Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
1. Загальні тенденції.
І. Харківське телебачення висвітлювало вибори пасивно, але учасники парламентських перегонів з’являлися у телесюжетах як виконавці своїх посадових обов’язків. Щоправда, у міських «Харьковских известиях» це відбувалося не збалансовано. Частка виключно виборчого контенту в загальному обсязі новин була на дуже низькому рівні 5-10%, але нардепів від Харкова, що, вочевидь, вирішили балотуватися до нового складу Верховної Ради, «Харьковские известия» показували ледь не у 80% своїх новостійних сюжетів. В усіх випадаках тональність була виключно позитивною. ОТБ-новини в своїх випусках показували здебільшого очільників області та держави, тональність – теж тільки позитивна.
Така незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити висновок про те, що місцеві телеканали наразі не забезпечили їм належний доступ до медіа.
ІІ. Також можна зробити висновок, що виборці не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення.
ІІІ. Посадові особи були представлені тільки як виконавці своїх посадових обов’язків, але в разі з народними депутатами, чиї «подвиги» регулярно демонстрували «Харьковские известия», цей фактор був штучним, оскільки обранці відкрито піарилися, використовуючи свій статус нардепів лише як привід.
ІV. Найактивніше на телеканалах були представлені декілька нардепів, урядовці, голова Харківської ОДА Ігор Балута.
ІІ. Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали вищезгадані персонажі.
V. Партія регіонів на цих виборах не є суб’єктом моніторингу, але зазначимо, що за весь звітний період лише 1 раз у випуску «Харьковских известий» виступав представник політичної партії (Партії регіонів) Михайло Добкін, який заявив, що партія не йде на вибори та він не балотуватиметься у нардепи в мажоритарному окрузі.
VІ. 1 раз – 15 вересня – сюжет з Добкіним (див. вище).
VІІ. –
VІІІ. Спікером ПР 1 раз був М. Добкін.
2. По кожному окремому ЗМІ
Харьковские известия:
Теленовини 7 каналу майже повністю присвячені діяльності нардепів, які зараз виступають і кандидатами до парламенту. Вони «прокинулися» і відтепер повсякденно працюють на благо свого піару. Складається враження, що й сонце у Харкові не сходить без їх участі…
В якості прикладу можна навести список сюжетів у новинах лише за 1 день (15 вересня):
1. На Салтовке местные жители прикрыли наркопритон (Дмитро Святаш).
2. Впервые в городе школьники соревнуются в картинге (Володимир Мисик).
3. В Харьковском районе провели фестиваль "Сад песен Сковороды" (Євгеній Мураєв).
4. На площади Свободы прошла спортивная ярмарка "Харьков - спортивная столица (Валерій Писаренко).
5. Под патронатом народного депутата Анатолия Денисенко стартовал конкурс «Намалюй мир – воз’єднай Україну» (Анатолій Денисенко).
6. В Feldman Ecopark прошла Ночь летучих мышей (згадується Олександр Фельдман)
І не забули «вдарити» по конкурентові: «Как не попасться на уловку во время предвыборной гонки? Советы юристов» (18 вересня):
«Змусити людей вірити у неможливе, або на що готові піти депутати заради місця у Верховній Раді? Депутат Анатолій Родзинський продовжує обіцяти харків’янам ділянки під містом, які нині носять статус земель сільськогосподарського призначення. Юристи запевняють, людей вводять в оману і це справа – чистої води афера».
При цьому Президента України згадали лише 1 раз: «Президент Украины Петр Порошенко подписал законопроект о ратификации Соглашения об ассоциации Украины и Евросоюза».
ОТБ-новини
Основними спікерами були губернатор Ігор Балута (3 рази), Петро Порошенко (2 рази), Арсеній Яценюк (2 рази) – виключно як виконавці своїх службових обов’язків. Усі, крім Балути – частіше за все, у контексті обговорення та прийняття нового законодавства щодо особливого статусу певних регіонів Донбасу.