Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Телевізійний моніторинг президентської виборчої кампанії 2014 року включає дослідження восьми всеукраїнських каналів, які доступні широкому колу глядачів, тобто входять у більшість пакетів операторів телебачення:
1+1 – програми "ТСН" та "ТСН-тиждень"
Інтер – програми "Подробиці" та "Подробиці тижня"
Перший національний з програмою "Підсумки дня"
ТРК"Україна" – "Події" та "Події тижня"
5 канал - програми "Час новин" та "Час. Підсумки тижня"
ICTV – "Факти" та "Факти тижня"
TVi – з програмою "Сьогодні "
СТБ – програма "Вікна-новини".
Об’єктом дослідження є інформація про п’ять найрейтинговіших кандидатів у президенти за даними соціологічних опитувань , а також таких, що представляють основні рейтингові політичні сили:
Петро Порошенко, самовисуванець, позафракційний
Юлія Тимошенко, лідер партії "Батьківщина"
Михайло Добкін, кандидат від Партії регіонів
Сергій Тігіпко, колишній "регіонал", самовисуванець
Петро Симоненко, лідер Комуністичної партії України (цього тижня відмовився брати участь у президентській гонці).
Окрім того, відстежується діяльність в.о. президента Олександра Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з метою виявлення можливої агітаційної діяльності на посадах на користь Юлії Тимошенко.
Мета дослідження: з’ясувати чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про кандидатів на посаду президента України для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час президентських виборів 2014 року. А також чи мають кандидати рівний доступ для представлення своєї позиції у телевізійних медіа.
У дослідженні інформація розрізняється за трьома тональностями: нейтральна, позитивна та негативна. Емоційна забарвленість інформації відображає, яке враження справляють телевізійні сюжети на глядача. Тональність визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки кандидата (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації, добірки відео тощо).
ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Виборча кампанія 12-18 травня 2014 року у телевізійних медіа висвітлювалася на тлі протистояння у східних регіонах країни. Однак була активнішою, ніж у попередні тижні.
Головними темами тижня були: вибух у житловому будинку в Миколаєві; відеозвернення мільярдера Ріната Ахметова - перша публічна реакція олігарха на події в Донбасі; результати псевдореферендуму про статус регіонів у Донецькій та Луганській областях; словесна перепалка спікера Олександра Турчинова та лідера КПУ Петра Симоненка на засіданні Верховної Ради – Турчинов назвав Симоненка брехуном і виступив з ініціативою заборонити КПУ; засідання круглого столу національної єдності у Києві та Харкові, де політики, громадські діячі, представники регіонів шукали шляхи виходу з кризи на Донбасі; візит до Києва європейських політиків: єврокомісара Штефана Фюле, міністра закордонних справ Швеції Карла Більдта, міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського; заборона кримським татарах проводити у Криму масові акції у день вшанування пам’яті депортованих; продовження антитерористичної операції на Сході, збройні сутички із проросійськими бойовиками.
Значну увагу телеканали приділяли оцінками та коментарям європейських, американських та російських політиків щодо подій в Україні.
Основними темами повідомлень у виборчій кампанії були заяви кандидатів у президенти щодо вирішення ситуації на Сході та зустрічі у регіонах.
Найбільше інформації про Петра Порошенка - 22,2%. Майже половина цієї інформації подана на ТРК "Україна" – Порошенко дав інтерв’ю програмі "Події тижня". А також - на Інтері та ICTV.
На другому місці – Петро Симоненко - 15,8%. Сепаратистські заяви лідера комуністів, пов’язаний із цим скандал у Верховній Раді - перепалка між Симоненком і Турчиновим та ініціатива спікера заборонити КПУ, відмова балотуватися у президенти - завдяки цьому Симоненко отримав значну кількість інформації. Близько 40% - негативно забарвлена . Це найбільший показник негативу серед кандидатів.
На третьому місці – Юлія Тимошенко - 9,3%. Сергієві Тігіпку присвячено 6,2 % інформації. Найменше – Михайлу Добкіну – 2,8%.
Про діяльність перших осіб держави – в.о. президента Олександра Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка інформації багато. Цього тижня активніше представлена позиція Олександра Турчинову - 24% інформації. Про прем’єра Арсенія Яценюка – 19,8%
Критики більше на адресу виконувача обов’язки президента.
Використання адмінресурсу не простежується. Інформація подається про їхню діяльність як чиновників.
ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ КАНДИДАТІВ У ПРЕЗИДЕНТИ ТЕЛЕКАНАЛАМИ
ICTV, програми «Факти» та «Факти тижня з Оксаною Соколовою»
Більша частина інформаційного випуску зосереджена на подіях зі Сходу країни. Звучало багато заяв та думок політиків (зокрема й кандидатів у президенти), експертів, політологів, міжнародних дипломатів щодо створення так званих народних республік у Донецьку та Луганську після незаконного референдуму, проведення антитерористичної операції та її наслідків.
Активно подавали й передвиборчу хроніку. Найактивніше представлена позиція Петра Порошенка. Друге місце за кількістю інформації - у Юлії Тимошенко. Повідомлень про неї було удвічі менше. Сергій Тігіпко, Михайло Добкін та Петро Симоненко розділили третю сходинку з однаковою кількістю інформації – в межах 1,5 хв. Найбільше негативу подано про Петра Симоненка.
Про решту кандидатів канал уникав негативу. Більшість інформації про кандидатів - це короткі повідомлення (в межах 1 хв) про передвиборчі поїздки та заяви.
Юлія Тимошенко побувала в Харківській області, провела зустріч із главами українських церков та скликала форум аграріїв на Полтавщині, презентувала реформу агропромислового комплексу. Говорила про безвізовий режим з ЄС; про агресію Росії, справитися з якою нам мають допомогти світові лідери; закликала разом з виборами президента провести і референдум з трьох важливих питань: входження до ЄС, приєднання України до НАТО чи збереження позаблокового статусу.
Петро Порошенко із Віталієм Кличко зустрівся зі студентами Київського політехнічного університету. Обіцяв – прибрати з вулиць озброєних людей, збільшити доходи бюджету, відновить призов до війська. Побував на заводі «Турбоатом» у Харкові, де наголосив, що енергомашинобудування має бути локомотивом промисловості України. Під час поїздки до Запоріжжя говорив про новий варіант Конституції, в основі якої буде децентралізація влади та розширення повноважень місцевого самоврядування.
Основні меседжі Сергія Тігіпка – закликав владу припинити антитерористичну операцію на Сході та сісти за стіл переговорів; повернутися до Женевських домовленостей та, заручившись підтримкою Заходу, змусити Росію активно діяти в напрямку деескалації конфлікту.
Явних симпатій та зловживань у «Фактах» не простежувалося. Чого не можна сказати про підсумковий випуск «Факти тижня з Оксаною Соколовою».
У сюжетах міститься іронія, простежувалося використання маніпуляційних технологій, зокрема, оціночні судження, медіа-ефект «читання думок» та припущення:
«А от кандидату у президенти Михайлу Добкіну від цієї операції (антитерористичної) одні неприємності (оціночне судження). Через неї він може не дорахуватися кілька сот тисяч голосів виборців Донбасу (припущення). Президентська кампанія і так нелегко дається (оціночне судження). Його охорона постійно чекає підступних яєчних атак «читання думок»)» («Факти тижня з Оксаною Соколовою», 18.04.2014).
Інтер, програми «Подробности» та «Подробности недели»
Передвиборчі новини подавав активно, але коротко. Лідером ефіру другий тиждень поспіль залишається Петро Порошенко. Він знову був на прямому зв’язку із Запоріжжя зі студією «Подробностей недели» 18 травня.
Майже удвічі менше інформації – про Юлію Тимошенко.
Третя позиція за кількістю повідомлень припадає на Петра Симоненка. Про нього було найбільше негативу.
Канал продовжує послідовно плекати негативне ставлення про Юлію Тимошенко. Її згадали в сюжеті про призначення Ігоря Діденка заступником міністра палива та енергетики. Громадськість обурена, бо – до влади знову приходять люди старої-нової команди, яких було звинувачено у корупції. Сюжет починається зі скандування натовпу «Зека геть!».
Основний меседж сюжету – Юлія Тимошенко «протягує» в уряд своїх людей, зокрема у газовій сфері. Нагадують, що саме Тимошенко підписала невигідний Україні газовий контракт:
«… Такое назначение старого-нового чиновника сразу же прокомментировала российская пресса. Парадоксально, по мнению журналистов, кадровая политика означает – газовый контракт 2009 года, согласно котрому цена на газ для Украины – самаяв ысокая в Европе – правительство страны признает. Издание пишет: «Цена газа – 485 долларов на второй квартал этого года берется не с потолака, а из контракта от 19 января 2009 года. Так вот, этот контракт подписывался в присутствии Юлии Тимошенко ни кем иным, кар господиням Дииденко» (на відео: Тимошенко разом з Діденком під час підписання газового контакту у Москві).
СТБ, програма «Вікна-новини»
Основні повідомлення випусків – події на Сході. Про вибори інформації мало.
Упродовж тижня про передвиборчу кампанії канал розповів лише 13 травня. Назва блоку «Кандидатський мінімум». Містив 3 сюжети. Йшлося про Сергія Тігіпка, Юлію Тимошенко та Петра Порошенка. Кандидати висловлювали свою позицію щодо проведеного на Сході так званого референдуму.
Тривалість сюжетів – не більше 45 секунд, малоінформативні та подекуди пронизані іронією. Наприклад, «Він (Сергій Тігіпко)не визнає східного референдуму, але з парламентської трибуни закликає зрозуміти жителів Донбасу. Те, що люди таки пішли голосувати на незаконний плебісцит Сергій Тігіпко називає криком душі і просить народних депутатів припинити антитерористичну операцію…»,
або
«… Про те, що наухвалювала Верховна Рада в Києві, Юлія Тимошенко поїхала розповідати на Харківщину. Вихваляє закони про спрощення візового режиму з ЄС і роздає автографи…
У самому Харкові "біло-сердечну" зустрічали не лише прихильники. Хтось із місцян приніс на агітаційний мітинг плакат із написом: «Качанівська колонія чекає на тебе".
Юлія Тимошенко:
– Я щаслива бути сьогодні в Харкові!» («Вікна-новини». 13.05.2014).
TVi, програма "Сьогодні"
Найбільше інформації про Петра Порошенка та Петра Симоненка.
Інформація про Порошенка є у 6 із 7 випусків TVi. Із них у 4 випадках – сюжет містить пряму мову кандидата. Забарвлення повідомлень – нейтральне. Усі сюжети – приблизно в межах 1 хв. Мають ознаки замовних: Порошенко відвідав підрозділ Національної гвардії у Миколаєві; заявив, що "Україна як ніколи близька до обрання президента у першому турі" і це дозволить стабілізувати ситуацію в країні; відвідав Харківський завод "Турбоатом" (сюжет на цю тему був і на каналі ICTV) та завод "Авіакон" на Сумщині тощо.
Інформація про Петра Симоненка – містилася майже у кожному випуску новин. 40% - негатив.
Решта кандидатів значно пасивніше представлені на каналі, їх лише згадували у новинах.
ТРК "Україна", програми "Події" та "Події тижня"
Вибори канал висвітлює активно. Негативно забарвленої інформації – обмаль. Найбільше інформації про Петра Порошенка. Майже однакова кількість - про Петра Симоненка та Юлію Тимошенко.
У кожному випуску - блок новин, присвячений заявам кандидатів:
12 травня: Сергій Тігіпко, Валерій Коновалюк, Ольга Богомолець.
13 травня: Петро Порошенко, Сергій Тігіпко, Юлія Тимошенко. Петро Симоненко – гість студії.
14 травня: Михайло Добкін, Юлія Тимошенко, Олег Тягнибок.
15 травня: Юлія Тимошенко, Ольга Богомолець, Сергій Тігіпко, Петро Порошенко.
16 травня: Ольга Богомолець – гість студії.
17 травня: Валерій Коновалюк, Петро Порошенко, Юлія Тимошенко.
18 травня: інтерв’ю з Петром Порошенком, Юлія Тимошенко.
Більшість інформації про кандидатів міститься саме у цьому виборчому блоці.
Одна цього тижня у "Подіях" був сюжет про особливості цьогорічних виборів та рекламної кампанії претендентів на президентське крісло. Сюжет об’єктивний, відеоматеріал містив біг-борди різних кандидатів. У оцінках експертів фігурує думка, що кампанія Петра Порошенка – найкраща, це "образец хорошего пиара". (Події, 15.05.2014). З цим пов’язана незначна кількість позитивної інформації.
У підсумковому випуску "Події тижня" подали розлоге інтерв’ю із Петром Порошенком, що тривало понад 15 хв. Кандидат озвучив своє бачення розвитку України: децентралізація влади; проведення референдумів, але не під дулами автоматів; європейська інтеграція, відстоювання прав на Крим у міжнародних судах, посилення та переоснащення армії . Різких, провокативних, або відверто незручних запитань ведучий Порошенку не ставив.
5 канал, "Час новин" та "Час. Підсумки тижня"
Новин, які стосуються виборчої кампанії, на каналі мало. Випуски містили інформацію про двох рейтингових кандидатів: в одному випуску - про Петра Симоненка (13.05.2014), у другому - про Юлію Тимошенко (14.05.2014).
Медіа-ефектів Час новин не використовував.
У випуску "Час. Підсумки тижня" кандидатів у президенти не згадували.
Перший національний, "Підсумки дня"
Головні повідомлення каналу – висвітлення роботи влади. Сюжети стислі, з коментарями високопосадовців. Майже однакова кількість інформації про перших осіб держави в.о. президента Олександра Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка.
Кандидатів у президенти згадують переважно не в контексті передвиборчих перегонів. Найбільше інформації – про Петра Симоненка завдяки скандалу у Верховній Раді (Підсумки дня, 13.05.14)та заяві щодо відмови балотуватися у президенти (Підсумки дня, 16.05.14).
Юлію Тимошенко згадували дотично. Інформація стосувалась наказу лідера сепаратистів у Донецьку Ігоря Гіркіна щодо кримінального переслідування українських чиновників (Підсумки дня, 12.05.14).
1+1, "ТСН" та "ТСН-тиждень"
Тиждень найпасивніший у висвітленні передвиборчої кампанії за весь період. Новинам про антитерористичну операцію, вибух у багатоповерхівці в Миколаєві, підписанню меморандуму з ЄС приділялося більше ефірного часу, ніж кандидатам у президенти.
Чимало інформації про Петра Симоненка, чверть з якої - негатив. У "ТСН-підсумки тижня" теж згадали лідера Комуністичної партії (ТСН-підсумки тижня, 18.05.2014). Сюжет стосувався пропозиції Турчинова заборонити КПУ.
У підсумковому випуску новин "ТСН-підсумки тижня" подали інтерв’ю з в.о. президента Олександром Турчиновим. Питання стосувалися газової війни з Росією, кадрової ротації у силових структурах, економічних прогнозів щодо стабільності гривні.
Окрім цього, гостем студії був Сергій Тігіпко. Говорили про стабілізацію ситуації у регіонах, припинення антитерористичної операції. Дії влади щодо проведення АТО він засуджував.