укр eng

Звіт за результатами моніторингу центральної преси (5-11 травня 2014 р.)


З 05.05.2014 по 11.05.2014
Медiа: Преса
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

 

Моніторинг включає аналіз 6-ти загальнонаціональних друкованих видань:

–       «Вести»

–       «Газета по-українськи»

–       «Дзеркало тижня. Україна»

–       «Комментарии»

–       «Сегодня»

–       «Факты и комментарии»

 

Мета дослідження: з’ясувати чи надають газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про кандидатів на посаду президента України для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час президентських виборів 2014 року. А також чи мають кандидати рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.

 

Об’єкти моніторингу – діяльність кандидатів із найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями, а також таких, що представляють основні рейтингові політичні сили:

–       Михайло Добкін, кандидат від Партії регіонів

–       Петро Порошенко, самовисуванець

–       Юлія Тимошенко, лідер «Батьківщини»

–       Сергій Тігіпко, самовисуванець (екс-«регіонал»)

–       Петро Симоненко, лідер КПУ

 

Окрім того, відстежувалася діяльність в.о. президента О.Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з метою виявлення можливої агітаційної діяльності на посадах на користь Ю.Тимошенко.

 

У дослідженні інформація розрізняється за трьома тональностями: нейтральна, позитивна та негативна. Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки кандидата (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).

 

ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ

 

Інформаційна картина тижня у друкованих ЗМІ цього тижня обмежена і фрагментарна, оскільки половина тижневих тиражів не вийшли у зв’язку з вихідними днями. Однак переважно основною темою залишається ситуація на Донбасі, продовження антитерористичної операції та її наслідки. Окремої уваги газети приділили трагічним подіям в Одесі та заяві Ю.Тимошенко щодо можливої революції у разі її не обрання президентом.

Виборча тема була представлена також через інтерв’ю інших, не відстежуваних кандидатів (А.Гриценко, О.Тягнибок), «джинсою».

Лідирувала цього тижня у інформаційному просторі Ю.Тимошенко (35,5% від усієї інформації), однак про неї було опубліковано і найбільше негативної інформації. Менші показники у С.Тігіпка (28,3%), іще менші – у П.Порошенка (16,8%), однак про нього цього тижня було оприлюднено найбільше позитивної інформації.

 

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ КАНДИДАТІВ ДРУКОВАНИМИ ВИДАННЯМИ

 

«Вести» цього тижня не виходили у зв’язку з вихідними днями.

 

«Газета по-українськи» цього тижня найбільше уваги приділила Ю.Тимошенко. Окрім «джинсових» матеріалів, видання подавало репортаж зі з’їзду сільських, селищних та міських голів. Окрім того, в інтерв’ю співголови громадської ініціативи «Права справа» активно обговорювалася ідея вигідності Ю.Тимошенко ситуації зриву виборів. Також видання аналізувало можливості основних кандидатів у президенти пройти люстрацію. У інтерв’ю А.Гриценка критикувався О.Турчинов, а також неоднозначно згадувався П.Порошенко.

 

«Дзеркало тижня не вийшло у зв’язку зі святами.

 

«Комментарии» цього тижня вийшли спецвипуском, присвяченим темі впливу подій останнього півріччя в Україні на глобальну політику та світ у цілому. Ґрунтовний аналіз виданням різних сфер життя та політики є актуальним та професійним. Однак виборча тема у ньому не згадувалася.

 

«Сегодня» тему виборів висвітлювала активно. Окрім публікації розлогого інтерв’ю з О.Тягнибоком (де згадувалися Ю.Тимошенко та П.Порошенко), видання також провело аналіз кандидатів у президенти за допомоги фахівця із соціоніки. Зрозуміло, що висновки про особистості політиків таким чином є маніпулятивним («звинувачення/похвала за асоціацією»), однак тут видання швидше йде за читачем – на такі оцінки є запит окремої аудиторії. Загалом у цьому аналізі тенденції видання збереглися – симпатія до М.Добкіна та антипатія до Ю.Тимошенко та С.Тігіпка. Однак є і виняток – позитивна оцінка П.Порошенка:

«Наполеон, Цезарь, Политик или Дипломат. К этому типу… принадлежат Петр Порошенко и Михаил Добкин. Практичность, эмоции и общительность позволяют Цезарю отлично разбираться в человеческих отношениях. Он умеет подобрать нужные слова и отыскать слабые места. Даже в последнее, «экстремальное» время Порошенко и Добкин пытаются балансировать между лагерями, ведя переговоры и избегая конфронтации. Если такой социотип станет во главе страны, то благодаря решительности и предприимчивости будет заботиться об интересах своих подопечных. Своими организаторскими способностями может привлечь инвесторов. А хорошее чутье на людей и умение мотивировать — поможет собрать хорошую команду.

Маршал, Командир или Жуков. Основне их черты — уверенность, что все можно изменить, разрушить и сконструировать заново. Они быстро перестраиваются в нових условиях (к примеру, смена косы Тимошенко на челку и «дульку»). Главное, что нужно этому типажу, — конечный результат: к цели он идет любыми путями. Маршал обожает руководить, замашки диктатора компенсирует верой в свое дело и умением увлекать за собой. Если социотип Маршал приходит к власти — быть военным баталиям или постоянной борьбе. Маршал не пойдет ни на какой компромисс и при любой возможности будет противопоставлять себя оппоненту, решать проблемы силой.

Контролер, или Оловянный солдатик, как утверждает психолог — Сергей Тигипко. Контролер-Тигипко — это логик, который не переживает, что о нем говорят и думают (несмотря на низкий рейтинг, Тигипко не снимает кандидатуру). Его цель — несмотря ни на что, донести, по его мнению, объективную истину. Если он решил для себя что-нибудь, то будет к этому идти. Когда контролер приходит к власти (сюда можно отнести и Владимира Путина), то это надолго. Заняв «позицию», он сам от нее не откажется. Остановить такого контролера, по мнению Марты Пивоваренко, может только реальная физическая угроза или развал страны». («Сегодня», 6.05.2014).

Окрім того, видання негативно оцінило заяву Ю.Тимошенко щодо нової революції. У редакційному матеріалі видання використовувалися відверті негативні оціночні судження експертів і самого журналіста: «Рекламируя себя как кандидата в президенты, Тимошенко пригрозила…» («Сегодня», 7.05.2014).

 

«Факты и комментарии» в основному переважно висвітлювали діяльність Ю.Тимошенко та С.Тігіпка, значно менше П.Порошенка. Цього тижня з таких матеріалів (деякі з них «джинса») складався весь виборчий блок. Поза цим видання було сфокусоване на трагічних подіях в Одесі та життєвих репортажах про людей, які так чи інакше постраждали у зв’язку з останніми подіями на Донбасі та в Криму.