Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Телевізійний моніторинг президентської виборчої кампанії 2014 року включає дослідження восьми всеукраїнських каналів, які доступні широкому колу глядачів, тобто входять у більшість пакетів операторів телебачення:
1+1 – програми "ТСН" та "ТСН-тиждень"
Інтер – програми "Подробиці" та "Подробиці тижня"
Перший національний з програмою "Підсумки дня"
ТРК"Україна" – "Події" та "Події тижня"
5 канал - програми "Час новин" та "Час. Підсумки тижня"
ICTV – "Факти" та "Факти тижня"
TVi – з програмою "Сьогодні "
СТБ – програма "Вікна-новини".
Об’єктом дослідження є інформація про п’ять найрейтинговіших кандидатів у президенти за даними соціологічних опитувань , а також таких, що представляють основні рейтингові політичні сили:
Петро Порошенко, самовисуванець, позафракційний
Юлія Тимошенко, лідер партії "Батьківщина"
Михайло Добкін, кандидат від Партії регіонів
Сергій Тігіпко, колишній "регіонал", самовисуванець
Петро Симоненко, лідер Комуністичної партії України.
Окрім того, відстежується діяльність в.о. президента Олександра Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з метою виявлення можливої агітаційної діяльності на посадах на користь Юлії Тимошенко.
Мета дослідження: з’ясувати чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про кандидатів на посаду президента України для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час президентських виборів 2014 року. А також чи мають кандидати рівний доступ для представлення своєї позиції у телевізійних медіа.
У дослідженні інформація розрізняється за трьома тональностями: нейтральна, позитивна та негативна. Емоційна забарвленість інформації відображає, яке враження справляють телевізійні сюжети на глядача. Тональність визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки кандидата (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації, добірки відео тощо).
ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Виборча кампанія 5-11 травня 2014 року у телевізійних медіа висвітлювалася так само, як і попередні тижні, - на тлі активного протистояння у східних регіонах країни.
Початок тижня був насичений політичними новинами. Останні три дні – повідомлень про вибори було в рази менше. Ці дні у країні були вихідними, день перемоги 9 травня випав на п’ятницю.
Головними темами тижня були: підготовка та проведення нелегітимного референдуму у двох областях Донбасу – на Донеччині та Луганщині, силове протистояння у Маріуполі 9 травня із людськими жертвами. Продовження антитерористичної операції у Слов’янську, Краматорську, Маріуполі. Закрите засідання Верховної Ради, де слухали звіт силовиків: на цьому засіданні фракцію комуністів вигнали із сесійної зали за сепаратистські висловлювання її лідера і кандидата у президенти Петра Симоненка, а "регіонали" вимагали відставки в.о. президента Олександра Турчинова, а також керівників силових відомств - МВС та СБУ. З цією темою пов’язана негативна інформація на адресу Симоненка та Турчинова. Ще одна тема - перший транш кредиту від МВФ для України. Відзначення Дня перемоги і заходи безпеки в цей день, очкування провокацій з боку проросійських сил. Пожежа на телевежі в Києві в перший день теледебатів, яку спеціалісти розцінили як диверсію.
Значну увагу телеканали приділяли оцінками та коментарям європейських, американських та російських політиків щодо подій в Україні.
Основними темами повідомлень у виборчій кампанії були заяви кандидатів у президенти щодо вирішення ситуації на Сході. Петро Порошенко був із офіційними візитами у Варшаві та Німеччині. Юлія Тимошенко та Сергій Тігіпко - зустрічалися з виборцями у регіонах. Михайло Добкін їздив до Харкова. Одну з найрезонансніших заяв, що привернула увагу більшості каналів - зробила Юлія Тимошенко: якщо вона програє вибори, країну чекає третя революція.
Найбільше інформації про Петра Порошенка (27,9%) та Юлію тимошенко (18,1%). На третьому місці – Михайло Добкін (8,7%). Сергієві Тігіпку присвячено 4,5 % інформації. Найменше - Петру Симоненку - 0,7%.
Найбільше негативної інформації - про Юлію Тимошенко: на TVi, 1+1 та Інтері.
Про діяльність перших осіб держави – в.о. президента Олександра Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка інформації багато. Цього тижня активніше представлена позиція прем’єра Арсенія Яценюка – 26,1%. Про Олександра Турчинову - 13,6% інформації.
Критики більше на адресу виконувача обов’язки президента.
Використання адмінресурсу не простежується. Інформація подається про їхню діяльність як чиновників. Цього тижня на каналі Інтер Олександра Турчинова згадували як члена команди Тимошенко. Але оскільки ця інформація мала негативне емоційне забарвлення, то це можна назвати використанням адмінресурсу. Та сама тенденція простежується у сюжеті на 1+1
ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ КАНДИДАТІВ У ПРЕЗИДЕНТИ ТЕЛЕКАНАЛАМИ
ICTV, програми «Факти» та «Фактитижня з Оксаною Соколовою»
Головна тема тижня – ситуації на Сході країни. Інформацію канал подає повно та неупереджено.
Вибори «Факти» висвітлюють активно. Щодня подають 2–3 сюжети. Найбільше– про Юлію Тимошенко. Другий за кількістю повідомлень – Петро Порошенка. Найменше інформації про Сергія Тігіпка та Михайла Добкіна. У матеріалах йдеться про передвиборчі поїздки кандидатів у президенти та їхні заяви. Сюжети лаконічні, ключові тези звучать на початок сюжету, начитані, як правило, ведучою, містять пряму мову політиків. Матеріали не виділяються за стилем подачі він решти повідомлень, хоч і мають ознаки «джинси».
Інформація про кандидатів подається без емоційного забарвлення та явних зловживань.
Інтер, програми «Подробности» та «Подробности недели»
Випуски насичені та динамічні. Виходять у форматі телемарафонів. Про події на Сході країни глядачі дізнаються з перших вуст. Третина випуску – це міжнародні новини.
Передвиборчі новини подавали мляво. Цього тижня представлена позиція лише двох кандидатів – Петра Порошенка та Юлії Тимошенко. Повідомлень про Порошенка удвічі більше. Обумовлено це тим, що він був на прямому зв’язку зі студією із Берліна.
Подача інформації переважно об’єктивна. Але простежується певний дисбаланс. Cюжети про Петра Порошенка подають переважно у нейтральній тональність і без маніпуляцій. 7 травня про поїздку політика до Берліна розповіли у випуску двічі. Спочатку Порошенко був на прямому зв’язку зі студією. Детально розповідав про зустрічі з політиками Німеччини. З цієї ж новини розпочався передвиборчий блок «Кандидатский забег».
Сюжети про Юлію Тимошенко здебільшого малоінформативні, містять і оцінки, і маніпуляції, і іронію.
«Юлия Тимошенко в зале, который обычно для своих съездов используют "регионалы", встречалась с представителями районных, городских и поселковых советов. Обещала усовершенствовать земельный, бюджетный и налоговый кодексы. И не только.
Юлия Тимошенко:
" Одна из ключевых проблем – это гиперцентрализованная власть. Поэтому наша стратегидческая задача – это децентрализация, но умная» (Подробности, 5.05.20 14).
«Каждый семье военных из Крыма по квартире, пообещала кандидат в президенты Украины Юлия Тимошенко. Также говорила с женами военных.
Юлия Тимошенко:
" Спасибо вам большое, девочки, за это. Я знаю, что вы сильные и иногда намного сильнее мужчин, поэтому держитесь. Я сделаю все – даже невозможное" (Подробности, 7.05.2014).
"Юлия Тимошенко сегодня поздравляла с Днем побеы ветеранов в Белой Церкви Киевской области. И Путина в Крыму не пропустила" (Подробности, 9.05.2014).
Цього тижня на каналі було застосовано «адмінресурс» як спосіб подати негативну інформацію про кандидата через дії перших осіб держави. Критикували в.о. президента України Олександра Турчинова за нові призначення в Одесі. Бізнесмена, людину мільярдера і нині губернатора Дніпропетровщини Ігоря Коломойського - Ігоря Палицю - призначено губернатором Одеської області. Ведучий питає журналіста, що на прямому зв’язку з Одеси, як реагують люди на нове призначення. Журналіст пояснює:
«Во всехэтих пертурбациях видят происки человека Турчинова - Александра Дубового, который возглавляет штаб Тимошенко».
СТБ, програма «Вікна-новини»
Цього тижня канал зосередився на висвітленні антитерористичної операції на Сході країни. Передвиборчих новин практично не було. Лише 6 квітня подано коментар Петра Порошенка щодо можливої відставку в.о. президента України Олександра Турчинова та обрання його на цю посаду.
TVi, програма "Сьогодні"
Найактивніше представлена позиція двох кандидатів Петра Порошенка та Юлії Тимошенко. Про екс-прем’єра переважає негативн. Лише згадка про Сергія Тігіпка. Повідомлень про Петра Симоненка у випусках не було.
Аналіз інформації на TVi протягом кількох тижнів показує певну прихильність каналу до Петра Порошенка. Цього тижня ця тенденція теж простежувалася.
Однин випуск містив про Петра Порошенка два сюжети, інформація в яких перегукується:
- Сергій Каплін, депутат від УДАРу: "Сьогодні треба прийняти вольове, історичне рішення про обрання найбільш рейтингового кандидата в президенти, який перемагає в першому турі за результатами усіх соціологічних досліджень, навіть досліджень Кремля і Путіна, в.о. президента країни та головою Верховної Ради" (Сьогодні, 6.05.2014).
- "Передвиборчі уподобання українців демонструють неабияку стабільність. Лідером передвиборчих перегонів за даними дослідження Центру Разумкова все ще є Петро Порошенко. За нього готові віддати свій голос майже 48% громадян, що вже визначилися із вибором. У другому турі Порошенко теж упевнено перемагає інших кандидатів"(Сьогодні, 6.05.2014).
Вищезгадана цитата стосується інформації про рейтинги політиків. У ній - теж є певна хитрість TVi (ця інформація є правдивою, але не цілком об’єктивною). За даними Центру Разумкова: якби вибори відбулися у найближчі дні, за Порошенка проголосували б 33,3% усіх опитаних, або 47,7% серед тих, хто збирається взяти участь у виборах і визначився, за кого голосуватиме. За Тимошенко готові проголосувати 10% усіх респондентів або 14,8% тих, хто визначився. TVi подав більші відсотки. Хоча більшість телеканалів показали рейтинг кандидатів у урахуванням усіх суспільних настроїв на цей момент: Порошенко – 33,3%, Тимошенко – 10%.
Маніпуляцію - позитивний імідж Порошенка за рахунок критики Тимошенко TVi застосував у випуску 7 травня. Також використано медіа-ефекти "послідовність сюжетів", "повтор інформації":
- "Вибори, заплановані на 25 травня, відбудуться навіть попри те, що один із кандидатів, Юлія Тимошенко, робить усе, щоб волевиявлення було зірване. Таку заяву зробив голова комітету ВР з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Давид Жванія. І додав: бажано, щоб вибори пройшли в один тур. І шанси на це є, адже чимало людей визначилися, за кого будуть голосувати".
НАСТУПНИЙ СЮЖЕТ:
"Заборонений прийом від леді Ю. представники виборчого штабу кандидата у президенти Петра Порошенка заявляють про брудні технології з боку іншого претендента на головну посаду в країні Юлії Тимошенко. На підтвердження наводять докази: у Тернополі зупинили тираж газети "Тільки факти". Зазначають, видання друкували на замовлення члена місцевого осередку "Батьківщини" Віталія Волянського і поширювала в агітнаметах Тимошенко. На сторінках газети багато чорного піару на адресу Петра Порошенка….
У самій "Батьківщині" від чорного піару і брудних технологій відхрестилися". ( Сьогодні, 7.05.2014).
У цьому сюжеті представлена позиці і другої сторони - тобто Юлії Тимошенко. Однак навіть за кількістю інформації зрозуміло, що ця збалансованість позірна.
Але не можна стверджувати про цілковите підпорядкування інформації на каналі інтересам одного кандидата. Попри певну симпатію до Порошенка, TVi цього тижня був єдиним, який подав про цього кандидата і негативну інформацію.
"Україну чекає чергова революція, якщо Юлія Тимошенко не переможе на виборах. Про це вона сама заявила на прес-конференції у Миколаєві. Кандидат у президенти переконана: подолати корупцію і засилля олігархів у політиці здатна лише вона. Натомість, вважає Тимошенко, її основний конкурент не зможе провести необхідні країні політичні реформи.
Юлія Тимошенко: "Я не хочу більше нести відповідальність за провал революції. Просто не хочу. Інша справа, якщо країна обере іншого кандидата, а власне сьогодні у мене є один конкурент, нам доведеться йти на третю революцію. Тому що я не бачу там навіть шансу на будь-які зміни" (Сьогодні, 6.05.2014).
ТРК "Україна", програми "Події" та "Події тижня"
Вибори канал висвітлює активно. Негативно забарвленої інформації – обмаль. У кожному випуску - блок новин, присвячений заявам кандидатів:
5 травня: Юлія Тимошенко, Валерій Коновалюк, Олег Ляшко.
6 травня: Юлія Тимошенко, Петро Порошенко, Сергій Тігіпко.
7 травня: Юлія Тимошенко, Валерій Коновалюк, Петро Порошенко.
8 травня: Юрій Бойко, Юлія Тимошенко, Сергій Тігіпко, Ольга Богомолець.
Найактивінше представлена позиція Михайла Добкіна. Він був гостем студії (втретє з початку кампанії).
Багато позитивної інформації про Юлію Тимошенко. Із усього позитиву про кандидата на телебаченні на ТРК"Україна" припадає понад 75%. Про екс-прем’єра канал подавав інформацію з ознаками "джинси":
- Юлія Тимошенко приїхала в Миколаїв подивитися, як облаштувалися військові, що переїхали з Криму. Початок сюжету – дівчинка дарує Тимошенко букетик, та обіймає дитину (наявність у кадрі дитини – у більшості випадків створює позитивний контекст інформації).
"От кого в подарок цветы, от кого зарисовки с морем и домом…. Главная просьба детей к кандидату в президенты – помочь их семьям вернуться домой.
Тимошенко: "Нам потрібно повернути Крим в Україну і ми це зробимо досить швидко". (Події, 6.05.2014).
-Тимошенко: "Коли Герда скінчила молитву, довкола неї стояло ціле військо. Ангели розпорошили снігових страховиськ на тисячі маленьких сніжинок".
"Снежную королеву" – именно эту сказку Андерсена Юлия Тимошенко сегодня читала детям. Она посетила Национальную библиотеку для самых маленьких. Рассказала, что если станет тетей-президентом, сделает библиотеки самыми красивыми. А воспитание и образование – приоритетным". (Події, 7.05.2014).
У підсумкові програмі "Події тижня" інформації про кандидатів не було.
5 канал, "Час новин" та "Час. Підсумки тижня"
Новин, які стосуються виборчої кампанії, на каналі стало більше. Негативної інформації обмаль. Медіа-ефектів "Час новин" не використовував.
У випусках містилися повідомлення про усіх кандидатів у президенти. Найбільше - про Петра Порошенка. Порівняно із кількома минулими тижнями кількість інформації про цього кандидата зросла щонайменше у 4 рази. Повідомлень про Порошенка удвічі більше, ніж про решту кандидатів разом. Повідомлення про поїздки Порошенка у Варшаву та Берлін, його зустріч із тамтешніми політиками канал подавав у блоці міжнародних новин.
У випуску "Час. Підсумки тижня" кандидатів у президенти не згадували.
Перший національний, "Підсумки дня"
Новини на Першому національному – короткі повідомлення, без оціночних суджень та без використання маніпуляцій. Головні теми тижня – проведення антитерористичної операції на Донбасі, святкування 9 травня, так званий референдум на Донеччині та Луганщині. Основними спікерами виступають керівники країни – найбільше Арсеній Яценюк. Йому надано вдвічі більше часу, ніж в.о. президента Олександру Турчинову.
У недільних новинах (Підсумки тижня, 11.05.2014) гостем студії був в.о. глави адміністрації президента Сергій Пашинський. Обговорювали проведення незаконного референдуму, антитерористичну операцію на Сході, заяви компанії "Метінвест", що належить Рінату Ахметову, про створення спільних із міліцією патрулів у Маріуполі.
Жодної згадки про претендентів на президентське крісло не було.
1+1, "ТСН" та "ТСН-тиждень"
Новин про вибори у «ТСН» стало менше. У програмі виходили розгорнуті репортажі з "гарячих точок" на Донбасі, з прямими включеннями журналістів.
Заяви перших осіб держави здебільшого стосувалися ситуації у регіонах, проведення антитерористичної операції та закликів не брати участь у масових заходах на День перемоги.
Найактивніше представлена позиція Петра Порошенка. Матеріали, як правило, містили пряму мову політика (ТСН, 9.05.2014).
У ТСН-тиждень (11.05.2014) було пряме включення Петра Порошенка з Херсону. Питання ведучої стосувалися думки Порошенка щодо псевдореферендумому у двох східних областях та антитерористичної операції. Ведуча припустила:
«Теоретично вже незабаром у вас є шанс опинитися в кріслі головнокомандуючого країни». Це підштовхує глядача спрймати перемогу Порошенка як доконаний факт.
Кількісно інформації про Порошенка у майже у 6 разів за матеріали про Юлію Тимошенко. Про екс-прем’єра - випуски містили однакову кількість нейтральної та негативної інформації.
Негатив про Тимошенко пов’язаний із сюжетом під назвою «Донецькі ігри» (ТСН-тиждень, 11.05.2014). Журналісти шукають відповідь на питання: хто стоїть насправді за бунтом? Називалися прізвища Ріната Ахметова та Юлії Тимошенко – як людей, що причетні до цих подій:
«За нашою інформацією за 1,5 місяці щонайменше 4 рази з ним (Ахметовим) таємно зустрічалась Юлія Тимошенко, в тому числі напередодні чергових спалахів насильства.
Олександр Ходаковський, керівник організації «Патріотичні сили Донбасу»:
«Электорат у нее настолько незначительный, что по большому счету можно пожертвовать юго-востоком для того, чтобы спровоцировать здесь столкновения, спровоцировать здесь бойню и может быть это станет достаточным поводом для того, чтобы аннулировать возможно выборы. Ей тоже не выгодно потерять свои факторы влияния, потерять тех людей, которые де-факто управляют страной» (на відео - Олександр Турчинов).
Завдяки припущенням та неаргументованим висновкам створено негативне враження щодо Юлії Тимошенко.
Цей сюжет дуже подібний до того, що був у попередньому тижневику від 1+1. Тоді подали під рубрикою «Питання без відповіді» щодо подій в Одесі: хто спровокував бійки, чому не діяла міліція. Той сюжет теж містив медіа-технологію, спрямовану на негативне представлення Юлії Тимошенко.
Інших кандидатів згадували коротко, переважно в інформації про рейтинг політиків, оприлюдненого Центром Разумкова (ТСН, 6.05.2014) та проведеного каналом 1+1 телефонним опитуванням (ТСН-тиждень, 11.05.2014) щодо симпатій українців на виборах президента.