укр eng

Звіт за результатами моніторингу загальнонаціонального радіо за період 22-28.09.2014


З 22.09.2014 по 28.09.2014
Медiа: Радіо
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Загальнонаціональне радіомовлення протягом зазначеного періоду висвітлювало вибори відносно активно, але й відносно не збалансовано. Найбільше інформації було в позитивній тональності, а найменше у негативній.

Незбалансованість  представлення партій, як загалом, так і за тональністю, дозволяє стверджувати, що за даний період рівний доступ до медіа був забезпечений недостатньо.

Виборці отримали достатньо інформації про перебіг передвиборчої кампанії та про популізм партій, але не були забезпечені ні аналітикою виборчих програм, ні ретельним аналізом попередньої діяльності.

Посадові особи були представлені як виконавці, так і як агітатори. Хоча напряму як агітатор був представлений лише Петро Порошенко на радіо «Вести» (ефір від 25 вересня) в контексті прес-конференції. Зокрема, експерт Віталій Балабал відзначає: «Головний меседж, який був, якщо все узагальнити, те що «моя партія йде на вибори і вона буде виконувати все те, що я обіцяю».

Найактивніше на  радіо були представлені «Батьківщина», «Народний фронт».

Натомість виборці отримали мінімум інформації про «Громадянську позицію», КПУ та «Всеукраїнське об’єднання «Самопоміч».

Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали «Народний фронт», «Батьківщина», «Всеукраїнське об’єднання «Самопоміч». Найбільше критикували Петра Порошенка та його блок, а також КПУ. Найактивніше у нейтральній тональності були представлені «Батьківщина» та діяльність посадовців. Партія «Батьківщина» отримала найбільше прямої мови.

Радіо «Ера» мало найбільше матеріалів із ознаками замовних, зокрема як благодійника двічі за тиждень подавали партію «Батьківщина» (про Юлію Тимошенко, яка разом з дочкою пожертвувала дорогоцінну книгу на благодійну акцію; згадка про те, що директор військового госпіталю подякував партії «Батьківщина» за допомогу).

 Прикметним є те, що вже вдруге протягом тижня наприкінці програми подаються повідомлення про заяви Радикальної партії. Зокрема с йшлося про те, що радикали вважають підвищення цін на метро економічно не обґрунтованими, вони вимагають проведення ревізії та інформування громадськості з цього питання. Попри загальну нейтральну канву висловлювання, саме повідомлення сприймалося в позитивній тональності.

Також в ефірі звучали емоційні вислови: «Як свідчать практично всі соціологічні опитування, дії президента більшість вважає адекватними, його кадрові призначення не всіх задовольняють. Загалом же оцінка Петра Олексійовича в очах і серцях українців може бути схарактеризована як віра в «доброго царя»» (з акцентуванням на «віра в доброго царя»); «журналісти звернули увагу на непевність у словах урядовця» (про Володимира Гройсмана).

Радіо «Вести» також активно використовували емоційну лексику, прийоми повтору та маніпуляцію версткою. Зокрема, в ефірі від 25 вересня програма розпочинається з відомостей про проведену Петром Порошенком прес-конференцію, та перед тим, як окреслити її основні теми, в ефірі звучить негативний коментар експерта, й усі подальші позитивні та нейтральні фрагменти сприймаються в контексті сказаного раніше.

На УР1 звучить сюжет, в якому розповідається про поїздку до Маріуполя Олександра Турчинова та Арсена Авакова (високопосадовці балотуються від «Народного фронту»). Вони «побували на двох блокпостах, розмовляли з особовим складом, а також ознайомилися з безпілотниками, які отримала українська армія від волонтерів». Створюється позитивний образ політиків, хоча інформаційний привід є недостатньо вагомим.