Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт
за результатами моніторингу вінницьких друкованих ЗМІ за період з 22 по 28 вересня 2014р.
Загальні тенденції.
Загалом друковані ЗМІ Вінниччини у звітний період висвітлювали вибори відносно активно, а також відносно збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 40%. Здебільшого інформація подавалась у нейтральній тональності. Були поодинокі випадки негативної тональності, що свідчить про елементи війни компроматів. Та яскраво вираженої позитивної тональності, це стосується медій, що не офіційно належать до правлячих сил.
Відносна збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити попередній висновок про те, що газети («33 канал», «Вінницькі реалії», “Ria”) забезпечили їм також відносно рівний доступ до медіа.
Також можна зробити попередній висновок, що виборці отримали часткову кількість інформації прийняття усвідомленого рішення за рахунок того, що майже в усіх газетах, окрім комунального видання «Вінниччина» аналізувались кандидати по мажоритарних округах з їх попередньою діяльністю, як депутатською ( в кого був такий досвід), так і громадською, професійною та бізнесовою. Не отримали необхідної інформації для усвідомленого вибору на цьому тижні виборці щодо політичних партій та блоків, як і в попередній тиждень була загальна інформація про партії та блоки, але не було аналізу програм.
Посадові особи - президент Петро Порошенко, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, віце-премєр Володимир Гройсман, голова обласної ради Сергій Свитко, голова вінницької ОДА Анатолій Олійник, в.о мера Вінниці Сергій Моргунов були представлені тільки, як виконавці своїх посадових обов’язків.
Найактивніше в газетах були представлені Радикальна партія, «Батьківщина», блок Петра Порошенка, ВО «Свобода», Народний фронт, Опозиційний блок,.
Відповідно виборці отримали менше інформації про Громадянську позицію, «Самопоміч», КПУ, Сильну Україну.
На перші шпальти за оглядовий період не виносились ні певні політичні партії, ні окремі кандидати окрім анонсу матеріалів про майбутніх учасників перегонів. А також усі, окрім «Міста» та «Вінниччини» винесли на перші шпальти тему затримання міліцією під час прибуття до Вінниці із зони фронту місцевого молодого активіста та головного народного люстратора Юрія Павленка (Хорта). Справа в тому, що активіст планує балотуватись до ВР по округу, де до парламенту йде син президента Петра Порошенка – Олексій. І чимало місцевих молодих активістів пов’язують його затримання саме із цим наміром.
Майже всі видання, що входять до вибірки згадували про НАТО. Інформація стосувалася ініціювання політичною партією «Батьківщина» референдуму про вступ до системи колективної системи безпеки
Здебільшого партії не використовувались у контекстах певних тем, окрім ВО «Батьківщини», де її лідер критикує дії нинішнього президента. А також у темі участі у виборах комбатів згадувались і партії, в чиїх списках вони йдуть.
Отже спікерами партій були їх лідери: Радикальної партії – Олег Ляшко, «Сильної України» - Сергій Тігіпко, ВО «Свободи» - Олег Тягнибок, ВО»Батьківщина» - Юлія Тимошенко, «Громадянської позиції» - Анатолій Гриценко, Опозиційного блоку – Вадим Рабінович.
На висвітлення виборчої кампанії суттєвий вплив справляє підпорядкованість декотрих ЗМІ провладним партіям: усі, хто не входить в президентське коло, подекуди подаються дещо викривлено і з чималою долею оціночних суджень. Також перші місця надаються матеріалам, що стосуються війни.
Окремо по ЗМІ
Газета «33канал» у звітний період висвітлювала вибори достатньо активно (найактивніше з усіх обраних у вибірку ЗМІ), а також відносно збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 50%. Здебільшого інформацію було подано у нейтральній тональності. Але й було оглядового тижня достатньо матеріалів негативної тональності. Зокрема, це звинувачення на адресу кандидата в депутати від блоку Порошенка Миколи Катеринчука від його конкурента по округу, колишнього регіонала Юрія Яремчука. Була й критика, треба сказати, докори мають місце, щодо способів ведення виборчої боротьби на минулих парламентських виборах із захопленням приміщення дільничної комісії, виключенням світла і т.д., що зрештою спрацювали на користь нардепа Олександра Домбровського, котрий знову йде до ВР від блоку Порошенка на тому ж окрузі і його головний конкурент знову - член ВО «Батьківщина» Наталія Солейко. Також обґрунтовувалась критика президентської ініціативи амністувати терористів. У суто позитивній тональності подано матеріал про депутата облради та кандидата до ВР, сина президента – Олексія Порошенка.
Цікавим з точки зору метаморфоз тих, хто жодним чином не бажає йти з влади, є інтерв’ю із нині діючим депутатом ВР Григорієм Калетніком, котрий планує знову балотуватись, щодо того, що він часто виступав з критикою дій партії, до якої донедавна належав: «Мої колеги можуть засвідчити, як на всіх політрадах гостро підіймав питання, що стиль підбору і розстановки кадрів правлячої партією призводить до справедливого обурення людей. Бо міністрами, замміністрами, губернаторами, прокурорами ставали ставали представники однієї донецької території, які свою роботу будували на організації корупційних схем, інтенсивно розвивалось хабарництво». Матеріал схожий на джинсу.
Також вартий уваги матеріал – аналіз того чому комдиви йдуть у Раду. Та інтерв’ю із головним «свободівцем» області Олексієм Фурманом, котрий наразі воює на сході, а також йде до парламенту за списком партії.
Відносна збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити попередній висновок про те, що газета забезпечила їм також відносно рівний доступ до медіа.
Також можна зробити попередній висновок, що виборці отримали часткову кількість інформації на старті кампанії для прийняття усвідомленого рішення за рахунок представлення в газеті лідерів чималої кількості політсил, котрі йдуть на вибори. Однак, не було аналізу програм.
Посадові особи - прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, голова обласної ради Сергій Свитко, голова вінницької ОДА Анатолій Олійник були представлені тільки, як виконавці своїх посадових обов’язків.
Найактивніше в газеті були представлені Радикальна партія, «Батьківщина», «Сильна Україна», Опозиційний блок.
Натомість виборці, орієнтовні на «33 канал» отримали менше інформації про , Громадянську позицію, «Самопоміч», Народний фронт. Про КПУ видання взагалі не інформувало.
Усі партії були представлені в нейтральній тональності. Хоча була критика президента України як посадовця.
На перші шпальти не виносились політпартії, однак було винесено анонс матеріалу про те, як головного люстратора Вінниччини затримала міліція напередодні реєстрування в ЦВК. Також – розповіді про воїнів, котрі виборюють свободу на Сході.
Отже спікерами партій здебільшого були їх лідери: Радикальної партії – Олег Ляшко, «Сильної України» - Сергій Тігіпко, ВО «Свободи» - Олег Тягнибок та лідер обласного осередку Олексій Фурман, ВО»Батьківщини» - Юлія Тимошенко, «Громадянської позиції» - Анатолій Гриценко, «Самопомочі» - Андрій Садовий, Опозиційного блоку – Вадим Рабінович.
Газета “Ria” у другий тиждень виборчої кампанії висвітлювала вибори достатньо активно і відносно збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 40%. Здебільшого інформацію було подано у нейтральній тональності. У позитивній тональності подавались ( чи не дивно) матеріали із прес-служби облради на підтримку кандидата в депутати від блоку Порошенка Олександра Домбровського. Так само як і не обійшлось без солодкого підігрівання пропрезидентським кандидатам – мажоритарникам – особливо сину президента Олексію Порошенку та Олександру Домбровському у блогерській колонці. Джинса.
При чому застосовується маніпулятивна технологія «ствердження», де, починаючи із заголовку втовкмачується, що лише «сильні кандидати вибирають мажоритарку». До цього ж розряду можна віднести й так званий «блог» в підтримку кандидата від Опозиційногоблоку Олександра Вілкула.
Також була критика дій міністерства внутрішніх справ щодо проекту реформи міліції устами відомої правозахисниці Тетяни Монтян.
Часткова збалансованість представлення головних політичних гравців-мажоритарників та політичних сил, загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити попередній висновок про те, що газета так само частково забезпечила їм відносно рівний доступ до медіа.
Також можна зробити попередній висновок, що виборці отримали часткову кількість інформації на старті кампанії для прийняття усвідомленого рішення за рахунок широкого представлення в газеті попередньої вибірки претендентів на мажоритарні округи. Однак, відсутній аналіз програм. А також, зважаючи на останній випуск газети є ризик, що в газеті й надалі домінуватимуть лише пропрезидентські представники.
Посадові особи – президент Петро Порошенко,голова вінницької обласної Ради Сергій Свитко, голова вінницької ОДА Анатолій Олійник були представлені тільки, як виконавці своїх посадових обов’язків.
Найактивніше в газеті були представлені блок Петра Порошенка ,Радикальна партія, «Батьківщина», Народний фронт, Опозиційний блок.
Натомість виборці отримали менше інформації про «Сильну Україну», Громадянську позицію,
Про таких, як «Самопоміч», ВО»Свобода» , КПУ видання оглядового періоду взагалі не інформувало.
На першій шпальті цього номера із виборчої тематики було винесено скандал із арештом основного конкурента сина Петра Порошенка – Юрія Хорта.
А спікерами партій здебільшого були місцеві політологи та журналісти із узагальненнями особливостей виборчої гонки.
Газета «Вінницькі реалії» інформували про вибори відносно активно, хоча певною мірою збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 30%.
Повідомляла газета про затримання міліцією головного люстратора області Юрія Хорта, котрий зібрався конкурувати на окрузі Олексія Порошенка. Також видання звернуло увагу на те, що розроблені у відомстві прем’єр-міністра Володимира Гройсмана норми споживання газу вдарили по компаніях Фірташа, бо схема була побудована на махінаціях із соціальною нормою споживання газу населенням. Щодо аналізу кандидатів та партій не гребувала газета оціночними судженнями щодо лідера Радикальної партії Олега Ляшка, вказуючи на те, що серед відомих вінничан мало тих, хто готовий зв’язати свою політичну кар’єру із такою «ексцентричною фігурою, як Олег Ляшко».
Відносна збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити попередній висновок про те, що газета забезпечила їм також відносно рівний доступ до медіа.
Також можна зробити попередній висновок, що виборці минулого тижня отримали часткову кількість інформації для прийняття усвідомленого рішення. Аналізу програм, або ж діяльності претендентів в округах на політичній, чи професійній ниві не було.
Посадові особи - прем’єр-міністр Арсеній Яценюк,віце-премєр-міністр Володимир Гройсман, голова внницької ОДА Анатолій Олійник, голова обласної ради Сергій Свитко, заступник міського голови Вінниці Андрій Рева були представлені тільки, як виконавці своїх посадових обов’язків.
Найактивніше в газеті були представлені Опозиційний блок, Блок Петра Порошенка, «Батьківщина», ВО «Свобода».
Виборці отримали мінімум інформації про Громадянську позицію, Радикальну партію, Народний фронт, «Сильну Україну».
Про таких, як КПУ», «Самопоміч» видання взагалі не інформувало.
Здебільшого інформацію було подано у нейтральній тональності.
На перші шпальти за оглядовий тиждень не виносились політпартії, ні окремі кандидати.
Отже спікерами партій здебільшого були їх лідери: Радикальної партії – Олег Ляшко, ВО «Свободи» - Олег Тягнибок, ВО»Батьківщина» - Юлія Тимошенко, Опозиційного блоку – Вадим Рабінович. У інших випадках партії чи їх представники подавались редакційними аналітиками.
Газета «Місто» висвітлювала вибори не активно, хоча й відносно збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 20%. Здебільшого інформацію було подано у нейтральній тональності.
Часткова збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити попередній висновок про те, що газета слабко забезпечила рівний доступ до медіа.
Також можна зробити попередній висновок, що й виборці не отримали достатню кількість інформаці для прийняття усвідомленого рішення. Також не було аналізу програм. Але, як не дивно, був аналіз упущень нинішньої влади після Євромайдану, стосовно того, що не наполегливо попрацювали у зміні виборчого закону й тепер вибори знову проходять за старим законом Януковича.
Цікавим є огляд теми, чому комбати йдуть на вибори й що це дасть парламенту? Швидше за все військові у Раді не будуть йти на компроміси із совістю і цим зможуть оздоровити парламент.
Однак газета застосувала маніпулятивну технологію сугестію, тобто спробу переконати інших у конкретних судженнях без самоочевидних логічних підстав, а саме один із її різновидів - ствердження, надаючи перевагу бездоказовим твердженням замість дискусії аргументів, обмежуючи тим самим плюралізм думок і презентуючи тільки одну, вигідну для них думку. Це стосується матеріалу «Зупинити Путіна – місія вінничан». Він винесений на перші шпальти й мова в ньому про те, що лише вінницька команда Петра Порошенка здатна справитися з усіма проблемами й викликами сьогодення. Таким чином підводиться думка до того, що голосувати окрім блоку Порошенка немає за кого. Матеріал винесено на першу шпальту.
Аналізуючи само висуванців, котрі мають намір йти по мажоритарних округах, видання резонно зауважує, що «серед висуванців найбільше непрацюючих і пенсіонерів» - матеріал подано в нейтральній тональності.
Посадові особи - прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, голова вінницької ОДА Анатолій Олійник, в.о. мера Сергій Моргунов були представлені тільки, як виконавці своїх посадових обов’язків.
Найактивніше в газеті були представлені Радикальна партія, «Батьківщина», блок Петра Порошенка, Народний фронт.
Натомість виборці отримали мінімум інформації про «Сильну Україну», Опозиційний блок, КПУ.
Про таких, як Громадянська позиція, «Самопоміч» видання взагалі не інформувало.
Спікерами партій здебільшого були політологи.
Обласна комунальна газета «Вінниччина» висвітлювала виборчий процес не достатньо активно, не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 15%. Здебільшого інформацію було подано у нейтральній тональності.
Не збалансованість представлення головних політичних гравців дає змогу зробити попередній висновок про те, що газета не забезпечила їм також відносно рівний доступ до медіа.
Виборці отримали мінімальну кількість інформації для прийняття усвідомленого рішення за рахунок матеріалів під ситуацію. Хоча рекламні матеріали окремих кандидатів – мажоритарників були позначені рубрикою «політична реклама». Згадувала «Вінниччина» й про НАТО. Інформація стосувалася ініціювання політичною партією «Батьківщина» референдуму про вступ до системи колективної системи безпеки. Традиційно подається інформація про формування виборчих округів, однак немає аналізу програм.
Посадові особи – президент Петро Порошенко, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, голова обласної ради Сергій Свитко, заступник голови обласної ради Ігор Кревський, голова вінницької ОДА Анатолій Олійник були представлені тільки, як виконавці своїх посадових обов’язків.
Найактивніше в газеті були представлені Радикальна партія, «Сильна Україна», блок Петра Порошенка, «Батькіщина».
Натомість виборці, не отримали інформації про Громадянську позицію, «Самопоміч», Опозиційний блок, «Батьківщину», Народний фронт, КПУ.
На перші шпальти за оглядовий тиждень не виносились ні політпартії, ні окремі кандидати – лише проблеми солдат у зоні АТО та чим живе сільська глибинка.
А спікерами партій здебільшого були їх лідери: Радикальної партії – Олег Ляшко, «Сильної України» - Сергій Тігіпко, блоку Порошенка – політолог та лідер соцпартії Микола Рудьковський, Во «Батьківщини» - Юлія Тимошенко.