Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу рівненського ТБ (за період 22-28 вересня 2014)
1. До моніторингової вибірки потрапили вечірні новини на каналах «Рівне 1» («Новини Рівного» + рубрика «Про головне») та РОДТРК («День», рубрика «Між іншим…» та «Офіційні новини»). Варто зробити технічне зауваження, що рубрика «Між іншим…», на думку експертів з моніторингу, до 26 вересня не була належним чином маркована і більшість глядачів не мали змогу дізнатися про те, що матеріали там виходять на правах реклами. Тому вона була включена до вибірки по моніторингу. Разом з тим, наприкінці вересня ця рубрика отримала позначку «Передвиборча агітація», очевидно це було пов’язано з термінами реєстрації суб’єктів виборів та відкриттям ними виборчих рахунків.
Загалом, можна констатувати, що рівненське телебачення активно висвітлювало виборчу кампанію. Частка сюжетів про вибори, яка не була маркована, сягала до 50% від випуску новин, а такі програми як «Про головне», «Між іншим…» та «Офіційні новини» практично повністю присвячені потенційним депутатам. Тональність матеріалів переважно позитивна чи нейтральна.
Незбалансованість представлення основних політичних сил загалом, та за тональністю зокрема, наштовхує на висновок, що рівненські телеканали не забезпечують рівності доступу до медіа, і виборцю буде складно отримати повну, об’єктивну та збалансовану інформацію про різні політичні сили, що беруть участь у передвиборних перегонах.
Посадові особи місцевих органів влади представлені мало, переважно в контексті виконання ними своїх обов’язків, і на державному телебаченні. Сюжети про Президента, прем’єр-міністра чи його заступників дуже схожі на передвиборні ролики, в яких вони прямо не агітуючи довго розповідають про свої досягнення, плани, погляди, при чому без альтернативних позицій чи критичних зауважень. Переважно це подано у формі прямої мови, зокрема уривки виступів на засіданнях кабміну, чи з зустрічей президента з журналістами, трудовими колективами, виборцями…
Найактивніше на телеканалах були представлені ВО «Свобода», Громадянська позиція та Арсеній Яценюк, в сюжетах де безальтернативно розповідає про свої досягнення, плани, перспективи, і які можна оцінювати як опосередковану агітацію за свою політичну силу. Співрозмірно з цими політичними силами також подано інформацію про незалежного мажоритарника по округу 152 Олега Червонюка. На цьому тижні він перевершив усіх, коли п’ять днів поспіль на двох популярних комерційних телеканалах (Рівне 1 входить до нашої вибірки, інший ні) був представлений у 33 хв. Фільмах про своє підприємство. Такої інтенсивності подачі інформації про одного кандидата важко пригадати за останні десять років.
У звітному тижні рівненські телевізійники зовсім не згадували про КПУ, Радикальну партію та Самопоміч, дуже мало про Сильну Україну.
В негативній тональності «показували» лише про Батьківщину, в нейтральній – про Батьківщину, виконання своїх посадових обов’язків Президентом Петром Порошенком та спікером Олександром Турчиновим.
Помітної переваги якоїсь політичної сили у наданні їй першочерговості в сюжетах на рівненському телебаченні не було.
Усі партії та посадові особи найчастіше були представлені в контексті таких основних подій як підготовка до опалювального сезону, висунення та представлення кандидатів, ситуація в зоні проведення АТО, представлення партією Громадянська позиція свого кандидата по 152 в.о, а також сесії Рівненської міської та Обласної рад.
Варто відзначити, що в програмах, які потрапили до вибірки є чимала кількість сюжетів про кандидатів-мажоритарників, в тому числі і висунутих чи підтриманих партіями, але у виборців ще не склалась прив’язка між цими людьми та їх політичними силами, і якщо в сюжеті на це прямо не вказується, то такі матеріали до уваги не беруться.
В негативній тональності інформація була лише про ВО «Батьківщина», за рахунок висвітлення їх невдач на сесії облради.
На телеканалі Рівне 1 не було помічено використання медіа-ефектів чи фейків. Найбільшою проблемою висвітлення передвиборної кампанії традиційно є велика кількість матеріалів, що мають ознаки «джинси».
За рахунок таких програм як «Офіційні новини» та «Між іншим…» найбільше позитивної тональності помітно в представленні урядовців, при чому з різних політичних партій, ВО «Свобода», Блок Петра Порошенка та Народний фронт. Значно менший за обсягам матеріал був присвячений в цій тональності Опозиційному блоку, про інші партії взагалі не згадували.
Інформації в негативній тональності не було. Матеріали з нейтральною тональністю були лише про ВО «Батьківщина», Сильну Україну та виконання обов’язків Президентом України Петром Порошенком.
Маніпуляцією можна вважати неналежне маркування рекламного характеру сюжетів рубрики «Між іншим…», якого просто не видно. Фейкових новин чи застосування медіа-ефектів не було.