Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Фінальний звіт моніторингу інтернет-сайтів Дніпропетровщини
1. Основні тенденції по інтернет-сайтам
За період 1 квітня – 25 травня нами проводився моніторинг двох дніпропетровських інтернет-сайтів – «Мост-Днепр» і «Дніпроград».
Сайт «Мост-Днепр» завжди був дружнім до екс-губернатора (2010-2012 роки), екс-Віце-прем’єр-міністра України (2012-2014 роки), а нині члена політради Партії регіонів, керівника Дніпропетровської обласної організації ПР Олександра Вілкула.
Сайт «Дніпроград» був опозиційним до влади Януковича, редакція намагалася додержуватися журналістської етики й подавати інформацію неупереджено.
За час наших спостережень виявилися такі особливості їхньої роботи:
Останнім часом збільшив своє представлення на сторінках цього сайту Петро Порошенко, при цьому протягом 12-18 травня 2014 року цей кандидат вперше за час моніторингу випередив Добкіна за кількістю повідомлень, незважаючи на те, що обидва кандидати побували в області з поїздками протягом того тижня. Ця ситуація повторилася й протягом 19-25 травня, й хоча інформацій про Порошенка друкували ледь не удвічі більше, за обсягом поданої інформації, зокрема, друкованими знаками, Добкін утримався на рівні Петра Порошенка.
Останнього тижня перед виборами стало з’являтися більше повідомлень про Сергія Тігіпка, ймовірно, через його поїздку на Дніпропетровщину.
Практично не були представлена Юлія Тимошенко.
Повідомлення про виконання службових повноважень в.о. Президента, Голови Верховної Ради України Олександра Турчинова і Прем’єр-міністра подавалися в режимі інформаційної агенції, їхнє представлення було чималим;
Прикметно, що про кандидата від ПР Михайла Добкіна повідомлень було мало, про Юлію Тимошенко – ще менше й здебільшого із негативною тональністю, а Сергій Тігіпко був представлений не дуже активно.
За весь час жодної інформації про Петра Симоненка.
Повідомлення про виконання службових повноважень в.о. Президента, Голови Верховної Ради України Олександра Турчинова і Прем’єр-міністра подавалися у значно меншій кількості, ніж на «Мост-Днепр».
В цілому ж можна стверджувати, що учасники виборчого процесу мали достатній доступ до інтернет-видань й можливість бути представленими.
2. Представлення в абсолютних показниках і за тональністю
Протягом всього моніторингового часу сайт «Мост-Днепр» загалом подав 170 повідомлень по персоналіях, що нас цікавлять, на 221055 друкованих знаків. З них:
Сайт «Дніпроград» за цей час надрукував 67 інформацій на 93117 друкованих знаків. З них:
3. % кандидатів та суб’єктів політичного процесу (окремо по кожному сайту й загальна картина за весь період моніторингу)
Протягом 1 квітня – 25 травня 2014 року відсоткове представлення кандидатів на сайті «Мост-Днепр» виглядає таким чином:
(у 4 рази менше за Добкіна);
(у 10,5 разів менше за Добкіна, у 2,5 рази менше за Порошенка);
(у 21 раз менше за Добкіна, у 5 разів менше за Порошенка).
За весь період часу моніторингу сайт «Дніпроград» подавав повідомлення про кандидатів та суб’єктів політичного процесу у такій відсотковій пропорції:
(у 6 разів менше за Порошенка);
(у майже 17 разів менше за Порошенка, у майже 3 рази менше за Тимошенко);
(у 42 рази менше за Порошенка, у 6,5 разів менше за Тимошенко, у 2,5 рази менше за Добкіна).
Загальна картина за весь час спостережень за двома сайтами Дніпропетровська є такою:
(у 1,2 рази менше за Добкіна);
(у 7 разів менше за Добкіна та майже вшестеро менше Порошенка);
(у 9,5 разів менше за Добкіна, у 7,5 разів менше від Порошенка);
4. Опис маніпуляцій та медіаефектів
Треба відзначити, що сайт «Мост-Днепр», подаючи інформації про кандидата Михайла Добкіна, не завжди називав його кандидатом, представляючи то «екс-губернатором Харківської області», то «одним з лідерів Партії регіонів», то «політиком».
Також помічені маніпуляція на основі прийомів зосередження уваги на особистості кандидата (багато інформацій подавалися з позиції домінуючої присутності в інформаційному полі, особливо стосується Добкіна і Порошенка), прийом застосування значущих символів (Велика Перемога, мир як головна цінність тощо), маніпуляція через чутки і плітки (зустріч Порошенка з Фірташем у Відні, періодичні натяки на беззаперечну перемогу Порошенка з посиланням на сумнівні джерела, декларація Тимошенко з неможливими для в’язниці заробітками), подача думки лише одного кандидата.
Сайт «Дніпроград» майже не подавав інформацій про Тимошенко, Тігіпка і Симоненка, що теж можна вважати за маніпуляцію.