укр eng

Підсумковий звіт моніторингу рівненської преси (1 квітня – 25 травня 2014 р.)


З 01.04.2014 по 25.05.2014
Медiа: Преса
Регiон: Рівненська область

1.       До вибірки потрапили газети «Вісті Рівненщини» (видання обласної ради та адміністрації) та дві найтиражніші приватні газети «Рівне вечірне» та «Рівне експрес». І якщо журналісти «Вістей Рівненщини» практично ігнорували передвиборну кампанію, то в двох інших виданнях кількість матеріалів про вибори була відчутна. Щоправда, більшість з цих матеріалів мають усі ознаки так званої «джинси». В цих явно замовних матеріалах інформація про кандидатів подається вкрай незбалансовано, або з позитивною тональністю про замовника, або  з відвертою чи прихованою критикою опонента. При цьому варто відзначити цікавий факт, що матеріалів, маркованих як передвиборна агітація, в популярних рівненських газетах про лідерів перегонів не було взагалі. Тільки матеріали про Ольгу Богомолець та Анатолія Гриценка (не усі) були марковані як «Передвиборна агітація».

2.       У процентному співвідношенні представлення політичних сил у рівненських газетах, що потрапили до вибірки, виглядає так: Ю.Тимошенко – 47%, П.Порошенко – 26,9%, інформація про виконання посадових обов’язків урядом А.Яценюка – 17,7%, О.Турчинов, як виконувач обов’язків президента – 2,9%, С.Тігіпко – 2,5%, М.Добкін – 2,4%, П.Симоненко – 0,6%.

3.       В газеті «Вісті Рівненщини» найменше писали про кандидатів у Президенти. При цьому, найактивніше у виданні рівненських обласних органів влади згадували про діяльність Уряду А.Яценюка, найменше про М.Добкіна. В позитивній тональності найбільше представлений Уряд А.Яценюка (виконання ним посадових обов’язків) а серед кандидатів - Ю.Тимошенко, інші суб’єкти моніторингу практично відсутні. В негативній тональності матеріали були лише про урядовців. Матеріалів з нейтральною тональністю найбільше про Уряд, серед кандидатів найактивніше представлений С.Тігіпко, найменше – М.Добкін.

В газетах «Рівне вечірнє» та «Рівне експрес», які, до речі, мають спільну редакцію, картина з представлення кандидатів дуже схожа.

В «РВ» в позитивній тональності величезна кількість матеріалів про Ю.Тимошенко, в той час коли про інших кандидатів (за виключенням ще П.Порошенка) взагалі немає. В негативній тональності найбільше писали про П.Порошенка, найменше – П.Симоненка. Матеріалів з нейтральною тональністю найбільше про Уряд, найменше – П.Симоненка.

В «Рівне експрес» величезна кількість матеріалів з позитивною тональністю про Ю.Тимошенко, і зовсім немає щодо М.Добкіна, П.Симоненка та С.Тігіпка. В нейтральній тональності найбільше писали про виконання обов’язків Урядом А.Яценюка, найменше – М.Добкіна, П.Симоненка та С.Тігіпка. З негативною тональністю найбільша кількість матеріалів про П.Порошенка, і зовсім немає щодо П.Симоненка.

4.       Серед основних спікерів варто відзначити А.Яценюка, О.Турчинова, Ю.Тимошенко, Н.Королевську, П.Порошенка, В.Ярему, О.Сича, В.Клічка, Ю.Луценка, а також цілий ряд політологів, соціологів та інших експертів.

5.       В рівненській пресі не було матеріалів про кандидатів в президенти на перших шпальтах газет, пріоритетність в представленні того чи іншого кандидата не спостерігалася.

6.       Основна маніпулятивна технологія, яка використовується в рівненській пресі це так звана «джинса». Цікавим прикладом маніпулювання можна назвати статтю «Не треба нас дурити», що розміщена в газеті «Рівне експрес», в якій «викривається» ніби-то єврейське коріння Петра Порошенка. При чому в статті акцентується на тому, що кандидат ніби-то соромиться своєї національності. В 2012 році був схожий за почерком матеріал щодо В.Кличка, а в 2009 році подібні статті з’являлися щодо А.Яценюка.