укр eng

Звіт за результатами моніторингу центральної преси (19-25 травня 2014 р.)


З 19.05.2014 по 25.05.2014
Медiа: Преса
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Моніторинг включає аналіз 6-ти загальнонаціональних друкованих видань:

–       «Вести»

–       «Газета по-українськи»

–       «Дзеркало тижня. Україна»

–       «Комментарии»

–       «Сегодня»

–       «Факты и комментарии»

 

Мета дослідження: з’ясувати чи надають газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про кандидатів на посаду президента України для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час президентських виборів 2014 року. А також чи мають кандидати рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.

 

Об’єкти моніторингу – діяльність кандидатів із найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями, а також таких, що представляють основні рейтингові політичні сили:

–       Михайло Добкін, кандидат від Партії регіонів

–       Петро Порошенко, самовисуванець

–       Юлія Тимошенко, лідер «Батьківщини»

–       Сергій Тігіпко, самовисуванець (екс-«регіонал»)

–       Петро Симоненко, лідер КПУ

 

Окрім того, відстежувалася діяльність в.о. президента О.Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з метою виявлення можливої агітаційної діяльності на посадах на користь Ю.Тимошенко.

 

У дослідженні інформація розрізняється за трьома тональностями: нейтральна, позитивна та негативна. Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки кандидата (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).

 

ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ

 

Виборча кампанія цього тижня висвітлювалася досить активно. Напередодні виборів всі видання активізувалися, більшість із них проводили аналіз програм кандидатів, загострювали увагу читачів на особливостях виборчого процесу (освіта виборця). Поза тим, все ж значна кількість уваги і надалі приділялася подіям, пов’язаними з проведенням АТО на Донбасі, проведенням круглих столів та появи активної позиції Р.Ахметова. Стало публікувалася інформація щодо нових рейтингів.

Виборча тема була представлена також через інтерв’ю інших, не відстежуваних кандидатів (О.Ляшко), «джинсою».

Лідирувала цього тижня у інформаційному просторі Ю.Тимошенко (32,4% від усієї інформації). Половину цього показника складає «джинса», про Ю.Тимошенко також було опубліковано і найбільше негативної інформації. Менші показники у П.Порошенка (22,7%), однак про нього цього тижня було оприлюднено найбільше позитивної інформації. Також активно представлена позиція С.Тігіпка (17,6%) та М.Добкіна (13,2%) – переважно нейтрально.

 

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ КАНДИДАТІВ ДРУКОВАНИМИ ВИДАННЯМИ

 

«Вести» виборчу кампанію цього тижня висвітлювали активно і у двох планах. Видання аналізувало потенційні зміни в кадровій політиці після приходу того чи іншого кандидата через склад їхніх штабів, а також окремо розробляло тему інтернет-тролінгу на виборах. Видання користувалося лише поодинокими коментарями експертів, переважно мали місце посилання на інформацію з неназваних джерел. Було досить критичним до всіх учасників перегонів. Також публікувався черговий матеріал із серії «Будинки політиків» (Ю.Тимошенко) та стаття про авто провідних політиків, серед яких з кандидатів були П.Порошенко, Ю.Тимошенко, О.Богомолець.

З іншого боку, мали місце ряд матеріалів, що підкреслювали потенційну нелегітимність виборів (значна увага приділялася заявам Росії), а також супроводжувалися ефектом залякування. Основна ідея – безпека на виборах не гарантована, можливі теракти. Газета сама генерує подібні ідеї, і сама ж їх спростовує. Однак матеріали з заявами про нелегітимність розміщуються поруч із хроніками проведення АТО на Сході та фото руйнації, що створює негативний емоційний ефект:

«Пока в политкругах говорят не столько о результатах выборов, сколько о возможности их срыва. В принципе, парламент в марте сде­лал все возможное, чтобы выборы достоялись при  любых раскладаходнако в политкругах всплывают все новые и новые варианты. К примеру, в Раде ходит слух, что депутатов распу­стили до 29 мая специально, потому что Верховную Раду собирались пе­ред выборами взорвать и из-за этого объявить чрезвычайное положение». («Вести», 22.05.14)

 

«Газета по-українськи» найбільше уваги цього тижня приділяла Ю.Тимошенко. Мали місце кілька «джинсових» матеріалів, однак і поза ними видання публікувало коментарі експертів та авторські колонки з приводу діяльності Ю.Тимошенко, її мотивів та перспектив у політиці. П.Порошенко також був представлений активно, мали місце репортажі з його поїздок регіонами, а також «джинса» з аналізом чергових рейтингів. Поза тим мали місце також коментарі відомих людей (С.Жадан, Л.Лук’яненко) про нього та його потенціал на посаді президента.

Напередодні виборів видання опублікувало короткий огляд програм усіх 21 кандидата (основні меседжі) та їхні важливі для виборця факти біографії.

 

«Дзеркало тижня» опублікувало відповіді кандидатів у президенти на анкету, складену газетою. Представлені були ті кандидати, що погодилися відповісти на запитання (О.Богомолець, А.Гриценко, М.Добкін, П.Порошенко, Ю.Тимошенко, С.Тігіпко, О.Тягнибок, Д.Ярош). Всім кандидатам було виділено однакову кількість площі, а розлогість відповідей за умовами анкети була обмежена однаково для всіх. Анкета ставила гострі запитання, що потребують вирішення у різних сферах життя країни, варіанти відповідей були розроблені таким чином, щоб читач легко і зрозуміло міг для себе вияснити позицію того чи іншого кандидата та зробити усвідомлений вибір.

Також активно критикувався уряд – видання підбивало підсумки 3 місяців його діяльності. Окрім того, критикувалися окремі останні урядові кадрові призначення.

 

«Комментарии» цього тижня присвятили номер виборам та програмам кандидатів. Видання підійшло до питання з двох боків. Мав місце переважно нейтральний аналіз публічно заявлених програм всіх заявлених кандидатів із з визначенням основних їхніх положень та епізодичною критикою. Окрім того, спецтема номера звучала як «Про що промовчали кандидати». У цьому блоці видання виокремило найбільш рейтингових та популярних в народі кандидатів і провело аналіз іншого плану – з боку пропусків і недоліків у програмах, лакун у позиціях кандидатів, недомовок чи відвертої брехні. Цей блок був відверто негативно забарвлений до всіх кандидатів з незначними винятками позитивних та нейтральних зауважень. Загалом цей випуск газети дає виборцю повну картину протиріч кампанії та можливість усвідомлено оцінювати ризики приходу до влади того чи іншого кандидата.

 

«Сегодня» тему виборів цього тижня висвітлювали досить активно. Мала місце авторська розробка видання – аналіз потенційного виборця кандидатів, а також аналіз можливих майбутніх кадрових призначень кандидатів (супроводжувалися експертними коментарями). У суботу в день тиші видання, дотримавшись обмежень, тим не менше звернулася до теми виборів у найбільш корисному для виборця ключі – підсумувало все необхідне для процедури голосування (що взяти з собою, як замінити бюлетень, якщо він зіпсутий, що заборонено на дільниці і т.д.). Також протягом тижня публікувалося інтерв’ю М.Добкіна та О.Ляшка в межах спільного проекту з ТРК «Україна».

Окрема тема цього тижня – перспективи мирного врегулювання ситуації на сході в результаті виборів (аналіз за допомогою експертів). Загалом цього тижня газета багато уваги приділяла АТО, круглим столам щодо ситуації на Донбасі та акціям, ініційованим Р.Ахметовим, публікувалися повністю його заяви та звернення.

Мали місце приховані рекламні матеріали П.Порошенка та С.Тігіпка, а також офіційна політична реклама С.Тігіпка.

 

«Факты и комментарии» переважно висвітлювали діяльність Ю.Тимошенко, значно менше С.Тігіпка, практично не згадувався П.Порошенко. Цього тижня з таких матеріалів (більшість із них «джинса») складався весь виборчий блок. Поза цим видання було сфокусоване на висвітленні подій, пов’язаних з проведенням АТО на Донбасі, круглих столів примирення та життєвих репортажах про людей, які так чи інакше постраждали у зв’язку з АТО.