Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Головні висновки
Загальними основними тенденціями можна виділити по-перше, значну активність Ю. Тимошенко в друкованій пресі, по-друге, активну кампанію С. Тігіпко на порталі «СхідІнфо», по-третє дискредитаційна кампанія газети «21 век» проти П. Порошенка, що на фоні відсутності позитивних статей про кандидата та його програму зробила значний вплив на думки аудиторії. Також слід виділити стабільно велику кількість опублікованих заяв А. Турчинова. Загалом спостерігався активний старт більшості кандидатів на початку кампанії з поступовим зниженням активності майже до нуля за останні тижні. Звісно основною темою стали події в Луганській області відносно яких кожен кандидат займає свою позицію, мало уваги приділив цій темі П. Порошенко та М. Добкін. Фактично проігнорував П. Симоненко.
Таким чином, можна зробити висновок що не всі кандидати були представлені в достатній кількості для прийняття усвідомленого вибору. Не пропорційна кількість згадувань про кандидатів, особливість впливу інтересів регіональних еліт дещо деформує уявлення про політичну реальність в країні. Забагато односторонньої інформації у найрейтинговіших кандидатів, фактично відсутня критика. Загалом кандидати мали рівний доступ до ЗМІ, жодних проявів відсутності плюралізму думок не спостерігалося. При цьому важко виділити пріоритетність представлення в інтернет-виданнях. Щодо друкованої преси, то декілька разів М. Добкін з’являвся на перших шпальтах. Статті про Ю. Тимошенко в різній послідовності створювали відчуття активної присутності кандидата в виборчій кампанії.
За весь час кампанії кандидати з’явилися на місцевому телебаченні по одному разу. Максимальним синхроном став сюжет за участю П. Симоненко – 1хв. 20 секунд. Мінімальний синхрон за участі С. Тігіпка – 15 секунд. У той же час Ю. Тимошенко та П. Порошенко мають по одному сюжету за всі тижні, синхрон відповідно 55 секунд та 30 секунд.
Турчинов та Яценюк жодного разу не виступали в ролі агітаторів. З іншого боку було багато публікацій щодо заяв А. Турчинова та дещо менше А. Яценюка та інших урядових посадовців. Така сама ситуація і на ТБ. Більшість заяв Турчинова стосувалися подій в Луганській та Донецькій областях, коментарі щодо ходу АТО у Слов’янську. Заклики до мирного вирішення конфлікту лунали як від Яценюка так і Турчинова. А. Яценюк багато приділяв уваги готовності влади до діалогу із сходом країни та готовністю йти на поступки за для децентралізації держави та надання регіонам право вирішувати свої місцеві питання та розпоряджатися бюджетом.
Останній тиждень не став піком активності кандидатів та як було зазначено вище значно знизився. Стабільну активність підтримав С. Тігіпко на порталі «Схід-Інфо» та статтею розміром з одну полосу в газеті «21 век». Телеканал ЛОТ в огляді новин підвищив кількість новин за участю заяв Яценюка та урядовців. З іншого боку в інтернет-виданнях кількість публікацій з А. Турчиновим та А. Яценюком була нижчою ніж у попередніх.
1. Основні тенденції по ТБ.
Висвітлення діяльності кандидатів на місцевому ТБ практично не відбувалося. Загальною тенденцією стали заяви А. Турчинова, А. Яценюка та окремих посадовців в огляді національних новин на телеканалі ЛОТ практично без синхронів. За весь час моніторингу на обох телеканалах з’явилися сюжети по результатам візиту Ю. Тимошенко та П. Порошенко в Луганськ. Також одним коротким сюжетом відзначився С. Тігіпко, який побував в будівлі СБУ. Остання неділя перед днем виборів не стала активною для кандидатів в президенти. Лише телеканал ЛОТ подав порівняно велику кількість новин за результатом заяв та дій А. Яценюка та інших урядовців в позитивній тональності без критики.
2. % кандидатів та суб’єктів політичного процесу - окремо по каналах.
ЛОТ – 358/23 – 6,4%
ИРТА – 462/5 – 1,08%
3. Тональність (окремо по каналах).
ЛОТ – 22(95,6%) – позитивно; 1(4,4%) - нейтрально;
ИРТА – 5 (100%) – позитивно;
4. Спікери.
А. Яценюк
А. Турчинов
С. Тігіпко
Ю. Тимошенко
П. Порошенко
П. Симоненко
5. Синхрони (1-2 приклади максимального чи мінімального синхрону – наприклад синхрон Порошенка був у 15 разів більший за синхрон Тимошенко).
Сюжет про візит та перемовини із сепаратистами Ю. Тимошенко – 2 хвилини 10 секунд. Синхрон - 55 секунд.
Сюжет про візит П. Порошенко – 1 хвилина 50 секунд. Синхрон приблизно 30 секунд.
Сюжет про пропозиції розвитку держави від П. Симоненко – 1 хвилина 50 секунд. Синхрон П. Симоненко – 1 хвилина 20 секунд.
Синхрон Ю. Тимошенко в 2 рази більше ніж П. Порошенко.
Синхрон П. Симоненко в 3 рази більше ніж П. Порошенко.
6. Пріоритетність представлення (хто у перших сюжетах).
Сюжети про візит Ю. Тимошенко був поданий першим, за ним сюжет про візит П. Порошенко.
Сюжет про П. Симоненко на ЛОТ був поданий у кінці випуску новин.
7. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
Не зафіксовано
1. Основні тенденції по пресі .
Основною тенденціє за час моніторингу стали стабільно опубліковані дві статті про Ю. Тимошенко розміром ½ полоси майже в кожному номері газети «21 век», редакція якої відкрито підтримує Партію регіонів та російський вектор. Основними темами були заяви про боротьбу с корупцією та заяви щодо подій на сході України в Луганській області. Загалом Ю. Тимошенко стала абсолютним лідером з кількості публікацій в друкованій пресі. Також слід виділити постійну присутність М. Добкіна на сторінках газети «21 век» зі значною активністю на початку виборчої кампанії з поступовим зниженням активності. За весь період моніторингу газета «21 век» вела активну кампанію по дискредитації П. Порошенко майже в кожному номері публікуючи статті розміром одна полоса розкриваючи негативні сторони діяльності та зв’язків П. Порошенко. Інші досліджувані кандидати з’являлися рідко або були відсутні. На передостанньому тижні «21 век» вперше опублікував заяву А. Турчинова. В останній тиждень перед днем виборів відзначився публікацією розміром з одну полосу С. Тігіпко в газеті «21век». Ю. Тимошенко обмежилась однією статтею, але зберегла за собою пріоритет в публікації перед іншими кандидатами.
2. % кандидатів та суб’єктів політичного процесу - окремо по газетах.
«21 век» 410/33 – 8%
Наша газета 528/6 – 1,13%
3. Тональність (окремо по газетах).
«21 век» - позитивно на 91% (30); негативно на 9%(3)
Наша газета – позитивно на 84%(5); негативно на 16 %(1)
4. Спікери.
Ю. Тимошенко
Ю. Луценко
М. Добкін
О. Вілкул
А. Яценюк
С. Тігіпко
5. Пріоритетність представлення (хто на перших шпальтах - без цифр).
На перших шпальтах М. Добкін
6. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
Не зафіксовано
1. Основні тенденції по інтернет-сайтам.
Однією з основних тенденцій стала активна медіа кампанія С. Тігіпка на інтернет-порталі «СхідІнфо», штаб якого публікував 5-7 статей на тиждень про діяльність кандидата. Така тенденція продовжувалась протягом останніх шести тижнів. Протягом усього часу моніторингу стабільно багато публікацій щодо заяв А. Турчинова, дещо менше публікацій про А. Яценюка. Передостанні два тижні основними «невсмейкерам»и як раз і стали С. Тігіпко та А. Турчинов. Тенденція зберігалася і на останньому тижні перед виборами, але значно знизилась активність щодо заяв А. Турчинова та А. Яценюка
В перші тижні спостерігалась значна активність кандидатів, в тому числі Ю. Тимошенко, по приїзду якої збільшилась кількість статей на порталі «СхідІнфо». Ця активність знизилась майже до нуля за останні три тижні. Так само і з П. Порошенко, який значно програє за кількістю публікацій своїм основним конкурентам, медіа кампанія П. Порошенко фактично відсутня. Практично немає згадування про М. Добкіна та П. Симоненко.
2. % кандидатів та суб’єктів політичного процесу
«Восточный вариант» 1418/43 – 3,03%
«Коментарі» 1662/70 – 4,2 %
«СхідІнфо» 1208/95 – 7,86%
3. Тональність (окремо по сайтам).
«Восточный вариант» 31 (72%) – позитивно; 8 (18,6%) – нейтрально; 4 (9,4%) – негативно.
«Коментарі» 48 (69%) – позитивно; 17 (24%) – нейтрально; 5 (7%) – негативно.
«СхідІнфо» 82 (86,3%) – позитивно; 9 (9,5%) – нейтрально; 4 (4,2%) – негативно.
4. Спікери.
В. Кличко
А. Яценюк
М. Добкін
Ю. Тимошенко
С. Тігіпко
А. Тучинов
А. Вілкул
П. Симоненко
П. Петренко
В. Карасьов
В. Ковальчук
В. Фесенко
5. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
Не зафіксовано