укр eng

Описовий звіт тенденцій кримських інтернет-сайтів (квітень 2014 р.)


З 01.04.2014 по 30.04.2014
Медiа: Інтернет
Регiон: АР Крим

1. Загальні тенденції

В окупаційних умовах тематика виборів Президента України майже відсутня у кримському інформаційному просторі. Головна увага медіа спрямована на висвітлення нової політичної реальності півострова. При цьому спостерігаються протилежні дефініції: те, що в одних ЗМІ називають окупацією частини України, в інших оголошують “возз'єднанням Криму до Російської Федерації”. Виходячи з того, кримські мас-медіа нерідко ретранслюють проросійські пропагандистські меседжі, а також дезінформацію щодо подій на материковій Україні.

Варто відзначити, що після анексії кримський інформаційний простір зазначив відчутніших змін. Так, замість українських каналів розпочали мовлення російські, припинила роботу низка інтернет-порталів та друкованих видань.

Тепер певна частина ЗМІ зосередилась на висвітленні діяльності сепаратистської влади із позитивною тональністю, тема виборів президента України у них не піднімається. Ті ж медіа, які тяжіють до нейтрального висвітлення подій або до висвітлення діяльності нової влади з негативною тональністю, подекуди публікують матеріали з виборчої тематики, які разом з тим мізерно малі у відношенні до загального контенту.

При цьому, ЗМІ, які у квітні піднімали виборчу тематику, більше розповідали не про кандидатів, а про те, яким чином кримчанам реалізувати своє виборче право. Зокрема, видання КХА (агенція “Кримські новини”), традиційно робить акцент на кримськотатарських виборцях та публікує матеріали, присвячені питанню, чи голосуватимуть кримські татари та яким чином це можна зробити. Питання, як проголосувати кримчанам, піднімається й у виданнях Крым.Коментарии та Крим.Реалії.

Серед публікацій на виборчу тематику якісно вирізняється стаття на сайті “Крим.Реалії” під заголовком “Вони повернуть нам Крим”. У матеріалі визначається, хто з кандидатів давав обіцянку повернути Крим, та “для порівняння” наводяться відповідні заяви кандидатів.

У друкованих виданнях, виборча тематика майже відсутня. Примітно, що у чи не єдиному на півострові україномовному виданні “Кримська світлиця”, яке має серед своїх читачів етнічних українців та потенціальних виборців, тема виборів Президента України у квітні практично не висвітлювалася. Чи не єдиною публікацією у друкованих виданнях, стосовно яких здійснювався моніторинг, є матеріал “Україна готується до виборів президента” у виданні “Голос Крыма”.

2. Співвідношення  обсягу інформації про кандидатів

У цілому, за квітень виборча тематика в інтернет-виданнях, стосовно яких здійснюється моніторинг, висвітлювалася у 20 матеріалах (32291 знаків).

“Найбільший” обсяг інформації виявився про Юлію Тимошенко 8404 знаків у 5 матеріалах.

Також кримські інтернет-ресурси висвітили зняття кандидатури Олега Царьова, присвятивши цьому 2 матеріали, 4234 знаків. Далі йдуть Петро Симоненко 1198, Петро Порошенко 393,  Михайло Добкін 336, Сергій Тігіпко 139, які були згадані в тому ж матеріалі, що й Юлія Тимошенко.

3. Тональність матеріалів про кандидатів

У Юлії Тимошенко – 1233 знаків подано у нейтральній тональності і 7171 знаків у позитивній.

В Олега Царьова – 2830 знаків негативно і 1404 нейтрально.

Нейтральна тональність в інших кандидатів: Петро Симоненко 1198, Петро Порошенко 393,  Михайло Добкін 336, Сергій Тігіпко 139.

 4. Інформація про владу

За місяць, що минув, 18 публікацій на інтернет ресурсах присвячено Олександру Турчинову (як в.о. Президента, без натяку на критику чи підтримку якогось кандидата), 21972 знаків.

5 публікацій Арсенію Яценюку (як прем’єр-мінстра без натяку на критику чи підтримку якогось кандидата), 6975 знаків.

5. Спікерами у квітні були:  Юлія Тимошенко, Олег Царьов, Петро Симоненко, Петро Порошенко, Михайло Добкін, Сергій Тігіпко.

6. З тих матеріалів, які стосувалися виборчої тематики жодного не було віднесено до маніпулятивних.