укр eng

Звіт за результатами моніторингу всеукраїнських телеканалів 1 квітня-25 травня 2014 року


З 01.04.2014 по 25.05.2014
Медiа: ТБ
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Телевізійний моніторинг президентської виборчої кампанії 2014 року включає дослідження  восьми всеукраїнських каналів, які доступні широкому колу глядачів, тобто входять у більшість пакетів операторів телебачення: 

1+1 – програми "ТСН" та "ТСН-тиждень"

Інтер – програми "Подробиці" та "Подробиці тижня"

Перший національний з програмою "Підсумки дня"

ТРК "Україна" – "Події" та "Події тижня"

5 канал  - програми "Час новин" та "Час. Підсумки тижня"

ICTV – "Факти" та "Факти тижня"

TVi – з програмою "Сьогодні"

СТБ – програма "Вікна-новини".

 

Об’єктом дослідження є інформація про п’ять найрейтинговіших кандидатів у президенти за даними соціологічних опитувань на момент початку моніторингу, а також таких, що представляють основні рейтингові політичні сили:

Петро Порошенко, самовисуванець, позафракційний 

Юлія Тимошенко, лідер партії "Батьківщина"

Михайло Добкін, кандидат від Партії регіонів

Сергій Тігіпко, колишній "регіонал", самовисуванець

Петро Симоненко, лідер Комуністичної партії України (зняв кандидатуру, однак виключити із бюлетенів Центральна виборча комісія його не змогла, прізвище було у виборчих бюлетенях).

 

Окрім того, відстежували діяльність в.о. президента Олександра Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з метою виявлення можливої агітаційної діяльності на посадах на користь Юлії Тимошенко.

Мета дослідження: з’ясувати чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про кандидатів на посаду президента України для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час позачергових президентських виборів 2014 року. А також чи мають кандидати рівний доступ для представлення своєї позиції у телевізійних медіа.

У дослідженні інформація розрізняється за трьома тональностями: нейтральна, позитивна та негативна. Емоційна забарвленість інформації відображає, яке враження справляють телевізійні сюжети на глядача. Тональність визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки кандидата (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації, добірки відео тощо).

 

ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ ПРЕЗИДЕНТСЬКОЇ ВИБОРЧОЇ КАМПАНІЇ НА ТЕЛЕБАЧЕННІ

Передвиборча кампанія на телебаченні проходила мляво. Активізувалася лише на початку травня. Тема позачергових президентських виборів 2014 року на телебаченні не була пріоритетною. Її витісняли більш резонансні суспільно-політичні подій: зокрема, надзвичайно напружена ситуація на Сході країни, захоплення адміністрацій, відділків міліції та приміщень СБУ озброєними проросійськими бойовиками, проведення антитерористичної операції у Донецькій та Луганській областях. Більшість випусків починалася саме з цих новин протягом усієї передвиборчої кампанії.

Цьогорічна кампанія у телевізійних медіа має кілька особливостей: 

- інформація про кандидатів представлена досить збалансовано. Без грубих зловживань. Медіа-ефекти або маніпуляції громадською думкою не мають масштабного характеру. Порівняно з іншими виборчими кампаніями попередніх років - і парламентськими, і президентськими - маніпуляцій значно менше. Практично зникло таке явище, як блокування інформації про певного кандидата. Канали у відборі інформації значною мірою орієнтуються на суспільний інтерес.

- найбільший глядацький інтерес має інформація про лідерів перегонів - Петра Порошенка та Юлію Тимошенко. Про них телебачення й подає найбільше інформації. Досить активно представлені позиції Михайла Добкіна та Сергія Тігіпка. Інформація про їхню позицію супроводжується прямою мовою.

- один інформаційний тиждень не схожий на інший. Обсяг інформації про кандидатів залежить від кількості інформприводів за участі політиків.  

- так звана "джинса" - матеріали з ознаками замовних -  адаптована до стилю телеканалів, практично не відрізняються від звичайних інформацій ні за тривалістю, ні за стилістикою.

- поряд із "джинсою" – канали подають звичайну інформацію, де позиція кандидатів представлена менш лояльно.

- новини містять найбільше інформації у нейтральній тональності. Хоч емоційно забарвлена – позитивна й негативна – теж є. Це свідчить про різносторонність думок, до ефіру допускають різні оцінки діяльності кандидатів. Ні негативу, ні позитиву – немає надто багато.

- більшість емоційно забарвленої інформації звучить з вуст експертів, політиків, а не журналістів.

- події у країні диктують і нинішній формат теленовин. Крім репортажів телеканали усе частіше запрошують у студію експертів, політиків - суспільство потребує оцінок та пояснень. Такий формат став та телебаченні поширеним.

 

Із подій, пов’язаних із виборчою кампанією, найбільший резонанс мали: передвиборчі тури кандидатів Україною, їхні заяви щодо врегулювання ситуації на Сході, бачення змін до Конституції та подальшого розвитку країни.

Серед інших подій активно висвітлювалися: антитерористична операція у східних областях України; чотиристороння зустріч у Женеві щодо ситуації в Україні; підвищення ціни на газ для населення; різке зростання курсу долара; виділення фінансової допомоги Україні Міжнародним валютним фондом.

Передвиборча кампанія тривала 8 тижнів.

Лідери за кількістю повідомлень (найвищий показник серед кандидатів):

1 тиждень: Михайло Добкін         20,2%

2 тиждень: Юлія Тимошенко         16,4%

3 тиждень: Юлія Тимошенко         15,6%

4 тиждень: Юлія  Тимошенко        22,5%

5 тиждень: Петро Порошенко       12,2%

6 тиждень: Петро Порошенко       27,9%

7 тиждень:  Петро Порошенко      22,2%

8 тиждень: Петро  Порошенко      22,7%

 

Чи мали кандидати доступ до медіа?

В цілому, переважно – так. Рейтингові кандидати, які потрапляють у дані соціологічних опитувань - були представлені на телебаченні.

Перша група. Позиція кандидатів з найвищим рейтингом представлена найактивніше: Петро Порошенко та Юлія Тимошенко.

Друга група. Кандидати, які представлені меншою мірою, але теж активно: Сергій Тігіпко та Михайло Добкін.

Третя група. Позиція кандидатів представлена менш активно, повідомлення бувають час від часу: Петро Симоненко, Юрій Бойко, Олег Ляшко, Анатолій Гриценко, Олег Тягнибок, Ольга Богомолець, Валерій Коновалюк, Ренат Кузьмін, Дмитро Ярош.

Четверта група. Цим кандидатам приділено найменше уваги, їх у телевізійних медіа згадували вкрай рідко: Микола Маломуж, Василь Цушко, Володимир Саранов, Олександр Клименко, Василь Куйбіда, Андрій Гриненко, Вадим Рабінович.

Чи надавали медіа достатньо інформації про кандидатів?

Частково. Позиція кандидатів щодо актуальних подій у країні представлена активно. Однак їхні передвиборчі програми - подані розмито, не акцентовано, не дуже  системно і не досить детально, без аналізу.

Більшість теленовин у висвітленні виборчої кампанії використовували обмежений набір журналістських прийомів та жанрів:

- нарізка інформації з тезами заяв різних кандидатів (це використовували більшість каналів);

- кандидатів запрошували до студії: як правило, за жанром це міні-інтерв’ю, розмова, яка триває не більше 10 хв. У цей час обговорювали у більшості випадків актуальні події дня, а не програми;

- великі політичні інтерв’ю: їх було не дуже багато, із найбільш рейтинговими кандидатами.

Чи надавали канали слово кандидатам у президенти?

80% сюжетів, де йшлося про позицію кандидатів, містила їхню пряму мову.

Недоліки кампанії на телебаченні

Найбільшим порушенням у висвітленні виборчої кампанії є "джинса" – сюжети із ознаками замовних. Такі матеріали практично не відрізняються від звичайних інформацій ні за тривалістю, ні за стилістикою.

Ознаки проплачених сюжетів: відсутність суспільно значимого інформаційного приводу; малоінформативні, часто відірвані від головної тези коментарі кандидатів; невчасно подана інформація; загалом позитивна тональність сюжетів, систематичний характер їх подачі, подібність або й однаковість на різних каналах.

Маніпуляції  

Маніпуляції не мають тотального характеру. Хоча медіа-технології застосовують: плекання симпатії та антипатії, створення потрібного враження за допомогою послідовності сюжетів, повторів; припущення, іронія.

Симпатії та антипатії каналів

Жоден канал не віддавав цілковиту перевагу якомусь одному кандидату. Але в деяких випадках можна говорити про певні симпатії та антипатії:

TVi – симпатизує Петру Порошенку.

ТРК "Україна" – відверто не симпатизує одному кандидату. Однак більше інформації подає про Михайла Добкіна і Юлію Тимошенко.

5 канал – виборчої тематики подає мало. Наприкінці кампанії простежується незначна підтримка Петра Порошенка.

Інтер – плекає антипатію до Юлії Тимошенко. Явних симпатії не простежується.

СТБ – виборчої тематики подає мало. Симпатій не простежується.

ICTV – активно подає виборчі новини. Явних симпатій не простежується.

Перший національний -  інформації про кандидатів практично не дають. Симпатій не простежується. Але дуже активно представлена позиція уряду та в.о. президента. Протягом тижня у випусках новин можуть бути згадані практичні усі міністерства.

1+1 – симпатизує Петру Порошенку. В останні два тижні – плекають антипатію до Юлії Тимошенко.                                                   

Представлення діяльності уряду

У дослідження включена  інформація про висвітлення діяльності в.о. президента Олександра Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка. Про діяльність перших осіб держави телебачення подає багато інформації (Арсеній Яценюк - 26,1%, Олександр Турчинов - 22,6%), однак вона вмотивована ситуацією в країні, виключно у межах виконання обов’язків чиновниками. Урядовці з’являються у новинах умотивовано.

У президентській кампанії не використовується адмінресурс. Це неможливо з кількох причин. Напружена ситуація на Сході України не дозволяє говорити про спіхи уряду – такі спроби виглядали б недолуго в умовах фактичної громадянської війни.

Влада не застосовує адмінресурс на користь одного кандидата. В останні тижні навпаки  - канали використовували критику уряду для плекання негативного ставлення до Юлії Тимошенко (в.о президента Олександр Турчинов, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк – є членами її партії та політичними партнерами). Але й таких випадків – одиниці.

Діяльність уряду на телебаченні не асоціюється з кандидатами у президенти.

Нинішній Кабінет Міністрів формувався після подій Майдану. До нього увійшли представники "Батьківщини" (лідером цієї партії є Юлія Тимошенко), партії "Свобода" (її лідером є Олег Тягнибок) та представники Майдану (які не є представниками політичних сил).

Інформація щодо Арсенія Яценюка стосувалася його офіційних візитів за кордон, переговорів з європейськими та американськими політиками, надання Україні кредиту МВФ, а також внутрішньої політики – обговорення змін до Конституції, децентралізації влади, розв’язання кризи на Сході. Критика на адресу прем’єр-міністра звучала переважно з вуст опозиційних політиків.

У перший місяць моніторингу, у квітні, Олександр Турчинов частіше виступав як в.о. президента – телеканали подавали його  звернення до українців щодо подій на Сході, проведення антитерористичної операції. У травні Турчинов частіше фігурував як спікер. Негативна інформація про нього стосувалася, зокрема, ініціативи "регіоналів" та комуністів відправити Турчинова у відставку.

З огляду на події у країні телебачення активно висвітлює діяльність міністра МВС Арсена Авакова та міністра оборони Михайла Коваля.

Інформація про міністра палива та енергетики – найчастіше стосувалася теми ціни на російський газ.

Інформація про міністра закордонних справ Андрія Дещицю – переговорів та міжнародних зустрічей щодо врегулювання кризи в Україні.

Позиція міністра юстиції Павла Петренка – подавалася у ключі обговорення змін до Конституції, законності проведення псевдореферендумів про статус регіонів у Донецькій та Луганській областях, дискусії щодо  заборони Комуністичної партії України.

Інформація про міністра економіки Павла Шеремета – пов’язана із виділенням Україні кредиту МВФ, різкого підвищення курсу долара.

Приблизно 70% інформації про діяльність уряду – нейтральна та в цілому позитивна.

За 10-бальною шкалою виборчу кампанію можна оцінити на 7 балів.

Позитиви:

- жоден канал не підтримував одного кандидата у президенти, подавали інформацію про багатьох претендентів на посаду глави держави

- представлення кандидатів достатньо збалансоване

- важлива суспільна інформація не приховувалася

- адмінресурс не застосовувався.

 Недоліки:

- більшість каналів подавали сюжети з ознаками замовних

- в останні два тижні кампанії з’явився "чорний піар"

- брак креативу, обмежена жанрова палітра у висвітленні кампанії

- використання медіа-ефектів для плекання симпатій та антипатій до кандидатів

- брак аналізу щодо програм кандидатів.

 

ЯК КАНДИДАТИ ПРЕДСТАВЛЕНІ В ТЕЛЕВІЗІЙНИХ МЕДІА

 

Петро ПОРОШЕНКО – 16,7% з усієї кількості передвиборчої інформації про рейтингових кандидатів.

Найактивніше позицію Порошенка представляють канали Інтер та TVi. Найпасивніше – канал СТБ та Перший національний. Негативної інформації про кандидата – обмаль.

 

Юлія ТИМОШЕНКО – 14,6%

Найактивніше позицію Тимошенко представляють канали Інтер, ТРК "Україна" та ICTV. Найпасивніше – канал СТБ та Перший національний. Найбільше негативу - на Інтері, TVi та 1+1.

                               

Михайло ДОБКІН – 9,8%

Найактивніше позицію Добкіна представляє канал ТРК "Україна": майже 40% з усієї інформації про кандидата на телебаченні. Позитив про Добкіна подав тільки цей канал. Найбільше негативу – на Інтері.

 

Сергій ТІГІПКО – 6,2%

Найбільше інформації про цього кандидата подають канали ТРК "Україна" та ICTV.  Найменше – 5 канал. Найбільше негативної інформації містять випуски на TVi та Інтері. Повідомлень із позитивним забарвленням про Тігіпка телебачення не подає.

 

Петро СИМОНЕНКО – 4%                                                                                

Найбільше інформації про цього кандидата подає ТРК "Україна". Найменше - Перший національний. Найбільше негативу - на Інтері. Незначну кількість позитивної інформації про Симоненка подав канал ТРК "Україна".

 

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ КАНДИДАТІВ У ПРЕЗИДЕНТИ ТЕЛЕКАНАЛАМИ

 

ICTV, програми "Факти" та "Факти тижня з Оксаною Соколовою"

Президентська кампанія не є пріоритетною темою інформаційних випусків. Як правило, випуски розпочинаються з подій на Сході країни. До студії запрошують експертів, представників влади, політиків (зокрема і кандидатів у президенти), українців з активною громадянською позицією. Обговорюють ситуацію в Криму, східних областях, рішення та дії влади.

На початку передвиборчої кампаній канал багато уваги приділяв досвіду країн-членів ЄС, зокрема Румунії, Литви, Естонії, Польщі щодо люстрації влади, боротьби з корупцією, зміни устрою держав після вступу до ЄС. Інформація неупереджена, форма - доступна для пересічного глядача.

Вибори «Факти» висвітлюють активно. Новини про перебіг кампанії зосереджуються у короткому інформаційному блоці. Щодня подають 2–3 сюжети. В останні два тижні їх кількість зросла до 5. В ефірі з’являлися позиції і менш рейтингових кандидатів, яких раніше на каналі практично не було, – Олега Тягнибока, Вадима Рабіновича, Дмитра Яроша та Анатолія Гриценка.

Найбільше інформації про Юлію Тимошенко та Петра Порошенка. Другу сходинку розділяють Сергій Тігіпко та Михайло Добкін. Найменше – про Петра Симоненка.

У програмі «Факти» негативної інформації про кандидатів уникають, тому більшість повідомлень мають нейтральну чи переважно позитивну тональність. Приміром, не сказано про скандали під час турів Михайла Добкіна та Сергія Тігіпка (коли їх закидали яйцями).

Відвертих симпатій на каналі не простежується. У межах одного випуску канал намагається дотримуватися балансу, тому кандидатам приділяють приблизно однакову кількість ефірного часу. Похибка сягає 2–3 секунд. Сюжети лаконічні, ключові тези звучать на початку, начитуються, як правило, ведучою, містять пряму мову політиків. За стилем подачі вони не відрізняються від решти повідомлень, хоча мають усі ознаки «джинси».

Попри об’єктивну подачу більшості матеріалів, іноді вдаються до оцінок. Такі випадки у програмі поодинокі, є швидше винятком, ніж правилом.

Відображений у цифрах негатив про кандидатів звучить виключно у підсумкових випусках «Факти тижня з Оксаною Соколовою». У сюжетах міститься іронія, простежується використання маніпуляційних технологій, зокрема, оціночних суджень, медіа-ефектів «читання думок», припущень та некоректних порівнянь.

Інформація про виконувача обов’язків президента й спікера Олександра Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка подається виключно у контексті виконання ними посадових обов’язків. Арсеній Яценюк – 27,9%, Олександр Турчинов - 19,5% інформації.

 

Інтер, програми "Подробиці" та "Подробиці тижня"

Інформаційні випуски – насичені та динамічні, виходять у форматі телемарафонів. Розпочинаються з прямих включень зі Сходу країни. Також до студії часто запрошують експертів, чиновників, політиків (в тому числі кандидатів у президенти), представників шоу-бізнесу. Третину ефіру становлять міжнародні новини. Подають ексклюзивні інтерв’ю з представниками світової спільноти, які коментують складну соціально-політичну ситуацію в Україні, зокрема – з послом США в Україні Джеффрі Пайєттом і сенатором США Джоном Маккейном. Інформацію висвітлюють детально, проте, на відміну від ICTV, на Інтері багато сюжетів перенасичених фактажем і важких для сприйняття.

Передвиборчі новини подає активно, але коротко. Позиції кандидатів представляють у щоденній рубриці (із 3 – 4 сюжетів) «Кандидатский забег», презентованій 22 квітня. Беззаперечні лідери ефіру  - основні кандидати на пост президента: Петро Порошенко та Юлія Тимошенко. Удвічі менше інформації про Михайла Добкіна. А Сергію Тігіпку та Петру Симоненку приділено приблизно однакову кількість ефірного часу – в межах 10 хв. Про них найбільше й негативу.

Канал відверто не підтримує якогось одного кандидата. Проте певні симпатії та антипатії відчутні, особливо щодо Юлії Тимошенко. Інтер протягом усього аналізованого періоду зберігає «формальний баланс» у висвітленні діяльності головних кандидатів. З одного боку, подає про Тимошенко багато інформації, а з іншого – послідовно плекає негативне ставлення, як через діяльність її однопартійців, які нині займають ключові посади в державі, так і завдяки "чорному піару". Більшість сюжетів, як правило, малоінформативні, синхрони вирвані з контексту, часто містять оціночні судження, іронію та маніпуляційні технології. Вони не чітко виражені, подаються шрихами, які майже не помітні серед масиву інформації, але це робиться послідовно. За емоційним забарвленням ці повідомлення не можна зараховувати до негативної. Такий вид маніпулювання називається «фальшивий нейтралітет» – негативне ставлення до кандидата формується послідовно, при кожній нагоді.

Багато сюжетів про люстрацію влади, звідси – чимало негативної інформації про діяльність урядовців. Його застосовують як так званий «антиадмінресурс»  - спосіб подати негативну інформацію про кандидата, зокрема Юлію Тимошенко, через дії перших осіб держави. Приміром, критикують в.о. президента України Олександра Турчинова за призначення Ігоря Палиці губернатором Одещини, який нібито отримав посаду за сприяння Олександра Дубового – людини Турчинова та очільника штабу Тимошенко.

Згадували Юлію Тимошенко в сюжеті про призначення Ігоря Діденка заступником міністра палива та енергетики. Основний меседж сюжету – Юлія Тимошенко «протягує» в уряд своїх людей, зокрема у газовій сфері. (виконання обов’язків: Арсеній Яценюк – 10,8%, Олександр Турчинов – 13,6%; як політики, пов’язані з Юлією Тимошенко -  Арсеній Яценюк – 0,1%, Олександр Турчинов – 0,2%)

Кардинально протилежна ситуація щодо Петра Порошенка. Інформація пронизана більш позитивними меседжами. Упродовж аналізованого періоду він 4 рази був гостем студії. Канал намагається уникати негативу. В ефірі «Подробиць тижня» (27.04.14), коли Юлія Тимошенко була гостем студії, мова зайшла про Порошенка-олігарха, ведучий у розмові намагався змінити тему, попросив екс-прем’єра не переходити на персоналії. Траплялися випадки, коли про одну й ту ж новина в одному випуску повідомляли двічі. А у останній тиждень кампанії передвиборчий блок розпочинався виключно з інформації про цього кандидата.

Та попри певну прихильність до Порошенка, упродовж перший двох тижнів квітня Інтер подає інформацію з негативним відтінком: політики заявля.nm, що вони люблять цукерки «Рошен». Це інформаційна технологія, яку ЗМІ підхопили з подачі Юлії Тимошенко. Вона заявила, що не зніматиме свою кандидатуру на користь Порошенка, а його вона й так підтримує - щодня купує шоколад «Рошен». Ця інформація якийсь час активно використовується телебаченням. Мета – підкреслити, що Порошенко власник великого бізнесу, олігарх, з якими, у разі перемоги, Юлія Тимошенко буде боротися.

Відверто недолюблює Інтер кандидата від Партії регіонів Михайла Добкіна. Про нього подають найбільше негативу. У сюжетах використовують грубі маніпуляційні технологій: оціночні судження, надмірну деталізацію несуттєвих подробиць, послідовність сюжетів, медіа-ефект «читання думок», гострі оцінки та іронію для створення негативного враження про кандидата. Детально інформує глядачів і про негаразди, які трапляються з кандидатом під час передвиборчих поїздок.

Передвиборні програми кандидатів згадують лише дотично.

 

СТБ, програма "Вікна-новини"

Випуски новин практично повністю присвячені подіям на Сході країни. Багато уваги приділяється проведенню антитерористичної операції та заявам світової спільноти, зокрема Росії, щодо ситуації в країні  та проведенні виборів.

Передвиборчих новин практично немає. У останній тиждень кампанії більшість повідомлень стосується організації проведення виборів. Про діяльність кандидатів інформації обмаль. Найбільше йдеться про Михайла Добкіна. Удвічі менше інформації про Сергія Тігіпка. Решті кандидатам приділено менше 2 хв.

Повноцінні передвиборчі новини в ефірі звучали лише кілька разів. 13 травня  - передвиборчий блок «Кандидатський мінімум», що містить 3 сюжети. Йшлося про Сергія Тігіпка, Юлію Тимошенко та Петра Порошенка. Кандидати висловлювали свою позицію щодо проведеного на Сході так званого референдуму про статус регіонів. Тривалість сюжетів – не більше 45 секунд, малоінформативні та подекуди пронизані іронією. 20 травня у рубриці «Фінішна пряма» подано нарізку інформації: Петро Порошенко зустрівся з виборцями в Умані; Юлія Тимошенко – взяла участь у круглому столі з духовенством у Чернівцях; Сергій Тігіпко – відвідав аграрне підприємство в Миколаєві. Також були повідомлення про Ольгу Богомолець та Вадима Рабіновича.

Значна кількість інформації про Добкіна та Тігіпка пов’язана  з неприємностями, що траплялися з ними під час передвиборчих турів країною. З цими повідомленнями пов’язаний негатив про кандидатів.

Деякий виборчий контент формується із прихованих піар-матеріалів.

З огляду на таку малу кількість повідомлень стверджувати про прихильність каналу до одного з кандидатів не можна. СТБ притримується нейтральної позиції. Ключовим фактором у емоційному забарвленні повідомлень є інформаційні приводи. Явних симпатій чи антипатій не простежується.

Олександр Турчинов та Арсеній Яценюк представлені виключно як посадовці. Арсеній Яценюк – 40,2%, Олександр Турчинов – 34,3% інформації.

 

 

TVi, програма "Сьогодні"

Випуск складається з 5-6 блоків, що є головними темами дня. Програма не динамічна. Своїх сюжетів та ексклюзивів на каналі мало. Основа програми – це переказування ключових подій дня. Протягом випуску у студії бувають один-два експерти.  Оціночними судженнями програма не зловживає.  Забарвлення повідомлень – переважно нейтральне. 

TVi  у новинах виокремлює блок передвиборчої інформації - кілька невеликих сюжетів, у яких представлена позиція кандидатів. Найчастіше - про Юлію Тимошенко і Петра Порошенка.

Канал симпатизує Порошенку. Інформація про нього міститься майже в кожному випуску – на цього кандидата припадає 26% від загальної кількості виборчої інформації на каналі (у Юлії Тимошенко 12,6%).

Сюжети, в який представлена позиція Петра Порошенка мають ознаки замовних:  коментарі малоінформаційні, подібні сюжети щовипуска, вони збігаються з інформацією, яку подають про цього кандидата інші телеканали. Часто синхрони відірвані від основної тези повідомлення – не продовжують і не пояснюють її.

 Про Петра Порошенка – інформація подається виключно у нейтральній тональності і без маніпуляцій. То про Тимошенко  містить і оціночні судження, і маніпулятивні технології. 

Інформація про кандидатів розподілена так:    

Петро Порошенко     26%

Юлія Тимошенко       12,6%

Сергій Тігіпко           6,9%

Петро Симоненко     5,1%

Михайло Добкін       1,5%

Канал подає багато політичної інформації та міжнародної, дуже мало "лайфової". Тому у випусках новин досить багато інформації про в.о. президента та прем’єр-міністра – крім заяв та виступів, випуски новин часто подають репортажі з Верховної Ради та засідань Кабміну. Використання посадовцями адміністративного ресурсу  - не простежується. Арсеній Яценюк - 26%, Олександр Турчинов - 21,8% інформації.

 

ТРК "Україна", програми "Події" та "Події тижня"

Інформацію про події у країні канал подає достатньо повно й об’єктивно. Випуск містить  українські  і міжнародні новини, суспільно-політичні  і "лайфові".  Готує багато своїх сюжетів, зокрема, із міст на Сході країни.  У студію запрошують політиків, експертів. Їх поява завжди вмотивована подіями дня, актуальними темами для обговорення. Програма насичена і динамічна.

Вибори канал висвітлює активно. Інформація про кандидатів подається переважно без емоційного забарвлення, достатньо збалансовано:

Михайло Добкін      20,2%

Юлія Тимошенко      18,2%

Петро Порошенко    16,1%

Сергій Тігіпко          8,4%

Петро Симоненко     4,6%

У кожному випуску - блок новин, присвячений заявам кандидатів.

ТРК "Україна" не проявляє очевидних симпатій чи антипатій до кандидатів. Питання до політиків – актуальні  і достатньо гострі, розмови не справляють враження лояльних.

Однак деякі форми подачі інформації свідчать, що канал таки більш прихильний до Михайла Добкіна і менш прихильний до Юлії Тимошенко.

Наприклад, питання до народного депутата від "Батьківщини" Андрія Шевченка: "Кто из политиков заитересован в срыве виборов?" (одна із тез, яку використовували опоненти Тимошенко – що вона, розуміючи, що програє, зацікавлена у зриві виборів президента).

А до самої Тимошенко питання звучало так: "Как собираетесь договариваться с Востоком, в случае победы, естественно". (ТРК "Україна",  "Події", 23.05.2014).

Найбільше інформації – про Михайла Добкіна, він чотири рази був гостем студії протягом кампанії.

Не так часто, але до студії запрошували й інших кандидатів: Петра Симоненка, Петра Порошенка, Юлію Тимошенко, Сергія Тігіпка, Ольгу Богомолець.

"Події" у трьох програмах починаючи  з 1 травня подали бліц-опитування кандидатів у президенти.  У кожному випуску - позицію трьох політиків. Їм усім задавали 5 однакових питань:

1.       Яким буде ваш перший закон на посаді президента?

2.       Які рішення приймете у перші 100 днів?

3.       Яка має бути мінімальна зарплата?

4.       Якими мають бути відносини з Росією?

5.       Кого візьмете у свою  команду?

Подані відповіді Михайла Добкіна, Валерія Коновалюка, Олега Ляшка, Петра Симоненка, Рената Кузьміна, Олега Тягнибока,  Ольги Богомолець,  Анатолія Гриценка та Миколи Маломужа.

Деякі акценти у новинах продиктовані не політичними уподобаннями, а інтересами власника каналу. Часто подають інформацію про Ріната Ахметова: його заяви та коментарі, зокрема і щодо подій на Донбасі, про діяльність благодійного фонду Ахметова "Розвиток України".

Використання посадовцями адміністративного ресурсу  - не простежується. Арсеній Яценюк - 16%, Олександр Турчинов - 16,5% інформації.

 

5 канал, "Час новин" та "Час. Підсумки тижня"

Інформації про кандидатів у президенти значно менше, ніж у рівноцінних за часом інших теленовинах.  Були випуски, що не містили жодної згадки про кандидатів. Якщо загалом на телебаченні така інформація становила більше як половину  політичних новин, то на 5 каналі – менше 1/3. Інформації із негативним забарвленням – обмаль.

Найактивніше представлена позиція Петра Порошенка  - 12,8%, найпасивніше – Сергія Тігіпка 0,9%. Незначною мірою канал симпатизує Порошенку. Це проявляється і в кількості інформації, і у застосуванні медіа-ефектів на користь Порошенка в останні два тижні кампанії. 

Новини 5 каналу подають багато міжнародних новин -  зокрема, реакцію європейських чиновників, представників міжнародних організацій на події в Україні.

Поява посадовців – прем’єра та в.о президента у новинах – інформаційно вмотивована. Хоч інформації про діяльність перших осіб держави багато. Арсеній Яценюк - 33%, Олександр Турчинов – 38,7% інформації.

 

Перший національний, "Підсумки дня"

Новини подають у форматі стислих інформаційних повідомлень. Не містять оціночних суджень і маніпуляційних технологій. Багато інформації про події у східних регіонах. Їх активно коментують перші особи країни – в.о. президента Олександр Турчинов, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, а також керівники міністерств та відомств. Чиновники представлені виключно у контексті виконання своїх посадових обов’язків.

За кількістю інформації найактивніше представлена позиція прем’єр-міністра – майже вдвічі більше за в.о. президента (Арсеній Яценюк – 54,1%, Олександр Турчинов – 30,5%). Інформація, що міститься у прямій мові перших осіб держави інколи має позитивне забарвлення – говорять про свою діяльність схвально. Інформація здебільшого стосується ініціатив уряду.

Окремим блоком у кожній програмі канал подає огляд міжнародних новин, які включають коментарі політиків, представників країн ЄС, США, Росії.

Матеріали на тему виборів стосуються здебільшого порядку голосування у східних регіонах та в анексованому Криму, правил заповнення документів під час перенесення місця голосування тощо.

Сюжети про кандидатів у президента подають зрідка і за кількістю інформації збалансовано. Найбільше – про Михайла Добкіна. Інформація про кандидатів стосується переважно не виборів, а подій поза виборчою тематикою: засідання у Верховній Раді, коментарі про замах на мера Харкова Геннадія Кернеса тощо. Лише один раз («Підсумки дня», 30.04.2014) канал подає розгорнутий сюжет про позиції кандидатів (Сергія Тігіпка, Юлії Тимошенко, Петра Порошенка) та коментарі політологів щодо їхніх рейтингів. Вдруге згадки про всіх кандидатів звучать у день виборів («Підсумки дня», 25.05.2014). Половину випуску присвятили прямим включенням зі штабів кандидатів Петра Порошенка, Юлії Тимошенко, Михайла Добкіна та Сергія Тігіпка. Основне питання – реакція кандидатів на результати Національного екзит-полу.

Прихильності до якось одного кандидата на каналі не простежувалося.

 

1+1, "ТСН" та "ТСН-тиждень"

Канал надає перевагу темам, пов’язаним з подіями на Сході України. Переважна більшість сюжетів – пряме включення з місця подій. Містять пряму мову урядовців, пересічних громадян. Сюжети здебільшого без оціночних суджень. Тема Сходу займає щонайменше третину від загальної кількості ефірного часу.

Владу критикують. Така позиція каналу підтверджується і розгорнутими сюжетами про кортежі Олександра Турчинова та міністра внутрішніх справ Арсена Авакова («ТСН», 1.04.2014), і прямою мовою жителів України, які наголошують на бездіяльності перших осіб держави, зокрема під час антитерористичної операції.

Квітень набагато активніший у представленні кандидатів, ніж травень. Сюжети про кандидатів у президенти містяться в кожній програмі: передвиборчі тури, їхні коментарі щодо подій у східних регіонах, рейтинги кандидатів. Деякі з них мають ознаки замовних. Передвиборчих програм подають мало. Про всіх кандидатів є інформація негативного характеру.

На каналі спостерігаються певні симпатії до Петра Порошенка. Про нього найбільше інформації у нейтральній тональності, подають його пряме включення з Херсону. Деякі матеріали  - з ознаками замовних.

Журналісти у сюжетах наголошують на тезі Порошенко - президент:

«Теоретично вже незабаром у вас є шанс опинитися в кріслі головнокомандуючого країни» ("ТСН-тиждень", 11.05.2014); його визнали найбільш європейським президентом за дослідженням  Інституту світової політики ("ТСН", 19.05.2014); за рейтингом кандидатів він має всі шанси стати наступним президентом України ("ТСН", 20.05.2014). Це підштовхує глядача сприймати перемогу Порошенка як доконаний факт.

Майже стільки ж часу, як Порошенку, присвятили Михайлу Добкіну, проте чверть  - негативного характеру. Це пов’язано з інцидентами під час поїздок регіонами. Бувають матеріали з ознаками замовних. Основні тези програми кандидата-"регіонала" стосуються проекту змін до Конституції.

Юлія Тимошенко  - третя за кількістю інформації. Майже третина повідомлень – це негатив. Якщо на початку квітня трапляються матеріали про Тимошенко з ознаками замовних, то наприкінці квітня та у травні канал подає про Тимошенко «чорний піар». Використовує оціночні судження, припущення, риторичні питання: підписання угоди між Тимошенко та Януковичем, за якою ці два політики розподілили посади між собою до 2029 року ("ТСН", 24.04.2014); причетність Тимошенко до трагічних подій в Одесі, коли під час протистоянь загинули 46 людей ("ТСН-тиждень", 4.05.2014) та до подій у Донецьку ("ТСН-тиждень", 11.05.2014). Такі медіа-технології спрямовані на створення негативного ставлення до Юлії Тимошенко.

Передвиборчих тез Сергія Тігіпка канал не подає. У підсумкових новинах ("ТСН-тиждень", 18.05.2014) Тігіпко був гостем студії.

Найменше інформації про Петра Симоненка. Інформація переважно не стосується виборчої тематики: засідання Верховної Ради, підпал офісу Компартії, дискусія щодо заборони цієї політичної сили, зняття Симоненком своєї кандидатури з виборів. У контексті виборів лідера комуністів згадували у повідомленнях про рейтинги кандидатів.

Основні сюжети "ТСН-тиждень з Аллою Мазур" стосуються події на Донбасі. Підсумковий випуск відрізняється від щоденних програм наявністю певної іронії, оціночних суджень, риторичних запитань в інформаціях. А також розлогими журналістськими розслідуваннями. Тема виборів – вторинна. Травневі випуски містять інтерв’ю з в.о. президента Олександром Турчиновим та кандидатами – Петром Порошенком та Сергієм Тігіпком.

 

Приклади маніпуляційних технологій у телевізійних медіа під час президентської кампанії 2014 року

 

Інтер, «Подробиці», 7 квітня 2014 року

Сюжет про презентацію передвиборчої програми  Михайла Добкіна. Канал використав кілька маніпуляційних технологій: оціночні судження, послідовність сюжетів для створення негативного враження про кандидата.

 

Ведучий:

– Напряженная ситуация на Востоке Украины, вотчине Партии регионов, не помешала кандидату в президенты от бело-голубых Михаилу Добкину презентовать свою предвыборную программу. Представлял он ее на широкую ногу. Елена Механик продолжит.

Елена Механик, корреспондент:

- Свою предвыборную программу Михаил Добкин презентовал по-богатому - в одном из самых роскошных отелей в центре Киева. Но его шик и блеск не помешали кандидату в президенты не раз упомянуть в своей речи о самых бедных и незащищенных украинцах.

Строгие костюмы, дорогие парфюмы, столики в корпоративных цветах. Элита регионалов неспешно скользит по отполированному мрамору, приветствуя друг друга.

Полдень - самое время для партийного фуршета и последних новостей.

В фойе - знакомые все лица. Уже не первые, но далеко не последние в политтусовке.

Свою предвыборную программу кандидат в президенты презентует в мажоре:

– Добрый день!

Тезисы Михаил Добкин декламирует под пристальным виглядом однопартийцев, охраны и вот этой блондинки с улыбкой на лице и блокнотом в руке. Пока босс говорит, она не сидит, сложа руки.

Михаил Добкин:

– Объединившись вокруг общих целей и задач, наше общество может забыть все распри, все разногласия. (На відео: зйомка ведеться з-за спини жінки, яка активно махає руками та щось підказує).

То ли по задумке политтехнологов, то ли по какой другой причине, но всю свою программу кандидат озвучивать не стал. Был краток. Сжато изложил суть спасения страны и передал слово партийным коллегам. За экономику замолвил слово экс-вице-премьер Александр Вилкул:

– Это программа – очень четкая!

Социальной тематикой озаботилась Ирина Бережная, представ в образе бывшего министра соцполитики Натальи Королевской:

– И мы вместе вернем мир и веру в будущее, в каждый украинский дом!

Лучшим специалистом по молодежным вопросам оказался Нестор Шуфрич:

– Мы обязаны провести наших детей из роддома до первого рабочего места!

И об образовании не мог не сказать бывший министр образования Дмитрий Табачник, блеснув собственным:

– Позвольте закончить презентацию этого короткого блока словами великого историка-грека Иэлена Плутарха: «Образование – это единственное, что божественно и бессмертно в нас».

После презентации партийцы расходиться не стали. Попросили удалиться журналистов и собрались на партийный совет. Внизу у входа в отель их остались ждать самые стойкие представители прессы и верные железные кони "регионалов" - Лексусы, Рэйндж Роверы, Мерседесы…".

 

ICTV,«Факти тижня з Оксаною Соколовою», 4 травня 2014 року

Сюжет з відвертою іронією про Михайла Добкіна. Використано оціночні судження, маніпуляційні технології та некоректні порівняння. Йшлося про передвиборчу поїзду кандидата від Партії регіонів до Херсона. Підписаний сюжет «Пригоди кандидатів у президенти».

«Неймовірні пригоди кандидатів у президенти тривають. Цього тижня в епіцентрі скандальних подій опинився Михайло Добкін, який прилетів на зустріч з виборцями Херсона.

За кадром: "Щас он развернется!"

Однак після посадки у місцевому аеропорту, вийти з літака так і не наважився. На переговори до активісті, які чекали на Добкіна з яйцями та зеленкою, спочатку вийшов керівник його передвиборчого штабу на Херсонщині, екс-губернатор області, регіонал Микола Костюков:

– На Херсонщині я уже 10 років?

Із натовпу:

- Ну і шо. А що ти сделав?

Щоправда, перемовини з жителями Херсона виявилися неконструктивними. У підсумку: слідом за Костюковим тікати з міста довелося і самому Добкіну (на відео: прискорена зйомка, як літак Михайла Добкіна відлітає).

За кадром:

– Лети, родной, лети!

За перешкоджання виборчій діяльності Михаайло Добкін готує аж три позови до генеральної прокуратури. За теплі прийоми в Херсоні, і в Дніпропетровську та в Києві (на відео: Добкіна обсипають борошном та поливають зеленкою).

І це без врахування понівечених у столиці його агітаційних бордів, на яких кандидат від Партії регіонів навіть прізвище змінили (на відео: ГОБКІН). Та попри це зніматися з перегонів він не збирається.

А от колишній регіонал – Царьов, якому чи не найбільше дісталось від виборців, таки знявся з перегонів (на відео: сутичка Царьова з активістами).

 

1+1, «ТСН-тиждень», 4 травня 2014 року

Наприкінці програми подано сюжет під назвою «Питання без відповіді» щодо подій в Одесі, коли під час сутичок  проукраїнського та проросійського мітингів та пожежі у Будинку профспілок загинули 46 людей: хто спровокував бійки, чому не діяла міліція. Сюжет містив медіа-технологію спрямовану на негативне представлення Юлії Тимошенко.

Використані оціночні судження. Негативне забарвлення інформації досягнуто за рахунок поєднання фактів, припущень та риторичних питань. Ці факти вибудовані в такий ланцюжок, що нічим не підтверджений висновок виглядає вірогідним.

Початок сюжету супроводжується відеорядом, репортажною зйомкою із подій в Одесі 2 травня. До тієї ж частини сюжету, де мова йде про Тимошенко підібрано звуковий фон – ритмічна, тривожна музика, як у фільмах, коли сюжет загострюється:

 «Однак Юлія Тимошенко, що прибула до Одеси напередодні, одразу після завершення активної фази подій роботу міліції оцінила на "добре". Мовляв, вони зробили все, що могли (факт). Чи не пов’язана така незрозуміла реакція леді  Ю із захистом власних людей у керівництві  міліції (припущення)? Колишнього начальника міліції Луцюка швидко зняли, замість нього зараз оцей чоловік – полковник Дмитро Фучетжи (факт). Подивіться уважно на це фото. На ньому людина у формі дуже схожа на нашого полковника стоїть за спинами озброєних бойовиків (припущення). Чи бачила Юлія Володимирівна ці фото? Якщо ці призначення лобіюються свідомо, то в чому план? (риторичні питання). Цікаво, що екс-прем’єрка з’явилася в Одесі напередодні гарячих подій, так само, як це було в Донецьку кілька тижнів тому (факт). І з ким вона зустрічалась в одеському готелі  «Брістоль»? І який стосунок до цих подій мають відомі в Одесі бізнесмени – союзники леді Ю – пани Кауфман і Грановський (риторичні і не цілком умотивовані структурою сюжету питання). Схоже на те, що той кандидат у президенти, який не має шансів перемогти, вживає всі важелі для того, щоб ці вибори зірвати» (висновок-припущення).

 

МАТЕРІАЛИ З ОЗНАКАМИ ЗАМОВНИХ:

В один день на двох телеканалах подано сюжети про Петра Порошенка на одну й ту ж тему, з тими самими смисловими акцентами:

ICTV, «Факти», 29 квітня 2014 року

«Петро Порошенко, як і обіцяв, поновлює бруківку на вулиці Грушевського. Заступник голови КМДА Михайло Костюк розповідає, що роботи вже виконані наполовину. Кандидат у президенти серйозно підійшов до відновлення Києва після боїв біля стадіону «Динамо». Тоді для протестувальників бруківка та підпалені шини стали основним захистом проти озброєних правоохоронці. Тоді ж Петро Порошенко зі сцени Майдану пообіцяв відремонтувати бруківку та стадіон за один день. І пізніше з’явилася інформація, що начебто політик відмовився від обіцянки. Насправді ж, роботи розпочали одразу після 40-денної жалоби за загиблими без зайвого галасу та пафосу».

TVi, "Сьогодні", 29 квітня 2014 року:            

"На столичній вулиці Грушевського продовжують відновлювати бруківку. Ремонтом займається команда народного депутата Петра Порошенка. Долучилися й активісти Майдану, які за три місяці протистоянь втратили роботу і нині мають фінансові труднощі. Працювати почали на початку квітня, після 40 днів жалоби за героями Небесної сотні. Вже відновили ділянку від парламентської бібліотеки та стадіону "Динамо" і частково біля філармонії…. Нагадаю, у січні зі сцени Майдану Петро Порошенко пообіцяв відремонтувати Грушевського, коли революція переможе.

Михайло Костюк, заступник голови КМДА:

- Петро Олексійович серйозно приложився до цієї проблеми. На сьогоднішній день його люди працюють на двох великих територіях - це район стадіону і прилеглі території до нього. Вони закупляють самі матеріали, всі комплектуючі, з нашої сторони – керівництво. І на сьогоднішній день там відбувається відновлення. Із заявлених об’ємів десь зроблено вже біля половини".

 

ICTV, "Факти", 7 травня 2014 року

«Всі українські громадяни, політики та лідери міжнародної демократичної спільноти мають потужніше єднатися для спільної протидії агресії Росії. У Національній дитячій бібліотеці, де вона зустрілася зі школярами. У рамках проекту «Україна читає дітям» екс-прем’єрка прочитала уривок з казки «Снігова королева» Андерсона і наголосила, що нічого у житті не потрібно боятися. Також Юлія Тимошенко побажала дітям стати освіченими та надійною опорою України. А також закликала підтримувати бібліотечну справу».

ТРК "Україна", "Події", 7 травня 2014 року

Юлія Тимошенко: 

"Коли Герда скінчила молитву, довкола неї стояло ціле військо. Ангели розпорошили снігових страховиськ на тисячі маленьких сніжинок".

"Снежную королеву" – именно эту сказку Андерсена Юлия Тимошенко читала сегодня детям. Она посетила Национальную библиотеку для самых маленьких. Рассказала, что если станет тетей-президентом, сделает библиотеки самыми красивыми. А воспитание и образование – приоритетами".

Юлія Тимошенко:

- Ви любите Україну?

Діти:

- Так!

Юлія Тимошенко:

- Ви готові за неї боротися, захищати її, підтримувати її, робити красивою, європейською?

Діти:

- Так!

Юлія Тимошенко:

- Готові. Ну я дуже цьому радію. Але завжди будьте сильними. І Господь, ваша країна, ваша земля, ваші близькі люди, яких ви кохаєте, вони завжди вам допоможуть у цьому". 

 

Медіа-технологія АНАЛОГІЯ           

5 канал, Час новин, 14 квітня 2014 року:     

Грубу маніпуляцію допустив ведучий у висвітленні позиції в.о. президента Олександра Турчинова. Такий медіа-ефект будується на аналогії. Негативна інформація про Турчинова подана через різкий негатив про інших учасників політичного процесу:  якщо ти згоден із ним, а він – колабораціоніст, бандит і агресор – значить ти теж колабораціоніст, бандит і агресор:

"Турчинов пропонує провести всеукраїнський референдум разом із виборами президента. Питання: якою бути Україні – унітарною чи федеративною. В.о.президента каже: певен, більшість українців виступлять проти федералізації. Нагадаємо, про референдум щодо державного устрою постійно говорить Путін, а вчора його слова переказував громадянин Янукович у Ростові-на Дону. Партія регіонів відкрито підтримує колабораціоністів, котрі в Донецькій та Луганській областях не визнають владу, і методом бандитизму вимагають федералізації. Тож як прихильники і противники федералізації дійшли спільного рішення провести референдум?".

 

Медіа-технологія ПОСЛІДОВНІСТЬ СЮЖЕТІВ

TVi, "Сьогодні", 7 травня 2014 року

Маніпуляцію  - позитивний імідж Порошенка за рахунок критики Тимошенко канал TVi застосував у випуску 7 травня. Також використано медіа-ефекти "послідовність сюжетів":

- "Вибори, заплановані на 25 травня, відбудуться навіть попри те, що один із кандидатів, Юлія Тимошенко, робить усе, щоб волевиявлення було зірване. Таку заяву зробив голова комітету ВР з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Давид Жванія. І додав: бажано, щоб вибори пройшли в один тур. І шанси на це є, адже чимало людей визначилися, за кого будуть голосувати".

НАСТУПНИЙ СЮЖЕТ:

"Заборонений прийом від леді Ю. представники виборчого штабу кандидата у президенти Петра Порошенка заявляють про брудні технології з боку іншого претендента на головну посаду в країні Юлії Тимошенко. На підтвердження наводять докази: у Тернополі зупинили тираж газети "Тільки факти". Зазначають, видання друкували на замовлення члена місцевого осередку "Батьківщини" Віталія Волянського і поширювала в агітнаметах  Тимошенко. На сторінках газети багато чорного піару на адресу Петра Порошенка….

У самій "Батьківщині" від чорного піару і брудних технологій відхрестилися".  

У цьому сюжеті представлена позиці і другої сторони  - тобто Юлії Тимошенко. Однак навіть за кількістю інформації зрозуміло, що ця збалансованість позірна.

 

Медіа-технологія ПОВТОР ІНФОРМАЦІЇ

TVi, "Сьогодні", 21 травня 2014 року                              

- Антитерористична операція має закінчитися, коли люди на Сході будуть у безпеці. Петро Порошенко обіцяє амністію тим учасникам сепаратистських рухів, які не причетні до вбивств.

- лідер УДАРу Віталій Кличко вважає, що Україні потрібен один тур виборів. Закликає претендентів на президентське крісло облишити власні амбіції.

 TVi, "Сьогодні", 23 травня 2014 року:

- Петро Порошенко каже, що децентралізація влади – це пріоритет у проведенні Конституційної реформи.

- Юрій Луценко вважає, що вибори мають відбутися в один тур. Країна зекономить 600 млн.грн. За ці гроші можна купити три американські вертольоти "Апач" із сучасним озброєнням, який влучає в ціль з відстані 8 км. "Другий тур – це ціна точкового озброєння армії, яка зможе покінчити з терористами, не ризикуючи життям наших солдат".