Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
ІІ тиждень – 6-12 серпня 2012 року
Упродовж 6-12 серпня – другого тижня виборчої кампанії - найбільшу увагу херсонська преса присвятила Партії регіонів, зокрема голові Херсонської міської організації Партії регіонів Володимиру Сальдо, який одночасно є міським головою. На другому місті по кількості знаків були статті про голову Цюрупинського осередку Партії регіонів Олексія Журавко, відомого підприємця, володаря багатьох підприємств інвалідів, депутата Верховної ради. На третьому місті по об’єму статей серед лідерів Партії регіонів був Президент Віктор Янукович. На четвертому - голова Херсонської облдержадміністрації Микола Костяк, голова обласного осередку Партії регіонів.
В основному інформація про В. Сальдо була позитивною та стосувалась виконання посадових обов'язків міського голови та діяльності міської ради, в якій депутати від Партії регіонів складають абсолютну більшість (передрук позитивного інтерв’ю з сторінки фейсбука мера Херсона В. Сальдо).
В статті про О. Журавко в незалежній газеті "Новий день" використано матеріали багаторічної давнини: "Это интервью было публиковано несколько лет назад. Но за это время оно не утратило своей актуальности, потому что желание (и умение) творить добро, помогать людям по-прежнему входит в число главных человеческих ценностей. Интервью Алексея Журавко корреспонденту ТРК «Украина» — это рассказ о непростой судьбе человека, которого жизненные трудности, его спутники с детства, не сломали, не обозлили, но научили быть сильным и добрым. Фрагменты интервью прозвучали в сюжете о судьбах бездомных детей и детей, лишенных родительской опеки, показанном на телеканале «Украина» в программе «События недели»".
Інформація про В. Януковича нерозривно пов'язувала його діяльність як Президента України з роботою всеукраїнського лідера Партії регіонів («Доступне житло: 5 кроків до власної квартири»).
В статі про голову держадміністрації М. Костяка "Хто потурбується про інвалідів?" говориться про наближення стандартів життя в Україні до європейських стандартів як про головні досягнення саме Партії регіонів.
2. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Найбільше позитивних матеріалів в пресі за цей тиждень було опубліковано про партію Регіонів - 32664
Серед опозиційних сил на першому місці по об'єму позитивної інформації є "Україна - Вперед!" (15481
3. Пріоритетність представлення (хто у перших сюжетах та на перших шпальтах - без цифр).
Пріоритетність представлення у всіх трьох обраних херсонських газетах віддається Партії регіонів.
4. Теми
Тематика публікацій про партію влади, як і на першому тижні, базувалась на досягненнях місцевої та центральної влади власне як на досягненнях партії регіонів. Міських голова Херсону хвалився майбутнім планом стратегічного розвитку міста, при чому журналісти використовують можливості нових медіа та передруковуючи текст з профілю В. Сальдо у фейсбуці. Президент України Віктор Янукович подавався в пресі як голова Партії регіонів та головний гарант програми «Доступне житло». Губернатор Херсонської області Володимир Костяк «дарував» ключі від автомобілів ветеранам як головний виконавець програми партії регіонів в нашій області.
Тематика публікацій про опозиційні сили: передвиборні з'їзди, нові лідери, критика старих політиків та діючої влади, звинувачення її у корупції.
5. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
Протягом другого тижня агітаційної кампанії херсонська преса продемонструвала поширеність багатьох відомих медіаефектів та маніпуляцій не тільки в статтях, націлених про підвищення рейтингу Партії регіонів, але і в опозиційних матеріалах.
1) В статтях про Партію регіонів використовуються наступні медіа ефекти:
- Прийом "Останнє слово" завжди піднімає рейтинг партії на недосяжну висоту, наприклад, імідж О. Журавко: "Я не знаю, куда дальше поведет меня судьба, буду ли я опять народным депутатом. Но я понимаю, что как депутат, я должен сегодня выполнить свою задачу; как бизнесмен — помогать людям таким же, как я; и третье — я должен понимать, что я оставляю после себя в этой жизни. Я уверен, что моя мечта скоро сбудется, может, я даже в космос полечу! Есть у меня такая мечта. А вообще, я хочу быть в своей жизни достойным человеком".
- Прийом "напівправди" та констатації факту, прийом ствердження активно використовують автори статей про губернатора (голова обласного осередку ПР) та мера (голова міського осередку ПР) як місцевих лідерів Партії регіонів, видаючи бажане за досягнуте: «Зміни на краще», «Україна та Європа». Автори цих статей беззастережно використовують адмінресурс для створення позитивного іміджу Партії регіонів, експлуатуючи державні програми за бюджетні кошти як власні подарунки від партії влади: «Голова Херсонської облдержадміністрації Микола Костяк вручає ветерану ключі від автомобіля».
2) Негативна інформація про Партію регіонів створюється з використанням прийомів іронії, формування асоціацій, свідчень очевидців події з кола простих людей та бідних пенсіонерів. Ситуативні противники Партії регіонів – лідери КПУ використовують медіа ефекти іронії та приниження, заміни імен та наклеювання ярликів: «Серед «героїв» - хабарники усіх мастей», "Катерина Самойлик переконана, що українське суспільство потребує лікування - термінового і «хірургічного». Прийом останнього слова націлено на підвищення іміджу КПУ у контрасті з негативним образом ПР (піднесення себе за рахунок приниження інших), що створює такий собі «отруйний сандвіч» в останньому абзаці статті: «Необхідно чітко усвідомлювати, що коли мова йде про корупцію, мається на увазі ціла система в усіх гілках влади - серед чиновників, у правоохоронних органах, судах тощо. Корупція - кадрова проблема. І подолати її можна,тільки"очистивши" владу на всіх рівнях від казнокрадів, хабарників, випадкових людей. Зробити це потрібно по всій Україні - від найвіддаленішого району до Києва. Що стосується покарання за корупційні злочини, то воно має бути дуже суворим - аж до довічного ув'язнення. І тоді перед тим як вимагати хабара, чиновник чи податківець добре подумає, бо його домівкою надовго може стати в'язниця».
3) Автори матеріалів про політичну силу «Україна - Вперед!» активно використовують прийоми ствердження факту, думки авторитету та останнього слова. «Яскравий приклад, що за нами майбутнє, - той факт, що середній вік наших кандидатів - 34 роки. 94% з них - з вищою освітою, у 17% одразу по дві», - заявив Суслов у своєму виступі». Принцип контрасту в цих статтях створює ефект «солодкого сандвічу» для «Україна - Вперед!» та «отруйного сандвічу» для партії влади: ««У її оточенні немає осіб - фігурантів гучних скандалів. У неї новий підхід до передвиборчої агітації. Замість порожніх гасел її команда підготувала реальну програму "Нова економіка - нова країна».
4) Об’єднана опозиція на цьому тижні представлена у найменших обсягах газетних статей і тому має дуже бідний набір медіа ефектів: в основному це принцип двох сандвічів, коли на контрасті між приниженням супротивників та протиставлянням владі об’єднаної опозиції створюється позитивний імідж останньої без достатніх доказів власної відмінності. Наприклад: «Попри провокації влади», «з'їзд головного опонента нинішнього режиму», «збиратися через перешкоди влади довелося просто неба», «На відміну від Партії регіонів, Об'єднана опозиція не побоялася», «Передвиборну програму ж Партії регіонів досі ніхто не бачив, навіть невідомо, чи вона взагалі існує. Вони провели помпезний і дорогий з'їзд, одностайно затвердивши виборчі списки. Біда лише в тому, що делегати проголосували за кота в мішку, адже прізвищ кандидатів їм так і не зачитали. Форум регіоналів дуже нагадував з'їзд КПРС. Як відомо, ця партія не витримала випробування вільними виборами — боїться їх і Партія регіонів».
Таким чином, другий тиждень виборчої кампанії продемонстрував швидку здатність до навчання у журналістів місцевої опозиції. Всі маніпуляційні технології, що на першому тижні виборчої кампанії використовувались лише в іміджевих та агітаційних статях Партії регіонів, вже на другому тижні виборчої кампанії активно використовувались в позитивних статтях і про опозиційні сили.