укр eng

Місячний звіт за результатами моніторингу дніпропетровської преси (квітень 2014 р.)


З 01.04.2014 по 30.04.2014
Медiа: Преса
Регiон: Дніпропетровська область

Протягом квітня в пресі Дніпропетровщини було надруковано 15 матеріалів про персон, що цікавлять нас в рамках моніторингу, загалом на 79626 друкованих знаків. Здебільшого передвиборчі матеріали друкувала газета «Вісті Придніпров’я». Газета «Лица» робила це значно менше, завжди у рекламній рамці. Але про це згодом.

Отже, абсолютним лідером на шпальтах газет у квітні стала ЮЛІЯ ТИМОШЕНКО. В газеті «Вісті Придніпров’я» про неї подано 7 матеріалів на 33282 друковані знаки з позитивною тональністю. Це понад 40% від усіх матеріалів за місяць. Статті як доносять позиції Юлії Володимирівни, так й вигідно порівнюють її з іншими кандидатами. Приміром останньому факту є матеріал «Как преодолеть коррупцию: дебаты Тимошенко против Добкина». Про теми решти статей красномовно говорять їхні назви: «Борьба Тимошенко с коррупцией обрела зримые контуры», «С людьми на Донбассе надо вести честный прямой диалог», «Оккупантов страны ждет жесткий отпор», «Юлия Тимошенко: Сейчас нужна помощь каждого украинца»…                                                                                                                                                                                     Одна стаття про візит Тимошенко на Дніпропетровщину «Юлия Тимошенко: Мы никогда в жизни, никому, не дадим нашу Украину оккупировать или порвать на куски!» надрукована у квітні й в газеті «Лица». Матеріал на 5821 друкований знак з позитивною тональністю, яка,  втім, позначена як рекламна, тож не йде до загального заліку кандидатки. Серед основних меседжів від Тимошенко – справедливість, європейські цінності, боротьба з олігархією та корупцією, «кримське питання».

ПЕТРО ПОРОШЕНКО у квітні тричі з’явився на шпальтах місцевої преси, і куди не однозначніше, ніж лідерка «Батьківщини». Петро Олексійович став героєм трьох матеріалів на 24857 друкованих знаків, втім, з тональностями програв Тимошенко. Всі матеріали розміщено в газеті «Вісті Придніпров’я». Найбільший матеріал про нього – «Порошенко-Кличко. Венский альянс под патронатом Фирташа» (передрук матеріала Сергія Лещенка з «Української правди») на 14022 друковані знаки має негативну тональність, й, скоріше за все, не покликаний допомогти Порошенку стати переможцем на виборах. Ще один матеріал – «Кто ведет Порошенко на выборы?" (скорочений передрук з www.theinsider.ua) – на 7163 знаки з негативною тональністю також навряд чи допоможе кандидату. Зазначу, що посилання на обидві оригінальні статті є. Третій матеріал, присвячений Порошенку, також в газеті «Вісті Придніпров’я», має назву «Уперше з 1991 року президента можуть обрати в один тур». Він зайняв 3672 друковані знаки й має позитивну тональність.                                                                                                                                                                                           В газеті «Лица» матеріалів про Петра Порошенка не друкували.

Три статті може записати на свій рахунок СЕРГІЙ ТІГІПКО. Ситуація з його матеріалами схожа на Тимошенко, щоправда у Тігіпка їх менше. Всі статті розміщені у газеті «Вісті Придніпров’я», загалом на 10889 друкованих знаків з позитивною тональністю. Протягом квітня Сергій Леонідович у заголовках інформував про те, що «Партия регионов может утратить шанс», що він знає «Решение для Юго-Востока», а також про те, що «Работающая экономика объединит Украину». Класична передвиборча медійна стратегія середнього кандидата.                                                                                                 В газеті «Лица» матеріалів про Сергія Тігіпка не друкували.

Обов’язкам ОЛЕКСАНДРа ТУРЧИНОВа присвячений один матеріал у газеті «Вісті Придніпров’я» з назвою «Олександр Турчинов: Крим був, є і буде українською землею!» на 5876 друкованих знаків з позитивною тональністю.

Один матеріал у «Вістях Придніпров’я» вийшов й про МИХАЙЛА ДОБКІНА. Точніше, він згадується як опонент Тимошенко в студії Шустера. 5876 знаків з негативною тональністю. Треба відзначити, що ще кілька статей про Добкіна з позитивною тональністю також виходили у газеті, але мали позначку «Політична реклама». Одна з них – «Добкин обещает максимальную господдержку Днепропетровщины» на 4503 знаки. Друга – «Изменеия в Конституцию продиктованы временем и требованиями людей» – на 4261 знак. Але обидві позначені рекламними, тож не враховуються.                          В газеті «Лица» статей про цього кандидата не було.

Відсотково кандидати у квітневій пресі Дніпропетровщини були представлені так:

  • Юлія Тимошенко – 41,2%;
  • Петро Порошенко – 31,2%;
  • Сергій Тігіпко – 13,7%;
  • Олександр Турчинов (обов’язки) – 7,4%;
  • Михайло Добкін – 5,9%.

Серед медійних маніпуляцій у газетних матеріалах можна відзначити прийоми зосоредження уваги на особистості кандидата, маніпулятивний вплив шляхом апеляції до емоцій й співчуття (особливо в статтях про Тимошенко), маніпулятивний вплив на пам’ять аудиторії, маніпуляцію на основі прийому психологічного акценту на певні деталі.