укр eng

Звіт за результатами моніторингу черкаської преси за період 15-21.09.2014


З 15.09.2014 по 21.09.2014
Медiа: Преса
Регiон: Черкаська область

Загальні тенденції.

Черкаська преса активно висвітлювала вибори, однак - не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі контенту була на рівні 40% . Найбільше інформації було в позитивної тональності, а найменше – у негативній.

Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити попередній висновок про те, що черкаська преса не забезпечила рівний доступ до медіа.

В цей період виборці не отримали достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення. Це відбулося в першу чергу в силу  реактивного, а не аналітичного висвітлення кампанії, коли переважно висвітлювалися дії та заяви політиків і передвиборчих штабів, зокрема, з приводу реєстрації кандидатів та виборчих списків,  проведення форумів, та розміщувалися рекламні по суті матеріали, чи не марковані взагалі як політична реклама, чи марковані тільки в вихідних даних, що не є очевидним для виборців і впливає на адекватне сприйняття ними інформації.

Посадові особи Арсеній Яценюк та Петро Порошенко  були представлені і як виконавці своїх посадових обов’язків, і як партійці, Олександр Турчинов взагалі не згадувався в просторі новин.

Найактивніше були представлені на шпальтах газет «Батьківщина», «Радикальна партія» та Блок Петра Порошенка.

Менше були представлені «Сильна Україна», «Народний фронт» та «Свобода»

Натомість виборці зовсім не отримали інформації про Самопоміч.

Найбільше симпатій, тобто явно вираженої позитивної тональності, отримали «Батьківщина», «Радикальна партія» та «Сильна Україна».

Найбільше негативу на свою адресу отримали в цей період «Народний фронт» , «Блок Петра Порошенка»  та Петро Порошенко як посадова особа.

Найактивніше у нейтральній тональності були представлені Блок Петра Порошенка,  «Батьківщина» та «Свобода».

Всі суб’єкти моніторингу були представлені в абсолютної більшості в контексті теми висування та реєстрації кандидатів депутати по одномандатних округах та загальнодержавному виборчому округу. Арсеній Яценюк – в контексті висвітлення ситуації з пільгами в країні, Петро Порошенко – в контексті розгляду перспектив проведення виборів на Донбасі.

Основними спікерами «Батьківщини» були очільник обласної організації А.Бондаренко, «Свободи» - очільник обласної організації Юрій Ботнар, «Сильної України» - Сергій Тігіпко.

Газета «Вечірні Черкаси»

Газета активно висвітлювала вибори, відносно збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі контенту була на рівні 40% . Найбільше інформації було в нейтральній тональності, а найменше – у позитивній (адже марковані в вихідних даних газети як реклама позитивно забарвлені матеріали не враховувалися в підрахунку).  

Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом дає змогу зробити попередній висновок про те, що газета не забезпечила рівний доступ до медіа.

В цей період виборці не отримали достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення. Це відбулося в першу чергу в силу  реактивного, а не аналітичного висвітлення кампанії, коли переважно висвітлювалися дії та заяви політиків і передвиборчих штабів, зокрема, з приводу реєстрації кандидатів та виборчих списків,  проведення форумів, та розміщувалися рекламні по суті матеріали, не очевидно для читача марковані як політична реклама.

Посадові особи Арсеній Яценюк, Олександр Турчинов і Петро Порошенко майже не були представлені ні як виконавці своїх посадових обов’язків, ні як партійці (крапкові згадки).  

Найактивніше були представлені на шпальтах газети «Батьківщина», Блок Петра Порошенка та «Свобода».  

Менше були представлені «Народний фронт», «Громадянська позиція» та КПУ.

Інформацію про Опозиційний блок, «Сильну Україну» та «Радикальну партію» надавалася з маркуванням цього в вихідних даних як реклами.

Натомість виборці зовсім не отримали інформації про Самопоміч.

Симпатій, тобто явно вираженої позитивної тональності, не отримав жодний суб’єкт .

Негатив на свою адресу отримали в цей період  «Блок Петра Порошенка»  та «Батьківщина».

Найактивніше у нейтральній тональності були представлені  «Батьківщина», Блок Петра Порошенка та «Свобода».

Всі суб’єкти моніторингу були представлені в абсолютної більшості в контексті теми висування та реєстрації кандидатів депутати по одномандатних округах та загальнодержавному виборчому округу.

Основним спікером «Батьківщини» був очільник обласної організації А.Бондаренко.

Джинса. Видання по-ранішому маркує статті рекламного змісту шляхом зазначення рекламного характеру рубрик в вихідних даних газети, що не є очевидним для читача.

Таким чином марковані статті, які мають ознаки політичної реклами :

-          « Свободівці» кують перемогу:  свою  – на виборах, а для України – на війні»,

-          «Радикальна партія йде перемагати»,

-          «Мобілізація «Сильної України. Партія Сергія Тігіпка затвердила свій список без комбатів та співаків, зате з професіоналами-економістами»,

-          «Три дні з Олегом Ляшком»,

-          «Список партії «Батьківщина» очолила льотчиця Надія Савченко»,

-          «До парламенту йде єдина опозиція до нинішньої  влади. Опозиційний блок на Форумі в Києві ухвалив рішення йти на вибори і вимагати припинення військових дій на Сході».

Медіаефекти. На першій сторінці видання розміщено колаж  «Усе заради перемоги?! Прикриваючись народними героями та військовими, до Верховної ради знову рвуться зрадники та пройдисвіти».  На колажі зображена символіка Батьківщини, Радикальної партії, УДАРу і Солідарності, що дає читачеві вказівку, яких політичних сил стосується висловлювання.

Відповідний матеріал в рубриці «Корпорація монстрів»  негативно оцінює висування в якості кандидатів в депутати осіб, які балотувалися раніше чи мали депутатський досвід, і включення комбатів та військових в першу чергу до списків Блоку Петра Порошенка.

Газета «Акцент»

Газета активно висвітлювала вибори, однак дуже незбалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі контенту була на рівні 40% . Найбільше інформації було в позитивній тональності, а найменше – у негативній. 

Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом дає змогу зробити попередній висновок про те, що газета не забезпечила рівний доступ до медіа.

В цей період виборці не отримали достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення. Це відбулося в першу чергу в силу  реактивного, а не аналітичного висвітлення кампанії, коли переважно висвітлювалися дії та заяви політиків і передвиборчих штабів, зокрема, з приводу реєстрації кандидатів та виборчих списків,  проведення форумів, та розміщувалися рекламні по суті матеріали, не марковані як політична реклама.

Посадові особи Арсеній Яценюк і Петро Порошенко були представлені і як виконавці своїх посадових обов’язків, і як партійці, Олександр Турчинов не був представлений ні в якій ролі.

Найактивніше були представлені на шпальтах газети «Батьківщина», «Радикальна партія» та «Сильна Україна». 

Менше були представлені «Опозиційний блок», «Народний фронт», «Блок Петра Порошенка» і «Громадянська позиція».

Натомість виборці зовсім не отримали інформації про КПУ, «Свободу» та Самопоміч.

Найбільше симпатій, тобто явно вираженої позитивної тональності, отримали «Батьківщина», «Радикальна партія» та «Сильна Україна».

Негатив на свою адресу отримали в цей період  «Народний фронт», «Громадянська позиція» та «Радикальна партія».

Найактивніше у нейтральній тональності був представлений  Петро Порошенко як посадова особа.

Всі суб’єкти моніторингу були представлені в абсолютної більшості в контексті теми висування та реєстрації кандидатів депутати по одномандатних округах та загальнодержавному виборчому округу. Арсеній Яценюк – в контексті висвітлення ситуації з пільгами в країні, Петро Порошенко – в контексті розгляду перспектив проведення виборів на Донбасі.

Основними спікерами «Батьківщини» були очільник обласної організації А.Бондаренко, «Свободи» - очільник обласної організації Юрій Ботнар, «Сильної України» - Сергій Тігіпко

Джинса. Газета не змінила свій «стиль» подання інформації про суб’єктів виборчого процесу порівняно з попередніми виборами, і продовжує багато друкувати матеріалів, рекламних за змістом, без належного маркування.

Так, були розміщені наступні джинсові матеріали:

-          «Радикальна партія йде перемагати» (рубрика «Спецмісія») – утримує багато  позитивних авторських суджень щодо особистості Ляшка («Ляшко не тільки людина дії, але і людина слова. Дотримався обіцянки. У списку жодних регіоналів, комуністів та пристосуванців»)

-          «Сильна Україна відмовилась об’єднуватися з Партією регіонів» - стаття анонсує фактично передвиборчу програму партії, посилання на анонімних експертів, без належного обґрунтування прогнозує перетинання партією прохідного бар’єру тощо («Завдяки сильній економічній складовій програми експерти вже зараз пророкують „Сильній Україні“ роль „конструктивної опозиції“ у майбутньому парламенті. Причому, зазначають політологи, „Сильна Україна“, яка й так долала 5-відсотковий бар’єр, значно збільшила свої шанси на проходження в Верховну Раду, відмовившись об’єднуватись із Партією регіонів»);

-          «У Києві відбувся форум Опозиційного блоку «Мир. Стабільність. Відродження» - стаття утримує передвиборчі гасла («Партія „Опозиційний блок“ провела Форум, де прийняла рішення йти на вибори, щоб відстоювати свою головну мету — відновлення миру в Україні»), позиціонує партію як «чи не єдину політичною силою, яка послідовно відстоює права мешканців півдня та сходу України».

-          «Батьківщина веде до парламенту нові обличчя» - стаття, яка обіймає цілу полосу, позитивно описує партійний форум, який відбувся в Києві, утримує багато оціночних суджень, анонсовану передвиборну програму. Ідентична за змістом стаття була розміщена в газеті «Волинь», однак через деякий час прибрана – залишилася тільки в кеші інтернет-версії видання, що ще більше підкреслює замовний характер матеріалу.

-          «Три дні з Олегом Ляшком» - стаття уявляє собою розповідь Ігора Мосійчука,

-          екс-заступника командира спецбатальйону „Азов“, яка по суті є хвалебною одою Ляшку («Мені пощастило три дні бути на передовій разом з лідером Радикальної партії Олегом Ляшком. Якщо коротко: за ці дні я став ще більше пишатися цим політиком», «Олег Ляшко особисто переводив жінок похилого віку через зруйнований міст», «Ляшко допитав затриманого негідника, який перед цим паплюжив український стяг», і т.д.). Стаття відповідного змісту активно тиражувалася різними виданнями України.

Треба відзначити і статтю «Комбати йдуть на вибори? Хто буде захищати країну?», яка була про анонсована на першій сторінці видання, і утримує виключно негативні оцінки факту включення комбатів до виборчих списків політичних сил.

Газета «Нова доба»

2 номери газети, які вийшли в друк в моніторинговий період, утримували переважно матеріали позитивного забарвлення щодо кандидатів-мажоритарщиків. Зокрема, народного депутата Геннадія Бобова, який гіпотетично балотуватиметься по своєму округу знову.

Газета «Черкаський край»

Не висвітлювала діяльність суб’єктів моніторингу.