Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу Полтавських інтернет-сайтів (15-21 вересня 2014 р.)
Моніторинг включає аналіз 3 полтавських інтернет-видань:
– обласне комунальне інформагенство “Новини Полтавщини”
– полтавське приватне інформагенство “Полтавщина”
Мета дослідження: з’ясувати чи надають інтернет-сайти повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про кандидатів в нардепи та партій для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час позачергових парламентських виборів 2014 року. А також чи мають кандидати рівний доступ для представлення своєї позиції на сайтах регіону.
Об’єкти моніторингу – діяльність кандидатів та партій із найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями, а також таких, що представляють основні рейтингові політичні сили:
Окрім того, відстежувалася діяльність президента П.Порошенка, спікера парламенту О.Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з метою виявлення можливої агітаційної діяльності на посадах на користь своїх партій та блоків.
У дослідженні інформація розрізняється за трьома тональностями: нейтральна, позитивна та негативна. Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють матеріали на глядача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки кандидата (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).
Загальні тенденції.
На цьому тижні інтернет-сайти Полтавської області активно висвітлюються хід підготовки та проведення процедури парламентських виборів. «Новини Полтавщини» також активно висвітлюють загальнодержавні події стосовно виборів чи то діяльності високопосадовців - Президента України та Уряду, Верховної ради.
Що стосується діяльності політичних партій, то акцент більше робився на полтавчанах, які можуть або потрапили в передвиборчі списки основних політичних сил та на мажоритарників - самовисуванців, які активно включилися в передвиборчу кампанію.
Знаки
Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Більшість матеріалів висвітлено у позитивній тональності міститься про Президента Порошенко (2388 зн). Матеріалів з негативом на цьому тижні про Батьківщину (1186 зн.).
Найбільше уваги інтернет-сайти приділили Батьківщині – 28,6%, Президенту – 24,3%. Жодного разу насайтах не було інформації про КПУ, Сильну Україну, Яценюка, як партійця, Турчинова (взагалі), Президента, як партійця.
Загальне представлення виглядає таким чином:
Теми
Заява опозиційного блоку про вибори
Сесія облради не відбулася через Батьківщину (за словами опозиціонерів)
Списки партій
День миру, вітання Президента
Зустріч Порошенко з Обамою
Візит Порошенко в США
Порошенко вручено нагороду
Війна на сході
Спікери.
Опис маніпуляцій та медіаефектів.
На цьому тижні застосування маніпулятивних технологій помічено не було, якщо не вважати, що сайт «Новини Полтавщини», як комунальне агентство постійно висвітлює в позитивному ракурсі дії державних високопосадовців.
Сайт “Полтавщина” маркує рекламні матеріали позначкою «Р». Разом з цим агітматеріали повинні чітко позначатися висловом “Політична реклама чи Політична агітація”.
Разом з тим, “Полтавщина” найбільш часто висвітлювали виборчі новини і надавала їх з аналітикою.