укр eng

фінальний звіт за результатами моніторингу херсонського телебачення (1 квітня - 23 травня)


З 01.04.2014 по 23.05.2014
Медiа: ТБ
Регiон: Херсонська область

Загальні тенденції.

Головною тенденцією у висвітленні цьогорічної виборчої кампанії є те, що на місцеві телеекрани поступово повертаються новини про політичне життя.  Це стосується в першу чергу Херсонської обласної державної телерадіокомпанії. Й, відповідно, обсяги та емоційний контекст залежить від активності самих кандидатів або їхніх прихильників та емоційної окраси їхньої діяльності. К кінцю періоду, який досліджується проявилася й інша тенденція: обсяг сюжетів про кандидатів на пост Президента України Сергія Тігіпка та Петра Симоненка не залежить від того, чи перебували ці кандидати на території Херсонської області або чи новини про них пов’язані із херсонськими реаліями. А обсяг сюжетів про інших кандидатів, навпаки, напряму залежить від того чи пов’язана інформація про їхню діяльність із нашою областю.

Традиційно державне телебачення приділяє увагу висвітленню діяльності керівників держави та центральних органів влади. При цьому широко надається пряма мова наших керівників.

Головними темами стали російська агресія, проведення антитерористичної операції та вирішення економічних проблем.

Ближче до виборів більшість інформації стала присвячуватися висвітленню підготовки та проведенню виборів та передвиборчої агітації на позачергових виборів Херсонського міського голови, які відбуваються одночасно із президентськими виборами.

2. Співвідношення  обсягу інформації про кандидатів

Найбільший обсяг інформації (25%) присвячений висвітленню діяльності Уряду України та роботі Арсенія Яценюка. На другому місці за обсягом – інформування про кандидата в Президенти Сергія Тігіпко (22%). Третє місце належить інформаціям, що висвітлюють участь у виборчих перегонах кандидата в Президенти Михайло Добкіна  (16%). Четверте місце у сюжетах про кандидата у Президенти Петру Порошенко (13%). Далі інформація про Петра Симоненка. На останньому місці новині сюжети про кандидата в президенти Юлію Тимошенко та в.о.Президента Олександра Турчинова.

Ми аналізували висвітлення передвиборчої кампанії та діяльність влади двома каналами – державної телерадіокомпанії «Скіфія» та приватною ВТВ+. З усіх інформаційних сюжетів, що стосувалися предмету моніторингу, 45% обсягу сюжетів приходилося на приватний телеканал ВТВ+. З них 47% стосувалися висвітленню діяльності кандидата в Президенти Сергія Тігіпко. На другому місці – інформація про Петра Симоненка (20%), далі – Петра Порошенка (19%) та про інших.

На державному телеканалі «Скіфія» ситуація кардинально інша. 46% обсягу інформації в новинних сюжетах тематики, яка вивчалася, присвячена висвітленню роботи Кабінету Міністрів України та Арсену Яценюку. На другому місці – інформація про кандидата в Президенти Михайла Добкіна (23%). На третьому місці – обсяг інформації про кандидата в Президенти Петра Порошенко (9%).

3. Тональність матеріалів про кандидатів;

Найбільший обсяг інформації, що подана в позитивному контексті про кандидата в Президенти Сергія Тігіпко (40%). На другому місці – інформація про Петра Порошенка (22%). На третьому місці – про Петра Симоненка (14%).

Найбільший обсяг інформації у нейтральному контексті належить інформації про роботу Арсенія Яценюка (64%).

Найбільший обсяг інформації у негативному контексті про кандидата у Президенти Михайла Добкіна (89%), але зазначимо, що негативно окрашені сюжети займають за обсягом  найменшу кількість часу – 13%. Відповідно, 49% займають нейтральні сюжети. Й 38% - це сюжети , що подають інформацію у позитивному контексті.  

На телеканалі «Скіфія» більшість інформації подавалася в нейтральному контексті (60%). Й майже вся вона стосувалася висвітленню діяльності Кабінету міністрів та Арсенія Яценюка.

В позитивному контексті інформація у 19%, у негативному – у 21%

У позитивному контексті більше всього інформації було присвячено Петру Порошенко (33%), на другому місці – висвітлення роботи Арсенія Яценюка (20%), на третьому – Михайла Добкіна, на четвертому – Юлії Тимошенко.

На приватному каналі ВТВ+ найбільший обсяг інформації у позитивному контексті подано про Сергія Тігіпко (50%). На другому місці – Петро Порошенко (19,%), на третьому – Петро Симоненко (17%). До речі, абсолютна більшість інформаційних матеріалів подана в позитивному ключі (90%). Відповідно, у нейтральному ключі 7%, у негативному – 3%. У негативному контексті згадували лише Петра Симоненко. У нейтральному – Михайла Добкіна, Петра Симоненка та Сергія Тігіпко.

4. Інформація про владу.

Сюжети про діяльність влади концентрувалися на актуальних подіях, що відбувалися в країні. Телевізійники використовували багато прямої мови керівників держави, намагаючись глядачам самим скласти уявлення про те, що говорять представники центральної влади. Це стосувалося економічної кризи, зміцненню оборони, висвітленню реакції міжнародної спільноти на агресію Росії тощо

5. Спікерами у цьому місяці були Арсеній Яценюк, Петро Симоненко, Сергій Тігіпко Олександр Турчинов, Петро Порошенко, Юлія Тимошенко.

6. Пріоритетність представлення (хто у перших сюжетах).

Відсутня пріоритетність представлення. Зазвичай, новини про кандидатів у Президенти не є у перших сюжетах.

7. Маніпулятивні матеріали та медіа ефекти

сюжет про діяльність Петра Симоненко у парламенті, де виступи народного депутата України перемежовувалися розповідями про хаос, який відбувався в країні. Поєднання двох протилежних реальностей підкреслював позитивний контекст виступів Петра Симоненка. При чому цей сюжет не стосувався якоїсь новинної події та кілька разів демонструвався на телебаченні