Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
З усіх типів ЗМІ преса приділяла підготовці виборів найбільше уваги. Лідером у цьому відношенні стала газета "Донецькі новини". Так в позитивній і близькою до позитивної нейтральній тональності найбільше газетної площі було надано Юлії Тимошенко: вже на першому тижні моніторингу в газеті був поданий матеріал про кандидата. Велика стаття "Тимошенко объявила войну олигархам" має ознаки такої, що є замовною. У статті є багато компліментів на адресу кандидата: "У Юлии Тимошенко есть четкий алгоритм…", "Украинские эксперты считают, что обещание Тимошенко будет выполнено…", "Есть команда и инструментарий". Наступні тижні показали , що любов " Донецьких новин" до Юлії Тимошенко є постійною , такий , що спостерігається в кожному номері . Так , в номері від 10 квітня газета " Донецькі новини" багато розповідала про Юлію Тимошенко. І хоча тональність матеріалу можна охарактеризувати як нейтральну , можна припустити , що матеріал про Тимошенко має ознаки замовного . Так , сама стаття , яка за формою є звітом про дебати, які відбулися у студії Савіка Шустера , вже своєю назвою виділяє серед чотирьох згаданих кандидатів саме Тимошенко ("Рецепт антикорупційного пакету Леді Ю"). Стаття ілюстрована фотографією саме цього кандидата. У матеріалі часто зустрічаються такі " об'єктивні " характеристики як " рецепт антикорупційного пакету Леді Ю простий , але ефективний " . Загалом контенту, присвяченого Тимошенко, в 4 рази більше, ніж у трьох інших згаданих у статті кандидатів разом узятих ( Порошенко , Добкін і Тігіпко). Показово, що в номері видання від 24 квітня цьому політику присвячено дві приблизно однакових за обсягом статті. Інформаційним приводом для обох матеріалів став візит Тимошенко в Донецьк і її спроба провести переговори з сепаратистами, які зі зброєю в руках захопили будівлю обласної ради. Формально обидві статті написані в нейтральній тональності, але в матеріалі "Юлия Тимошенко: "С людьми в Донбассе надо вести честный, прямой диалог" кандидат в президенти показана як досвідчений переговірник, який здатний знайти вихід з кризи. "Компроміс можливий" - лейтмотив цієї публікації. Її автор Микола Поляков не є штатним журналістом "Донецьких новин", а сама стаття має ознаки замовної. У статті штатного кореспондента газети цей візит Тимошенко в Донецьк показаний більш критично, з елементом іронії. Стаття називається "Шоу Юлии Тимошенко в Донецке". У ній говориться "Кандидат в президенты Украины Юлия Тимошенко решила спасти страну. Для этого она несколько раз побывала в Донецке, провела с кем-то переговоры и показала туфли на высоком каблуке". Обидві статті супроводжуються фотографіями політика.
Навіть у останній напередодні виборів тиждень "Донецкие новости" активно лобіювали кандидатуру саме Юлії Тимошенко: газета надрукувала одразу дві статті про неї. Перша під назвою "Юлия Тимошенко дает зеленый свет малому и среднему бизнесу" була віднесена нами до таких, що мають позитивну тональність. Її супроводжує фото кандидата. Друга стаття ("Тимошенко о селе, земле и своих приоритетах") формально носить нейтральний характер, однак вона містить близьки до позитивних оціночні судження.
Слід підкреслити, о більшість публікацій про Тимошенко належить перу невідомого у Донецьку "журналіста" Миколи Полякова, якого ми вже згадували раніше. Крім того, деякі статті підписані прізвищем деякого Василя Поялкова.
Відверто "джинсову" підтримку отримав на сторінках цієї газети Сергій Тігіпко. У матеріалі під назвою "Противоречивый съезд Партии регионов" розповідається про висування на з'їзді Партії регіонів кандидата в президенти. Згадуються всі "регіонали", які претендували на партійну підтримку. При цьому Тігіпко був названий "найбільш рейтинговим", а Михайло Добкін на його фоні отримав невелику дозу критики. До слова сказати, цей же матеріал був надрукований і в деяких інших українських газетах.
І це не єдиний приклад матеріалів про Тігіпка , які мають ознаки замовних . Завдяки серії статей цей кандидат посів друге місце після Тимошенко як по нейтральному, так і по позитивному контенту .
А ось Петро Порошенко є лідером з негативу - майже 100 % негативного контенту дісталося цьому кандидату . Публікації в нейтральних тонах , за великим рахунком , теж грали проти кандидата Порошенко. Для дискредитації кандидата використовувався прийом " чужими руками " - видання передруковувало аналітичні публікації з інших газет або інтернет- видань, в яких мала місце критика команди Порошенко і самого Порошенка. Так, передрукували з "Української правди" статтю Сергія Лещенка "Порошенко – Кличко. Віденський Альянс під патронатом Фірташа", яку в умовах передвиборної боротьби можна повністю віднести до публікацій негативній тональності по відношенню до Петра Порошенка. Видання від 17 квітня передрукувало статтю з "Дзеркала тижня". У матеріалі також аналізується альянс Кличко - Порошенко - Фірташ. В цілому можна говорити про нейтральний характер згадок про Порошенка, але деякі оцінки діяльності кандидата наближаються до негативних.
Цілу шпальту для критики Порошенко видання віддало і в номері від 15 травня. "Хто веде Порошенко на вибори" - так називалася стаття, яка традиційно була передрукована з Інтернету. В цілому нейтральний матеріал сприяє формуванню негативного іміджу кандидата: пов'язаний з Фірташем, залежить від США, в його команді є багато людей, які себе заплямували .
Що стосується "Муніципальної газети", то це видання можна вважати прикладом нереалізованих можливостей. Перший місяць моніторингу показав, що симпатії видання повністю належать Михайлу Добкіну - він майже на 80 % " є господарем "газетної площі" "МГ". Його конкурентам - Порошенко і Тимошенко - дісталося набагато менше уваги, причому найчастіше згадки про цих кандидатів були негативними. Однак "Муніципальна газета " не зуміла зберегти цю тенденцію, практично повністю відмовившись в травні від висвітлення перебігу передвиборчої кампанії. Можливо справа в тому, що головний редактор видання поділяє погляди сепаратистів і навіть зайняла в так званому уряді так званої Донецької народної республіки посаду прес -секретаря .