Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Моніторинг включає аналіз 6-ти загальнонаціональних друкованих видань:
– «Вести»
– «Газета по-українськи»
– «Дзеркало тижня. Україна»
– «Комментарии»
– «Сегодня»
– «Факты и комментарии»
Мета дослідження: з’ясувати чи надають газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про кандидатів на посаду президента України для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час президентських виборів 2014 року. А також чи мають кандидати рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.
Об’єкти моніторингу – діяльність кандидатів із найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями, а також таких, що представляють основні рейтингові політичні сили:
– Михайло Добкін, кандидат від Партії регіонів
– Петро Порошенко, самовисуванець
– Юлія Тимошенко, лідер «Батьківщини»
– Сергій Тігіпко, самовисуванець (екс-«регіонал»)
– Петро Симоненко, лідер КПУ
Окрім того, відстежувалася діяльність в.о. президента О.Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з метою виявлення можливої агітаційної діяльності на посадах на користь Ю.Тимошенко.
У дослідженні інформація розрізняється за трьома тональностями: нейтральна, позитивна та негативна. Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки кандидата (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).
ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Виборча кампанія цього тижня висвітлювалася фрагментарно, переважно увага приділялася подіям, пов’язаними з проведенням референдуму на Донбасі, проведенням круглих столів примирення та продовженням АТО на Сході України. Основні кандидати на посаду президента, їх позиції та програми згадувалися рідко. Найчастіше публікувалася інформація щодо нових рейтингів.
Виборча тема була представлена також через інтерв’ю інших, не відстежуваних кандидатів (О.Богомолець, О.Тягнибок), «джинсою».
Лідирувала цього тижня у інформаційному просторі Ю.Тимошенко (37,4% від усієї інформації), однак про неї було опубліковано і найбільше негативної інформації. Менші показники у С.Тігіпка (20,6%), іще менші – у П.Порошенка (18,1%), однак про нього цього тижня було оприлюднено найбільше позитивної інформації.
ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ КАНДИДАТІВ ДРУКОВАНИМИ ВИДАННЯМИ
«Вести» виборчу кампанію висвітлювали переважно в контексті її зриву і підстав до нелегітимності. Багато уваги приділялося подіям, пов’язаним з АТО, критикувався О.Турчинов, активно нагнітався негатив довкола ситуації на Донбасі. Кандидати практично не згадувалися. Основний настрій та редакційна позиція видання проявляється у заголовках, підзаголовках та ярликах на кшталт «Мариупольская бойня», «одесская Хатынь» («Вести», 12.05.14).
«Газета по-українськи» найбільше уваги приділила Ю.Тимошенко. мали місце кілька «джинсових» матеріалів, однак і поза ними видання публікувало багато коментарів та думок з приводу її кампанії та мотивів,. Основна ідея – їй вигідний зрив виборів та дискредитація П.Порошенка. З цим пов’язані її високі негативні показники поряд зі значною кількістю позитивної інформації з «джинси». П.Порошенко також був представлений активно, мав місце матеріал, що висвітлював його поїздку в регіони, а також «джинса» з аналізом чергових рейтингів та ідеєю проведення виборів в один тур. Цього тижня також багато уваги приділялося іншим, менш рейтинговим кандидатам – О.Богомолець та О.Тягнибоку.
«Дзеркало тижня» виборчу кампанію практично не згадувало. Мав місце лише один матеріал про формування виборчих комісій на Рівненщині, в якому коротко згадувалися кожен з кандидатів. Однак жодної інформації власне про виборчі програми чи позиції кандидатів не містив. З боку уряду аналізувалися результати бюджетної політики, деяких призначень, за які критикувався А.Яценюк.
«Комментарии» цього тижня темою номера визначили аналіз наслідків зміни світової політики та безпеки внаслідок подій в Україні. Виборча кампанія практично не згадувалася, за винятком коротких оцінок патріотичних гасел окремих кандидатів (С.Тігіпко, Ю.Тимошенко).
«Сегодня» тему виборів висвітлювали порівняно мало, більше в контексті процедури їх проведення, можливих небезпек зриву та організації процесу. Також аналізували загалом та порівнювали президентські кампанії 2004 року та нинішню. Більше уваги видання приділяло висвітленню референдуму на Донбасі, позиції влади та експертів щодо цієї події, а також наприкінці тижня – круглі столи примирення. Багато уваги було приділено заявам Р.Ахметова щодо єдності країни та Донбасу у складі єдиної України. Також видання аналізувало роботу уряду за три місяці при владі. Досить об’єктивно були визначені плюси і мінуси.
Діяльність кандидатів цього тижня висвітлювалася переважно у приховано рекламних матеріалах (С.Тігіпко, П.Порошенко). Ю.Тимошенко активно критикувалася за заяви щодо нової революції у разі її поразки на виборах.
«Факты и комментарии» переважно висвітлювали діяльність Ю.Тимошенко та С.Тігіпка в однаковій кількості, значно менше (майже удвічі) П.Порошенка. Цього тижня з таких матеріалів (деякі з них «джинса») складався весь виборчий блок. Поза цим видання було сфокусоване на висвітленні референдуму на Донбасі, круглого столу примирення у Верховній Раді та життєвих репортажах про людей, які так чи інакше постраждали у зв’язку з АТО.