Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу рівненського ТБ (за вересень 2014)
1. До моніторингової вибірки потрапили вечірні новини на каналах «Рівне 1» («Новини Рівного» + до 29 вересня рубрика «Про головне») та РОДТРК («День», рубрика «Між іншим…» та «Офіційні новини»). Варто зробити технічне зауваження, що «Між іншим…», на думку експертів з моніторингу, до 26 вересня не була належним чином маркована і більшість глядачів не мали змогу дізнатися про те, що матеріали там виходять на правах реклами. Тому вона була включена до вибірки. Однак, наприкінці вересня там з’явилася позначка «Передвиборча агітація», очевидно це було пов’язано з термінами реєстрації суб’єктів виборів та відкриттям ними виборчих рахунків. Звідси напрошується висновок, скорочення термінів виборчої кампанії сприяє застосуванню подібного роду маніпуляцій, коли під виглядом новинних матеріалів транслюється відверта «джинса», і все відбувається без прямого порушення виборчого законодавства. Така ситуація не сприяє збалансованості подання інформації та не забезпечує можливості виборцям зробити повністю усвідомлений вибір. Нагадаю, що йдеться про телеканал, який фінансується з коштів платників податків.
«Офіційні новини», що виходять на РТБ, очевидно, на замовлення органів центральної влади, перед виборами слабо виконують функцію інформування про державну політику, а більше схожі на передвиборні ролики для двох політичних сил - «Народного фронту» Арсенія Яценюка та Блоку Петра Порошенка. Для прикладу, до Дня вчителя Петро Порошенко розповідає про своїх вчителів, про те, як потрібно дбати про престиж професії, про особливу увагу до цієї категорії, і т.д. - це виглядає не як інформування про виконання своїх посадових обов’язків, а як слабо прихована агітація. Побідна ситуація і з прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком. Його сюжети в «Офіційних новинах» це 100% прямої мови розмірковувань політика про проблеми, плани та перспективи розвитку. Без альтернативних думок та аналізу вже зроблених кроків незалежними експертами.
Загалом, можна констатувати, що рівненське телебачення активно висвітлювало виборчу кампанію. До 26-28 вересня загальна частка сюжетів про вибори, яка не була маркована, сягала до 50% від випуску новин, а такі програми як «Про головне», «Між іншим…» та «Офіційні новини» практично повністю присвячені потенційним депутатам. Потім ці ж рубрики почали маркуватися, і частка інформації, що підпадає під критерії моніторингу різко скоротилася, орієнтовно до 10-15%. Відтепер тональність матеріалів, що включені до моніторингу буде більш нейтральною, чому у вересні переважала позитивна, за рахунок матеріалів, що мають ознаки «джинси».
Незбалансованість представлення основних політичних сил загалом та за тональністю зокрема, наштовхує на висновки, що рівненські телеканали не забезпечують рівності доступу до медіа, і виборцю складно отримати повну, об’єктивну та збалансовану інформацію про різні політичні сили, які беруть участь у передвиборних перегонах.
Посадові особи місцевих органів влади представлені мало, переважно в контексті виконання ними своїх обов’язків, і переважно вони з’являються на державному телебаченні. Сюжети про Президента, прем’єр-міністра чи його заступників дуже схожі на передвиборні ролики. Переважно це подано у формі прямої мови, зокрема уривки виступів на засіданнях кабміну, чи з зустрічей президента з журналістами, трудовими колективами, виборцями…
Найактивніше на телеканалах були представлені ВО «Свобода», за рахунок сюжетів про мажоритарника Олега Осуховського та «Народний фронт», завдяки великій кількості сюжетів про Арсенія Яценюка. Співрозмірно з цими політичними силами також подано інформацію про незалежного мажоритарника по округу 152 Олега Червонюка. В одному із вересневих тижнів він перевершив усіх, коли п’ять днів поспіль на двох популярних комерційних телеканалах (Рівне 1 входить до нашої вибірки, інший ні) був представлений у 33-хвилинних фільмах про своє підприємство.
У звітному періоді, у програмах, що моніторяться, рівненські телевізійники мало згадували про КПУ та Сильну Україну, і зовсім нічого їх не зацікавило у діяльності Радикальної партії та Самопомочі.
В негативній тональності «показували» мало, і лише про Батьківщину, Блок Петра Порошенка та Свободу. В нейтральній ще менше – про Батьківщину, Блок Петра Порошенка, Громадянську позицію, КПУ, Свободу та Сильну Україну.
Більшість матеріалів були з ознаками «джинси» чи непрямої агітації і оцінюються як такі, що мають позитивну тональність. Найбільше - про Свободу, Народний фронт та мажоритарника Олега Червонюка, найменше – Опозиційний блок, і зовсім не було – КПУ, Радикальну партію, Самопоміч та Сильну Україну.
Помітної переваги якоїсь політичної сили у наданні їй першочерговості в сюжетах на рівненському телебаченні не було.
Усі партії та посадові особи найчастіше були представлені в контексті таких основних подій як ситуація в зоні АТО та допомога армії, прийняття законів про «Очищення влади», про особливості самоврядування Донбасі, багато уваги приділялось процесу висунення та реєстрації кандидатів.
Цікава ситуація з мажоритарниками, які найактивніше піаряться в місцевих ЗМІ. Частина з ним йде як самовисуванці, а частина, з тих що висунуті політичними партіями з ними прямо не асоціюються. І до моменту офіційної реєстрації сюжети про справи цих хороших людей були, а от про партійність не згадували, напевне через законодавчі обмеження. Так як більшість кандидатів мажоритарників не асоціюються в очах виборцями з партіями, що їх висунули, в цих випадках інформація на користь партій не зараховувалась. Але це не стосувалося Олега Осуховського чи інших кандидатів, в яких є чітко виражена прив’язка до бренду.
2. На телеканалі Рівне 1 до вибірки потрапили 4 вечірні випуски програми «Новини Рівного», а також рубрика «Про головне», яка була по-суті «джинсовим» продовженням основного випуску новин, і лише з 29 вересня почала маркуватися як Передвиборна агітація. Варто відзначити, що схожі сюжети до 29 вересня йшли просто як новинні, а вже після офіційної реєстрації більшості політсил та відкриття фондів почали маркуватися. З цього часу кількість матеріалів, які потрапляють до аналізу зменшується на порядок (за рахунок маркування).
Найактивніше в позитивній тональності показували сюжети присвячені незалежному мажоритарнику Олегу Червноюку, та його конкуренту від ВО «Свобода» по 152 в.о. Олегу Осуховському. Така ситуація спостерігається з початку виборчої кампанії. Далі за спаданням обсягів сюжети з позитивною тональністю – щодо Народного фронту, Громадянської позиції, Батьківщини та Опозиційного блоку. Більшість з цим матеріалів мають усі ознаки замовності. Мала кількість Блоку Петра Порошенка може пояснюватись відсутністю мажоритарника від партії по округу з центром у Рівному, і те що кандидати від партії по іншим округам ще не асоціюються з нею. Про інші партії в цій тональності сюжетів не було.
В негативній тональності інформація була лише про ВО «Батьківщина» та Блок Петра Порошенка. В нейтральній тональності згадували лише Громадянську позицію.
На телеканалі Рівне 1 не було помічено використання медіа-ефектів чи фейків. Найбільшою проблемою висвітлення передвиборної кампанії традиційно є велика кількість матеріалів, що мають ознаки «джинси».
3. На телеканалі РТБ (рівненське державне телебачення) є певні особливості висвітлення перебігу кампанії. Матеріали з ознакою замовності не включають в основний блок інформаційної програми «День». Схоже для цього була запроваджена рубрика «Між іншим…», де не видно позначки про рекламний характер новин. Лише в останні дні вересня ця рубрика почала з’являтися з позначкою Передвиборча агітація. Крім того, на телеканалі виходять так звані «Офіційні новини», які в період виборної кампанії по-суті використовуються для слабо прихованого піару Президента Петра Порошенка, прем’єр-міністра Арсенія Яценюка та віце-прем’єрів. Така картина спостерігається від початку передвиборної кампанії. І хоча там немає прямої агітації за їх політичні сили, але матеріали побудовані таким чином, що вказані спікери в формі прямої мови розповідають про свої плани, досягнення, перспективи розвитку… без представлення альтернативних точок зору, критики чи думки експертів.
В рубриці «Між іншим…» частим гостем є кандидат від ВО «Свобода» по м.Рівне Олег Осуховський. Такі матеріали дають позитивну тональність для відповідних політичних сил, хоча безпосередньо ці партії можуть і не згадуватися.
За рахунок таких програм як «Офіційні новини» та «Між іншим…» найбільше позитивної тональності помітно в представленні урядовців, при чому з різних політичних партій, ВО «Свобода», Блок Петра Порошенка та Народний фронт. Значно менший за обсягам матеріал був присвячений в цій тональності Батьківщині та Опозиційному блоку, про інші партії взагалі не згадували.
Інформації в негативній тональності не було. Матеріали з нейтральною тональністю були лише про Батьківщину, Громадянську позицію, КПУ, Народний фронт, Сильну Україну та Свободу.
Маніпуляцією можна вважати неналежне маркування рекламного характеру сюжетів рубрики «Між іншим…», якого просто не видно. Фейкових новин чи застосування медіа-ефектів не було.