Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу рівненської преси (за вересень 2014)
У рівненських газетах, що потрапили до вибірки (Рівне вечірнє, Рівне експрес, Вісті Рівненщини, Сім днів) у вересні досить активно, але мало збалансовано, писали про різних суб’єктів виборчої кампанії. Більшість матеріалів мають ознаки «джинси», і показують політичні сили переважно в позитивній тональності. В цих же матеріалах часто трапляється критика опонентів замовника. Частка виборчого контенту в різних газетах становить приблизно від 15 до 30% від загального обсягу і постійно зростає. Одна із газет вже двічі збільшувала кількість сторінок. Щоправда не всі суб’єкти виборчого процесу, про які пишуть рівненські газети, потрапили до вибірки. Зокрема є чимало інформації про Блок лівих сил, Заступ та ін.
Незбалансованість представлення різних політичних сил, як за обсягом, так і за тональністю, очевидно свідчить про відсутність рівності їх доступу до медіа. Або, точніше кажучи, показує наявність ресурсів, які витрачаються на кампанію, адже більшість матеріалів це «джинса», а інформації про відмову комусь за гроші розмістити статейку відсутня.
Матеріали, які подаються виборцям зі сторінок рівненських газет, не дають можливості зробити зважений та усвідомлений вибір. Така тенденція зберігається від початку кампанії.
Посадові особи в рівненських друкованих засобах масової інформації представлені мало, найбільше в державній та комунальній газетах. Очільники місцевих органів вдали подані переважно в контексті виконання посадових обов’язків, серед популярних тем – сесії місцевих рад, наради і т.п.
Інформація про керівників центральних органів влади стосується як виконання ними своїх посадових обов’язків, так і в контексті майбутніх виборів, в яких ці посадовці кандидують. Зокрема є випадки, коли через виконання урядовцями своїх повноважень їх намагаються розкритикувати в матеріалах, що мають ознаки «джинси». В цих матеріалах, як правило, подається лише позиція однієї сторони.
Найактивніше в пресі були представлена Батьківщина, кількість позитивної інформації про яку в рази перевищує основних конкурентів. Значно поступаються Народний фронт та Блок Петра Порошенка. І для контрасту - лише невеличкі непомітні згадки про КПУ та Самопоміч.
В позитивній тональності найбільше писали про Батьківщину, менше - Народний фронт, про інші або мало, або, як Громадянську позицію, КПУ, Самопоміч та Сильну Україну - зовсім не згадували.
Негативу ж найбільше дісталося Блоку Петра Порошенка та Свободі. Критикували також Радикальну партію, Народний фронт, Батьківщину та Сильну Україну. Інших не займали.
В нейтральній тональності найбільше писали про виконання посадових обов’язків урядовцями Арсенія Яценюка, Батьківщину та Блок Петра Порошенка, менше – Громадянську позицію, Народний фронт та Сильну Україну, найменше – КПУ, Опозиційний блок та Самопоміч.
Основні теми для висвітлення: війна на сході країни, Мінські домовленості та прийнятий за ними закон, затягування з Угодою про асоціацію, її ратифікація, закон про люстрацію, якість кандидатів в народні депутати, тощо.
Активно пишуть про кандидатів-«комбатів». В газеті міської ради «Сім днів» розмістили одразу 4 сторінки про кандидата від Батьківщини, до речі зроблено це фактично як вставка газети, яку роздає партія, але без позначки, що це розміщено на правах реклами. Порушення закону очевидне, але без наслідків для порушника.
Матеріали з нейтральною тональністю – це переважно згадки про реєстрацію кандидатів від різних політичних сил.
Найбільшою проблемою у висвітленні виборів рівненськими газети уже традиційно є велика кількість замовних немаркованих матеріалів.
В газеті Вісті Рівненщини про політичні сили писали небагато, переважно в нейтральній тональності. В цій газеті найменше інформації про суб’єктів виборчої кампанії, натомість більше матеріалів про діяльність посадовців різного рівня.
В нейтральній тональності найбільше писали про виконання посадових обов’язків Урядом Арсенія Яценюка та Батьківщину і зовсім не згадали Самопоміч та КПУ.
Матеріали з негативною тональністю стосувалися лише Петра Порошенка, і зараховані до одноіменного блоку.
В позитивній тональності писали лише про Блок Петра Порошенка та Опозиційний блок.
В газеті Рівне вечірнє велика частка виборчого контенту – до 30% від загального обсягу. Найактивніше писали про Батьківщину, Блок Петра Порошенка та Народний фронт, і зовсім не згадали про КПУ.
Найбільше газета у вересні була прихильна (матеріали з позитивною тональністю) до Батьківщини та Народного фронту, менше – Радикальної партії, Свободи та Опозиційного блоку. Про всі інші партії матеріалів в позитивній тональності не було.
Натомість в негативній найбільше писали про Блок Петра Порошенка, Радикальну партію та Свободу, трішки дісталося і Сильній Україні, Батьківщині та Народному Фронту. Про інші політичні сили матеріалів з негативною тональністю не було.
В нейтральній тональності найбільше писали про Батьківщину, Блок Петра Порошенка та Сильну Україну, помітно менше – Свободу, Самопоміч та Опозиційний блок, а ось КПУ зовсім не згадали.
В Рівне експрес писали про вибори дещо менше.
В позитивній тональності лише про Батьківщину (дуже багато), Народний фронт (багато) та трішки про Радикальну партію. Інші партії «похвали» не отримали.
В нейтральній тональності найбільше було про Батьківщину, найменше – Народний фронт, і зовсім нічого - КПУ, Опозиційний блок, Радикальна партія та Самопоміч.
Уся ж критика була зосереджена на Петрі Порошенку, і за характером матеріалів можна стверджувати, що націлена вона була на його політичну силу.
Газета Сім днів у звітному періоді відзначилася тим, що виділила одразу 4 шпальти під ряд кандидату від Батьківщини Миколі Капіносу. До речі, фактично це була вставка інформаційного листка, який окремо роздають в наметах партії. І ці 4 сторінки інтерв’ю з кандидатом, який згадує про висунення і про вибори ніяк не марковані. Журналісти порталу «4 влада» провели з цього приводу власне розслідування. В цьому інтерв’ю комбат періодично критикує політику Петра Порошенка. Інших матеріалів що стосуються нашої теми в газеті не було. Як наслідок, величезна кількість інформації в позитивній тональності про Батьківщину, а також трішки негативу про Блок Петра Порошенка. Крім того, ще є один матеріал де в позитивній тональності пишуть про Опозиційний блок. Є також зовсім невеличка кількість інформації, поданої в нейтральній тональності, яка стосується Батьківщини, Блоку Петра Порошенка, Громадянської Позиції, КПУ, Народного фронту, Радикальної партії, Свободи та Сильної України.