Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу рівненського ТБ (за період 15-21 вересня 2014)
Рівненське телебачення висвітлювало вибори дуже активно. Траплялося, що сюжети про кандидатів займали понад 50% від випуску новин, а такі програми як «Про головне», «Між іншим…» та «Офіційні новини» повністю присвячені потенційним депутатам. Більшість таких сюжетів мають ознаки «джинси», відповідно їх тональність позитивна. Матеріалів з негативною тональністю було мало.
Незбалансованість представлення основних політичних сил загалом, та за тональністю зокрема, наштовхує на висновок, що рівненські телеканали не забезпечують рівності доступу до медіа.
Також можна зробити попередній висновок, що виборці не отримують достатньої інформації для прийняття усвідомленого вибору, адже інформація про політичні сили подається реакційно, без аналізу програм, виконання свої обіцянок тощо.
Посадові особи місцевих органів влади представлені в контексті виконання ними своїх обов’язків. В той же час сюжети про Президента, прем’єр-міністра чи його заступників дуже схожі на передвиборні ролики, в яких вони прямо не агітуючи довго розповідають про свої досягнення, плани, погляди, при чому без альтернативних позицій чи критичних зауважень. Переважно це подано у формі прямої мови.
Найактивніше на телеканалах були представлені «Народний фронт», «Блок Петра Порошенка» та ВО «Свобода». Співрозмірно з цими політичними силами також подано інформацію про незалежного мажоритарника по округу 152 Олега Червонюка.
Зовсім мало згадували про КПУ, Громадянську позицію, Сильну Україну, і зовсім не було інформації про Самопоміч та Радикальну партію.
ВО «Свобода» та «Народний фронт» отримали найбільшу кількість сюжетів з прямою мовою. Основними спікерами були відповідно кандидат свободівець Олег Осуховський та прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.
Помітної переваги якоїсь політичної сили у наданні їй першочерговості в сюжетах на рівненському телебаченні не помітно.
Усі партії та посадові особи найчастіше були представлені в контексті таких основних подій як прийняття законів про особливості самоврядування на Донбасі та Про очищення влади, також ратифікація угоди про Асоціацію з ЄС. Певну кількість матеріалів для всіх політичних сил були присвячені висуненню від них кандидатів у депутати.
Велика кількість також була інформації
Про незалежного мажоритарника (в.о. 152) Олега Червноюка. Найбільший сюжет про нього був в рубриці «Про головне». Це нова рубрика, яку включають в програму «Новини Рівного», виникла на старті виборчої кампанії, і, схоже, буде використовуватись для поширення так званої «джинси». В одній із таких програм, Олег Осуховський, розкритикував «Блок Петра Порошенка» та ВО «Свободу», що і дало цифри з негативною тональністю для вказаних політсил. Відхрещуючись від «Сильної України», від якої він свого часу кандидував на місцевих виборах кандидат додав негативу і цій політичній силі.
На телеканалі Рівне 1 не було помічено використання медіаефектів чи фейків. Найбільшою проблемою висвітлення передвиборної кампанії є велика кількість матеріалів, що мають ознаки «джинси».
Інформації в негативній тональності не було. Матеріали з нейтральною тональністю приблизно однакові за обсягом стосувалися «Батьківщини», «Громадянської позиції», КПУ, «Народного фронту», «Свободи» та «Сильної України».
Маніпуляцій чи фейкових новин не було. Рубрику «Між іншим…» можна цілком віднести до «джинсової».