Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Телевізійний моніторинг президентської виборчої кампанії 2014 року включає дослідження восьми всеукраїнських каналів, які доступні широкому колу глядачів, тобто входять у більшість пакетів операторів телебачення:
1+1 – програми "ТСН" та "ТСН-тиждень"
Інтер – програми "Подробиці" та "Подробиці тижня"
Перший національний з програмою "Підсумки дня"
ТРК"Україна" – "Події" та "Події тижня"
5 канал - програми "Час новин" та "Час. Підсумки тижня"
ICTV – "Факти" та "Факти тижня"
TVi – з програмою "Сьогодні "
СТБ – програма "Вікна-новини".
Об’єктом дослідження є інформація про п’ять найрейтинговіших кандидатів у президенти за даними соціологічних опитувань , а також таких, що представляють основні рейтингові політичні сили:
Петро Порошенко, самовисуванець, позафракційний
Юлія Тимошенко, лідер партії "Батьківщина"
Михайло Добкін, кандидат від Партії регіонів
Сергій Тігіпко, колишній "регіонал", самовисуванець
Петро Симоненко, лідер Комуністичної партії України.
Окрім того, відстежується діяльність в.о. президента Олександра Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з метою виявлення можливої агітаційної діяльності на посадах на користь Юлії Тимошенко.
Мета дослідження: з’ясувати чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про кандидатів на посаду президента України для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час президентських виборів 2014 року. А також чи мають кандидати рівний доступ для представлення своєї позиції у телевізійних медіа.
У дослідженні інформація розрізняється за трьома тональностями: нейтральна, позитивна та негативна. Емоційна забарвленість інформації відображає, яке враження справляють телевізійні сюжети на глядача. Тональність визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки кандидата (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації, добірки відео тощо).
ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Виборча кампанія 28 квітня - 4 травня 2014 року у телевізійних медіа висвітлювалася на тлі активного протистояння у східних регіонах країни та на півдні.
Головними темами тижня були: замах на мера Харкова Геннадія Кернеса; напад сепаратистів на проукраїнський мітинг у Донецьку, де постраждали 14 активістів; заяви МВФ про видаленні Україні фінансової допомоги; силове протистояння між проросійськими та проукраїнськими таборами у Одесі, де загинули 46 людей; продовження антитерористичної операції у Слов’янську, Краматорську; звільнення з полону представників місії ОБСЄ у Слов’янську; заборона лідеру кримських татар Мустафі Джемілєву в’їжджати у Крим; тристоронні переговори між Росією, Україною та ЄС про поставки газу з Росії у Варшаві; Наталія Королевська та Олег Царьов відмовилися від участі у виборчій кампанії, зняли свої кандидатури.
Основними темами повідомлень у виборчій кампанії були заяви кандидатів у президенти щодо вирішення ситуації на Сході та Півдні України, оцінки кривавих подій в Одесі, поїздки регіонами, обговорення змін до Конституції.
Найбільше інформації про Петра Порошенка (12,2%) та Михайла Добкіна (11%). На третьому місці – Юлія Тимошенко (8,5%). Сергієві Тігіпку присвячено 2,6 % інформації. Найменше - Петру Симоненку - 1,6%.
Найбільше негативної інформації - про Юлію Тимошенко та Михайла Добкіна. Негативно забарвлені повідомлення – є про всіх кандидатів, крім Порошенка.
Про діяльність перших осіб держави – в.о. президента Олександра Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка інформації багато, цього тижня кількість повідомлень про очільників країни збільшилася. Олександру Турчинову присвячено 37,1% інформації. Арсенію Яценюку – 27,2%. Чимало критики на адресу виконувача обов’язки президента. Використання адмінресурсу не простежується, повідомлення виключно про їхню діяльність як чиновників. Зокрема, телеканали подавали звернення та заяви Олександра Турчинова, репортажі з засідання Верховної Ради, де Арсеній Яценюк представив проект змін до Конституції.
ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ КАНДИДАТІВ У ПРЕЗИДЕНТИ ТЕЛЕКАНАЛАМИ
ICTV, програми «Факти» та «Фактитижня з Оксаною Соколовою»
Телеканал детально висвітлював подій на Донбасі та в Одесі.
Про перебіг виборчої кампанії подають у щоденному короткому інформаційному блоці. Найбільше повідомлень про Юлію Тимошенко та Петра Порошенка. Удвічі менше – про Михайла Добкіна та Сергія Тігіпка. Найменше інформації про Петра Симоненка. Сюжети про кандидатів – це коротка інформація про передвиборчі поїзди та їхні заяви.
Окремі матеріал мають ознаки «джинси». Наприклад – матеріал про Петра Порошенка 29 квітня. Сюжет пронизаний позитивними меседжами:
«Петро Порошенко, як і обіцяв, поновлює бруківку на вулиці Грушевського… Кандидат у президенти серйозно підійшов до відновлення Києва. Роботи розпочалися без зайвого галасу та пафосу»(Факти, 29.04.2014).
Про решту кандидатів інформація подавалася без емоційного забарвлення, переважно у нейтральній тональності. Явних симпатій чи антипатій не простежувалося.
Негатив звучав лише про Михайла Добкіна у недільному випуску «Факти тижня з Оксаною Соколовою». Сюжет з відвертою іронією. Використано оціночні судження, маніпуляційні технології та некоректні порівняння. Йшлося про передвиборчу поїзду кандидата від Партії регіонів до Херсона. Підписаний сюжет «Пригоди кандидатів у президенти». Політик не зміг вийти з літака, бо на нього чекали ворожо налаштовані місцеві активісти. Яйцями, які призначалися Добкіну, закидали керівника його передвиборчого штабу у Херсоні Миколу Костюкова.
«У підсумку – слідом за Костюковим тікати з міста довелося самому Добкіну» (на відео прискорена зйомка з посадкової смуги, де поспішно відлітає літак Михайла Добкіна). За кадром чутно слова місцевих активістів: «Лети, родной, лети!». Далі - відео понівечених агітаційний біг-бордів «на яких кандидату від Партії регіонів навіть прізвище змінили» (на відео – ГОБКІН). «…Та попри це, зніматися з перегонів він не збирається. А от колишній регіонал – Царьов, якому чи не найбільше дісталося від виборців, таки знявся з перегонів».
Інтер, програми «Подробности» та «Подробности недели»
Складна соціально-політична ситуація на Сході країни стала основною темою інформаційних випусків. Програми виходять у вигляді телемарафонів: багато прямих включень з місць подій, до студії запрошують експертів, чиновників, політиків (в тому числі кандидатів у президенти), представників шоу-бізнесу.
Значну увагу канал приділяє міжнародним новинам. Подають ексклюзивні інтерв’ю з представниками світової спільноти про події в Україні. 4 квітня відбулися розмови з послом США в Україні Джеффрі Пайєттом та сенатором США Джоном Маккейном, який був на прямому зв’язку з Вашингтона. Інформація подається детально та об’єктивно.
Цього тижня на Інтері, серед усіх аналізованих каналів, прозвучало найбільше негативу про Олександра Турчинова. Критикували його як представника влади – в.о. президента та головнокомандувача за бездіяльність на Сході країни та в Одесі. Критика звучала переважно з вуст кандидата у президента, екс-міністра оборони Анатолія Гриценка. Він був гостем студії 1 квітня. Вважає, що влада «здає» Східні регіони України. Його висновок – «Власти нет!».
Ведучий розмову вів не цілком коректно. Нав’язував свої висновки, будував розмову так, щоб підштовхнути співрозмовника до критики влади:
«Вы уже начали говорить о том, что Луганск сдан. Понятно кому, по вашому мнению, понятно кем, по вашому мнению. Вопрос: кому?».
Однак така інформація не є способом плекання негативного сприйняття кандидата у президенти Юлію Тимошенко.
Позиції та заяви кандидатів представлені активно. Найбільше інформації – про Петра Порошенка. Другу позицію за кількістю повідомлень займає Юлія Тимошенко. Найменше сказано про Сергія Тігіпка. Жодної згадки – про Петра Симоненка.
Чітких симпатій до одного з кандидата канал не проявляє. Проте антипатії до Юлії Тимошенко відчутні. Інформації про неї багато, але часто містить оціночні судження та маніпуляції. Вони не чітко виражені, подаються шрихами, які майже не помітні серед масиву інформації, але це робиться послідовно:
«В Одессу ездила Юлия Тимошенко. Она первым делом отправилась к местному руководству. Тимошенко не считает, что во вчерашних столкновениях виноваты правоохранители. Кандидат в президенты стала на сторону милиции. Но признается, силовики могли сработать эффективней. Вину за случившееся Тимошенко возлагает на российские спецслужбы» (Подробности, 03.04.2014).
За емоційним забарвленням цю інформацію не можна вважати негативною. Такий вид маніпулювання називається «фальшивий нейтралітет» - негативне ставлення до кандидата формується послідовно, при кожній нагоді.
Маніпуляції застосовуються і в сюжетах про Михайла Добкіна. Наприклад, медіа-ефект "читання думок":
«Сегодня Михаила Добкина не пустили в Херсон. Сегодня днем он прилетел туда агитировать, но местная украинская Самооборона выставила автомобили и перекрыла все выезды из аэропорта. Кандидат даже не стал выходить из самолета, опасаясь муки, яиц и зеленки» (Подробности, 28.04.2014).
Про решту кандидатів телеканал подає стримано, без явних зловживань.
СТБ, програма «Вікна-новини»
Випуски новин повністю присвячені подіям на Сході країни. Передвиборчих новин не було. Двічі подано синхрон Михайла Добкіна щодо замаху на мера Харкова Геннадія Кернеса.
TVi, програма "Сьогодні"
Найбільше розповідали про Петра Порошенка – у 5 разів більше за кількість повідомлень про Михайла Добкіна, що є другим за кількістю інформації.
Інформацію про Петра Порошенка подають майже щодня. Протягом тижня були два випуски, які не містили повідомлень про кандидата. Сюжети, в який представлена позиція Петра Порошенка має ознаки замовної: коментарі малоінформаційні, подібні сюжети щовипуска, вони збігаються з інформацією, яку подають про цього кандидата інші телеканали. Часто синхрони відірвані від основної тези повідомлення – не продовжують і не пояснюють її.
Для прикладу наведемо сюжети, які подавав канал TVi:
28 квітня:
Порошенко зустрівся з головою делегації Європарламенту. Запевнив, що президентські вибори в Україні відбудуться. А також – що Україна обирає європейський напрямок розвитку.
НАСТУПНИЙ СЮЖЕТ
Порошенко може виграти вибори в першому турі, кажуть у штабі кандидата. Головним опонентом вважають зовнішнього ворога.
НАСТУПНИЙ СЮЖЕТ
Інформація про проведення теледебатів. Першим – називають Петра Порошенка:
"Хто з ким дебатуватиме – визначив жереб. Наприклад, Петру Порошенку випав Зорян Шкіряк та Василь Цушко".
29 квітня: два виборчі сюжети:
- Олег Царьов зняв свою кандидатуру з виборів;
- Команда Порошенка відновлює бруківку в центрі Києва.
Сюжет з точки зору емоційного забарвлення – нейтральний. Однак він справляє позитивне враження на глядача за рахунок кількох медіа-технологій. У повідомленні про Олега Царьова – на відео штовханина. На його фоні повідомлення про відновлення бруківки виглядає позитивним (Порошенко сприймається як конструктивний політик на фоні деструктивного Царьова). Крім того – журналісти підкреслили, що відновити бруківку Порошенко пообіцяв у січні зі сцени Майдану (робить те, що обіцяє). Такі ж сюжети були й у інших теленовинах. Зокрема, на ICTV.
30 квітня:
Депутат від "Батьківщини" Микола Томенко підтримав на виборах Петра Порошенка і став його довіреною особою.
2 травня:
Порошенко коментує активну фазу антитерористичної операції:
"З терористами треба вести діалог з позиції сили".
3 травня:
Петро Порошенко разом з Віталієм Кличком та Юрієм Луценком після кривавих подій 2 травня поїхали в Одесу. Порошенко став донором – здав кров для постраждали активістів.
Найбільше негативної інформації - про Юлію Тимошенко, майже стільки ж як нейтральної. Це пов’язано із висловлюваннями гостя студії Григорія Омельченка. Він заявив, що газову угоду 2009 року повністю готував Андрій Портнов, головний юрист команди Юлії Тимошенко. Але його так і не допитали.
Слід зазначити, що Портнова підозрюють у причетності до масових убивств на Майдані 2014 року.
Негативна інформація про Михайла Добкіна була опосередкованою. На тему замаху на мера Харкова програма зібрала довідку про Геннадія Кернеса. Інформація в ній – переважно негативна: має бізнес-інтереси в Харкові, його політична поведінка – непослідовна, Кернес фінансував проросійський клуб "Оплот", причетний до безладів у Харкові. У цій же довідці зауважено, що Кернес фінансував і виборчу кампанію Добкіна на посаду мера. Серед іншої негативно забарвленої інформації – теза про співпрацю Добкіна з Кернесом – сприймається як негатив.
ТРК "Україна", програми "Події" та "Події тижня"
Програма насичена. Багато репортажів з регіонів , прямих включень.
Щодня у студій "Подій" виступають 1-2 експертів, політиків. Цього тижня на ефір запрошували: політологів Ігоря Попова, Олексія Гараня, Сергія Тарана, політиків Володимира Литвина, Віталія Кличка, Миколу Томенка, Наталію Королевську, голову КМДА Володимира Бондаренка, заступників глави адміністрації президента Андрія Сенченка та Марину Ставнійчук, заступника голови РНБОУ Вікторію Сюмар.
Вибори канал висвітлює активно і порівняно збалансовано. Негативно забарвленої інформації – обмаль.
Найактивінше представлена позиція Михайла Добкіна та Юлії Тимошенко. Багато інформації подано і про Петра Порошенка та Петра Симоненка. Найменше – про Сергія Тігіпка.
Серед найпоширеніших маніпуляцій – і на телебаченні загалом, і на ТРК "Україна" зокрема - це інформація з ознаками замовної. Такого типу повідомлення були і про Порошенка, і про Тимошенко, і про Тігіпка.
"Події" у кожній програмі починаючи з 1 травня подали бліц-опитування кандидатів у президенти. У кожній програмі подавали позицію трьох політиків. Їм усім задавали 5 питань:
- Яким буде ваш перший закон на посаді президента?
- Які рішення приймете у перші 100 днів?
- Яка має бути мінімальна зарплата?
- Якими мають бути відносини з Росією?
- Кого візьмете у свою команду?
Програма представила позицію Михайла Добкіна, Валерія Коновалюка, Олега Ляшка, Петра Симоненка, Рената Кузьміна, Олега Тягнибока, Ольги Богомолець, Анатолія Гриценка та Миколи Маломужа.
Михайло Добкін:
Перший закон - який дозволить бізнесу не відчувати тиску з боку силових структур. Закон про заборону перевірок.
У перші 100 днів треба прийняти рішення, яке заспокоїть суспільство.
Мінімальна зарплата і пенсія – від 3 тисяч гривень.
Потрібно відновити економічні і дипломатичні відносини з РФ. Україні важко буде обійтися без ринку Митного союзу.
Треба перезавантажити владу.
Петро Симоненко
Перший закон – відвести війська на місце. Україні потрібен мир.
Наведу елементарний порядок в Україні. НЕП – це порядок
Треба підвищити пенсії і зарплати. І встановити жорсткий контроль над цінами.
Відносини з Росією мають бути сусідськими, взаємовигідними, добрими, спрямованими на перспективу. Це єдиний порятунок нашого економічного потенціалу.
У команду – увійдуть професіонали, люди з досвідом, які пройшли випробування.
5 канал, "Час новин" та "Час. Підсумки тижня"
Переважна частина випусків стосувалася подій на Сході країни. Інформації про передвиборчу кампанії у новинах 5 каналу небагато. Були випуски, що не містили жодної згадки про кандидатів.
Найбільше інформації про Михайла Добкіна. Це пов’язано із коментарями щодо замаху на мера Харкова Геннадія Кернеса. Зокрема, кандидат у президенти вимагав, щоб справу розслідувала Генпрокуратура, а не МВС, оскільки головний міліціонер країни – Арсен Аваков є давнім супротивником Кернеса.
Про інших кандидатів - лише короткі повідомлення. Інформація про Петра Симоненка стосувалася виступу лідера комуністів у парламенті . Про Юлію Тимошенко – одна коротка згадка, у негативній тональності. Про Петра Порошенка – його підтримала творча інтелігенція. Про Сергія Тігіпка інформації не було.
Недільний випуск "Час. Підсумки тижня" містив інтерв’ю з виконувачем обов’язки президента Олександром Турчиновим. Питання актуальні, достатньо гострі, без відтінку лояльності.
Перший національний, "Підсумки дня"
Канал у звичному форматі - короткими інформаційними повідомленнями подавав найактуальніші новини тижня: події в Одесі, антитерористичні операції на Сході, замах на Геннадія Кернеса. Всі ці новини супроводжувалися заявами та прямою мовою перших осіб держави, найбільше – прем’єра Арсенія Яценюка.
30 квітня (30.04.2014, «Підсумки дня») канал подав розгорнутий сюжет про позиції кандидатів та коментарі політологів щодо їхніх рейтингів.
«Він (Тігіпко) представлятиме не кремлівські, свої власні інтереси. У своїй компанії головну ставку робить на розвиток економіки, залученні інвестицій та союз із Росією».
«Із нинішньою Росією товаришувати не хоче, планує повернути Крим і зміцнити обороноздатність. А ще обіцяє боротися з олігархами (Тимошенко)».
«Хоче повернути окупований півострів від московської агресії, прагне членства в ЄС і обіцяє безвізовий режим (Порошенко)».
Добкіна згадували лише як ймовірного наступного кандидата, що зніметься з виборів (про таку ймовірність заявляв сам Михайло Добкін).
1+1, "ТСН" та "ТСН-тиждень"
Випуск насичений прямими включеннями журналістів з найгарячіших точок Півдня і Сходу України. Ці теми є пріоритетними на каналі. Інформація подається без оціночних суджень, з великою кількістю коментарів посадовців, громадян.
У прямій мові жителів України часто звучить негатив про перших осіб держави – про на їхню бездіяльність:
«Сьогодні головнокомандуючий військ Турчинов, прем’єр-міністр України Яценюк, начальник СБУ Наливайченко нічого не роблять для того, щоб звільнити територію України від загарбників» (30.04.2014, "ТСН");
«Нерішучість влади нівелювала безкровний кінець і можливо успіх цієї операції» (04.05.2014, «ТСН-тиждень»).
Найбільше інформації про Михайла Добкіна. Вона звучала в контексті замаху на Геннадія Кернеса. А також що критично налаштовані до Добкіна активісти не пустили кандидата в президенти в Херсон, він не зміг вийти з аеропорту.
Згадка про Петра Симоненка прозвучала у контексті першотравневих світ у Харкові, де він агітував людей за федералізацію у друкованих партійних листівках (01.05.2014, «ТСН»).
30 квітня канал подавав матеріал з ознаками замовного: інформпривід не чіткий, погано розкрита суть інформації, відео і коментар - малоінформативні.
Сюжет про створення нової гуманітарної стратегії, яка має «поліпшити якість життя українців і виховувати в них патріотизм. Розроблятимуть документ разом із найавторитетнішими фахівцями у гуманітарній сфері. Стратегію, сподіваються підписати, після виборів одразу зможе використовувати новий президент України».
На відео - Петро Порошенко і Микола Томенко підписують якійсь документ.
Пряма мова Петра Порошенка:
«Це робиться для об’єднання еліти, об’єднання демократичних сил, об’єднання країни, в тому числі під загрозою як зовнішньої агресії, так і внутрішніх викликів. Так само не має бути в українського патріота, в українського військового коливань, коли він має захистити державу» (30.04.2014, "ТСН").
«ТСН-тиждень з Аллою Мазур» аналізував події в Одесі, антитерористичні операції у східних регіонах, замах на Геннадія Кернеса.
Програма побудована на питаннях до влади: «Чому в.о. президента не призначив антитерористичну операцію тоді, коли провокації на Сході тільки почалися? Чому нове керівництво країни не несе персональної відповідальності за те, що фактично не контролюють ситуацію в регіонах? Чому тільки зараз міняють силовиків, якщо ще з часів Майдану було ясно, що їхній моральний стан на Сході та Півдні зовсім не збігається з настроями у Києві?».
Наприкінці програми подано сюжет під назвою «Питання без відповіді» щодо подій в Одесі: хто спровокував бійки, чому не діяла міліція. Він містив медіа-технологію спрямовану на негативне представлення Юлії Тимошенко.
У сюжеті використані оціночні судження. Негативне забарвлення інформації досягнуто за рахунок поєднання фактів, припущень та риторичних питань. Ці факти вибудовані в такий ланцюжок, що нічим не підтверджений висновок виглядає вірогідним.
Початок сюжету супроводжується відеорядом, репортажною зйомкою із подій в Одесі 2 травня. До тієї ж частини, де мова про Тимошенко підібрано звуковий фон – ритмічна, тривожна музика, як у фільмах, коли сюжет загострюється:
«Однак Юлія Тимошенко, що прибула до Одеси напередодні одразу після завершення активної фази подій роботу міліції оцінила на "добре". Мовляв, вони зробили все, що могли (факт). Чи не пов’язана така незрозуміла реакція леді Ю із захистом власних людей у керівництві міліції (припущення)? Колишнього начальника міліції Луцюка швидко зняли, замість нього зараз оцей чоловік – полковник Дмитро Фучетжи (факт). Подивіться уважно на це фото. На ньому людина у формі дуже схожа на нашого полковника стоїть за спинами озброєних бойовиків (припущення). Чи бачила Юлія Володимирівна ці фото? Якщо ці призначення лобіюються свідомо, то в чому план? (риторичні питання). Цікаво, що екс-прем’єрка з’явилася в Одесі напередодні гарячих подій, так само, як це було в Донецьку кілька тижнів тому (факт). І з ким вона зустрічалась в одеському готелі «Брістоль»? І який стосунок до цих подій мають відомі в Одесі бізнесмени – союзники леді Ю – пани Кауфман і Грановський (риторичні і не цілком умотивовані структурою сюжету питання). Схоже на те, що той кандидат у президенти, який не має шансів перемогти, вживає всі важелі для того, щоб ці вибори зірвати» (висновок-припущення).