Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції.
Тиждень з 28 квітня по 4 травня 2014 року має свою специфіку, адже більше половини днів його були вихідними. Через це редакції газет Івано-Франківська скоротили випуски номерів. Замість традиційних трьох номерів на тиждень газети «Галичина», цього тижня у випуску був тільки один номер – 30 квітня 2014 року.
Попри скорочення випуску номерів видань, обсяг інформації виборчої тематики у них все ж є великим. Як і на попередніх тижнях абсолютну перевагу в об’ємі поданої інформації отримала Юлія Тимошенко – 73,9 %, менше інформації було приділено Петру Порошенку – 14,2 %, про Сергія Тігіпка подано 9,8 % інформації, Олександра Турчинова (обов’язки) – 1,2 %, Арсенія Яценюка (агітатор) – 0,6 % і про Арсенія Яценюка (обов’язки) – 0,3 %. Таких кандидатів у Президенти України як Михайла Допкіна та Петра Симоненка у випусках газет не було згадано.
Тональність.
У зв’язку із великим загальним обсягом поданої інформації про Юлію Тимошенко, вона ж і стала лідером за всіма трьома показниками тональності представлення – і позитивного, і негативного, і нейтрального. Усі інші суб’єкти моніторингу також були представлені в трьох тональностях, окрім Олександра Турчинова та Арсенія Яценюка, які були згаданими тільки у нейтральній тональності.
Спікери.
Основними спікерами на сторінках Івано-Франківських видань впродовж тижня були Юлія Тимошенко та Анатолій Гриценко.
Пріоритетність представлення.
Однозначною пріоритетністю представлення Івано-Франківських друкованих видань продовжує користуватися Юлія Тимошенко. Також на перших сторінках усіх видань цього тижня мав місце анонс візиту на Прикарпаття кандидата на пост Президента України Петра Порошенко.
Опис маніпуляцій.
У зв’язку із доволі напруженою ситуацією у країні та наближенням дня виборів, напруженого характеру залишається інформація на сторінках Івано-Франківських ЗМІ. Цього тижня до застосування маніпулятивних технологій фактично вдалися два видання, що є предметами нашого спостереження.
Від так, на сторінках газети «Галичина» продовжується уже традиційна публікація об’ємних статей рекламного характеру на користь Юлії Тимошенко. Як і у попередніх випусках газети - надруковано дві статті: «Як безкровно розв’язати конфлікт на сході» та «Тимошенко в ефірі Шустер-Live висловилася щодо конкурентів на виборах, парламенту та Москви». Статті супроводжуються добре підібраними фото кандидатки, а за об’ємом у сумі займають цілу сторінку газети формату А3. Уже традиційно у статтях міститься інформація про відкладену виборчу кампанію Юлії Володимирівни та критика її основного опонента – Петра Порошенка.
Проте цього разу у випуску газети «Галичина» на тій же сторінці, що й перша згадана стаття, під рубрикою «політаналіз» міститься стаття «Яким стане парламент після виборів президента?». Фактично уся вона побудована на викритті минулих гріхів Юлії Тимошенко, її домовленостей у 2008 році із Віктором Януковичем щодо утворення «широкої коаліції». Стаття викриває деталі проекту згаданого політичного союзу, що містяться у віднайденому журналістами договорі у стінах Межигір’я. Також гіпотетичний прогноз самого автора статті кидає вагому тінь сумніву на нинішні дії Тимошенко
Аналогічний випадок подачі інформації виявлено і на сторінках обласного тижневика «Репортер». Поряд одна з одною, на четвертій та п’ятій сторінках видання, містяться статті – «Дебати у Шустера: кандидати говорять про схід» та «Не було каяття – не буде й вороття».
Статті під різним кутом зору торкаються однієї й тієї ж події – випуску політично ток-шоу у студії Савіка Шустера. Очевидно перша стаття є замовленням штабу Юлії Тимошенко, адже основна її думка стосується щирості та відкритості Юлії Володимирівни, натомість критикує «занадто зайнятого» Петра Порошенка, який «…Другий ефір поспіль «боїться» постати перед людьми…». Автор статті викладає погляд Юлії Тимошенко на розв’язання кризи східних областей України та супроводжується фотографією рукостискання кандидатки із телеведучим ток-шоу.
Проте стаття на наступній сторінці газети «Репортер» є її кривим віддзеркаленням. Автор статті взяв за основу момент згаданого політичного ток-шоу, коли присутнім на ньому кандидатам було запропоновано покаятись у своїх помилках. Автор гостро критикує Юлію Тимошенко за її нещирість та неправду. Повідомлення побудоване на викритті найгірших вчинків у політичній кар’єрі кандидатки та супроводжується об’ємним анімаційним зображенням Юлії Тимошенко, що формує у читача враження її образу «лихої королеви».
На превеликий жаль, після тих змін що відбулись за останній час у нашій державі та суспільстві, ще сьогодні нам доводиться констатувати про такі принизливі вчинки журналістів та редакцій друкованих засобів масової інформації Івано-Франківська. Як і під час попередніх виборчих кампаній мас-медіа продовжують використовувати, очевидно проплачені, технології впливу на громадську думку.