Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції.
Останній тиждень президентської кампанії виявився дуже напруженим. Кандидати на пост Президента України та їх штаби в Івано-Франківській області намагалися помістити якомога більше інформації, тим самим переконуючи стати на свій бік виборців. Друковані засоби масової інформації в Івано-Франківській області віддали виборчій тематиці максимальний обсяг площ друку. У рейтингу загального представлення кандидатів на президентське крісло сформувала наступна послідовність:
1. Юлія Тимошенко – 56,7 %
2. Петро Порошенко – 27,3 %
3. Арсеній Яценюк (обов’язки) – 6 %
4. Сергій Тігіпко – 5 %
5. Олександр Турчинов (обов’язки) – 3,4 %
6. Олександр Турчинов (агітатор) – 0,9 %
7. Михайло Допкін – 0,7 %
8. Петро Симоненко – 0,1 %
Тональність.
У позитивній тональності представлення максимальний обсяг друкованих знаків подано про Юлію Тимошенко, дещо менше про Петра Порошенка. Інших суб’єктів нашого моніторингу журналісти друкованих видань Івано-Франківської області у позитивній тональності не згадували.
У нейтральній тональності представлення також максимальну кількість друкованих знаків подано про Юлію Тимошенко, значно менше про Арсенія Яценюка (обов’язки) та Петра Порошенка, ще менше про Сергія Тігіпка, Олександра Турчинова (обов’язки), та Олександра Турчинова (агітатор) і найменше про Петра Симоненка та Михайла Допкіна.
Ну і у негативній тональності представлення також лідерство отримала Юлія Тимошенко, а найменше Михайло Допкін та Сергій Тігіпко.
Спікери.
Спікерами на цьому тижні виступали:
· Олександр Турчинов;
· Арсеній Яценюк;
· Юлія Тимошенко;
· Анатолій Матвієнко – керівник обласного штабу Петра Порошенка;
· Олексій Гарань – політолог;
· Віталій Бала – політолог;
· Володимир Фесенко – політолог;
· Сергій Панченко – соціолог;
· Руслан Коцаба – громадський діяч;
Пріоритетність представлення.
Однозначної пріоритетності представлення цього тижня не відзначалось, проте основна увага журналістів була приділена до лідерів соціологічних рейтингів – Петра Порошенка та Олії Тимошенко.
Опис маніпуляцій.
У четверговому (22 травня 2014 року) випуску громадсько-політичної газети області «Галичина» вже на другій сторінці опубліковано розлоге інтерв’ю з Анатолієм Матвієнком, що є відповідальним за організацію виборчої кампанії Петра Порошенка в Івано-Франківській області. Фактично ввесь зміст інтерв’ю націлений на позитивне представлення Петра Порошенка, а окремий абзац приділено негативному представленню Юлії Тимошенко.
Вже традиційно редакція газети «Галичина» велику площу друку виділяє під так звану «джинсу» на користь Юлії Тимошенко. На сьомій сторінці надруковано статтю із промовистою назвою «Тимошенко про село, землю та свої пріоритети». Заради справедливості варто зазначити, що на десятій сторінці цього видання опубліковано статтю протилежного характеру під назвою «Тимошенко проти олігархів – бджоли проти меду». У статті автор заявляє про причетність Юлії Тимошенко до великих олігархічних кіл України, про її партнерські стосунки з Павлом Лазаренком у минулому та звинувачує її у висловлюванні «популістських та нещирих гаслах».
На четвертій сторінці цього видання оприлюднено статтю «Соцопитування як маніпуляція свідомістю». Попри те, що автор цієї статті робить висновок про маніпулятивні технології на основі соціологічних досліджень, на нашу думку саме він намагається маніпулювати громадською думкою. Автор статті проводить самостійний аналіз даних різних соціологічних компаній, які у своїх дослідженнях віддають лідерство Петру Порошенко, а на друге місце розміщують Сергія Тігіпка та Юлію Тимошенко. Ці дані, на думку автора не є об’єктивними, а швидше замовними. Тим самим він твердить, що «об’єктивні соціологічні дослідження доводять» невеликий відрив Петра Порошенка над Юлією Тимошенко.
Аналогічну цій статті опубліковано і у четверговому номері газети «Репортер» під назвою «Вибори: рейтинги та маніпуляції». Ця стаття є фактичним є передруком попередній, відрізняється від неї тільки послідовністю абзаців та коментарів. Проте авторами цих двох ідентичних статей є різні люди, що свідчить про її замовність.
Також редакція газети «Репортер» вдалася до маніпулювання громадською думкою опублікувавши статтю «Україні важливо обирати президента вже в першому турі». Автор статті наводить аргументи щодо необхідності якнайшвидшого обрання глави держави. Також наводиться результат соціологічного дослідження КМІСу, за яким Петро Порошенко – 54,7 % а Юлія Тимошенко – 9,6 %.
Отож можна робити висновок про те, що на завершення виборчої кампанії редакції друкованих видань Івано-Франківської області не гребували застосуванням маніпулятивних технологій оприлюднюючи замовні повідомлення.