміністрації, а владу передати місцевим виконкомам, їхніх керівників мали б обирати жителі області. Також Добкін пропонує дати їм право розпоряджатися власними фінансами, проводити референдуми, вирішувати гуманітарні питання, зокрема, які пам’ятники ставити і зносити" (ТСН, 22.04.14).
Негатив звучав лише про Юлію Тимошенко. У сюжеті (ТСН, 24.04.14) йшлося про угоду, знайдену в "Межигір’ї" між Тимошенко та Януковичем, яка розрахована на 20 років, і за якою між цими двома політичними силами розподілено посади до 2029 року.
Інші сюжети стосувалися зустрічі кандидатів Петра Порошенка, Сергія Тігіпка з віце-президентом США Джозефом Байденом (ТСН, 21.04.14), поїздки Юлії Тимошенко Дніпропетровщиною (ТСН, 22.04.14), результатів соцопитування щодо лідерів передвиборчих перегонів (ТСН, 23.04.14), поїздки українсько-російським кордоном в межах передвиборчих візитів Петра Порошенка (ТСН, 24.04.14),сесія Харківської облради – спеціальний гість Михайло Добкін (ТСН, 24.04.14).
"ТСН-тиждень з Аллою Мазур" 27.04.14 підсумовував основні події минулого тижня, інформація подавалася розгорнуто, сюжети містили журналістські розслідування, зокрема, чому саме у Слов’янську розгорнула операцію Росія; федеративна пастка, у яку потрапила Боснія тощо. Передвиборчих кандидатів згадали у рамках одного сюжету – соцопитування щодо лідерів президентських перегонів.