укр eng

Звіт за результатами моніторингу центрального телебачення за період 15-21.09.2014


З 15.09.2014 по 21.09.2014
Медiа: ТБ
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Експерти аналізували інформаційні програми на 8 загальноукраїнських каналах:  1+1, TVi,   Інтер, Перший національний, ТРК "Україна", ICTV, СТБ, 5 канал.

 Відстежували висвітлення діяльності 10 політичних партій: "Блок Петра Порошенка", "Народний фронт", "Батьківщина", "Свобода", "Опозиційний блок", "Радикальна партія", "Громадянська позиція", "Самопоміч", КПУ, "Сильна Україна".

Мета дослідження: з’ясувати, чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену  та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час позачергових парламентських виборів 2014 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції на телеканалах.

Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють телевізійні повідомлення на глядача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки  змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації повідомлень).

Крім політичних партій  додано ще три суб’єкти моніторингу: уряд, президент та спікер. Перші особи країни прямо чи опосередковано беруть участь у кампанії – за парламентські крісла бореться президентська партія "Блок Петра Порошенка", прем’єр-міністр  Арсеній Яценюк та спікер Олександр Турчинов  ідуть на вибори у новоствореній партії "Народний фронт", до якої увійшли також частина міністрів уряду Яценюка. Мета цього дослідження – проаналізувати, чи не використовують посадовці свої службові повноваження для передвиборчої агітації.

 

ГОЛОВНІ ПОДІЇ 15-21 ВЕРЕСНЯ 2014 РОКУ:

Тиждень насичений політичними подіями. Головними темами, що обговорювалися в медіа протягом тижня, стали:

- закони, ухвалені парламентом 16 вересня: президентський закон про особливий статус деяких районів Донбасу; ратифікація угоди про асоціацію з ЄС;закон про люстрацію.  

- робочий візит президента Петра Порошенка до Канади та США, виступ в американському сенаті, зустріч із президентом США Бараком Обамою.   

- формування виборчих списків, склад майбутнього парламенту.

- режим перемир’я на Донбасі. Бойовики продовжують обстрілювати населені пункти. Ситуація на окупованих територіях.

- 100 днів президентства Петра Порошенка та 100 днів на посаді мера Києва Віталія Кличка.

- черговий раунд тристоронніх переговорів за участі представників України, Росії та ОБСЄ у Мінську. Домовленості про повне припинення вогню та відведення військ.

 

ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ ПЕРЕДВИБОРЧОЇ КАМПАНІЇ НА ТЕЛЕБАЧЕННІ

Вибори-2014 тривають на тлі війни на Донбасі. Тема війни, рішень навколо припинення бойових дій та врегулювання ситуації на Донбасі – залишається ключовою. Більшість інформаційних телевізійних випусків - починається із повідомлень про події на Донеччині та Луганщині.

Цьогорічна кампанія має кілька особливостей: 

- позачергові вибори до Верховної Ради відбуваються після зміни влади в результаті революції гідності (розстрілу людей на Майдані в лютому 2014 року, втечі екс-президента Віктора Януковича) та на фоні війни з Росією. Політичні партії не мали багато часу на підготовку до виборів. По суті з нуля створено три політичні сили – пропрезидентська партія "Блок Петра Порошенка", партія на чолі з прем’єром Арсенієм Яценюком "Народний фронт" та "Опозиційний блок" – до якого увійшла частина Партії регіонів (сама ПР  - що мала найбільшу фракцію в парламенті 2012 року – прийняла рішення не йти на вибори). Серед нових, непарламентських партій – "Самопоміч" львівського мера Андрія Садового та "Громадянська позиція" Анатолія Гриценка. До списків партій, крім власне політиків, увійшли бойові командири, активісти Майдану, журналісти. Списки кандидатів у депутати значною мірою змінилася. У перші п’ятірки увійшли люди, які досі не асоціювалися з цими політичними силами. Наприклад, вперше на чолі списку "Батьківщини" йде не Юлія Тимошенко, а ув’язнена льотчиця Надія Савченко.

У результаті цих змін на телебаченні почали активно з’являтися політики, які фігурують як експерти, радники перших осіб держави, громадські діячі, але не як кандидати у депутати. Це одна із характерних рис виборчих перегонів  - глядач (на цьому етапі кампанії) позбавлений можливості зробити усвідомлений вибір – йому надзвичайно складно розібратися, хто яку партію представляє. Телеканали найчастіше зазначають  політичну приналежність нинішніх народних депутатів, але не тих, що балотуються.

 - початок виборчої кампанії позначився жорсткістю. У подачі інформації помітні симпатії та антипатії каналів до кандидатів, використовуються оцінки, маніпулятивні технології, деякі сюжети мають ознаки "чорного піару".

- власники каналів впливають на інформаційну політику, використовують медіа у своїх політичних та бізнес-інтересах.  

 

Діяльність президента Петра Порошенка та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка висвітлювалася активно – про них найбільше інформації у телевізійних медіа: президент – 27%, уряд 26%.

Явного використання посад для ведення кампанії не простежується. Однак є ознаки внутрішньої конкуренції у самому уряді – частина міністрів увійшла до списків "Народного фронту", а частина – до партії "Блок Петра Порошенка".

Про спікера Олександра Турчинова – інформації небагато, близько 4%, стосується переважно його діяльності як голови Верховної Ради.

Серед партій найбільше часу приділено "Блоку Петра Порошенка" – майже 18%, "Батьківщині" 6,6%, "Народному фронту" 4,8%, "Опозиційному блоку" 3,6%.

"Сильна Україна", КПУ та "Громадянська позиція" – менше 1% інформації.

 

ПРО ПРЕДСТАВЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ НА КАНАЛАХ

 

ТРК "Україна", програми "Події" та "Події тижня"

Новини ТРК "України" інформаційно насичені. Багато репортажів, прямих включень. У кожній програмі до студії запрошують політиків та  експертів. Поява співрозмовників – вмотивована подіями дня.

Цього тижня гостями каналу були: "регіонал" Борис Колєсніков, політолог Кость Бондаренко, міністр фінансів Олександр Шлапак, лідер партії "Центр", що увійшла в "Опозиційний блок" – Вадим Рабинович, екс-керівник Комітету виборців України та кандидат від "Блоку Петра Порошенка" Олександр Черненко, міністр юстиції, що балотується 11 номером у "Народному фронті" – Павло Петренко; народний депутат, радник президента та кандидат від "Блоку Петра Порошенка" Микола Томенко, народний депутат, що балотується від партії "Опозиційний блок" Тетяна Бахтеєва.  

П’ять із семи програм починаються подіями із зони бойових дій на Донбасі. Канал приділяє темі значну увагу. У матеріалах відчувається патріотична, проукраїнська позиція.

Найбільше інформації ТРК "Україна" подав про "Блок Петра Порошенка". Двічі у студію запрошували політиків, які йдуть до парламенту за списками цієї політсили – Миколу Томенка та Олександра Черненка. Тому кількість прямої мови представників "БПП" – у десятки разів більша за інші партії.  

Найбільше позитивної інформації -   про "Опозиційний блок". Гість студії Вадим Рабинович озвучив, з чим їхні партія йде на вибори, зокрема, що треба зменшити кількість податків. У підсумковому випуску новин гостем студії була Тетяна Бахтеєва з "Опозиційного блоку".

Негативної інформації небагато. Найбільше – про "Батьківщину" та КПУ.

У новинах ТРК "Україна" найбільше повідомлень про діяльність уряду, приблизно третина з усією політичної інформації, переважно у нейтральній тональності. Про президента і про уряд канал подавав і позитивну інформацію, і негативну.

Позицію "Свободи" найчастіше озвучували лідер партії Олег Тягнибок та Руслан Кошулинський. "Батьківщини" – Юлія Тимошенко, Андрій Сенченко, Андрій Кожем’якін. "Народний фронт" – Лілія Гриневич, Дмитро Тимчук. Позицію уряду – Арсеній Яценюк, Олександр Шлапак. 

Не було жодного повідомлення про "Самопоміч" та "Сильну Україну".

У щоденних випусках канал не проявляє очевидних симпатій до політичних сил. Репортажі – виважені та інформативні (зокрема, про візит Петра Порошенка до США), в інтерв’ю  - питання актуальні, коректні.   

Однак є маніпулятивна тема, яка послідовно простежується у кількох випусках. Особливо на ній акцентовано у підсумковій програмі – це поділ політичних сил на "партії миру" та "партії війни" – тих, хто вважає, що попри все із терористами на Донбасі треба домовлятися, і тих, хто у домовленостях бачить загрозу цілісності України.

У сюжеті 19.09.2014 журналісти зробили огляд  - хто з якою ідеологією йде на вибори, хто належить до "партії миру", а хто до "партії війни". Канал подав прем’єр-міністра та президента - як лідерів партій. Кілька разів програма поверталася до слів Ріната Ахметова про потребу переговорів у вирішенні конфлікту на Донбасі. Як "партія миру" заявив про себе і "Опозиційний блок".

У недільному випуску ("Події тижня", 21.09.2014) ця теза миру – була центральною. Загалом програма достатньо збалансована тематично – висвітлені усі головні політичні теми тижня, з аналізом, роз’ясненнями, коментарями експертів. Однак у ній явно простежується медіа-ефект "повтор інформації" – послідовне нав’язування однієї думки. Для прикладу наведемо тези, які стосуються теми – "суспільство потребує миру". Вони прозвучали не один за одним, а протягом усього випуску:

- Початок програми: сьогодні світ відзначає День миру.

- За результатами соцопитування, 49% українців за вирішення проблем Донбасу мирним шляхом, і тільки 10% – за вирішення воєнними методами.

- Коментар соціолога Євгена Копатька: "Запрос на мир есть всегда".

- Тема парламентських виборів. Ведучий: "Принадлежность к так называемой партии войны скоро перестанет приносить дивиденды. Но и отстаивать мирный путь – миссия не из простых".

- Коментар соціолога Євгена Копатька, що зараз потрібні політики, які можуть говорити непопулярні речі: "И тот политик, который на себя возьмет эту миссию, я полагаю, это будет очень сильное решение".

- Ведучий говорить, що донедавна голоси в підтримку війни заглушали ті, які просили миру: "Озабоченные собственной популярностью политики, не могли не идти на поводу у общества… И кто взял на себя неблагодарную миссию призывать к миру, когда все призывали к войне".

- Блок інформації про позицію бізнесмена, мільярдера Ріната Ахметова, який "пошел против общественного мнения" - з цитатами із його виступів та інтерв’ю: "Все закончиться переговорами. Но кто вернет матерям детей?".

- Питання ведучого до гості студії, Тетяни Бахтеєвої: "Трудно было отстаивать  мир, корда все хотели войны?".

- Ще два коментарі – з позитивною оцінкою Ахметова, який закликав до миру.

 

Очевидно, що програма "розмазує" одну тезу, яка співзвучна із головним меседжем партії "Опозиційний блок". Сюжет великий, але за інформацією напівпорожній.

Крім того, у кожному випуску канал подає сюжет про діяльність гуманітарного штабу фонду Ріната Ахметова "Поможем". Інформація часто супроводжується репортажами про доставку гуманітарної допомоги мешканцям Донбасу.

У підтвердження однієї з тенденцій нинішньої парламентської кампанії на телебаченні  - що політиків, експертів та громадських діячів у новинах не представляють як кандидатів від певної політичної сили, можна навести кілька прикладів із підсумкового тижневика ТРК "Україна":

- Дмитро Тимчук, який іде по списку "Народного фронту", коментує закон про особливий статус регіонів Донбасу – на фоні логотипу партії. Однак його представляють як військового експерта.

- Командири добровольчих батальйонів висловилися проти амністії терористів – теж у прес-центрі "Народного фронту". Але ні у словах, ні у підписах їх не представляють як представників партії.

 

TVi, програми "Сьогодні" та "Сьогодні. Тиждень"

Новини із Донбасу – очевидний пріоритет каналу, більшість випусків починаються із воєнних та навколовоєнних новин. Власних сюжетів небагато - хоч їх останнім часом стало помітно більше. Очевидної прихильності до політичних партій не простежується.

Більше чверті інформації (26%) – присвячено політичним новинам, виборчим. Діяльність уряду (майже 47%) та президента (18%) представлена досить активно.

Найбільше критики звучало на адресу уряду.

Найактивніше серед партій подано "Блок Петра Порошенка"  - близько 24%. Інформації про нього удвічі більше, ніж сумарно про решту партій. Представники цієї партії найчастіше мали можливість висловити свою позицію – подано найбільше їхньої прямої мови.

Найбільший показник негативної інформації -  у "Батьківщини". Але в абсолютних показниках це – 38 секунд.

В одному сюжеті позицію Порошенка подали не як президента, а як лідера партії. Цю інформацію не можна розглядати як використання адмінресурсу – канал представив партію "Батьківщина" як політичного опонента Порошенка. У цьому випадку є  виборчий контекст інформації.

 

Інтер, програми «Подробиці» та «Подробиці тижня»

Тривалість щоденного випуску новин – 45-55 хв, підсумкової програми – 2,5 год. Частка виборчого контенту становить близько 35%.

На партію «Блок Петра Порошенка» припало 18,4% від усієї політичної інформації. Другу позицію за кількістю представлень розділили партія «Народний фронт» (12,6%) та «Батьківщина» (10,8%). Про решту учасників виборчих перегонів йшлося значно менше: «Радикальна партія» – 7,6%, «Опозиційний блок» – 5,4%. Їх представники були гостями студії у підсумковій програмі «Подробиці тижня».

Інформаційні випуски насичені та динамічні, розпочинаються з найактуальніших тем дня. Чверть інформаційного випуску – це прямі включення з Донбасу. Значну увагу канал приділяє міжнародним новинам.

Виборча тематика представлена у короткому інформаційному блоці «Вибори». Як правило, він містить 4-5 сюжетів. Цього тижня представники основних політичних сил активно дискутували про прийнятий Верховною Радою закон про особливий статус деяких регіонів Донбасу та обговорювали ратифікацію угоди з ЄС. Одні критикували, а інші висловлювали підтримку. Найчастіше у програмах ішлося про «Блок Петра Порошенка», «Народний фронт», «Батьківщину», «Радикальну партію» та «Опозиційний блок».

Найбільше негативу прозвучало про «Народний фронт»: у чотири рази більше, ніж про «Блок Петра Порошенка». Цю політичну силу канал активно критикував, іноді використовував маніпуляції. 16 вересня у сюжеті, де йшла мова про Антона Геращенка, проведено некоректні аналогії:

«…У советника министра МВД и по совместительству 21 номер в списке от «Народного фронта» – Антон Геращенко от принятых законов «волосы встают дыбом» (на відео: на весь екран безлика голова з піднятим волоссям і в правому кутку невеличке фото Антона Геращенка, у якого є залисини) – а они у него есть. Но законы эти – плата за предыдущие годы разграблений и предательства Украины и, укладывая свои волосы, признает, – это вынужденный шаг. Мол, украинские военные противостоять российской армии не смогут» («Подробиці», 16.09.2014).

Відчутна антипатія каналу і до прем’єра Арсенія Яценюка та голови Верховної Ради Олександра Турчинова. У сюжетах журналісти вдаються до грубих маніпуляцій – «чорного піару», який спрямований на дискредитацію їх як посадовців і опосередковано як представників партії. 15 вересня у сюжеті про засідання Кабінету Міністрів, де прем’єр-міністр презентував проект бюджету на 2015 рік і наголосив, що

«це спільна позиція всього складу Кабінету міністрів України», а тому вимагатимуть від парламенту його розглянути і прийняти, журналістка його думку резюмувала так:

«… Говорить с парламентом на языке ультиматума Яценюк уже пытался, корда нардепы не поддержали «газовые» законы – премьер пригрозил своїй отставкой. Какие аргументы он найдет завтра и захочет ли к нему прислушаться Верховная Рада?».

 Підсилюється негативне враження наступним сюжетом: лідер блоку лівих сил Микола Рудьковський наголосив, що це «антиреформы, которые приведут к усугублению кризиса… Мы будем иметь по всей стране миллионы людей, которые не получают зарплаты…» («Подробиці», 15.09.2014).

17 вересня – матеріал про засідання Кабміну. Журналісти перед синхроном прем’єра Яценюка перекрутили факти, подали неправдиву інформацію.

Журналістка:  «… Говорит и о люстрации. Правда, победу в утверждении законов приписывает не столько общественным активистам, сколько своему соратнику – спикеру Александру Турчинову, и третьему номеру в избирательном списке его полит силы».

Арсений Яценюк, прем’єр-міністр України: «За жорстким наполяганням голови Верховної Ради  України Олександра Турчинова і, в першу чергу, з допомогою громадянського суспільства парламент прийняв закон про очищення влади».

Журналістка: «Правда не уточняет – это будет люстрація а-ля «куля в лоб, так куля в лоб», как говорят в народе о Яценюке, то есть – не себя, а конкурентов».

 

16 вересня – про закрите засідання Верховної Ради, де голосували за особливий статус Донбасу в закритому режимі:

«Депутаты принимали закон о Донбассе с выключенным табло… За особый статус Донбасса и амнистию в парламенте – почти 300 голосов. Но на табло ничего не показали. В кулуарах поговаривают – нардепы не хотели «светиться» и показывать, как и кто голосовал. Поэтому Турчинов, мол, и пошел в обход регламента. И получил в табло… В парламенте – синхронная ратификация из Страсбурга. А перед ней – тот же Турчинов дает слово премьеру – и табло работает» («Подробиці», 15.09.2014).

 

Висвітлюючи діяльність прем’єра та спікера, канал  веде жорстку антиагітацію, яка опосередковано спрямована на формування негативного іміджу політсили, членами якої вони є – "Народного фронту".

У новинах також активно представлена й позиція президента Петра Порошенка. За кількістю повідомлень йому приділено найбільше ефірного часу і в позитивній, і в нейтральній тональностях. Обумовлено це поїздкою Порошенка до Канади та США. Звучала і критика, але, як правило, з вуст представників політичних сил, які не підтримали запропонований президентом закон про особливий статус Донбасу.

Упродовж тижня активно представлена і позиція пропрезидентської політичної сили «Блок Петра Порошенка». 16 вересня у студії «Подробиць» головні меседжі президента по закону про особливий статус деяких районів Донбасу роз’яснював заступник глави Адміністрації президента, радник президента та 14 номер у списку «Блоку Петра Порошенка» Ігор Гринів, 21 вересня гостями студії «Подробиці тижня» були Микола Томенко, Ольга Богомолець та Ігор Луценко. Проте це не свідчить про прихильність каналу до цієї політичної сили, радше обумовлено важливістю обговорення актуальних подій тижня.

Явного використання адмінресурсу високопосадовцями не простежувалося.

 

СТБ, програма "Вікна-новини"

Тривалість інформаційного випуску – 30-35 хв. Частка виборчого контенту становила 17%.

Інформаційні випуски, як правило, розпочинаються з хроніки подій із зони АТО. Тематика канал має соціальне спрямування. Багато репортажів про життя громадян, зокрема про переселенців із Донбасу; про бійців АТО, які потребують допомоги тощо.

Політичних новин обмаль. Перевага надається найактуальнішим темам. Канал не лише викладає факти,  іноді роз’яснює прийняті закони. Цього тижня журналісти детально проаналізували ратифіковану угоду з ЄС: про значення угоди, плюси і мінуси для громадян.

Найактивніше представлена позиція партії «Блок Петра Порошенка» – 6,8% від загальної кількості політичної інформації, а це приблизно 2 хв. Більше 1 хв. подано про ВО «Батьківщина». Про решту – менше 1 хв.

Передвиборча тематика –  інформація про оголошення списків політичних сил, зокрема «Блоку Петра Порошенка», «Народного фронту», ВО «Батьківщина», КПУ, «Опозиційного блоку», «Сильної України», «Свободи», «Радикальної партії», «Самопомочі». Решта повідомлень – це коментарі представників різних політсил щодо прийнятих законів 16 вересня  - «Про люстрацію», «Про особливий статус Донбасу» та ратифікацію угоди з ЄС.

Явних зловживань та симпатій на каналі не простежувалося.

 

ICTV, програми «Факти» та «Факти тижня з Оксаною Соколовою»

Випуск новин у середньому триває 35 хв. Перші теми - події на Донбасі з прямими включеннями з місця подій.

Частка виборчого контенту становить 21%.

Урядовцям надавали майже вдвічі більше прямої мови, ніж президенту.

В основному вся інформація у нейтральній тональності, деякі матеріали не об’єктивні, з оціночними судженнями.

У матеріалі про прийняття законe про особливий статус Донецької та Луганської областей ("Факти", 16.09.2014) ведуча у підводці інтонаційно робить наголоси на неправильності такого рішення, ставить риторичні запитання. «Чому голосування у ВР було таким небездоганним? Чому табло було чорним у момент голосування? І звідки взялися 277 голосів, коли коментарі депутатів на його адресу переважно негативні? Запитань в українців чимало. Економісти прогнозують відтік інвестицій, знецінення гривні… і повний занепад економіки» (ця думка не підтверджена жодним експертом).

Коментарі представників «Батьківщини», «Свободи», «Громадянської позиції», «Радикальної партії», бійців добровольчих батальйонів підсилюють думку ведучої. Висловлювання прихильників цього рішення наприкінці матеріалу губляться. Використання медіа-ефекту, як «повтор інформації» щодо цією теми і схожий за структурою матеріал подавався у програмі «Факти» 17.09.2014.

Такий самий медіа-ефект «повтор інформації» стосувався новини про протести проти призначення головою Кіровоградської ОДА Сергія Кузьменка («Факти», 17-19.09.2014).

Виборча тематика відносно активно висвітлювалася на каналі. У новинах представлені всі політичні сили. Усім, окрім КПУ, надано можливість говорити в ефірі. Програми партій не були озвучені.

За кількістю згадок лідирує партія «Батьківщина». Основним спікером політичної сили є Юлія Тимошенко.

Найбільше інформації про партію «Блок Петра Порошенка» – утричі більше за «Батьківщину». Основні спікери – Ірина Геращенко та Ігор Гринів. Останній був гостем студії («Факти», 16.09.2014).

«Факти» започаткували рубрику «Соціально-інтелектуальний портрет партійних списків». Журналісти аналізуватимуть 10 фаворитів перегонів. На цьому тижні матеріали містили інформацію про партії «Блок Петра Порошенка» («Факти», 15.09.2014) та «Батьківщина» («Факти», 18.09.2014).

Найбільш збалансоване представлення партій і основних прізвищ у списках подано у програмі «Факти тижня» 21.09.2014 під іронічною назвою «Несподівані обличчя серед кандидатів у депутати». Стосувався матеріал «давніх знайомих», які увійшли до списків основних партій, колишніх міністрів, депутатів, які обиратимуться у парламент незважаючи на законопроект про люстрацію.

 

5 канал, програми "Час новин" та "Час. Підсумки тижня"

Щоденний випуск новин триває 45 хв. Інформаційні повідомлення об’єктивні, без оціночних суджень. Ситуація у зоні АТО – пріоритетна на каналі. Новини про діяльність уряду та президента за важливістю на другому місці. Найбільше прямої мови надавали урядовцям, зокрема Арсенію Яценюку. Частка виборчого контенту – майже 11%.

Висвітлення виборів на каналі пасивне. Матеріал на виборчу тематику стосувався подання документів на реєстрацію партії «Батьківщина» (Час, 19.09.2014). Появи інших партій та їх лідерів стосувалися лише їхніх заяв щодо засідань Верховної Ради та прийнятих на ньому рішень.

Пряма мова подана представників трьох політсил – «Блоку Петра Порошенка», «Батьківщини» та «Свободи». Найбільше часу і за синхронами, і за загальними показниками у «Батьківщини» та її лідерки Юлії Тимошенко.

Жодної згадки не було про партії «Громадянська позиція», «Опозиційний блок», «Сильна Україна», «Радикальна партія» та «Самопоміч».

 

1+1, програми "ТСН" та "ТСН-тиждень"

Щоденний випуск новин триває близько 1 год. Частка виборчого контенту становила 20%.

Найбільше уваги приділили висвітленню діяльності президента – майже 36%. Уряду майже 19%. Це пов’язано з активним політичним тижнем у Верховній Раді, міжнародними візитами президента.  

Порівняно з іншими каналами багато ефірного часу подано про спікера Олександра Турчинова – понад 11%. Це приблизно половина інформації, поданої на телебаченні за тиждень про голову Верховної Ради. Він був гостем студії у підсумковому випуску "ТСН-тиждень" 21.09.2014.  

Серед партій найбільше інформації про позицію "Блоку Петра Порошенка" – однак канал подавав і найбільше критики на адресу політсили.

Тематика новин широка. За один випуск в середньому 20 тем. Резонансну подію  висвітлюють з усіх боків, представляють різні точки зору. Крім політики є багато криміналу, надзвичайних подій. Практично кожна тема – репортаж із місця події, досвід інших країн, порівняння.

Кожен впуск розпочинається подіями із зони АТО. Розгорнуті репортажі з передової.

Цього тижня подано негативний сюжет про бізнесмена Дмитра Фірташа – що він розвалив  титанову галузь. Матеріал має ознаки  замовного, він дублювався в інших ЗМІ, у сюжеті відсутня друга точка зору.

Також відчувається відверта антипатія каналу до лідера "Радикальної партії"  Олега  Ляшка. 90% негативу, який звучав у телевізійних новинах  про Ляшка, подано на 1+1. Також програма відверто висміює Віталія Кличка. Тільки в негативному ключі згадували КПУ.

Канал вдається до медійних маніпуляцій:

- Не вказують джерела інформації. Критика політиків звучить із вуст їхніх опонентів, бійців на передовій, перехожих, експертів. Сюди додається безособистісне "експерти вважають, що ...". Без посилання на конкретне джерело.

- Сарказм. Відверто висміюють мера Києва Віталія Кличка. Негатив передають вихопленими із контексту словами політика, коли він виступає з доповіддю, показують людей, які сміються з нього в залі, уповільнюють зйомку. Коли він говорить, на задньому фоні грає музика.

- Негативні асоціації. Верховна Рада голосувала за закони по Донбасу в закритому режимі. Політик пояснює, що це була необхідність – бо президент оголошував інформацію, яка в нас військова техніка та обладнання. Пряма мова перебивалась картинками заіржавілої важкої техніки і розбомблених на війні танків.

- Риторичні питання. У інтерв'ю журналісти задають риторичні і навідні запитання. У "ТСН-тиждень" відчувається ставлення ведучої до того, про що вона запитує співрозмовника.

- Повтор інформації, плекання антипатії. Щоб створити негативне враження про Олега Ляшка, його за тиждень згадували в негативному світлі кілька разів. Критикували, що купив новий "Мерседес" і не прийшов на голосування за закон про люстрацію.

- Послідовність сюжетів, позитивний контекст. Інтерв'ю із мером Львова Садовим подали наприкінці випуску новин. Перед тим  матеріал що до кінця вересня затримається аномально тепла погода. Цей сюжет мав красиві картинки природи, звучала гарна музика. Після цього  - матеріал за участі Андрія Садового, який розповідав про свою партію "Самопоміч".

 

Перший національний, програми "Підсумки дня" та "Підсумки тижня"

Випуск новини на Першому національному каналі триває 30 хв. Частка виборчого контенту становила 16% від загальної кількості інформації.

Більше половини політичної інформації – 53% - про діяльність уряду, у нейтральному чи переважно позитивному ключі. Близько чверті інформації – 24%  - присвячено діяльності президента. У деяких випадках міністри та президент виступали як представники своїх партій  - "Блоку Петра Порошенка (21 сек), "Народний фронт" (143 сек).

Позиція партій представлена досить пасивно. Про "Радикальну партію", "Опозиційний блок", "Самопоміч", КПУ, "Громадянська позиція" – жодного повідомлення. Найбільше інформації – про "Батьківщину" та "Блок Петра Порошенка".

Повідомлень у негативній тональності – немає.  

Новини подані стисло, констатація фактів. Відсутні життєві історії і надзвичайні події. У студію запрошувати експертів. Інтерв’ю з ними підкріплювались короткими сюжетами до теми.                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

Значну частину ефіру присвятили висвітленню подій на Донбасі, з них починалися всі випуски. Інформація складалась із доповідей речника РНБО, любительських відео з інтернету і огляду карти Донбасу ведучим у студії.

Щоб закріпити якусь думку, канал вдавався до повторів. У програмі за 16 вересня президент Порошенко висловився про підписання угоди про асоціацію з ЄС. Після узагальнень ведучої з цієї ж промови дали ще один короткий повтор: "Ми витримали цей потужний тиск і не піддались на жоден шантаж".

 

Частка виборчого контенту від загальної кількості інформації

(у порядку спадання)

Інтер                               35%

TVi                                   26%

ТРК "Україна"                 22%

ICTV                                21%

1+1                                  20%

СТБ                                 17%

Перший національний   16%

5 канал                           11%