Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Головні висновки.
Спостереження за роботою друкованих засобів масової інформації Івано-Франківської області у період президентської кампанії, з 1 квітня по 25 травня 1014 року, засвідчує високий рівень присутності інформації передвиборчого характеру на шпальтах газет. Серед усіх інших засобів масової інформації саме газети «Галичина» та «Репортер» зайняли нішу основного та найбільш доступного виборцям Івано-Франківська інформаційного майданчика з висвітлення ходу виборчої кампанії основних кандидатів на пост Президента України. Найбільший масив інформації політичного характеру мешканці Івано-Франківської області мають можливість дізнаватися із четвергових випусків газет «Галичина» та «Репортер».
Попри великий масив інформації передвиборчого характеру за цей період кандидати на пост Президента України не мали рівного доступу до представлення на шпальтах газет. В основному журналісти подавали інформацію про двох основних кандидатів – Юлію Тимошенко та Петра Порошенка. Про інших кандидатів відсоток інформації від загального обсягу є дуже малим.
Так, за період спостереження з 1 квітня по 18 травня 2014 року максимальний обсяг інформації в друкованих ЗМІ подано про Юлію Тимошенко, яка із 64,6 % зайняла перше місце у загальному представленні. Друге місце із обсягом 26,9 % від загального обсягу інформації одержав Петро Порошенко. Нижче опинилися Сергій Тігіпко – 3,2 %, Арсеній Яценюк (обов’язки) – 1,9 %, Олександр Турчинов (обов’язки) – 1,4 %, Михайло Добкін – 1,2 %, Арсеній Яценюк (агітатор) – 0,4 %, Петро Симоненко – 0,3 % та Олександр Турчинов (агітатор) – 0,1 %.
Не меншого дисбалансу вийшло і щодо плюралізму думок. Риторика як самих кандидатів так і журналісті спрямована переважно одного ідеологічного напрямку та майже не пропонує альтернативи думок.
Серед суб’єктів нашого спостереження беззаперечною пріоритетністю представлення журналістів впродовж даного періоду користувалася Юлія Тимошенко. Тоді як відносно Юлії Тимошенко подано максимальну кількість інформації, про Петра Порошенка журналісти згадували у повідомленнях меншого обсягу.
Найбільш поширеним способом маніпуляції, який застосовували редакції двох видань, стала так звана «джинса». Редакції газет друкують великий обсяг явно замовних матеріалів, що не є продуктом власних журналістів, а невідомих авторів, відомостей про яких ніде немає. Також часто на сторінках видань публікуються передруки з інших джерел, в основному з інтернет-видань. Ці повідомлення друкуються або у окремих рубриках, або вони обведені рамками, що свідчить про їх рекламний характер. Проте звичайному оку читача це не зрозуміло, адже інформація про рекламу надрукована у низу останньої сторінки газети орієнтовно кеглем №6-8.
Обидва видання подавали дуже мало інформації про роботу Олександра Турчинова та Арсенія Яценюка. В основному це була інформація в контексті виконання обов’язків і тільки у одому із останніх випусків «Галичини» згадано політичну біографію Арсенія Яценюка.
Основні тенденції.
На сторінках громадсько-політичної газети Івано-Франківської області «Галичина» за час з 1 квітня по 25 травня сформувалось наступне співвідношення загального представлення кандидатів:
1. Юлія Тимошенко – 65,5 %
2. Петро Порошенко – 25,6 %
3. Сергій Тігіпко – 2,5 %
4. Арсеній Яценюк (обов’язки) – 2,2 %
5. Олександр Турчинов (обов’язки) – 2 %
6. Михайло Добкін – 1,4 %
7. Арсеній Яценюк (агітатор) – 0,6 %
8. Олександр Турчинов (агітатор) – 0,2 %
9. Петро Симоненко – 0,1 %.
На сторінках обласного тижневика «Репортер» за вказаний період сформувалось наступне співвідношення загального представлення кандидатів:
1. Юлія Тимошенко – 62,5 %
2. Петро Порошенко – 29,7 %
3. Сергій Тігіпко – 4,8 %
4. Арсеній Яценюк (обов’язки) – 1,5 %
5. Михайло Добкін – 0,8 %
6. Петро Симоненко – 0,8 %
7. Арсеній Яценюк (агітатор) – 0 %
8. Олександр Турчинов (агітатор) – 0 %.
9. Олександр Турчинов (обов’язки) – 0 %
Тональність.
За час моніторингу з 1 квітня по 25 травня 2014 року на шпальтах газети «Галичина» найбільше у позитивній тональності представлення кандидата журналісти висвітлювали Юлію Тимошенко. Цей показник є найбільшим не тільки від усіх інших показників позитивного представлення кандидата, але й від усіх інших тональностей представлення. У порівнянні із Юлією Тимошенко Петро Порошенко отримав мінімальний показник позитивної тональності. Усі решта кандидатів на пост Президента України та суб’єкти спостереження не були представленими у позитивній тональності.
На відміну від позитивної тональності представлення, у нейтральній тональності на сторінках «Галичини» найбільше інформації подано про Петра Порошенка. Приблизно на половину менше від Петра Порошенка у позитивній тональності журналісти висвітлювали Юлію Тимошенко. Усі інші суб’єкти, окрім Петра Симоненка, також були представленими у нейтральній тональності за послідовністю спадання обсягу – Арсеній Яценюк (обов’язки), Сергій Тігіпко, Олександр Турчинов (обов’язки), Арсеній Яценюк (агітатор), Михайло Допкін.
Щодо негативної тональності представлення, то найбільш критично журналісти впродовж зазначеного періоду висвітлювали саме Юлію Тимошенко. Менше інформації негативної тональності подано про Петра Порошенка, Сергія Тігіпка, Михайла Добкіна та Олександра Турчинова у якості виконуючого обов’язків Президента України. А ось про Петра Симоненка та Арсенія Яценюка журналісти «Галичини» не висловлювались негативно.
На сторінках «Репортера» найбільший обсяг позитивної інформації подано про Юлію Тимошенко, на половину менше про Петра Порошенка та мінімальний показник про Сергія Тігіпка. Інші суб’єкти позитивно представленими не були.
Найбільшу кількість нейтральної інформації подано про Петра Порошенка, дещо менше про Юлію Тимошенко. Мінімальні показники нейтрального представлення «Репортера» у Сергія Тігіпка та Арсенія Яценюка (обов’язки). Інші суб’єкти не були нейтрально представленими.
Щодо негативного представлення, то «Репортер» найбільше критичного оцінювання інформації подав про Юлію Тимошенко, на половину менше про Петра Порошенка. Сергій Тігіпко, Михайло Добкін та Петро Симоненко отримали мінімальні показники інформації негативного оцінювання.
Спікери.
Спікерами, у висловленні власних думок про того чи іншого кандидата на пост Президента України, на сторінках друкованих видань «Галичина» та «Репортер» в продовж періоду з 1 квітня по 25 травня 2014 року були:
політики:
· Юлія Тимошенко;
· Петро Порошенко;
· Юрій Луценко;
· Анатолій Гриценко;
· Олександр Турчинов;
· Арсеній Яценюк;
· Віталій Кличко;
· Тарас Чорновіл;
· Анатолій Матвієнко – керівник штабу Петра Порошенка в Івано-Франківській області;
· Юрій Гримчак – керівник штабу Петра Порошенка в Донецькій області;
політологи:
· Володимир Фесенко;
· Вадим Карасьов;
· Мустафа Найєм;
· Віктор Шлінчак;
· Олексій Гарань;
· Сергій Тарана;
· Віктор Небоженко;
· Костянтин Матвієнко – співорганізатор Корпорації Стратегічного консалтингу «Гардарика»;
· Віталій Бала – директор Агентства моделювання ситуацій;
· Віталій Перевізник – голова ГО «Громадський інститут аналітики»;
· Руслан Коцаба – громадський діяч.
виборці;
· Василь Прокопів – сільський голова с. Нижнів (за Юлію Тмошенко);
· Ганна Нагірна – мешканка с. Нижнів (за Юлію Тмошенко).
Пріоритетність представлення.
Серед суб’єктів нашого спостереження беззаперечною пріоритетністю представлення журналістів впродовж даного періоду користувалася Юлія Тимошенко. Тоді як відносно Юлії Тимошенко подано максимальну кількість інформації, про Петра Порошенка журналісти згадували у повідомленнях меншого обсягу.
Опис маніпуляцій.
Напревеликий жаль, після тих змін що відбулись за останній час у нашій державі та суспільстві, ще сьогодні нам доводиться констатувати про принизливі вчинки журналістів та редакцій друкованих засобів масової інформації Івано-Франківська з метою впливу на громадську думку. Як і під час попередніх виборчих кампаній мас-медіа продовжують використовувати, очевидно проплачені, технології маніпулювання.
Серед друкованих засобів масової інформації Івано-Франківська найчастіше маніпулятивні технології застосовує громадсько-політична газета Івано-Франківської області «Галичина». Це друковане видання, комунальної форми власності, з початку нашого спостереження подає найбільше політичної інформації рекламного характеру. На сторінках четвергового номеру газети основний масив повідомлень не є продуктом кореспондентів видання, а передруками з інших джерел, в основному з інтернет-видань. Значний обсяг цього передруку на сторінках газети подається значно пізніше його оригіналів на інтернет-сторінках.
За час спостереження помічено тенденцію впливу на видання кандидата на пост Президента України – Юлії Тимошенко. Відтак за період з 1 квітня по 25 травня 2014 року на сторінках «Галичини» надруковано великий ряд статей значного об’єму (понад 3 тис. друкованих знаків кожна) із позитивним висвітленням діяльності кандидатки та промовистими назвами:
1. «Юлія Тимошенко остаточно повернулася» (3 квітня 2014 року);
2. «У чому різниця між Порошенком і Тимошенко» (10 квітня 2014 року);
3. «Селянський блок – за Юлю» (10 квітня 2014 року);
4. «Колишня влада сповідувала ідеологію золотих батонів, - Юлія Тимошенко» (10 квітня 2014 року);
5. «Тимошенко пообіцяла не допустити на сході кримського сценарію» (10 квітня 2014 року);
6. «Як спинити агресора: рецепти від Юлії Тимошенко» (17 квітня 2014 року);
7. «Готова до бою: антикризовий рецепт від Юлії Тимошенко» (17 квітня 2014 року);
8. «Тимошенко об’єднує українців для боротьби за цілісність країни» (24 квітня 2014 року);
9. «Тимошенко в Донецьку: Компроміс між українцями можливий» (24 квітня 2014 року);
10. «Як безкровно розв’язати конфлікт на сході» (30 квітня 2014 року);
11. «Тимошенко в ефірі Шустер-Live висловилася щодо конкурентів на виборах, парламенту та Москви» (30 квітня 2014 року);
12. «Як безкровно розв’язати конфлікт на сході»;
13. «Тимошенко в ефірі Шустер-Live висловилася щодо конкурентів на виборах, парламенту та Москви»;
14. «Юлія Тимошенко: Нова влада має зробити українську політику моральною»;
15. «Юлія Тимошенко: 15 років олігархи знищували мою репутацію»;
16. «Лідер «Батьківщини» викликає Порошенка на політичну дуель»;
17. «Юлія Тимошенко: Українці поставлять хрест на режимі Путіна»;
18. «Тимошенко представила концепцію децентралізації влади»;
19. «Тимошенко про село, землю та свої пріоритети»
Ці статті супроводжується фотографією самої кандидатки розміром 13 х 9 см. Вони побудовані за послідовним висвітленням позитивної діяльності Юлії Тимошенко та виключної правильності тільки її дій, що підсилюється коментарями відомих політологів України. Також у цих статтях виділено цілі абзаци інформації про негативну діяльність основного опонента Юлії Тимошенко Петра Порошенка. Ці повідомлення надруковано або у окремих рубриках, або вони обведені рамками, що свідчить про їх рекламний характер. Проте звичайному оку читача це не зрозуміло, адже інформація про рекламу надрукована у низу останньої сторінки газети орієнтовно кеглем №6-8.
Ще одним важливим елементом маніпуляції, який редакція газети «Галичина» застосовує є публікація цих статей від імені авторів, що не є відомими Івано-Франківській області, а у мережі Інтернет про них не міститься жодних даних. Виходячи з цього можна зробити припущення про те, що вказані імена авторів є не справжніми.
Так зване явище у експертному середовищі як «джинса» продовжує займати місце і на сторінках обласного тижневика «Репортер». У випусках газети за аналогом «Галичини» подається велика кількість замовних матеріалів на користь того чи іншого кандидата.
У своєму номері від 17 квітня 2014 року застосував так званий прийом «окремої рубрики» опублікувавши статтю «Порошенко має план» у колонці «вибори». У цій статті Петра Порошенка названо «лідером кампанії з виборів Президента України». На наступній сторінці видання стаття «Президента можуть обрати в один тур» яка також, так би мовити, грає на користь Петра Порошенка. У цій статті подано результати «першої соціології» (ким проведеної не зазначено) яка свідчить на користь Порошенка, а основна точка зору повідомлення торкається необхідності завершення президентської гонки вже у першому турі, так як для держави другий тур буде занадто витратним. Проте уже 24 квітня 2014 року на сторінках «Репортеру» містяться статті «Тимошенко: Ілюзія, що все вирішується в парламенті, - важка помилка, яка повертається революціями», та «Українці згуртовуються, аби захистити Батьківщину». Обидві статті містять значний об’єм інформації позитивної тональності про діяльність та ініціативи Юлії Тимошенко.
Часто редакція газети «Репортер» під рубрикою «Погляд з боку» подає кілька статей про одну й ту ж саму подію, проте абсолютно з протилежних точок зору.
Яскравим прикладом цього є випуск газети 1 травня 2014 року. Поряд одна з одною, на четвертій та п’ятій сторінках видання, містяться статті – «Дебати у Шустера: кандидати говорять про схід» та «Не було каяття – не буде й вороття». Очевидно перша стаття є замовленням штабу Юлії Тимошенко, адже основна її думка стосується щирості та відкритості Юлії Володимирівни, натомість критикує «занадто зайнятого» Петра Порошенка, який «…Другий ефір поспіль «боїться» постати перед людьми…». Автор статті викладає погляд Юлії Тимошенко на розв’язання кризи східних областей України. Проте стаття на наступній сторінці газети «Репортер» є її кривим віддзеркаленням. Автор статті взяв за основу момент згаданого політичного ток-шоу, коли присутнім на ньому кандидатам було запропоновано покаятись у своїх помилках. Автор гостро критикує Юлію Тимошенко за її нещирість та неправду.
У номері газети від 8 травня 2014 року містяться матеріали однотипного характеру на користь основних претендентів президентського крісла. Серед них статті з промовистими назвами – «Юлія Тимошенко: «Наше завдання – не допустити до влади олігархів», «Виграш Порошенка – це перемога над Путіним».
Отож, доводиться робити висновок про доволі «брудну» передвиборчу риторику Івано-Франківських друкованих видані, які за схоластичним способом подають інформацію різнорідного характеру, викривляючи одні й ті ж самі явища в залежності від замовника матеріалу.