укр eng

Звіт за результатами моніторингу всеукраїнських телеканалів 1-30 квітня 2014 року


З 01.04.2014 по 30.04.2014
Медiа: ТБ
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Телевізійний моніторинг президентської виборчої кампанії 2014 року включає дослідження  восьми всеукраїнських каналів, які доступні широкому колу глядачів, тобто входять у більшість пакетів операторів телебачення: 

1+1 – програми "ТСН" та "ТСН-тиждень"

Інтер – програми "Подробиці" та "Подробиці тижня"

Перший національний з програмою "Підсумки дня"

ТРК"Україна" – "Події" та "Події тижня"

5 канал  - програми "Час новин" та "Час. Підсумки тижня"

ICTV – "Факти" та "Факти тижня"

TVi – з програмою "Сьогодні "

СТБ – програма "Вікна-новини".

 

Об’єктом дослідження є інформація про п’ять найрейтинговіших кандидатів у президенти за даними соціологічних опитувань, а також таких, що представляють основні рейтингові політичні сили:

Петро Порошенко, самовисуванець, позафракційний 

Юлія Тимошенко, лідер партії "Батьківщина"

Михайло Добкін, кандидат від Партії регіонів

Сергій Тігіпко, колишній "регіонал", самовисуванець

Петро Симоненко, лідер Комуністичної партії України.

 

Окрім того, відстежується діяльність в.о. президента Олександра Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з метою виявлення можливої агітаційної діяльності на посадах на користь Юлії Тимошенко.

Мета дослідження: з’ясувати чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про кандидатів на посаду президента України для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час президентських виборів 2014 року. А також чи мають кандидати рівний доступ для представлення своєї позиції у телевізійних медіа.

У дослідженні інформація розрізняється за трьома тональностями: нейтральна, позитивна та негативна. Емоційна забарвленість інформації відображає, яке враження справляють телевізійні сюжети на глядача. Тональність визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки кандидата (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації, добірки відео тощо).

 

ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Передвиборча кампанія на телебаченні проходила досить мляво. Лише в останній тиждень квітня інформації про кандидатів стало більше. До того тема виборів значною мірою була витіснена більш резонансними суспільно-політичними подіями, зокрема сепаратистськими виступами на Сході України. Більшість випусків починалася саме з цих новин протягом усього місяця.

Вибори висвітлюються переважно із дотриманням демократичних норм. Немає явних симпатій та антипатій, не використовуються брудні технології, немає огульної критики чи відвертої брехні. Маніпуляції не мають масштабного характеру. Найбільше зловживання - це значна частина повідомлень, що мають ознаки замовних, так звана "джинса".

Програми кандидатів – представлені в ефірі, однак подаються не системно і не досить детально. Бо більшість програмних тез кандидатів – самі по собі дуже загальні, на кшталт країна потребує розвитку економіки, залучення інвестицій. До них у цій кампанії додалися тези, що стосується врегулювання ситуації на Сході країни.

Із подій, пов’язаних із виборчою кампанією, у квітні найбільший резонанс мали: реєстрація кандидатів та їхні декларації про доходи; передвиборчі тури кандидатів Україною, заяви щодо врегулювання ситуації на Сході, їхнє бачення змін до Конституції.

Серед інших подій активно висвітлювалися: антитерористична операція у східних областях України; чотиристороння зустріч у Женеві щодо ситуації в Україні; підвищення ціни на газ для населення; різке зростання курсу долара; виділення фінансової допомоги Україні Міжнародним валютним фондом.

Ми включили в дослідження інформацію про висвітлення діяльності в.о. президента Олександра Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка. Використання адмінресурсу на користь одного з кандидатів не простежується. Про діяльність перших осіб держави телебачення подає багато інформації, однак вона вмотивована ситуацією в країні, виключно у межах виконання обов’язків чиновниками.

За місяць - було лише кілька випадків, коли діяльність урядовців можна було пов’язати з позицією Юлії Тимошенко. Однак це зворотній бік адміністративного ресурсу: через критику чиновників – критикують Юлію Тимошенко, оскільки представники її політичної сили зараз при владі.

Цьогорічна кампанія у телевізійних медіа має кілька особливостей: 

- інформація про кандидатів представлена досить збалансовано. Без грубих зловживань. Медіа-ефекти або маніпуляції громадською думкою не мають масштабного характеру. Порівняно з іншими виборчими кампаніями попередніх років - і парламентськими, і президентськими - маніпуляцій значно менше. Практично зникло таке явище, як блокування інформації про певного кандидата. Канали у відборі інформації значною мірою орієнтуються на суспільний інтерес.

- найбільший глядацький інтерес має інформація про лідерів перегонів - Петра Порошенка та Юлію Тимошенко. Про них телебачення й подає найбільше інформації. Досить активно представлені позиції Михайла Добкіна та Сергія Тігіпка. Усі ці кандидати  - були гостями студій на різних каналах. Інформація про їхню позицію супроводжується прямою мовою. Найменше інформації - про Петра Симоненка.

- жоден канал не має очевидних симпатій чи антипатій до кандидатів. Один інформаційний тиждень не схожий на інший. Обсяг інформації про кандидатів залежить від кількості інформприводів за участі політиків.   

- велика кількість сюжетів мають ознаки замовних матеріалів: дрібний  інформаційний привід, часто беззмістовні коментарі, систематичний характер їх подачі, подібність або й однаковість на різних каналах.

- так звана "джинса" - матеріали з ознаками замовних -  адаптована до стилю телеканалів, практично не відрізняються від звичайних інформацій ні за тривалістю, ні за стилістикою.

- поряд із "джинсою" – канали подають звичайну інформацію, де позиція кандидатів представлена менш лояльно.

- новини містять найбільше інформації у нейтральній тональності. Хоч емоційно забарвлена – позитивна й негативна – теж є. Це свідчить про різносторонність думок, до ефіру допускають різні оцінки діяльності кандидатів. Ні негативу, ні позитиву – немає надто багато.

- більшість емоційно забарвленої інформації звучить з вуст експертів, політиків, а не журналістів.

- події у країні диктують і нинішній формат теленовин. Крім репортажів телеканали усе частіше запрошують у студію експертів, політиків - суспільство потребує оцінок та пояснень. Такий формат став та телебаченні поширеним.

 

ЯК КАНДИДАТИ ПРЕДСТАВЛЕНІ В ТЕЛЕВІЗІЙНИХ МЕДІА

 

Петро ПОРОШЕНКО – 15,8% з усієї кількості передвиборчої інформації про рейтингових кандидатів.

Найактивніше позицію Порошенка представляли канали Інтер та TVi. Найпасивніше – канал СТБ та Перший національний. Негативної інформації про кандидата – обмаль.

Головні тези, озвучені на телебаченні: вважає, що влада має гарантувати безпеку, робочі місця і економічне зростання. За децентралізацію влади: передати повноваження місцевим радам, а для контролю за ними  запровадити інститут префектів. Закріпити статус російської мови законодавчо. Підтримує євроінтеграцію, яка допоможе повернути Крим, модернізувати Україну, зробити суди незалежними та зміцнити обороноздатність України. З терористами радить говорити мовою сили.

 

Юлія ТИМОШЕНКО – 12,9%

Найактивніше позицію Тимошенко представляли канали Інтер та ТРК "Україна". Найпасивніше – канал СТБ та Перший національний. Найбільше негативу - на TVi та 1+1.

Головні тези, озвучені на телебаченні: пропонує не витрачати гроші на дебати та рекламу, а спрямувати їх на захист країни. Виступає за фінансову самостійність регіонів та амністію тим учасникам сепаратистських рухів, на чиїх руках немає крові. Відповідальність за ситуацію на Сході України покладає на Володимира Путіна, звинувачує його у проведенні неоголошеної війни. Закликала Порошенка відкликати звернення до Москви про переговори.  Вважає, що це призведе до офіційного визнання анексії Криму Росією.

                               

Михайло ДОБКІН – 12,1%

Найактивніше позицію Добкіна представляв канал ТРК "Україна": 30% з усієї інформації про кандидата на телебаченні припадає на ТРК "Україна". Інформацію із позитивним забарвленням про Добкіна подав тільки цей канал. Найбільше негативу – на Інтері.

Головні тези, озвучені на телебаченні: усі політичні сили повинні підписати меморандум порозуміння. Російську мову зробити другою державною, повернути в ефір російське телебачення та провести повну децентралізацію влади. Регіони – зробити  фінансово незалежними від столиці, скасувати обладміністрації, а владу передати місцевим виконкомам, їхніх керівників обирати жителям області. Дати регіонам право розпоряджатися власними фінансами, проводити референдуми, вирішувати гуманітарні питання. Вступ країни у будь-який союз – вирішувати на всеукраїнському референдумі;  Україна залишається єдиною, неподільною державою. На Сході потрібен діалог, пошук компромісу. Скоротити повноваження глави держави; розширити вплив парламенту; надати більше можливостей опозиції.

 

Сергій ТІГІПКО – 7%

Найбільше інформації про цього кандидата подали канали ТРК "Україна" та ICTV.  Найменше – 5 канал. Найбільше негативної інформації містили випуски на TVi. Повідомлень із позитивним забарвленням про Тігіпка телебачення не подавало.

Головні тези, озвучені на телебаченні: головними завданнями вважає припинити бездіяльність влади, сформувати уряд професіоналів, розпустити тимчасові збройні формування, стабілізувати курс національної валюти, провести реформу місцевого самоврядування, закріпити у Конституції статус російської мови як другої державної. Україна поверне Крим, якщо зміцнюватиме економічні зв’язки з Автономною Республікою. Вважає необхідним покращити інвестиційний клімат, розпочати боротьбу з корупцією та реформувати місцеве самоврядування, що зламає жорстку систему централізації. На Сході потрібно, щоб влада першою пішла на компроміс.

 

Петро СИМОНЕНКО – 1,9%

Найбільше інформації про цього кандидата подали канали ТРК "Україна" та TVi. Найменше - Перший національний. Найбільше негативу - на 5 каналі. Позитивної інформації про Симоненка новини не подавали.

Головні тези, озвучені на телебаченні: проти співпраці з МВФ, за федеративний устрій України, за позаблоковий статус України.

 

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ КАНДИДАТІВ У ПРЕЗИДЕНТИ ТЕЛЕКАНАЛАМИ

ICTV, програми "Факти" та "Факти тижня з Оксаною Соколовою"

Упродовж місяця президентська кампанії не була пріоритетною темою інформаційних випусків. Основна увага прикута до подій на Сході країни. До студії запрошували експертів, представників влади, українців з активною громадянською позицією. Обговорювали ситуацію в Криму, східних областях, рішення та дії влади.

Багато міжнародних новин: реакція світу на події в Україні, досвід країн-членів ЄС, зокрема Румунії, Литви, Естонії, Польщі щодо люстрації влади, боротьби з корупцією, зміни устрою держав після вступу до ЄС тощо. Інформацію подавали неупереджено, повно та об’єктивно.

Передвиборчі новини, як і на більшості телеканалів, висвітлювалися у короткому інформаційному блоці. Найбільше – про заяви та поїздки Юлії Тимошенко та Петра Порошенка. Їм приділено приблизно однакову кількість ефірного часу. Другими за кількістю повідомлень – є Сергій Тігіпко та Михайло Добкін. Петра Симоненка згадували лише побіжно: його позицію представляли лише 1,5 хв.

Сюжети про кандидатів короткі, обмежувалися підводкою ведучої, де озвучувалися головні тези передвиборчих програм, та синхроном кандидата у президенти.

Програма «Факти» уникає негативу, більшість інформації подавали у нейтральній тональності. Наприклад, не було сказано про передвиборчі тури Михайла Добкіна та Сергія Тігіпка, яких люди зустріли словами «ганьба» та закидали яйцями.

Попри об’єктивну подачу більшості матеріалів, вдавалися й до оцінок:

«Лідер комуністів, який донедавна переховувався від Майдану і на засідання взагалі не ходив, нині розійшовся не на жарт. Навіть звинуватив націоналістів у співробітництві з Росією. Цього «свободівці» головному комуністові не пробачили і випхали з трибуни. Далі почалася рукопашна» (Факти, 08.04.2014).

Такі випадки у програмі поодинокі, є швидше винятком, ніж правилом. Очевидних симпатій чи антипатій на каналі не простежувалося.

Відображений у цифрах негатив про кандидатів звучав у підсумкових випусках «Факти тижня з Оксаною Соколовою». У сюжетах використовували відверту іронію, оціночні судження та некоректні порівняння:

«… Ще один герой тижня – Михайло Добкін. Того вечора кандидат у президенти від Партії регіонів теж приїхав на "Свободу слова", але потрапити у студію так і не зміг. Його обсипали борошном, облили зеленкою і закликали їхати до Росії…  Щоправда, такий прийом готувався начебто для Царьова, а Добкін просто опинився не в тому місці, і не в той час…

…Та незважаючи ні на що, виборча кампанія в Україні набирає обертів. З’явилася і перша агітація. От, приміром, Петро Порошенко нам обіцяє життя по-новому. Щось на кшталт гасла «регіоналів» на минулих президентських виборах (на відео біг-борд Партії регіонів з надписом «Будуємо нову країну»), борд який і досі прикрашає площу Перемоги в Києві» («Факти тижня з Оксаною Соколовою», 20.04.2014).

Інформація про виконувача обов’язків президента й спікера Олександра Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка подавали виключно у контексті виконання їхніх посадових обов’язків.

 

Інтер, програми "Подробности" та "Подробности недели"

Основні події канал висвітлював детально та об’єктивно. Сюжети супроводжувалися прямими включеннями, думками експертів. Третину ефіру займали міжнародні новини.

З передвиборчих новин найбільше інформації про Юлію Тимошенко. Другий за кількістю повідомлень – Петро Порошенко. Вони були гостями студії: Порошенко – 24 квітня, Тимошенко – 27 квітня. Це і пояснює кількісну перевагу. Третю позицію за кількістю інформації займає Михайло Добкін.

У останній тиждень місяця суттєво побільшало виборчих новин: позицію кандидатів представляли у щоденній рубриці (із 3–4 сюжетів) «Кандидатский забег», презентованій 22 квітня.

Канал очевидно не підтримує якогось одного кандидата. Але іноді відчутні симпатії та антипатії. Наприклад, інформації про Юлію Тимошенко канал подає багато, але часто з іронією, використанням маніпуляційних технологій та оціночних суджень.

14 квітня завдяки послідовності сюжетів створено негативний контекст для сприйняття інформації про Юлію Тимошенко:

– Рінат Ахметов заявив, що ситуацію в Україні можна вирішити, але не з допомогою пістолетів та зброї.

– Путін занепокоєний ситуацією у східних областях України, адже до нього надходить багато звернень від людей за допомогою.

– А кандидат у президенти Юлія Тимошенко категорично виступила за антитерористичну операцію і повну мобілізацію.

– Британські банки замішані у скандалі з мільйонами Юлії Тимошенко. Про це вийшла стаття більше місяця тому у впливовій газеті «Індепендент». Її автору, відомому розслідуваннями про діяльність російських та українських олігархів, вдалося роздобути матеріали, які засвідчують, що на ім’я Юлії Тимошенко було відкрито 85 рахунків за кордоном. Більшість із них нині закриті, проте 13 ще й досі діють. Сергій Власенко спростував цю інформацію. Авторові статті довелося вибачитися. Проте відома юридична компанія "Лоренс Греян" все-таки має деяку інформацію, яка засвідчує причетність Юлії Тимошенко і Павла Лазаренка до розкрадання державних коштів.

– А ось Верховний суд Києва закрив газову справу екс-прем’єра через відсутність складу злочину під час підписання газових угод з Росією у 2009 році.

Про Петра Порошенка Інтер намагається уникати негативу. В ефірі «Подробиць тижня» (27.04.14), коли мова зайшла про Порошенка-олігарха, ведучий у розмові з Юлією Тимошенко намагався змінити тему, попросив екс-прем’єра не переходити на персоналії.

Та попри певну прихильність до Порошенка, упродовж перший двох тижнів квітня Інтер подавав інформацію, що  мала негативний відтінок:  політики заявляли, що вони люблять цукерки «Рошен». Про це говорила і Юлія Тимошенко, і в.о. глави Адміністрації президента Сергій Пашинський, і Юрій Луценко та Наталія Королевська. Це інформаційна технологія, яку ЗМІ підхопили з подачі Юлії Тимошенко. Вона заявила, що не зніматиме свою кандидатуру, а Порошенка вона й так підтримує тим, що щодня купує шоколад "Рошен". На якийсь час це питання стало трендом – активно звучало на телебаченні. Мета цієї технології – підкреслити, що Порошенко власник великого бізнесу, олігарх.

Відверто недолюблює Інтер кандидата від Партії регіонів Михайла Добкіна. Про нього подали найбільше негативу. 7 квітня був сюжет про презентацію передвиборчої програми Михайла Добкіна. Канал використав кілька грубих маніпуляційних технологій: оціночні судження, надмірна деталізація несуттєвих подробиць, послідовність сюжетів та гострі оцінки для створення негативного враження про кандидата.

Піч час  підводки до сюжету на екрані показали фото Михайла Добкіна з підписом «Жирно собрались». Майже 2 хв (це для телевізійного сюжету – велика кількість) журналістка розповідала про «строгие костюмы, дорогие парфюмы, фуршет, блондинку, «Лексусы», «Рейндж Роверы». Проте не вказали назву передвиборчої програми, не озвучили жодної тези з цієї програми. Синхрони – малоінформативні, вирвані з контексту. Увага акцентувалася, що у час, коли в країні складна економічна й політична ситуація, Партія регіонів розкошує. Наступний сюжет після репортажу – думка екс-"регіонала", колишнього віце-прем’єра та кандидата у президенти Юрія Бойка, яка підсилює негативне враження про Добкіна:

«Партия регионов сегодня утратила инициативу, и утратила чувство реальности» («Подробности», 7.04.2014).

Наведемо ще один яскравий приклад маніпулювання громадською думкою та відвертої антипатії до кандидата.

24 квітня сюжет про засідання міськради Харкова за участі Михайла Добкіна. Депутати прийняли звернення до Верховної Ради щодо стабілізації ситуації на Сході. Провладні сили назвали текст проекту «предвыборным пиаром Михаила Добкина». Харківський депутат Івана Варченка стверджує, що деякі пункти проекту співзвучні з позицією Путіна та Лаврова. Після цього сюжету - Михайло Добкін був на прямому зв’язку зі студією з Харкова. Ведучий часто перебивав співрозмовника, запитання ставив жорстко, з відвертою неприязню, і підсумував розмову так:

«… Спасибо. Ваша точка зрения ясна. Противник антитеррористической операции Михаил Добкин, кандидат в президенты, говорит о том, что поехал в регион успокаивать его, а не набирать политические балы перед выборами – как минимум» (Подробности, 24.04.14).

Канал подає і малоінформативні сюжети, що мають ознаки "джинси".

Випуск новин 1 квітня 2014 року:

«Ведуча: Войну между «Правым сектором» и главой МВД Аваковым вот так прокомментировала теперь уже кандидат в президенты Юлия Тимошенко:

– Зараз створена комісія для того, щоб розслідувати цю ситуацію і в залежності від рішення цієї комісії, я думаю, що українська влада буде приймати рішення».

Другим за кількістю негативної інформації став Сергій Тігіпко. Обумовлено це негативними інформаційними приводами. Під час передвиборчих поїздок регіонами мешканці Луганщини та Одеси – закидали його яйцями.

 

СТБ, програма "Вікна-новини"

Інформаційні випуски практично повністю присвячені подіям на Сході країни. Матеріали подавали виважено та повно, з прямими включеннями журналістів з місць подій.

Про вибори йшлося мало. Кандидатів згадували побіжно. Найбільше йшлося про Михайла Добкіна, удвічі менше – про Сергія Тігіпка. Інформація про них звучала і в нейтральній, і в негативній тональностях. Про решту кандидатів – інформації менше 1 хв.

Значна кількість повідомлень про Добкіна та Тігіпка пов’язана  з неприємностями, що траплялися з ними під час передвиборчих турів країною. 9 квітня канал в деталях описав бійку місцевих активістів із Добкіним в Луганську. А 10 квітня Сергія Тігіпка в Одесі «вітали яйцями і ганьбою». Саме з цими повідомленнями пов’язана значна кількість негативної інформації на каналі.

Деякий виборчий контент формувався із прихованих піар-матеріалів. 7 квітня йшлося про передвиборчу програму Михайла Добкіна «Єдина країна», 22 квітня – він презентував своє бачення змін до Конституції. Ці сюжети короткі, містять ключові меседжі кандидата, не вказано, де ця інформація прозвучала.

Схожі сюжети були і про Юлію Тимошенко та Сергія Тігіпка 25 квітня. Сюжети обмежилися короткими повідомленнями про політичні заяви кандидатів: Юлія Тимошенко заявила, що Володимир Путін несе персональну відповідальність за смерті на Сході України. (Єдине повідомлення упродовж місяця про Тимошенко). А Сергій Тігіпко вважає, що українське керівництво не надто впевнено веде переговори з міжнародними фінансовими організаціями та Євросоюзом щодо обіцяних грошей.

Петра Симоненка згадали двічі: 8 квітня – під час засідання Верховної Ради відбулася бійка між комуністами та "свободівцями" та 10 квітня – горів київський офіс Компартії.

Про Порошенка інформації практично не було, лише 16 квітня подано його синхрон, тривалістю 18 сек. Коментував звіт силовиків на закритому засіданні Кабінету Міністрів.

Канал притримується нейтральної позиції, явних симпатій чи антипатій не простежувалося.

Олександр Турчинов та Арсеній Яценюк були представлені виключно як посадовці.

 

TVi, програма "Сьогодні"

Програма складається з кількох блоків, що є головними темами дня. Інформаційний випуск не динамічний. Власних репортажів та ексклюзивів мало. Протягом програми у студії бувають один-два експерти. Оціночними судженнями програма не зловживає.

TVi  у новинах виокремлює блок передвиборчої інформації - кілька невеликих сюжетів, у яких представлена позиція кандидатів.

Простежується підвищена увага каналу до Петра Порошенка. Про нього – інформації найбільше, повідомлення міститься практично в кожному випуску. За місяць було 7 випусків новин – де не було згадок про Порошенка. Систематичність та схожість повідомлень із сюжетами на інших каналах дає підстави говорити про замовний характер інформації. У випуску може бути 2-3 сюжети поспіль, де згадують Петра Порошенка.

Найменше інформації "Сьогодні" подавав про Михайла Добкіна.

Найбільше негативно забарвлених повідомлень - про Сергія Тігіпка. 57% від усієї негативної інформації про Тігіпка – припадає на випуски TVi. Така кількість негативу не пов’язана із системною критикою кандидата. На початку місяця "Сьогодні" у двох програмах підряд показала сюжет про акцію Автомайдану. Його активісти  їздили до маєтку Тігіпка, бо нардеп не проголосував за закон про люстрацію суддів. Сюжет містив  репортажні деталі, що підсилюють негативне забарвлення інформації. Наприклад, що маєток обнесений високим парканом із колючим дротом. "Сьогодні", 5.04.14 та 6.04.14.

Канал подає багато політичної інформації та міжнародної, дуже мало "лайфової". У випусках багато інформації про в.о. президента та прем’єр-міністра – крім заяв та виступів, випуски новин часто подають репортажі з Верховної Ради та засідань Кабміну. Використання посадовцями адміністративного ресурсу на користь Юлії Тимошенко - не простежується.

За місяць був один випадок, коли діяльність перших осіб держави можна було пов’язати з позицією лідера "Батьківщини" Юлії Тимошенко. Однак це не можна вважати використанням адмінресурсу, бо присутність у владі представників "Батьківщини" використовується для критики Тимошенко, а не для агітації за неї.

Екс-нардеп Тарас Чорновіл:

"В той момент, коли лідер однієї партії заявляє, що не треба робити жодних акцій, не треба силу застосовувати, а треба чекати, доки щось там у Женеві розв’яжеться. Всі спеціалісти, всі експерти говорили – нічого в Женеві не вирішиться, в принципі не може з Росією нічого вирішиться. Була ця затримка. І чомусь силові відомства, в.о. головнокомандуючого, президента, який є її заступником по партії, інші її підлеглі по партії  - міністр внутрішніх справ – стримують операцію в той момент, коли вона могла бути розв’язана без крові" (Сьогодні, 24.04.14).

 

ТРК "Україна", програми "Події" та "Події тижня"

Програма насичена й динамічна. Інформацію про події канал подає повно і переважно об’єктивно. Випуск містить українські й міжнародні новини, суспільно-політичні  і "лайфові". Багато репортажів з регіонів, прямих включень. Щодня  у студію "Подій" запрошують 1-2 експертів, політиків.  Їх поява завжди вмотивована подіями дня, актуальними темами для обговорення. Розмова  - чітко на певну тему.

Передвиборча інформація часто подається окремим блоком - нарізка із 2-3 невеликих сюжетів. У новинах звучала  інформація про усіх кандидатів. Найбільше – про Юлію Тимошенко та Михайла Добкіна.

Негативною інформацією канал не зловживає, але  час від часу допускає іронію, оціночні судження:

"Тимошенко упорно утверждает, что арендует дом… Живет вот в этом домике" (на відео - маєток Тимошенко). "Події",  1.04.2014

Протягом місяця програми містили інтерв’ю з Юлією Тимошенко, Сергієм Тігіпком, Михайлом Добкіним.

ТРК "Україна" не проявляє очевидних симпатій чи антипатій до кандидатів. Питання до політиків – актуальні  і достатньо гострі, розмови не справляють враження лояльних. Однак деякі форми подачі інформації свідчать, що канал таки більш прихильний до Михайла Добкіна:

- сюжет про зміни до Конституції, запропоновані Партією регіонів, які озвучив Михайло Добкін. Блок інформації про зміни в гуманітарній сфері озвучує колишній віце-прем’єр Олександр Вілкул. Після сюжету – його запросили у студію. Розмова стосувалася змін до Конституції, прямо не зачіпала передвиборчої  кампанії Добкіна. Але смисловий зв’язок між цими двома частинами випуску новин очевидний, ініціативи партії стають підтримкою кампанії  Добкіна (Події, 22.04.14).

Одна із тенденцій нинішньої передвиборчої кампанії: канали подають чимало сюжетів з ознаками замовних. Але поряд із "джинсою" – можуть давати нелояльну до кандидата інформацію. У випуску 22 квітня подано інформацію про Юлію Тимошенко. Вона складалася з двох частин:

перша - мала ознаки замовного (дрібний інформпривід, малоінформативний коментар) – Тимошенко поспілкувалася з бійцями новоствореного загону "Дніпро", обговорювали, які законодавчі зміни треба внести для повноцінної роботи загону.

друга – Тимошенко збиралася виступити перед захопленою ОДА в Донецьку, але там її чекали активісти з битами. Коли під’їхав білий мікроавтобус  - до нього кинулися розбурхані проросійські активістки. Бус швидко поїхав, жінки бігли за ним і у слід кричали:  "Сука!" (це чути на відео). Прес-служба заявила, що Тимошенко в мікроавтобусі не було (Події, 22.04.14).

 

5 канал, "Час новин" та "Час. Підсумки тижня"

Випуск новин складається з двох частин, між якими є 3-хвилинний рекламний блок.  Подають багато міжнародних новин - зокрема, реакцію європейських чиновників, представників міжнародних організацій на події в Україні.

Виборчих новин, які стосуються позицій кандидатів у президенти – небагато, значно менше, ніж у рівноцінних за часом інших теленовинах.

Поява посадовців – прем’єра та в.о президента у новинах – інформаційно вмотивована. 

Найбільше інформації  - про Петра Порошенка, Юлію Тимошенко та Михайла Добкіна. Але якщо на інших каналах кількість інформації вимірюється тисячею секунд, то на 5 каналі – кількома сотнями.

Найбільше негативу – про Петра Симоненка. Це пов’язано із висловлюваннями експертів: наприклад, екс-міністр юстиції Сергій Головатий заявив, що Симоненка давно треба притягнути до відповідальності за сепаратизм. (Час новин. 15.04.14).

Час від часу канал допускає маніпуляції:

"… звинувачення у сепаратизмі не заважає Добкіну балотуватися у президенти. Не виключено – саме так ховаються від відповідальності". (Час новин, 15.04.14).

 

Перший національний, "Підсумки дня"

Програма подає стислі сюжети без використання оціночних суджень та маніпуляцій. Значна частина повідомлень - про події у східних регіонах України. Окремо канал подає огляд міжнародних новин з коментарями політиків з Росії, країн ЄС та США щодо ситуації в Україні.

Багато інформації про діяльність влади.  Олександр Турчинов та Арсеній Яценюк представлені виключно у контексті виконання посадових обов’язків. Пряма мова чиновників здебільшого у нейтральній тональності, інколи – тональність наближена до позитивної:

«Ми відновлюємо армію з нової нотки. Ми змогли привести наші Збройні сили до повної бойової готовності, розгорнути наші Збройні сили. Кабінет Міністрів буде виділяти кошти не тільки, щоб утримувати армію, але ж і на те, щоб її переозброювати» (Олександр Турчинов, 2.04.2014, «Підсумки дня»).

Кандидатів у президенти згадували зрідка, а матеріалів на тему виборів майже не було. Найбільше інформації про Михайла Добкіна (втричі більше за Юлію Тимошенко). Інформація про кандидата від Партії регіонів – була здебільшого поза виборчими темами: зміна запобіжного заходу для Михайла Добкіна; коментарі політика щодо замаху на мера Харкова Геннадія Кернеса.

30 квітня (30.04.2014, «Підсумки дня») канал подав розгорнутий сюжет про позиції кандидатів та коментарі політологів щодо їхніх рейтингів.

«Він (Тігіпко) представлятиме не кремлівські, свої власні інтереси. У своїй компанії головну ставку робить на розвиток економіки, залученні інвестицій та союз із Росією».

«Із нинішньою Росією товаришувати не хоче, планує повернути Крим і зміцнити обороноздатність. А ще обіцяє боротися з олігархами (Тимошенко)».

«Хоче повернути окупований півострів від московської агресії, прагне членства в ЄС і обіцяє безвізовий режим (Порошенко)».

Коротко згадано про намір Михайла Добкіна зняти свою кандидатуру з виборів.

 

1+1, "ТСН" та "ТСН-тиждень"

У програмі «ТСН» переважають розгорнуті сюжети зі Сходу України, з прямим включенням журналістів з місця подій. Матеріали містять пряму мову чиновників, мешканців регіонів. Ця інформація є першочерговою на каналі.

Сюжети здебільшого без оціночних суджень.

Канал не надає переваги одному кандидату.

Критикують владу. Наприклад, сюжет про кортежі  Олександра Турчинова та міністра внутрішніх справ  Арсена Авакова.

"Наші кореспонденти відзняли, як виїхав (Турчинов) з навчального центру Національної гвардії на дорогому позашляховику у супроводі чотирьох автомобілів. ...Арсен Аваков їхав у "Мерседесі" в супроводі двох машин, на деяких ділянках швидкість сягала 180 км/год" (1.04.2014,  "ТСН").

Інформація про кандидатів у президенти була в кожній програмі: передвиборчі тури, коментарі про події у східних регіонах, рейтинги кандидатів.

Передвиборчих програм подавали мало. Симпатій не спостерігалось. Деякі матеріали мають ознаки замовних.

Найбільше інформації про Михайла Добкіна, чверть з якої - у негативній тональності. Це пов’язано з інцидентами, які трапилися під час поїздок в регіони.

Виходив  і матеріал з ознаками замовного. Основні тези стосувалися проекту змін до Конституції:

"Добкін пропонує скасувати обладміністрації, а владу передати місцевим виконкомам, їхніх керівників мали б обирати жителі області. Також Добкін пропонує дати їм право розпоряджатися власними фінансами, проводити референдуми, вирішувати гуманітарні питання, зокрема, які пам’ятники ставити і зносити" (ТСН, 22.04.14).

Майже однакова кількістю інформації – про Юлію Тимошенко та Петра Порошенка.

Третина інформації про Тимошенко – негативна, завдяки розгорнутому сюжету (ТСН, 24.04.14) про угоду, знайдену в "Межигір’ї" між Тимошенко та Януковичем, за якою ці два політики розподілили посади між собою до 2029 року. До слова, цієї інформації не подав більше жоден канал.

І про Порошенка, і про Тимошенко були сюжети з ознаками замовних: спільна прес-конференція президента Європарламенту Мартіна Шульца з Петром Порошенком (ТСН, 17.04.14), оцінка Юлії Тимошенко ситуації на Донбасі (ТСН, 22.04.14).

Про Сергія Тігіпка майже порівно нейтральної та негативної інформації. Його передвиборчих тез  канал не подавав.

Найменше інформації про Петра Симоненка. Він коментував прийняті законопроекти у Верховній Раді та підпал офісу Компартії. Щодо виборів – згадували лише коротко.

"ТСН-тиждень з Аллою Мазур" підсумовував тижневі події на Сході країни. Відрізняється від щоденних програм наявністю певної іронії в інформаціях. Програма містить чимало журналістських розслідувань. Про кандидатів на початку місяця подавали збалансовано і розгорнуто, в наступні тижні події у східних регіонах витіснили тему виборів, інформація про них подавалася дуже коротко.