Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції.
Моніторинг друкованих засобів масової інформації Івано-Франківської області впродовж першого місяця президентської кампанії засвідчу високий рівень подачі інформації виборчого характеру. Саме Івано-Франківські газети «Галичина» та «Репортер» займають позицію основного інформаційного майданчика з висвітлення політичної ситуації як на території області так і країни загалом. Проте варто зазначити, що основний масив інформації виборчої тематика подається саме у четверговому випуску громадсько-політичної газети Івано-Франківської області «Галичина».
Найбільший об’єм інформації у друкованих ЗМІ області впродовж квітня місяця подано про Юлію Тимошенко – 70,1%, що є абсолютною перевагою на усіма іншими суб’єктами моніторингу. Друге місце за поданою інформацією посів Петро Порошенко – 20,9%, третє Арсеній Яценюк (обов’язки) – 2,9%, четверте Олександр Турчинов (обов’язки) – 2%, п’яте Сергій Тігіпко – 1,9%, шосте Михайло Допкін – 1,7% і останнє місце зайняв Арсеній Яценюк (агітатор) – 0,5%. Жодного разу журналісти друкованих видань Івано-Франківської області не згадували Олександра Турчинова у якості агітатора та Петра Симоненка.
Тональність.
На сторінка друкованих видань Івано-Франківська найбільша кількість інформації позитивної тональності серед суб’єктів моніторингу за спостережуваний період торкається кандидата на пост Президента України Юлії Тимошенко. Значно менший обсяг інформації позитивної тональності подано про іншого кандидата на пост Президента України Петра Порошенка. Усі інші суб’єкти нашого спостереження у не були представлені позитивній тональності на сторінках газет.
Щодо нейтральної тональності поданої інформації, то основний її об’єм стосується Петра Порошенка. Дещо менше інформації із нейтральною тональністю подано і про Юлію Тимошенко. А ось інші згадані суб’єкти моніторингу отримали спадаючий мінімум обсягу нейтральної інформації відповідно - Арсеній Яценюк (обов’язки), Олександр Турчинов (обов’язки), Сергій Тігіпко, Михайло Допкін та Арсеній Яценюк (агітатор).
Максимальний обсяг негативної тональності інформації на шпальтах газет впродовж місяця подано про Юлію Тимошенко та Петра Порошенка. Значно менше критичної інформації подано про Михайла Допкіна, Сергія Тігіпка та Олександр Турчинов (обов’язки). Арсеній Яценюк не був згаданий журналістами у негативній тональності.
Спікери.
Основними спікерами на сторінках друкованих видань Івано-Франківської області впродовж квітня місяця серед політиків були: Юлія Тимошенко, Анатолій Гриценко, Олександр Турчинов, Арсеній Яценюк, Юрій Луценко, Віталій Кличко, Анатолій Матвієнко.
Також журналісти газет вдавалися до використання думки політичних експертів, яких подавали у якості спікерів окремих кандидатів, а саме: Володимир Фесенко, Вадим Карасьов, Мустафа Найєм, Віктор Шлінчак, Олексій Гарань, Сергій Тарана та Віктор Небоженко.
Пріоритетність представлення.
Беззаперечною пріоритетністю представлення користується Юлія Тимошенко, так як повідомлення про неї з’являються у друкованих ЗМІ Івано-Франківська все частіше та все більшими об’ємами.
Опис маніпуляцій.
Серед друкованих засобів масової інформації найчастіше маніпулятивні технології застосовує громадсько-політична газета Івано-Франківської області «Галичина». Це друковане видання, комунальної форми власності, з початку нашого спостереження подає найбільше політичної інформації рекламного характеру. На сторінках четвергового номеру газети основний масив повідомлень не є продуктом кореспондентів видання, а передруками з інших джерел чи звичайним рекламним замовлення.
За час спостереження помічено тенденцію впливу на видання кандидата на пост Президента України – Юлії Тимошенко. Від так тільки за квітень місяць 2014 року на сторінках «Галичини» надруковано ряд статей великого об’єму (понад 3 тис. друкованих знаків) із позитивним висвітленням діяльності кандидатки та промовистими назвами:
1. «Юлія Тимошенко остаточно повернулася» (3 квітня 2014 року);
2. «У чому різниця між Порошенком і Тимошенко» (10 квітня 2014 року);
3. «Селянський блок – за Юлю» (10 квітня 2014 року);
4. «Колишня влада сповідувала ідеологію золотих батонів, - Юлія Тимошенко» (10 квітня 2014 року);
5. «Тимошенко пообіцяла не допустити на сході кримського сценарію» (10 квітня 2014 року);
6. «Як спинити агресора: рецепти від Юлії Тимошенко» (17 квітня 2014 року);
7. «Готова до бою: антикризовий рецепт від Юлії Тимошенко» (17 квітня 2014 року);
8. «Тимошенко об’єднує українців для боротьби за цілісність країни» (24 квітня 2014 року);
9. «Тимошенко в Донецьку: Компроміс між українцями можливий» (24 квітня 2014 року);
10. «Як безкровно розв’язати конфлікт на сході» (30 квітня 2014 року);
11. «Тимошенко в ефірі Шустер-Live висловилася щодо конкурентів на виборах, парламенту та Москви» (30 квітня 2014 року).
Ці статті супроводжується фотографією самої кандидатки розміром 13 х 9 см. Вони побудовані за послідовним висвітленням позитивної діяльності Юлії Тимошенко та виключної правильності тільки її дій, що підсилюється коментарями відомих політологів України. Також у цих статтях виділено цілі абзаци інформації про негативну діяльність основного опонента Юлії Тимошенко Петра Порошенка. Ці повідомлення надруковано або у окремих рубриках, або обведені рамками, що свідчить про їх рекламний характер. Проте звичайному оку читача не є це зрозуміло, адже інформація про рекламу надрукована у низу останньої сторінки газети орієнтовно кеглем №6-8.
Ще одним важливим елементом маніпуляції, який редакція газети «Галичина» застосовує є публікація цих статей від імені авторів, що не є відомими Івано-Франківській області, а у мережі Інтернет про них не міститься жодних даних. Виходячи з цього можна зробити припущення про те, що вказані імена авторів є не справжніми.
Також варто зазначити, що Івано-Франківський обласний тижневик «Репортер» у своєму номері 15 від 17 квітня 2014 року застосував так званий прийом «окремої рубрики» опублікувавши статтю «Порошенко має план» у колонці «вибори». У цій статті Петра Порошенка названо «лідером кампанії з виборів Президента України». На наступній сторінці видання стаття «Президента можуть обрати в один тур» яка також, так би мовити, грає на користь Петра Порошенка. У цій статті подано результати «першої соціології» (ким проведеної не зазначено) яка свідчить на користь Порошенка, а основна точка зору повідомлення торкається необхідності завершення президентської гонки вже у першому турі, так як для держави другий тур буде занадто витратним. Проте уже 24 квітня 2014 року на сторінках «Репортеру» містяться статті «Тимошенко: Ілюзія, що все вирішується в парламенті, - важка помилка, яка повертається революціями», та «Українці згуртовуються, аби захистити Батьківщину». Обидві статті містять значний об’єм інформації позитивної тональності про діяльність та ініціативи Юлії Тимошенко.