укр eng

Звіт за результатами моніторингу загальноукраїнських телеканалів 13-19 серпня 2012 року


З 13.08.2012 по 19.08.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Звіт за результатами моніторингу загальноукраїнських телеканалів

13-19 серпня 2012 року

Експерти аналізували інформаційні програми на 9 загальноукраїнських каналах:  1+1, TVi,  Новий канал,  Інтер, Перший Національний, ТРК "Україна", ICTV, СТБ, 5 канал. Відстежували висвітлення діяльності 6 політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями: Партія регіонів, Об’єднана опозиція "Батьківщина", "Удар", "Свобода", КПУ, "Україна – Вперед!". Мета дослідження: з’ясувати, чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену  та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції на телеканалах.

Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють телевізійні повідомлення на глядача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки  змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації повідомлень).

ГОЛОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ ТЕЛЕБАЧЕННЯ

Головними політичними темами тижня стали: прийняття російської мови як регіональної в низці областей на сході та півдні країни; екс-міністру Валерію Іващенку суд змінив термін ув’язнення на умовний; екс-міністру Юрія Луценку оголосили другий вирок у справі, пов’язаній з отруєнням Віктора Ющенка – 2 роки за ґратами; німецький лікар вважає, що Юлії Тимошенко для успішного лікування потрібен спокій.   

Найбільше повідомлень про  Партію регіонів та Об’єднану опозицію "Батьківщина". Про партію влади – значно більше позитиву, ніж про опозицію. 4 із 9 каналів  - прихильні до влади: ICTV, Інтер, Перший національний та ТРК "Україна". На 1+1 – не прослідковується очевидної  прихильності до одної партії. СТБ та Новий канал  - подають інформацію порівняно збалансовано. TVi  та 5 канал – активно критикують владу. На 5 каналі негативу про Партію регіонів  у 10 разів більше, ніж про Об’єднану опозицію.

 

ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ТЕЛЕНОВИНАХ

Новий канал                                    35%

1+1                                                       10%

Канал TVi                                           40%

ТРК «Україна»                                 20%

Інтер                                                   8%

Перший національний               20%

СТБ                                                  13%

5 канал                                           16%

Канал ICTV                                    15%

 

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ТЕЛЕПРОГРАМАМИ

Новий канал, програма Репортер. Випуск триває в середньому 13 хв. Політична інформація займає більше третини повідомлень.  За характером новин інформація досить виважена – канал  не плекає ні симпатії, ні антипатії до політичних сил, подає усі головні новини, не приховує інформації. Але загалом про партію влади подає найбільше повідомлень. Нейтральної інформації про Партію регіонів та Об’єднану  подано практично однаково. Але позитиву – про опозицію жодного, а про ПР – найбільше серед партій.

Про "Свободу" не подано жодної інформації, про "Удар" – незначна кількість. Зате про КПУ та "Україну-Вперед!" порівняно багато. Ці сюжети мають ознаки замовних: подаються наприкінці випуску, мають загалом позитивний характер, обов’язково містять коментар політика, і як правило не мають інформприводу, або незначимий. Наприклад: комуністи пропонують підняти пенсії відразу і на значну суму, щоб виплати становили 3 тис грн. (Репортер, 15.08.12); Лідер партії "Україна-Вперед!" Наталія Королевська з Андрієм Шевченком відвідали Сорочинський ярмарок, відомий футболіст ставив автограф на футболках (Репортер, 15.08.12). Наталія Королевська презентувала свою книгу «Новая экономика – новая страна». (Репортер, 17.08.12).

 

1+1, програма ТСН. Випуск триває 45 хв. Політична інформація цього тижня займала до 10% від загальної кількості повідомлень. Канал приділяє багато уваги соціальним проблемам, надзвичайним подіям. Трапляються сюжети замовного характеру, хоча однозначно не стає на бік якоїсь одної політичної сили.

Найбільше інформації було про Партію регіонів – і в позитиві, і в негативі. Про Об’єднану опозицію – найбільше у нейтральній, і лише 3 секунди у позитивній тональності.

У ТСН є сюжети, які мають ознаки замовних. Найяскравішим прикладом є низка інформацій про Волинського губернатора-"регіонала" Бориса Клімчука, який балотується по мажоритарці у Луцьку. Протягом тижня було два таких сюжети негативного характеру: Клімчук не дбає про місто, яке псується хаотичною забудовою (ТСН, 13.08.12), Клімчук має дачу у селі біля Шацьких озер і гроші з бюджету вкладаються саме у те село (ТСН, 16.08.12). А за три тижні кампанії про Волинського губернатора ТСН розповідав 4 рази в такому ж стилі.

Підсумковий випуск ТСН-тиждень (19.08.12) активно критикував владу, зокрема Партію регіонів як "батьків" мовного закону. Подано  дослідження про очікувані  наслідки цього закону, нарізку прямої мови представників різних громад, що проживають в Україні, їхніми мовами – румунською, болгарською, кримськотатарською, польською - із текстовим перекладом їхніх слів. Це ілюструє абсурдність рішення влади.

 

TVi, програми Сьогодні та Підсумки. Щоденний випуск триває 25 хв, підсумковий – 1 год. Близько 40% повідомлень стосується політики. Найбільше інформації про Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Найбільше негативу – про партію влади. TVi активно і послідовно критикує Партію регіонів – і політику влади в цілому, і її представників найвищого рівня – прем’єра, президента. Цього тижня багато уваги приділено упровадженню мовного закону, прийняттю російської мови як регіональної у Криму, на Донеччині, Луганщині, Запоріжжі, Одещині. Тональність повідомлень часто визначає підводка ведучого: "Мовна какофонія поширюється країною" (Сьогодні, 15.08.12); "Папєрєднікі все стерплять" - читається іронія над вимовою Микола Азарова (Сьогодні, 17.08.12). Канал не пропускає подій, які показують владу недолугою, смішною: двічі за тиждень TVi звертався до теми біг-борду "Взнала, о внук голосував за "регіони", переписала хату на кота"; (Сьогодні, 14.08.12 та 15.08.12) Партія регіонів втрачає рейтинг через мову (Сьогодні, 14.08.12)

У тижневику "Підсумки з Вахтангом Кіпіані" 19 серпня говорили про декларації кандидатів – про багатіїв у списках усіх прохідних партій, про їхні дорогі машини в автопарках. У рубриці  "Владометр", в якій в іронічному стилі аналізують обіцянки політиків, цього тижня порівнювали виборчі програми КПУ та "Свободи" – з’ясувалося, що вони дуже подібні. Для ідеологічно протилежних партій  - таке порівняння звучить як негатив. Гостем студії, з яким говорили про наслідки мовного закону, був народний депутат, член Партії регіонів Сергій Головатий – він жорстко критикував позицію своєї ж партії, однопартійців щодо закону про мовну політику.       

 

ТРК «Україна», програми Події та Події тижня. Випуск триває 20 хв, підсумкова програма – 30 хв.  Інформаційні випуски розпочинаються, як правило, з надзвичайних подій. Політичні новини займають близько 20% ефіру. Лідером інформаційного політичного блоку залишається Партія регіонів. Друга позиція  - в Об’єднаної опозиції та «України-Вперед!». Побіжно згадували КПУ, «Свободу» та «Удар».

Канал активно  підтримує провладну партію – висвітлює діяльність уряду та президента: Віктор Янукович підписав закон про зайнятість населення, яким передбачено забезпечення кожного робочим місцем незалежно від віку та досвіду; прем’єр Микола Азаров зобов’язав уряд остаточно вирішити до 2013 року питання перевантаження дошкільних закладів; Віктор Янукович готовий внести зміни до мовного закону, якщо в ньому будуть виявленні недоліки; після масштабних Херсонських пожеж Азаров зобов’язав відновити систему протипожежних водойм і чергування мобільних груп на  пожежонебезпечних територіях . Упродовж тижня інформації про Партію регіонів було майже в 4 рази більше, ніж про Об’єднану опозицію. Критикували владу за мовний закон та зменшення стипендій. Решта інформації - переважно у позитивній тональності.

Не було жодного позитиву про Об’єднану опозицію. Навпаки, канал почав відверто критикувати їх:

  •  15 серпня подано сюжет  про виплати компенсацій Ощадбанку. Громадяни, які не встигли зареєструватися, можуть це зробити з 1 вересня: «И тогда начнут проверять – должно ли еще государство тем, кто получил по тысяче в 2008-м» - паралель з виплатами часів прем’єрства Юлії Тимошенко.
  • Сюжет  17 серпня про  засідання суду у справі Юрія Луценка:  "Печерский райсуд столицы снова признал его преступником... Сегодня осудили за халатность. 24 месяца ограничения свободы. Что это значит для арестанта...».

У програмі «Події»  подано  результати соціологічного дослідження, де й були згадані КПУ, «Свобода» та «Удар».

Про партію Наталії Королевської матеріали, як правило, маються замовний характер. Вони подаються переважно з синхронами та у позитивній тональності : Наталія Королевська відвідала Сорочинський ярмарок, де закликала підтримувати вітчизняного виробника;  лідерка партії презентувала свою  книгу «Новая экономика – новая страна».

 

Телеканал Інтер, програми Подробиці та Подробиці тижня. Щоденний блок новин триває 30 хв, підсумкова програма – 55 хв. Пріоритетними для каналу є соціальні теми. Політичні новини займають 8% ефіру. Найбільше інформації - про Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Значно менше –  переважно у позитивній тональності – про КПУ та «Україну-Вперед!». Сюжети про ці партії мають ознаки замовних. Аутсайдерами ефіру  другий тиждень  залишаються партії «Свобода» та «Удар».

Інформації про Партію регіонів прозвучало майже стільки, як про решту політичних сил разом узятих. Позитивної  - у 39 разів більше, ніж про Об’єднану опозицію. Канал детально  інформує про ініціативи уряду та глави держави. Сюжети – розгорнуті, з прямою мовою: Віктор Янукович  привітав олімпійців; Микола Азаров під час візиту в Одесу поставив перед митниками завдання – прискорити процедуру розмитнення; Віктор Янукович підписав закон про зайнятість населення; Микола Азаров на засідання Кабміну підкреслив, що черги в дитячі садки вже в наступному році зникнуть тощо.

Негативу про Об’єднану опозицію  у 17 разів більше, ніж про Партію регіонів : цього тижня  багато говорили про засуджених лідерів опозиції.

 

Перший національний, програма Підсумки дня та Підсумки тижня. Тривалість випуску 15-20 хв. Інформація про діяльність влади залишається пріоритетною.  Політичний блок займає 20% ефірного часу.  Канал відверто підтримує провладну партію, інформація завжди підсилює значимість влади. 16 серпня канал подав сюжет про приїзд Миколи Азарова на Сорочинського ий ярмарок. Прем’єр там говорив про кращі зразки вітчизняного виробництва. Наступний сюжет, який стосується зацікавленості Москвою київськими літаками Антонова , розпочинається зі слів: «Слова Миколи Азарова про престижні українські вироби можна віднести і до літаків заводу Антонова».

Жодного позитиву та найбільше негативу прозвучало про Об’єднану опозицію – Вищий адмінсуд  визнав законним рішення ЦВК у відмові вносити у списки народних депутатів Юрія Луценка та Юлію Тимошенко;  Юрія Луценка  засудили до 2 років позбавлення волі у другій справі.

 

ICTV, програма Факти. Випуск триває  30 хв. Політичної інформації порівняно з попередніми тижнями було менше -  15%  на противагу 17% та 22%. Діяльність влади канал висвітлює у позитивній тональності: «До кінця року зарплата медиків має зрости на третину, а всю галузь охорони здоров’я реформуватимуть і надалі» (Факти, 14.08.12); «З 1 вересня в Україні запрацює 40 нових шкіл» (Факти, 15.08.12), «Молочна ситуація в Україні вже з осені може змінитися на краще» (Факти, 15.08.12). Поряд із головним спікером Партії регіонів на телебаченні – прем’єром Миколою Азаровим у ефірах почали з’являтися  інших представники партії, чиновники різних рівнів: Равіль Сафіуллін – голова Державної служби молоді та спорту, Олексій Костусєв – мер Одеси, Григорій Калєтнік  – голова Комітету ВР з питань аграрної політики та земельних відносин, Ірина Акімова – перший заступник глави Адміністрації президента , Олександр Удовиченко – голова Полтавської ОДА.

Про Об’єднану опозицію подали у 2,5 рази менше інформації ніж про ПР.

Про партію «Свобода» і цього тижня не подано жодної інформації.

5 канал, програма Час та Час-підсумки. Тривалість новин  до 10 хв, підсумкових – 30 хв. Найбільше інформації  про Об’єднану опозицію та Партію регіонів. Негативу про ПР майже в 10 разів більше. Про «Свободу» згадали побіжно, інші партії не були представлені.

Підсумковий випуск (Час-підсумки, 19.08.12) розпочався словами ведучої «Останні тижні літа минають в атмосфері відвертого маразму».  Одним із подальших сюжетів стало розслідування навколо біг-борду  з написом «Взнала, що внук проголосував за "регіонів", переписала хату на кота». Плакат замалювали, інші – зрізали вночі «Провладна партія не на жарт образилась, плакат наказали зняти». На додачу канал показав "фотожаби" з Інтернету: «ТИ голосував за «Регіони?», «Регіонал? Давай до свиданья», «Не вернешся в Енакиево, перепишу хату на кота».

 

СТБ, програма Вікна-новини. Триває близько 25 хв. Найбільше інформації про Партію Регіонів. У 2,5 рази менше – про Об’єднану опозицію. Згадували «Свободу» та «Україну – вперед». Про інші партії не повідомляли.

Про Партії Регіонів звучав і позитив - «Микола Азаров пообіцяв профінансувати розширення Одеського міжнародного аеропорту» (Вікна-новини, 14.08.12), і негатив - «Українські студенти вирішили йти судом проти Кабміну, вимагати недоплаченої стипендії» (Вікна-новини, 16.08.12).