укр eng

Звіт за результатами моніторингу всеукраїнських телеканалів 19-25 травня 2014 року


З 19.05.2014 по 25.05.2014
Медiа: ТБ
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Телевізійний моніторинг президентської виборчої кампанії 2014 року включає дослідження  восьми всеукраїнських каналів, які доступні широкому колу глядачів, тобто входять у більшість пакетів операторів телебачення: 

1+1 – програми "ТСН" та "ТСН-тиждень"

Інтер – програми "Подробиці" та "Подробиці тижня"

Перший національний з програмою "Підсумки дня"

ТРК"Україна" – "Події" та "Події тижня"

5 канал  - програми "Час новин" та "Час. Підсумки тижня"

ICTV – "Факти" та "Факти тижня"

 TVi – з програмою "Сьогодні "

СТБ – програма "Вікна-новини".

 

Об’єктом дослідження є інформація про п’ять найрейтинговіших кандидатів у президенти за даними соціологічних опитувань , а також таких, що представляють основні рейтингові політичні сили:

Петро Порошенко, самовисуванець, позафракційний 

Юлія Тимошенко, лідер партії "Батьківщина"

Михайло Добкін, кандидат від Партії регіонів

Сергій Тігіпко, колишній "регіонал", самовисуванець

Петро Симоненко, лідер Комуністичної партії України (минулого тижня відмовився брати участь у президентській гонці).

 

Окрім того, відстежується діяльність в.о. президента Олександра Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з метою виявлення можливої агітаційної діяльності на посадах на користь Юлії Тимошенко.

Мета дослідження: з’ясувати чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про кандидатів на посаду президента України для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час президентських виборів 2014 року. А також чи мають кандидати рівний доступ для представлення своєї позиції у телевізійних медіа.

У дослідженні інформація розрізняється за трьома тональностями: нейтральна, позитивна та негативна. Емоційна забарвленість інформації відображає, яке враження справляють телевізійні сюжети на глядача. Тональність визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки кандидата (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації, добірки відео тощо).

 

ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Останній тиждень виборчої кампанії  19-25 травня 2014 року в телевізійних медіа був активніший за попередні. Однак суттєво не відрізнявся. Висвітлення передвиборчих перегонів відбувалося на тлі протистояння у східних регіонах країни.  

 

 Головними темами тижня були: продовження антитерористичної операції, бої українських військових та добровольців із терористами на Сході, зокрема загибель 16 вояків під Волновахою на Донеччині;  підготовка до виборів президента 25 травня і напружена ситуація із облаштуванням виборчих дільниць на Донеччині та Луганщині, де терористи усіляко намагалися зірвати вибори; продовження акції на підтримку єдності України "Голос Донбасу" з ініціативи  мільярдера Ріната Ахметова;  "круглий стіл" порозуміння у Миколаєві та виїзне засідання Кабміну;

Також цього тижня були оприлюднені останні перед голосуванням рейтинги кандидатів у президенти. 

Основними темами повідомлень у виборчій кампанії були заяви кандидатів щодо вирішення ситуації на Сході, зустрічі у регіонах. Із новинок - що тематично ближче до передвиборчих програм  - як кандидати бачать подальший розвиток України: економічний, політичний та геополітичний. 

Найбільше інформації про Петра Порошенка  - 22,7%. (Цей відсоток майже такий, як і минулого тижня  - 22,2%). Понад 34% інформації про Порошенка припадає на канал TVi.

На другому місці – Юлія Тимошенко - 16,1%. Її результат представлення на телебаченні порівняно з минулим тижнем зріс майже удвічі (9,3%).

На третьому місці – Михайло Добкін - 10,9%.  Його результат порівняно з минулим тижнем зріс більш як утричі  – був 2,8%

Сергієві Тігіпку присвячено 6,7% інформації. Порівняно з минулим тижнем показник майже не змінився (6,2%). Найменше інформації – про Петра Симоненка, який зняв свою кандидатуру  – 0,8%. При чому 70% повідомлень мали негативний характер.

Про діяльність перших осіб держави – в.о. президента Олександра Турчинова та прем’єр-міністра  Арсенія Яценюка інформації багато. Цього тижня активніше представлена позиція прем’єра - 27, 4% інформації. При цьому понад 15%  - із позитивним забарвленням. Про в.о. президента Олександра Турчинова – 15,4%.

Використання адмінресурсу не простежується. Інформація подається про їхню діяльність як чиновників.  

 

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ КАНДИДАТІВ У ПРЕЗИДЕНТИ ТЕЛЕКАНАЛАМИ

ICTV, програми «Факти» та «Факти тижня з Оксаною Соколовою»

Редакційна політика каналу не зазнала суттєвих змін. Випуски розпочиналися, як і завжди, з подій на Сході країни. Подають і міжнародні новини, зокрема, думки дипломатів щодо ситуації в Україні.

Серед усієї інформації виборча тематика займала друге місце. Найбільше йшлося про Петра Порошенка та Юлію Тимошенко. У півтора рази менше повідомлень прозвучало про Сергія Тігіпка. Менше 2 хв приділено Михайлові Добкіну.

Інформація мала виключно нейтральну та переважно позитивну тональність. Негатив звучав лише на адресу Петра Симоненка. Йшлося про ініціативу в.о. президента України Олександра Турчинова зібрати документи про заборону КПУ.

Про решту кандидатів матеріали обмежувалися короткими повідомленнями про  поїздки регіонами та заявами. Обов’язково підкріплювалися прямою мовою.

Цього тижня канал активно представляв позиції і менш рейтингових кандидатів, які раніше на каналі практично не з’являлися, – Олега Тягнибока, Вадима Рабіновича, Дмитра Яроша та Анатолія Гриценка.

Відвертих симпатій на каналі не простежувалися. У межах одного випуску канал намагався дотримуватися балансу, кандидатам приділяли приблизно однакову кількість ефірного часу. Похибка сягала 2-3 секунди.

 

Інтер, програми «Подробности» та «Подробности недели»

Інформаційні випуски насичені та динамічні. Новини розпочинаються з прямих включень зі Сходу країни. Чверть інформації – це міжнародні новини. Багато сюжетів про перебіг  люстрації влади, звідси  -  чимало негативної інформації про діяльність урядовців.

Позиції та заяви кандидатів традиційно представлені у короткому інформаційному блоці «Кандидатський забег». Упродовж тижня канал надавав перевагу двом основним кандидатам на посаду президента. Найбільше ефірного часу отримав Петро Порошенко. Друга позиція за кількістю представлень у Юлії Тимошенко.

Інтер й надалі зберігає формальний баланс у висвітленні діяльності головних кандидатів. З одного боку, подає про Тимошенко багато інформації, а з іншого – послідовно плекає негативне ставлення, зокрема через діяльність її однопартійців, які нині займають ключові посади в державі.

Приміром, 23 травня подано сюжет як в.о. голови КМДА Володимир  Бондаренко передав громаді нові швидкі допомоги, закуплені попередньою владою. Сюжет пронизаний іронією. Зводився до того, що нинішня влада, зокрема команда Тимошенко, використовує ті  самі методи передвиборчого піару,  що і попередня:

«… А вот політолог Артем Биденко такие «своевременные» подарки называет политической модой последних лет. Свежи еще в памяти непригодные для транспортировки лежачих больных "Опели" Тимошенко. Также любила задаривать медиков каретами скорой помощи и Партия регионов…» («Подробности», 23.05.2014).

Про Петра Порошенка, навпаки, інформація була пронизана більш позитивними меседжами. Передвиборчий блок новини цього тижня розпочинався виключно з інформації про цього кандидата. Сюжети не містили ні маніпуляцій, ні іронії.

Виборчий блок 21 травня сформований з таких сюжетів:

1.Петро Порошенко заявил  –  власть готова сотрудничать с теми, у кого на руках нет крови. Он – за продолжение антитеррористической операции… и призывает жителей Донбасса присоединиться к программам развития регионов.

2.Виталий Кличко:  «… Я всегда говорил, что должен быть один кандидат от демократических  сил, который имеет максимальную поддержку избирателей».

3.«А вот Юлия Тимошенко заявила в Сумах – необходимо снизить налоги предприятиям и обеспечить сотрудникам медицинскую страховку».

4.«Партия регионов не будет проводить экзит-полл по результатам выборов. А Михаил Добкин повторяет тезисы Тимошенко о революции…» («Подробности», 21.05.2014).

 

СТБ, програма «Вікна-новини»

На каналі про вибори говорили мало.  Більшість повідомлень стосувалися організації їх проведення. Багато уваги приділено проведенню антитерористичної операції на Сході країни та заявам світової спільноти, зокрема і Росії, щодо майбутніх виборів в Україні.

Про діяльність кандидатів інформації обмаль. Лише 20 травня у рубриці «Фінішна пряма» подано нарізку інформації:  Петро Порошенко зустрівся  з виборцями в Умані; Юлія Тимошенко – взяла участь у круглому столі з духовенством у Чернівцях; Сергій Тігіпко – відвідав аграрне підприємство в Миколаєві. А також  - про  Ольга Богомолець та Вадима Рабіновича. Інформація не мала емоційного забарвлення.

 

TVi, програма "Сьогодні"

Найбільше розповідали про Петра Порошенка – понад 48% від усієї інформації про кандидатів на каналі. Кількість повідомлень про Порошенка  утричі більша, ніж про решту претендентів на посаду президента України.  Про нього програма  "Сьогодні" розповідала у кожному випуску – крім 24 травня ("день тиші", коли агітація заборонена законом). Майже кожен сюжет містив пряму мову кандидата. Тоді як Юлії Тимошенко  - жодного разу протягом тижня не надавали слова. 

Забарвлення повідомлень – переважно нейтральне.  

Канал відверто симпатизує Порошенку.  Крім кількісної переваги, використовує медіа-технології – зокрема, послідовність сюжетів та повтор інформації. Команда Порошенка особливо в останні два тижні різними способами доносила тезу про потребу виборів в один тур – як запоруку спокою в країні. Ця думка повторювалася і на каналі TVi:

Медіа-технологія ПОСЛІДОВНІСТЬ СЮЖЕТІВ

TVi, "Сьогодні", 20.05.2014:

- "В Україні не повинно бути узурпації влади. Про це Петро Порошенко заявив у Черкасах".

- "Фаворитом президентських перегонів залишається Петро Порошенко. … На другому місці після Порошенка може опинитися Юлія Тимошенко".

Медіа-технологія ПОВТОР ІНФОРМАЦІЇ

TVi, "Сьогодні", 21.05.2014:

- Антитерористична операція має закінчитися, коли люди на Сході будуть у безпеці. Петро Порошенко обіцяє амністію тим учасникам сепаратистських рухів, які не причетні до вбивств.

- лідер УДАРу Віталій Кличко вважає, що Україні потрібен один тур виборів. Закликає претендентів на президентське крісло облишити власні амбіції.

 TVi, "Сьогодні", 23.05.2014:

- Петро Порошенко каже, що децентралізація влади – це пріоритет у проведенні Конституційної реформи.

- Юрій Луценко вважає, що вибори мають відбутися в один тур. Країна зекономить 600 млн.грн. За ці гроші можна купити три американські вертольоти "Апач" із сучасним озброєнням, який влучає в ціль з відстані 8 км. "Другий тур – це ціна точкового озброєння армії, яка зможе покінчити з терористами, не ризикуючи життям наших солдат".

"День тиші " 24 травня, коли агітація заборонена, канал не порушував.

У день виборів 25 травня новини TVi вийшли за графіком вихідного дня о 18.00, коли ще не були оприлюднені результати екзит-полів. Випуск містив прямі включення зі штабів Порошенка та Тимошенко.

 

ТРК "Україна", програми "Події" та "Події тижня"

Вибори канал висвітлює активно. Негативно забарвленої інформації про кандидатів не подавали. Найбільше інформації  про Михайла Добкіна – 37,1%. Він був гостем студії 19 травня.

На другому місці за кількістю інформації - Юлія Тимошенко 29,3%. Про неї випуски новин містили й позитивну інформацію. Таку оцінку діяльності Тимошенко дав у студії "Подій" її однопартієць Андрій Шевченко.   

У кожному випуску  - блок новин, присвячений заявам кандидатів:

19 травня: Петро Порошенко, Олег Тягнибок, Юлія Тимошенко.

20 травня:  Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Вадим Рабинович, Ольга Богомолець.

21 травня: Анатолій Гриценко, Сергій Тігіпко, Михайло Добкін, Ольга Богомолець.

22 травня: Петро Порошенко, Дмитро Ярош, Сергій Тігіпко, Ольга Богомолець.

23 травня: Олег Ляшко, Ольга  Богомолець, Петро Порошенко, Юлія Тимошенко.

 

Крім того 22 травня Юлія Тимошенко була на прямому включенні з Чернігова. Інтерв’ю – не за подіями, швидше концептуальне, загальне, у якому висвітлювалася програма кандидата у президенти: "С Востоком нужно договариваться немедленно.  Нужно найти общий язык, который поймет вся Украина. …. Вся страна ждет прекращения бюджетного давления (мова про децентралізацію влади)".

Попри те, що інформації про Тимошенко багато, канал не проявляє до неї симпатії, швидше навпаки – ведучі ставляться до неї дещо критичніше, ніж до інших.

Наприклад, питання до народного депутата від "Батьківщини" Андрія Шевченка: "Кто из политиков заитересован в срыве виборов?" (одна із тез, яку використовували опоненти Тимошенко – що вона, розуміючи, що програє, зацікавлена у зриві виборів президента). Або інше: "Будет ли новая політика, ведь нет новых лиц?".  А до самої Тимошенко питання звучало так: "Как собираетесь договариваться с Востоком, в случае победы, естественно".

Явної підтримки одному кандидату канал не проявляє.

Гостями студії часто є члени Партії регіонів. Цього тижня ТРК "Україна" подала ексклюзивне інтерв’ю одного з лідерів партії Бориса Колеснікова, гостями студії були Михайло Добкін та "регіоналка" Ганна Герман.  А про акцію "Голос Донбаса", ініційовану мільярдером і власником каналу Рінатом Ахметовим, детально розповідали щодня у чотирьох програмах поспіль.  Але представники нинішньої влади так само активно представлені в ефірі.

"День тиші " 24 травня, коли агітація заборонена, канал не порушував.

Традиційного підсумкового випуску новин "Події тижня" 25 травня не було, канал вів телемарафон "Вибори 2014".

 

5 канал, "Час новин"

Випуски "Часу новин"зазвичай починаються із найрезонансніших тем дня: акція "Голос Донбасу", круглий стіл за участі впливових політиків та громадських діячів у Миколаєві, 16 військових загинули у бою під Волновахою тощо.

Протягом тижня новин, які стосуються виборчої кампанії, було небагато.

Найбільше інформації – про Петра Порошенка: 39,9%. Дві третини повідомлень  -  прозвучали у недільному випуску 25 травня – коли канал подав пряме включення зі штабу кандидата.

Під час цього прямого включення журналіст озвучив тези передвиборчої програми Порошенка  - децентралізація влади, дотримання свободи слова, євроінтеграція.

Крім Петра Порошенка жодному кандидату не надано слова  - інформація про них не містила прямої мови.

Незначною мірою канал симпатизує Петру Порошенку. Це проявляється і в кількості інформації, і у застосуванні медіа-ефектів.  

Медіа-технологія ПОСЛІДОВНІСТЬ СЮЖЕТІВ

5 канал, "Час новин", 23.05.2014:

-  За кілька днів Україна перейде до другої фази з лібералізації візового режиму з ЄС. Про це повідомив в.о. міністра закордонних справ Андрій Дещиця.

- "Цей підготовчий етап ми маємо пройти за 3-4 місяці, каже позафракційний Петро Порошенко після консультацій із міністрами закордонних справ Швеції та Данії".

Понад 30% від загальної кількості виборчої інформації на 5 каналі – про діяльність прем’єр-міністра Арсенія Яценюка. Частина повідомлень – у позитивній тональності.

 22 травня "Час новин" подав сюжет про візит прем’єра до частини Національної гвардії. Яценюк пообіцяв 100 млн. грн на 22 новеньких БТРи, перші  4 – вже відправили до гарячих точок.  Судячи із інтонації і смислового наповнення  - канал хотів підкреслити ефективну діяльність прем’єра. Однак у цьому ж повідомленні йшлося, що держава не може забезпечити вояків навіть касками і бронежелетами, тому допомагають звичайні українці.  Крім цього – сюжет прозвучав у той же день, коли під Волновахою розстріляли 16 українських військових.  

 

Перший національний, "Підсумки дня"

Стислі інформаційні повідомлення переважають у новинах каналу. Більша частина повідомлень стосується діяльності  урядовців, керівників міністерств та відомств, які коментують події на Сході, газові перемовини, розслідування ситуацій в Одесі, загибель вояків під Волновахою тощо. Найбільше сюжетів  - про прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, деякі – з позитивною тональністю: уряд  надав нові помешкання постраждалим жителям Миколаєва ("Підсумки дня", 21.05.2014), Кабмін закупив БТРи для потреб армії  ("Підсумки дня", 22.05.2014).

Недільні новини ("Підсумки дня", 25.05.2014) підсумовували проведення виборів. Половину випуску присвятили прямим включенням зі штабів кандидатів Петра Порошенка, Юлії Тимошенко, Михайла Добкіна та Сергія Тігіпка. Основне питання – реакція кандидатів на результати Національного екзит-полу. Інформацію по кожному подали збалансовано. Сюжети містили пряму мову тільки Михайла Добкіна.

 

1+1, "ТСН" та "ТСН-тиждень"

Ситуація у східних регіонах, бої під Волновахою, розслідування подій в Одесі та підготовка до виборів – теми, які найактивніше висвітлювались на каналі. Всі найгарячіші теми були із прямим включенням журналістів з цих регіонів.

Останній тиждень перед виборами був пасивним у висвітленні позицій кандидатів у президенти. Згадки були поверховими.

Найбільше інформації про Петра Порошенка. Його визнали найбільш європейським президентом за дослідженням  Інституту світової політики ("ТСН", 19.05.2014). (Сюжет на цю тему був 19.05.2014 на каналі TVi, що може свідчити про ознаки замовного). За рейтингом кандидатів він має всі шанси стати наступним президентом України ("ТСН", 20.05.2014). Наголошення на тезі «Порошенко-президент» наштовхує глядачів зробити вибір на користь цього кандидата.

Матеріал з ознаками замовного стосувався кандидата в президенти Вадима Рабіновича ("ТСН", 20.05.14). Його міркування стосувалися альтернативної армії, реформ в економіці, створення земельного банку, експорту українських фахівців.