Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Фінальний звіт
за результатами моніторингу харківської преси (01.04- 25.05. 2014р.)
1. До загальних тенденцій звітного періоду необхідно віднести висвітлення подій громадського, політичного життя регіону, а саме: кадрові призначення в обласній державній адміністрації та в районних держадміністраціях. Багато уваги приділялось протистоянню на площі Свободи у Харкові, захопленню будівлі облдержадміністрації та подальшому протистоянню майдану та антимайдану. Своє віддзеркалення знайшла інформація про антитерористичну операцію та її проведення.
Проведення виїзного засідання Кабінету Міністрів у Харкові, висвітлення подій відзначення свята перемоги 9 травня. Хід розслідування замаху на міського голову Г. Кернеса. Сесія Харківської обласної ради. Підписання меморандуму миру та злагоди для розв’язання кризової ситуації у країні, проведення круглого столу національної єдності у Харкові. Всі ці події були інформаційним поводом для регіональних газет.
Голова Харківської обласної ради С. Чернов через «Слобідський край» протягом всього періоду був спікером теми стосовно децентралізації влади, реформування органів місцевого самоврядування та подальшого формування місцевих бюджетів.
Стосовно представлення кандидатів у друкованих ЗМІ треба сказати, що інформації для усвідомленого вибору недостатньо. Практично не має інформації стосовно програм кандидатів та планів виведення країни з кризи.
Можливо кандидати і мали рівний доступ до преси але переможцями висвітлення стали Ю. Тимошенко, М. Добкін та виконуючій обов’язки президента О. Турчинов. До речи регіональний лідер М. Добкін останнім часом зменшував свою присутність, особливо на тижні напередодні виборів.
Дискусійних матеріалів або матеріалів, які показують плюралізм думок виборчої тематики занадто мало.
2-3. Лідером згадувань всього періоду в газеті «Вечерний Харьков» стала Ю. Тимошенко з показником 47%. Другу позицію посів М. Добкін з показником 19%. Далі ідуть Тігіпко – 17%, Порошенко – 8%, Турчинов – 5%, Яценюк – 4%. П. Симоненко не було згадано жодного разу. Тональність висвітлення переважно нейтральна. І якщо Порошенко і Тігіпко поодиноко мали позитивну оцінку, то Ю.Тимошенко отримувала і негативне оцінювання своєї діяльності.
У газеті «Слобідській край» переможцем звітного періоду став П.Порошенко з показником 22%. Далі розташувалися М. Добкін і Ю.Тимошенко з відповідними показниками 20% та 18%. А. Яценюк та С.Тігіпко мають по 15% та 14% відповідно. О.Турчинову надано 8% матеріалів із загального масиву моніторингу. Із показником 3% П. Симоненко закриває рейтинг згадувань. Загальна тональність переважно нейтральна, іноді позитивна.
Газета «Время» надавала перевагу О. Турчинову – 45% з нейтральною або позитивною тональністю. Другу позицію з показником 24% посів керівник уряду А. Яценюк. Тональність здебільшого нейтральна, іноді позитивна. М.Добкін маючи 14%, показаний читачеві як з нейтральною так і з позитивною оцінкою. Показники Порошенко, Тимошенко і Тігіпко нижче і складають відповідно 12%, 4% і 1%. Симоненко не було згадано зовсім.
4. Час від часу від свого імені виступали обидва виконувача обов’язків О. Турчинов та А. Яценюк. Спікером М. Добкіна виступав, як сам кандидат так і колеги по партії О. Вілкул, С. Чернов. Від свого імені у замовних статтях виступає Ю.Тимошенко та С.Тігіпко. Інші кандидати згадуються у контексті перебігу виборчого процесу від інших осіб.
5. На перших шпальтах газет не має фаворитів, не завжди тематика титульної сторінки взагалі має відношення до президентських перегонів. Лише останнього тижня збільшилась кількість матеріалів виборчої тематики просвітницького характеру.
Пропонуємо найбільш характерні назви матеріалів перших сторінок газет:
«Вечерний Харьков» - «Как проголосовать не выходя из дома», « Что должно быть в избирательном бюллетене?», «К выборам готовы. Провокаций не боимся»;
«Слобідський край» - «За два тижні до виборів: Хто бореться за голоси Харківщини?», «Що може завадити виборам?» «Проголосувати без черг. В якій час краще йти на вибори?», «Тиждень до виборів. Україну поділили на зони ризику»;
«Время» - «Обнародован новый президентский рейтинг».
6. До заборонених медіа маніпуляцій (джинси) можна віднести розміщення статті «Украина должна войти в ТОП-20» у газетах «Вечерний Харьков» і «Время» (замовний матеріал на користь кандидата М. Добкіна), а також розміщення оплачених матеріалів у «Вечернем Харькове» на підтримку Тимошенко – «Тимошенко верит, что на востоке Украины установит диалог», «Украина – право на суверенность». На підтримку Тігіпко – «Пять шагов к миру. Как успокоить Юго-Восток».