Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
1. Загальні тенденції
Впродовж періоду найбільш активно висвітлювалися процедури висунення та реєстрації кандидатів від партій та шляхом самовисування. Партія регіонів значною мірою відривається від інших суб’єктів моніторингу по кількості та обсягу згадок, особливо це очевидно на державній телекомпанії, на якій, крім «регіоналів», «засвітилися» тільки КПУ та самовисуванці. Крім основних згадок про висунутих та зареєстрованих кандидатів, про Партію регіонів (прем’єр-міністра, кабмін, президента, голову ОДА) згадувалось в зв’язку з регулярною трансляцією сюжетів про «покращення» в різних районах та звітуванням районів про виконання соціальних ініціатив президента в різних сферах. Об’єднана опозиція, КПУ та «Україна-вперед!» згадувалися переважно в зв’язку з інформаційними приводами і більшою частиною – на ТК ВІККА. З самовисуванців найбільш активними в телевізійному просторі були В.Жуковська та Б.Губський – про них транслювалися явно «джинсові» сюжети, в останній тиждень збільшили свою присутність в регіональному телевізійному просторі А.Семинога та В.Корж.
2. Коментар найбільших та найменших показників.
Максимальну кількість секунд на обох телеканалах отримала Партія регіонів. При цьому розрив між показниками Партії регіонів та інших суб’єктів найбільш значним був на ОДТРК «Рось»: крім Партії регіонів, тільки КПУ та самовисуванці були представлені на цьому телеканалі.
В сюжетах ТК «ВІККА» були згадки про всіх суб’єктів моніторингу, аутсайдером за кількість інформації є ВО «Свобода», що пов’язано в тому числі з непомітною діяльністю цієї політичної сили в регіоні і відсутністю інформаційних приводів.
3. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Максимальні показники інформації всіх тональностей належать Партії регіонів – здебільшого позитивно повідомлялося про реалізацію соціальних ініціатив Президента (протягом всього періоду транслювався цикл сюжетів під назвою «Ініціативи працюють»), в тому числі проілюстрованих черкаськими регіональними прикладами.
Мінімальні показники знову у ВО «Свобода» - ця політична сила отримала нейтральні згадки на телебаченні тільки один, і в зв’язку з прес-конференцією об’єднаної опозиції.
Негативної інформації на телебаченні було мало порівняно з нейтральною та позитивною, і вся вона транслювалася на ТК ВІККА.
Лідером за кількістю негативу на ТК ВІККА є Партія регіонів, далі ідуть «Україна-вперед!» та УДАР, завершує рейтинг об’єднана опозиція. Негативно про Партію регіонів висловлювалися Об’єднана опозиція (Томенко, Гресь).
4. Пріоритетність представлення (хто у перших сюжетах та на перших шпальтах - без цифр).
Перші сюжети стосуються переважно Партії регіонів, діяльності президента та уряду. Від Партії регіонів – голова Черкаської ОДА Сергій Тулуб, прем’єр-міністр М.Азаров, при цьому наприкінці періоду суттєво збільшилося представлення в сюжетах О.Головко – заступника голови Черкаської ОДА, кандидата від Партії регіонів, та В.Черняка – керівника виборчої кампанії Партії регіонів, голови Черкаської ОДА, кандидата від Партії регіонів. В тих ситуаціях, які раніше коментувалися С.Тулубом, з останнього тижня коментують здебільшого його заступник та голова Черкаської ради.
5. Теми (без цифр).
6. Спікери (без цифр)
С.Тулуб, М.Азаров, П.Симоненко, В.Клюєв, І.Акімова, С.Ківалов, голова Черкаської облради В. Черняк, заступник голови Черкаської ОДА О.Головко (всі – Партія регіонів), М.Томенко, В.Гресь (Об’єднана опозиція), самовисуванці В.Жуковська, Б.Губський, А.Семинога, В.Корж, С.Блажевич.
7. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
Власну «джинсу» на телеканалах розміщували В.Жуковська, Б.Губський, О.Головко, В.Корж, більша частина «джинси» транслювалася на ОДТРК «Рось». Як правило, «джинсові» матеріали стосувалися активної діяльності кандидатів по розв’язанню проблем свого округа, і в майже кожному йшлося про фінансову підтримку кандидатами громадських закладів (садочків, шкіл, музеїв тощо).
Класичним прикладом «джинси» на черкаських телеканалах є сюжет, який транслювався 06.08. в новинах ТК ВІККА. В ньому було повідомлено про реєстрацію кандидатом в депутати Б.Губського «Найпершим із черкащан зареєструвався кандидатом у народні депутати Богдан Губський», текст синхрону майже відповідає «джинсовим» матеріалам, розміщеним в наступні два дні в місцевій пресі, і утримує в собі багато позитивних оціночних суджень щодо діяльності Губського ( «Богдан Губський на Черкащині відомий уже давно. Більш аніж 10 років він власним коштом реалізує низку соціальних програм…», «Скрізь, де перебував із візитом, депутат привозив необхідні речі та техніку» - 98 с.
Інший приклад - ОДТРК «Рось» 14.08. транслювала сюжет «Села Канівщини будуть з газом» - повідомляє, що багато років в серах Канівського району була проблема з газопостачанням, і наразі В.Корж (кандидат від ПР) робить все можливе для подолання цієї проблеми. Повідомлення створено без належного інформаційного приводу, утримує багато оцінок, пряма мова В.Коржа – це монолог про те, як багато він робить для вирішення проблеми («був в Києві, ходив по владним кабінетам…»).
Серед медіаефектів, які найчастіше використовувалися телеканалами, можна зазначити:
Значна частина сюжетів, які стосуються висвітлення позитиву з життя області, збудовані таким чином, щоб цей позитив екстраполювався на особу голови Черкаської ОДА С.Тулуба. Так, 09.08. в новинах на ТК ВІККА пройшов сюжет «У Христинівському районі – антисирітський бум» про те, що в цьому регіоні найбільше прийомних родин порівняно з іншими районами області. В якості позитивного прикладу приведена родина Катоніних, до якої підчас робочої поїздки по області завітав голова Черкаської ОДА С.Тулуб. 19 секунд С. Тулуб присутній у відеоряді, коли говориться про успіхи створення прийомних родин (зустрічається з святково одягнутою родиною, спілкується на подвір’ї з батьками та дітьми), подана пряма мова Тулуба з подяками громаді, приведений позитив - в синхроні: "Захопився батьківським феноменом і голова Черкаської ОДА Сергій Тулуб. Він подарував родині побутову техніку та фрукти".
На ОДТРК «Рось» сюжети про досягнення влади інколи чергуються з сюжетами-страшилками, ніби-то показуючи, що в яких важких умовах доводитися діяти, що треба радіти навіть маленьким досягненням.
ТРК «ВІККА», приділяючи увагу більшій кількості політичних сил, певну частину часу і позитиву надала на початку моніторинговому періоду «Україні-вперед!» та «Удару», «підняла» їх в очах у глядача, завдяки епітетам «нові», «свіжі», «молоді». Так, 02.08. транслювався сюжет про з’їзди «Україна-вперед!» та УДАРу. Сюжет почався з інформації про з’їзд «Україна-вперед!». Пряма мова О.Ступки, А.Шевченка та С.Блажевича були емоційно позитивно забарвлені. Після в одному ж сюжеті, без переходу, йшлося про з’їзд УДАРу, в позитивно забарвленої частині сюжету в синхроні були слогани і оціночні твердження ("багато молодих обличь", "відкритість"). Позитив утримувався і в прямій мові В. Клічка та М.Матіос. тільки слова представниці руху "Чесно"наприкінці сюжету звучали нейтрально.