Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
1. Загальні тенденції
Впродовж 30 липня - 19 серпня основна увага Інтернет ЗМІ зосередилась на процедурі висунення та реєстрації кандидатів від партій та шляхом самовисування. При цьому матеріалів спочатку було аж занадто багато – реакція йшла практично на кожного нового зареєстрованого кандидата, а коли їх кількість перевалила за 60, темпи знизилися. Відбулася переорієнтація уваги з кандидатур на їх декларації, при цьому матеріали присвячувалися вже не кожному депутату, а лише тим, яких місцеві експерти визначали основними ще до початку виборчого процесу. Стосовно політичних партій, то також було багато публікацій про їх списки. При цьому спочатку публікувалися попередні списки, а потім затверджені з коментарями. Опозиція значною мірою посприяла тому, щоб Партія регіонів отримала максимум друкованих знаків: якщо на початку звітного періоду спікери Об’єднаної опозиції ще говорили про власних кандидатів, то в кінці мову вели лише про Партію регіонів та дії її кандидатів. Позитив Партії регіонів забезпечували владні релізи про різноманітні «покращення» місцевого та всеукраїнського рівнів, решта партій позитивну тональність забезпечувала собі під час презентації кандидатів. Відмітимо, що в останній тиждень кількість «позитивних» знаків різко зменшилася – публікації почали все більше скочуватися в поливання негативом партій один одних. Таким чином можна прогнозувати, що кампанія набуває рис «брудної» і що основна агітація буде полягати не в тому, щоб донести до виборця позитивний месседж про партію, її кандидатів, програму, а в тому, щоб виставити опонента в негативному світлі.
2. Коментар найбільших та найменших показників.
Максимальні показники (усіх тональностей) належать Партії регіонів. Втім, якби не повідомлення про участь представників влади в різних заходах, то Об’єднана опозиція та Самовисуванці наздогнали б Партію регіонів по кількості нейтральних друкованих знаків. Негатив для Партії регіонів забезпечили опозиціонери, які під час своїх виступів воліли говорити не про власні програми, а про «регіоналів, а також посадові особи на місцях, які доволі недолуго почали протидіяти кандидатам, які можуть скласти конкуренцію справжнім та технічним кандидатам від Партії регіонів, що, звісно, потрапило в ЗМІ. Позитив Партії регіонів забезпечували владні релізи про різноманітні «покращення» місцевого та всеукраїнського рівнів.
Найменше в Інтернеті згадувалося про «Свободу». Очевидно, це пов’язано з тим, що «свободівці» отримали лише один округ в Черкаській області, та й цей єдиний кандидат був презентований громадськості на прес-конференції Об’єднаної опозиції. (Зазначимо, що на смілянських сайтах (округ №198, де балотується кандидат від «Свободи») присутність «Свободи» переважає над присутністю Об’єднаної опозиції, але ці ресурси не є об’єктом моніторингу).
Якщо порівняти різні Інтернет-ресурси, то «Провінція» більше висвітлювала Партію регіонів, Об’єднану опозицію та «УДАР», а «Прочерк» Партію регіонів, Об’єднану опозицію та та самовисуванців. «Провінція» публікувала більше негативу, ніж «Прочерк» («Провінція» є більш незалежною, ніж «Прочерк», і характер публікацій демонструє «нелюбов» власників як до Партії регіонів, так і до Об’єднаної опозиції, тоді як «Прочерк» належить одному з самовисуванців, проти якого влада застосувала адмінресурс, що, можливо, спричинило більшу прихильність до Об’єднаної опозиції, ніж у «Провінції»).
3. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Максимальні показники позитивної і негативної тональності належать Партії регіонів.
Мінімальні показники тональності для Партії регіонів забезпечували опозиціонери своєю критикою та самі регіонали застосуванням адмінресурсу до Об’єднаної опозиції з наступною реакцією ЗМІ. Позитив Партії регіонів забезпечували владні релізи про різноманітні «покращення» місцевого та всеукраїнського рівнів.
4. Пріоритетність представлення (хто у перших сюжетах та на перших шпальтах - без цифр).
Від Партії регіонів – голова Черкаської ОДА Сергій Тулуб, Віктор Корж (мажоритарник), від Об’єднаної опозиції – Микола Томенко, Наталія Старикова (109 в списку), Микола Булатецький (мажоритарник), Леонід Даценко (мажоритарник), від КПУ – Петро Симоненко, Віктор Білоусов (мажоритарник), із самовисуванців – Б.Губський, В.Жуковська, від «Україна-вперед!» – С.Блажевич (мажоритарник).
5. Теми (без цифр).
6. Спікери (без цифр)
М.Томенко, С.Тулуб, Б.Губський, В.Жуковська, С.Блажевич – найчастіші, решта в п.4.
7. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
Маніпуляції з заголовками є досить уживаними і досить часто саркастично-іронічними: «Калашніков поїхав, а клоуни лишились»… (Провінція, 09.08.); Колегія Черкаської ОДА: "Сезон невпинного покращення крокує твердо по Черкащині"… (Провінція, 09.08.). Прочерк також на численні виступи Об’єднаної опозиції зреагував іронічно. В останній моніторинговий день опублікував статтю «Гриценко «посвятив» в кандидати сім «добрих молодців» від черкаської опозиції», проілюстровану фото із зображенням сучасних лицарів.
«Прочерк» і «Провінція» розмістили матеріал про приїзд міжнародних спостерігачів на Черкащину, але зробили це не нейтрально, а скористалися інформацією наданою УДАРОМ: «На Черкащині міжнародні спостерігачі перевірять тиск влади на партію «УДАР». Вийшло, що приїхали дивитися на всіх, а УДАР це подав як для них, а Провінція та Прочерк це тиражували http://procherk.info/news/7-cherkassy/9507-mizhnarodni-sposterigachi-perevirjat-chi-ne-obrazhae-cherkaska-vlada-bijtsiv-klichka
Прочерк розмістив матеріал від Об’єднаної опозиції «У газеті відмовилися публікувати матеріал опозиції… через відпустку редактора (документ)», проте при цьому не наголосив на тому, що порушення стосувалося періоду до початку виборчого процесу і не уточнював, чи триває воно досі. Об’єднана опозиція «притримала» інформацію, а «Прочерк» не захотів звернути увагу на подібну «дрібницю». В групі «Черкащина: захистимо вибір» це питання порушувалося і точно відомо, що представник «Прочерку» моніторить повідомлення в ній. Крім того, «Прочерк» завжди робить з якихось матеріалів більш розлогі за рахунок взяття «ексклюзивних коментарів сторін». В цьому випадку чи не за хотів, чи не встиг.
Інформацію про зупинку на ремонт Азоту озвучував його працівник в статті напередодні, а про модернізацію Жуковська через день.