укр eng

Звіт за результатами моніторингу Рівненського телебачення за період 22-28 вересня 2014 р


З 22.09.2014 по 28.09.2014
Медiа: ТБ
Регiон: Рівненська область

Звіт за результатами моніторингу рівненського ТБ (за період 22-28 вересня 2014)

1.     До моніторингової вибірки потрапили вечірні новини на каналах «Рівне 1» («Новини Рівного» + рубрика «Про головне», яку вставляють прямо у випуск новин з сюжетами, що мають ознаки «джинси») та РОДТРК («День», рубрика «Між іншим…» та «Офіційні новини»). Варто зробити технічне зауваження, що рубрика «Між іншим…», на думку експертів з моніторингу, не маркована  належним чином, більшість глядачів не мають змоги дізнатися про те, що матеріали там виходять на правах реклами, і тому вона включена до вибірки по моніторингу

Рівненське телебачення активно висвітлювало виборчу кампанію. Загальна частка сюжетів про вибори сягала до 50% від випуску новин, а такі програми як «Про головне», «Між іншим…» та «Офіційні новини» практично повністю присвячені потенційним депутатам. Більшість таких сюжетів мають ознаки «джинси», відповідно їх тональність переважно нейтральна та позитивна до замовника, з критичними вкрапленнями щодо конкурентів. Матеріалів з негативною тональністю одиниці.

Незбалансованість представлення основних політичних сил загалом, та за тональністю зокрема, наштовхує на висновок, що рівненські телеканали не забезпечують рівності доступу до медіа, і виборцю буде складно отримати повну, об’єктивну та збалансовану інформацію про різні політичні сили, що беруть участь у передвиборних перегонах.

Як і в попередній період,  посадові особи місцевих органів влади представлені мало, переважно в контексті виконання ними своїх обов’язків. Знову ж, сюжети про Президента, прем’єр-міністра чи його заступників дуже схожі на передвиборні ролики, в яких вони прямо не агітуючи, довго розповідають про свої досягнення, плани, погляди, при чому без альтернативних позицій чи критичних зауважень. Переважно це подано у формі прямої мови, зокрема уривки виступів на засіданнях кабміну. 

Найактивніше на телеканалах були представлені ВО «Свобода», «Громадянська позиція» та Арсеній Яценюк, в сюжетах, де безальтернативно розповідає про свої досягнення, плани, перспективи, і які можна оцінювати як опосередковану агітацію за свою політичну силу. Співрозмірно з цими політичними силами також подано інформацію про незалежного мажоритарника по округу 152 Олега Червонюка. На цьому тижні він перевершив усіх, коли п’ять днів поспіль на двох популярних комерційних телеканалах (Рівне 1 входить до нашої вибірки, інший ні) був представлений у 33 хв. фільмах про своє підприємство. Такої інтенсивності подачі інформації про одного кандидата важко пригадати за останні десять років.

У звітному тижні рівненські телевізійники зовсім не згадували про КПУ, Радикальну партію та «Самопоміч», дуже мало про «Сильну Україну».

В негативній тональності «показували» лише про «Батьківщину», в нейтральній – про «Батьківщину», виконання своїх посадових обов’язків Президентом Петром Порошенком та спікером Олександром Турчиновим.

Помітної переваги якоїсь політичної сили у наданні їй першочерговості в сюжетах на рівненському телебаченні не було.

Усі партії та посадові особи найчастіше були представлені в контексті таких основних подій, як підготовка до опалювального сезону, висунення та представлення кандидатів, ситуація в зоні проведення АТО, представлення партією «Громадянська позиція» свого кандидата по 152 в.о, а також сесії Рівненської міської та Обласної рад.

Варто відзначити, що в програмах, які потрапили до вибірки є чимала кількість сюжетів про кандидатів-мажоритарників, в тому числі і висунутих чи підтриманих партіями, але у виборців ще не склалась прив’язка між цими людьми та їх політичними силами, і якщо в сюжеті на це прямо не вказується, то такі матеріали до уваги не беруться.

2.     На телеканалі «Рівне 1» інформація була подана лише про три політичні сили, та виконання своїх обов’язків спікером та президентом. Найактивніше в позитивній тональності показували сюжети присвячені ВО «Свобода», переважно за рахунок мажоритарника по 152 в.о Олега Осуховського. Така ситуація спостерігається з початку виборчої кампанії. Співрозмірно з ним представлений незалежний мажоритарник по цьому ж округу Олег Червонюк. Трішки менше було інформації (теж в позитивній тональності) щодо підтриманого «Громадянською позицією» Миколи Бляшина. Найменше інформації в позитивній тональності було присвячено «Комбату Капіносу», мажоритарному кандидату від партії ВО «Батьківщина». І хоча в сюжеті не було прямої прив’язки до партії, але загальне інформаційне тло минулого тижня говорить про те, що виборець може зідентифікувати його, як представника згаданої партії.

В негативній тональності інформація була лише про ВО «Батьківщина», за рахунок висвітлення їх невдач на сесії облради.

На телеканалі «Рівне 1» не було помічено використання медіа-ефектів чи фейків. Найбільшою проблемою висвітлення передвиборної кампанії традиційно є велика кількість матеріалів, що мають ознаки «джинси».

3.     На телеканалі «РТБ» (рівненське державне телебачення) є певні особливості висвітлення перебігу кампанії. Матеріали з ознакою замовленості не включають в основний блок інформаційної програми «День». Схоже для цього запроваджена інша, що йде одразу за «Днем» і має рубрику «Між іншим…», де не видно позначки про рекламний характер новин, не зважаючи на запевнення представників каналу, що ця інформація маркується належним чином. Крім того, на телеканалі виходять так звані «Офіційні новини», які по-суті в період виборної кампанії використовуються для мало прихованого піару прем’єр-міністра Арсенія Яценюка та віце-прем’єрів. Ця ситуація триває від початку передвиборної кампанії. І хоча там немає прямої агітації за їх політичні сили, але матеріали побудовані таким чином, що вказані спікери в формі прямої мови розповідають про свої плани, досягнення, свою діяльність, без представлення альтернативних точок зору, критики чи думки експертів. Крім того, в рубриці «Між іншим…» частим гостем є кандидат від ВО «Свобода» по м. Рівне Олег Осуховський.Ці матеріали дають позитивну тональність для Народного фронту та ВО «Свобода».

За рахунок таких програм як «Офіційні новини» та «Між іншим…» найбільше позитивної тональності помітно в представленні урядовців, при чому з різних політичних партій, ВО «Свобода», «Блок Петра Порошенка» та «Народний фронт». Значно менший за обсягом матеріал був присвячений в цій тональності «Опозиційному блоку», про інші партії взагалі не згадували.

Інформації в негативній тональності не було. Матеріали з нейтральною тональністю були лише про ВО «Батьківщина», «Сильну Україну» та виконання обов’язків Президентом України Петром Порошенко.

Маніпуляцією можна вважати неналежне маркування рекламного характеру сюжетів рубрики «Між іншим…», якого просто не видно. Фейкових новин чи застосування медіа-ефектів не було.