укр eng

Звіт за результатами моніторингу центральної преси (28 квітня - 4 травня 2014 р.)


З 28.04.2014 по 04.05.2014
Медiа: Преса
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Моніторинг включає аналіз 6-ти загальнонаціональних друкованих видань:

–       «Вести»

–       «Газета по-українськи»

–       «Дзеркало тижня. Україна»

–       «Комментарии»

–       «Сегодня»

–       «Факты и комментарии»

 

Мета дослідження: з’ясувати чи надають газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про кандидатів на посаду президента України для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час президентських виборів 2014 року. А також чи мають кандидати рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.

 

Об’єкти моніторингу – діяльність кандидатів із найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями, а також таких, що представляють основні рейтингові політичні сили:

–       Михайло Добкін, кандидат від Партії регіонів

–       Петро Порошенко, самовисуванець

–       Юлія Тимошенко, лідер «Батьківщини»

–       Сергій Тігіпко, самовисуванець (екс-«регіонал»)

–       Петро Симоненко, лідер КПУ

 

Окрім того, відстежувалася діяльність в.о. президента О.Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з метою виявлення можливої агітаційної діяльності на посадах на користь Ю.Тимошенко.

 

У дослідженні інформація розрізняється за трьома тональностями: нейтральна, позитивна та негативна. Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки кандидата (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).

 

ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ

 

Інформаційна картина тижня у друкованих ЗМІ цього тижня обмежена і фрагментарна, оскільки половина тижневих тиражів не вийшли у зв’язку з вихідними днями. Однак переважно основною темою залишається ситуація на Донбасі, антитерористична операція та її наслідки. Окремої уваги газети приділили замаху на Г.Кернеса, М.Добкін цього тижня згадувався винятково у зв’язку з цією подією.

Виборча тема була представлена переважно «джинсою». Причому і «джинса» Ю.Тимошенко, і П.Порошенка поряд із агітацією за кандидата місять зазвичай агітацію проти суперника.

Лідирувала цього тижня у інформаційному просторі Ю.Тимошенко (35,6% від усієї інформації), однак про неї було опубліковано і найбільше негативної інформації (переважно у «джинсі»). Значно менші показники у С.Тігіпка (24,2%) та П.Порошенка (16,8%).

 

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ КАНДИДАТІВ ДРУКОВАНИМИ ВИДАННЯМИ

 

«Вести» цього тижня мало уваги приділяли виборам. Видання швидше було зосереджене на нагнітанні негативу довкола ситуації на Сході країни. Газета робить це маніпулятивно, з посиланнями на неназвані джерела, за допомогою маніпуляції «ефекту присутності», «голосу народу». Загалом кандидати на посаду президента лише побіжно і принагідно згадувалися. Високі показники О.Турчинова зумовлені інтерв’ю з його дружиною.

 

«Газета по-українськи» цього тижня опублікувала найбільше негативної інформації про Ю.Тимошенко. Вочевидь, ці матеріали можна віднести до «джинси», оскільки тема вочевидь застаріла – оприлюднені С.Лещенком домовленості між Ю.Тимошенко та В.Януковичем з’явилися іще минулого тижня. Таке детальне висвітлення теми не виглядає актуальним та адекватним поточному моменту. Окрім того, матеріали містили невластиві для видання жорсткі оціночні судження. Все це дає підстави говорити про замовність цих матеріалів. Однак газета публікувала і «джинсу» Ю.Тимошенко – стаття про дебати вочевидь не була редакційною, бо не містила детального опису дебатів та атмосфери, притаманного стилю видання, натомість висвітлювалася лише позицію Ю.Тимошенко.

 

«Дзеркало тижня» цього тижня не вийшло у зв’язку зі святами.

 

«Комментарии» цього тижня не вийшли у зв’язку зі святами.

 

«Сегодня» тему виборів висвітлювала мало і переважно з точки зору процесу голосування, майбутніх змін у структурі влади, прогнозів зміни Конституції. Кандидати у президенти майже не згадувалися. Їхня позиція висвітлювалася лише у прихованій рекламі (рубрики вказані у вихідних даних як рекламні, однак для читача це неочевидно). Цього тижня публікувалася «джинса» С.Тігіпка, П.Порошенка, П.Симоненка.

 

«Факты и комментарии» і надалі виборчий контент переважно формують із вочевидь приховано рекламних матеріалів Ю.Тимошенко, С.Тігіпка та П.Порошенка. Цього тижня з них складався весь виборчий блок. Вони не маркуються як рекламні, однак їх можна впізнати за повторенням у інших виданнях, специфічною стилістикою, що різниться від редакційної, та рубриками «Точка зрения», або ж «Специально для Фактов». У «джинсі» в абсолютних показниках лідирують С.Тігіпко та Ю.Тимошенко.