Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу рівненської преси (за період 15-21 вересня 2014)
Рівненська преса, що потрапила до вибірки (Рівне вечірнє, Рівне експрес, Вісті Рівненщини, Сім днів) досить активно, але мало збалансовано висвітлює вибори. Більшість матеріалів мають ознаки «джинси», і висвітлюють політичні сили в позитивній чи нейтральній тональності. Частка виборчого контенту в різних газетах становить приблизно від 10 до 25% від загального обсягу.
Незбалансованість представлення різних політичних сил, як за обсягом, так і за тональністю, очевидно не забезпечує їм рівний доступ до медіа.
Інформація, яку отримують виборці з рівненських газет, не дає можливості зробити зважений та усвідомлений вибір.
Посадові особи представлені мало. Очільники місцевих органів вдали подані переважно в контексті виконання ними своїх посадових обов’язків. Інформація про керівників центральних органів влади стосується як виконання ними своїх посадових обов’язків, так і може сприйматися в контексті майбутніх виборів, в яких вони беруть участь як кандидати. Зокрема є випадки, коли через виконання урядовцями своїх повноважень їх намагаються розкритикувати в матеріалах, що мають ознаки «джинси». В цих матеріалах подана лише позиція однієї сторони.
Найактивніше в пресі були представлені: Батьківщина, Народний фронт та Блок Петра Порошенка. Найменше писали про Самопоміч та КПУ.
В позитивній тональності найбільше писали про Батьківщину, Народний фронт та Опозиційний блок, і зовсім не згадували Громадянську позицію, КПУ, Самопоміч та Сильну Україну.
Негативу ж найбільше досталося Блоку Петра Порошенка та Народному фронту. Зовсім не критикували Громадянську позицію, КПУ, Опозиційний блок, Радикальну партію та Самопоміч.
В нейтральній тональності найбільше писали про Батьківщину, Блок
Петра Порошенка та Громадянську позицію, найменше - КПУ, Самопоміч та Сильну Україну.
Основні теми для висвітлення: оновлений список Батьківщини на виборах, Форум Опозиційних сил, огляд списків та мажоритарних кандидатів, зокрема перші десятки та місцеві рівненські представники.
Найбільшою проблемою у висвітленні виборів рівненськими газети є не якісь маніпуляції чи фейкові новини, а велика кількість замовних немаркованих матеріалів.
В газеті Вісті Рівненщини про політичні сили писали лише в позитивній чи нейтральній тональності. Ця газета обласної влади, разом з міською комунальною газетою Сім днів найменш популярні серед штабних рекламістів, тому і інформації про вибори в них найменше.
В позитивній тональності писали лише про (за спаданням) Блок Петра Порошенка та Опозиційний блок. В нейтральній про ВО «Свободу» та виконання обов’язків президентом Петром Порошенком.
В газеті Рівне вечірнє найбільша частка виборчого контенту – до 25% від загального обсягу. Найактивніше писали про Батьківщину та Народний фронт, найменше – Громадянську позицію, Самопоміч та Сильну Україну. І зовсім не згадали про КПУ.
Найбільше газета була прихильна (матеріали з позитивною тональністю) до Батьківщини, Народного фронту та Свободи, і зовсім не «хвалили» Громадянську позицію, КПУ, самопоміч та Сильну Україну.
В негативній тональності найоб’ємніші матеріали були про Блок Петра Порошенка, Народний Фронт та Батьківщину, і зовсім не було про Громадянську позицію, КПУ, Опозиційний блок, Радикальну партію та Самопоміч.
В нейтральній тональності найбільше писали про Батьківщину та Блок Петра Порошенка, найменше – Самопоміч, і зовсім нічого – КПУ.
В Рівне експрес писали про вибори дещо менше, і лише в позитивній чи нейтральній тональності. Найактивніше писали про Батьківщину та Народний фронт. Зовсім не згадали про КПУ, Опозиційний блок та Самопоміч.
В позитивній тональності найбільше уваги приділено Батьківщині та Народному фронту, значно менше – Радикальній партії та Президенту Петру Порошенку, про інші партії ні слова.
В нейтральній тональності найбільше писали про Батьківщину, Свободу та Блок Петра Порошенка, менше – Сильну Україну та Народний фронт, і зовсім нічого – КПУ, Опозиційний блок, Радикальну партію та Самопоміч.
Газета Сім днів теж небагато писала про виборчі перегони. Найбільше про Опозиційний блок, за рахунок немаркованої «джинси», і єдиного матеріалу з позитивною тональністю. Зовсім не помітили Самопоміч. В негативній тональності матеріалів не було, а ось в нейтральній більше писали про Батьківщину, Блок Петра Порошенка та Громадянську позицію, найменше – Радикальну партію.