Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
1. Загальні тенденції
Впродовж 13-19 серпня продовжилось висвітлення процедур висунення та реєстрації кандидатів від партій та шляхом само висування. Партія регіонів значною мірою відривається від інших суб’єктів моніторингу по кількості та обсягу згадок, особливо на державній телекомпанії, на якій, крім згадок про цю політичну силу, в «джинсових» сюжетах «засвітилися» тільки самовисуванці. Крім основних згадок про висунутих та зареєстрованих кандидатів, про Партію регіонів (прем’єр-міністра, кабмін, президента, голову ОДА) згадувалось в зв’язку з розповсюдженням релізів про «покращення» в різних районах та звітуванням районів про виконання соціальних ініціатив президента в різних сферах. На друге місце після Партії регіонів висунулася КПУ в зв’язку з висвітленням приїзду в Черкаси П.Симоненка. Об’єднана опозиція набрала згадок тільки на ТРК «ВІККА» і тільки в контексті висвітлення акцій протесту проти мовного закону та в загальному сюжеті про нестачу в Черкасах біл-бордів. З самовисуванців найбільш активними в телевізійному просторі були А.Семинога та Б.Губський – про них транслювалися явно «джинсові» сюжети.
2. Коментар найбільших та найменших показників.
Як і в попередньому періоду, максимальну кількість секунд отримала Партія регіонів в нейтральній тональності. При цьому розрив між показниками Партії регіонів та інших суб’єктів найбільш значним був на ОДТРК «Рось»: крім Партії регіонів, тільки самовисуванець Б.Губський був згаданий в сюжеті про дарування Черкаському музею Шевченка старовинного видання Кобзара (17.08.). Інші суб’єкти моніторингу на телеканалі не були представлені.
В сюжетах ТК «ВІККА» були згадки про всіх суб’єктів моніторингу, хоча очевидно вперед вирвалися за кількістю згадок та секунд Партія регіонів, друге місце майже з однаковими показниками обіймають КПУ та «Україна-вперед!». КПУ – в зв’язку з висвітленням приїзду в Черкаси П.Симоненка, «Україна-вперед!» - в результаті висвітлення прес-конференції кандидата С.Блажевича.
3. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Максимальні показники позитивної та нейтральної інформації належать Партії регіонів – збільшого позитивно повідомлялося про реалізацію соціальних ініціатив Президента (було продовжено цикл сюжетів під назвою «Ініціативи працюють»), в тому числі проілюстрованих черкаськими регіональними прикладами (кількість звернень колишніх вкладників Ощадбанку, за отриманням компенсацій; виділення коштів на реалізацію ініціатив; створення протипожежних мобільних груп; підтримка владою молодих спортсменів тощо).
Мінімальні показники знову у ВО «Свобода» - ця політична сила не отримала жодних згадок на телебаченні протягом тижня.
Негативної інформації на телебаченні було мало порівняно з нейтральною та позитивною, і вся вона т транслювалася на ТК ВІККА. Негативна інформація в сюжетах новин утримувалася тільки відносно «Україна-вперед!», об’єднаної опозиції та УДАРу. При цьому лідером за кількістю негативу є «Україна-вперед!» - завдяки застосуванню ТК ВІККА маніпулятивної технології: в сюжеті "Біг-морди-2012" (про викупленість всіх місць на біл-бордах) синхрон з негативними оцінками та коментарями транслювався здебільшого на фоні біл-бордів «Україна-вперед!».
4. Пріоритетність представлення (хто у перших сюжетах та на перших шпальтах - без цифр).
Перші сюжети стосуються переважно Партії регіонів, діяльності президента та уряду. Від Партії регіонів – голова Черкаської ОДА Сергій Тулуб, прем’єр-міністр М.Азаров, при цьому суттєво збільшилося представлення в сюжетах О.Головко – заступника голови Черкаської ОДА, кандидата від Партії регіонів, та В.Черняка – керівника виборчої кампанії Партії регіонів, голови Черкаської ОДА, кандидата від Партії регіонів. В тих ситуаціях, які раніше коментувалися С.Тулубом, з цього тижня коментують здебільшого його заступник та голова Черкаської ради.
5. Теми (без цифр).
6. Спікери (без цифр)
С.Тулуб, М.Азаров, П.Симоненко, В.Клюєв, І.Акімова, С.Ківалов, голова Черкаської облради В. Черняк, заступник голови Черкаської ОДА О.Головко, самовисуванці Б.Губський, А.Семинога, В.Корж, С.Блажевич.
7. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
Власну «джинсу» на телеканалах розміщували Б.Губський (197 округ), О.Головко (списочник Партії регіонів), В.Корж (кандидат від Партії регіонів), більша частина «джинси» транслювалася на ОДТРК «Рось».
Так, в новинах (ВІККА, 15.08.) було розміщено сюжет під назвою «Народний депутат України Богдан Губський продовжує вивчати та вирішувати проблеми сіл Черкащини» (130 с.), в якому без особливого інформаційного приводу розказано про поїздку самовисуванця по Канівському, Черкаському та Золотоніському районі та його особисту участь в ремонтах шкіл та дитсадків.
На ОДТРК «Рось» (14.08.) пройшов сюжет про намір Черкаської ОДА витратити додаткові кошти на розвиток сільських територій. В цілому нейтральний сюжет, однак створений без інформаційного приводу, і повідомляє тільки про гіпотетичні намірі влади використати додатковий ресурс. Спікером в сюжеті є О.Головко – заступник голови Черкаської ОДА, кандидат від Партії регіонів.
ОДТРК «Рось» (14.08.) транслювала сюжет «Села Канівщини будуть з газом», в якому повідомлялося, що багато років в селах Канівського району була проблема з газопостачанням, і наразі В.Корж (кандидат від ПР) робить все можливе для подолання цієї проблеми. Повідомлення створено без належного інформаційного приводу, утримує багато оцінок, пряма мова В.Коржа – це монолог про те, як багато він робить для вирішення проблеми («був в Києві, ходив по владним кабінетам…»).
Серед медіаефектів, які використовувалися телеканалами, можна зазначити: