Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Основними темами на радіо стали: сепаратистські дії на сході України та перебіг АТО, соціально-економічні дії уряду, російсько-український конфлікт, підготовка до виборів, Круглий стіл національного єдинства, вибух у Миколаєві тощо.
Згадки про всіх урядовців трапляються лише в контексті їхніх обов’язків. Найбільш представлені діяльність О. Турчинова та А. Яценюка. Спостерігається висвітлення дій органів державної влади в переважно в нейтральному та позитивному. Винятком тут є хіба що радіо «Вести», де майже вдвічі більше негативної тональності в новинах, що стосуються О. Турчинова, ніж нейтральної.
У новинних випусках не достатньо представлені кандидати в президенти. В усіх радіостанціях згаданий лише П. Симоненко в контексті його конфліктного виступу у ВР та зняття кандидатури з виборів. Найменше говорили про кандидатів в інформаційних випусках на УР1. Одноразово в іронічно-негативному світлі згадуються М. Допкін та О. Ляшко на радіо «Вести». Зате на «Голос Столицы» звучала в позитивній тональності інформація про П. Порошенка й О. Ляшка. На «Ера ФМ» позитивно говорили про Ю. Тимошенко, О. Ляшка, С. Тігіпка, а також нейтрально про О. Тягнибока.
Найбільше маніпуляцій та медіа-ефектів було в ефірі радіо «Вести»: оціночні судження, плекання антипатії, іронія, підміна понять.
Радіо «Вести», «Вечерние новости», 18.00–19.00
(програма виходить лише в будні дні)
В негативному аспекті були згадані М. Допкін та О. Ляшко в сюжеті радіо «Весті» (випуск за 15 травня). В розповіді про найкреативніші та найдивакуватіші політичні рекламні кампанії позачергових виборів Президента України, депутатів Київської міської ради та Київського міського голови про Михайла Допкіна говорять так:
«Борды нередко вызывают у населения негативную реакцию. Например, рекламу в Президенты Украины от Партии регионов в столице часто разрисовуют, расписывают нецензурными словами, а иногда и вовсе разбивают, – потім згадують не політичну кампанію М. Допкіна за попередні роки, а досить відомий його казус. – К слову, сам кандидат на выборах в 2005 году записывал обращение к избирателям. Позже несмонтированое видео этого обращения попало в Интернет и собрало тысячи просмотров». Далі наводиться цитата із самого відео.
Після характеристики політичної кампанії М. Добкіна, журналіст переходить до О. Ляшка:
«Нетрадиционный подход к политической рекламе еще на парламентских выборах продемонстрировал Олег Ляшко. Будущий депутат выпустил ролики с коровой, собаками и яйцами». Далі фрагмент з ролика.
Проте частіше маніпулятивні технології були застосовані до висвітлення діяльності О. Турчинова. Наприклад, в анонсі новини, який двічі звучав на початку випуску за 15 травня: «Финальная стадия или замкнутый круг. Александр Турчинов говорит, что антитерорестичексая операция будет завершена, когда боевики сложат оружие и отпустят заложников». При цьому сам сюжет був дотриманий в нейтральній тональності.
УР1, Інформаційно-аналітична програма, 19.05–19.30
(програма виходить лише в будні дні)
Безпосередньо в ефірі з кандидатів був згаданий лише П. Симоненко (в контексті конфлікту у ВР), інші кандидати – ні. Проте усі претенденти на пост президента мають 15 хвилин на передвиборчу агітації після випуску. Регулярно між новинами спорту та прогнозом погоди, що наприкінці випуску, звучить політична реклама П. Порошенка, Ю. Тимошенко та О. Тягнибока.
Спостерігається тенденція до позитивного висвітлення діяльності уряду. Скажімо, у випуску за 13 травня розповідається про зустріч А. Яценюка з представниками Єврокомісії в Брюсселі. В сюжеті не лише розповідається про позитивні результати зустрічі, а звучить фраза: «До речі, прилетіли вони до Бельгії економ-класом».
«Голос Столицы», новини 20.00–21.00 (кожні 15 хв.)
Загалом частка політичних новин на радіостанції невелика. Більше новин економічного та соціального характеру. Серед представлених кандидатів на вибори згадувалися тільки О. Ляшко, П. Порошенко і П. Симоненко. Згадки були в контексті подій, які вони самі організували, переважно у позитивній тональності: Порошенко у регіонах, Ляшко у Києві. Про Симоненка були повідомлення всіх тональностях (стосувалися його зняття його кандидатури).
Маніпуляцій та медіа-ефектів помічено не було. За рахунок формату програми інформація подається маленькими повідомленнями, без оціночних суджень, плекання симпатій чи антипатій. Інформація переважно подається з різних боків, показують різні точки зору. Тому можна говорити про об’єктивну подачу інформації журналістами.
«Ера ФМ», Інформаційна програма, «Віхи тижня», 19.00–19.30
Серед кандидатів у президенти найчастіше говорилося по Ю. Тимошенко. Частіше у позитивній тональності, дається пряма мова кандидатки. Детально розглядається її думка з піднятого питання. Безумовно, згадується про П. Симоненка та його зняття з президентських перегонів. Також є пряма мова. Цитується його промова у Верховній раді: «Это вооруженные зондер-команды, которые сегодня оплачиваются олигархатом и напрявляються для убийства людей, а тем более, как инквизиторы на костре инквизиции сожгли в Одессе десятки людей!», яка спричинала конфлікт у парламенті.
О. Ляшко займає лідируючі позиції у рейтингу позитивної тональності на радіостанції. Не один раз ведеться мова про Ю.Тимошенко, Н. Королевську, С.Тігіпка в позитивному контексті та О. Тягнибока у нейтральному.
Робота владних структур розглядається в ефірах дуже детально і прискіпливо. Майже у кожній програмі є згадка про О. Турчинова, його обов’язки в. о. президента, як в позитивному так і в негативному світлі, менше нейтрально.
Арсенія Яценюка згадують менше, проте у 90% – позитивно. Є пряма мова.
Під час ефірів радіостанції не особливо помітні медіа-ефекти та маніпуляції. Відчувається упереджене ставлення до російської влади та сепаратистських рухів, проте інформація подається з різних боків, показують як одну, так і іншу точку зору. Що стосується кандидатів, то переважно їх імена згадуються у контексті івентів, які вони самі організували, які по суті своїй є PR-технологією.
Повтори «потрібних» цитат в анонсі програми на початку і далі, уже у самому сюжеті, теж розставляє правильні пріоритети для слухача. Але загалом можна говорити про об’єктивну подачу інформації журналістами, адже немає яскравих оціночних суджень, ні журналістів, ні телеведучих, іронії, відсутнє зухвале плекання симпатій і антипатій.