укр eng

Звіт за результатами моніторингу центрального телебачення за вересень 2014 року


З 01.09.2014 по 30.09.2014
Медiа: ТБ
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Експерти аналізували інформаційні програми на 8 загальноукраїнських каналах:  1+1, TVi,   Інтер, Перший національний, ТРК "Україна", ICTV, СТБ, 5 канал.

 Відстежували висвітлення діяльності 10 політичних партій: "Блок Петра Порошенка", "Народний фронт", "Батьківщина", "Свобода", "Опозиційний блок", "Радикальна партія", "Громадянська позиція", "Самопоміч", КПУ, "Сильна Україна".

Мета дослідження: з’ясувати, чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену  та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час позачергових парламентських виборів 2014 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції на телеканалах.

Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють телевізійні повідомлення на глядача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки  змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації повідомлень).

Крім політичних партій  додано ще три суб’єкти моніторингу: уряд, президент та спікер. Перші особи країни прямо чи опосередковано беруть участь у кампанії – за парламентські крісла бореться президентська партія "Блок Петра Порошенка", прем’єр-міністр  Арсеній Яценюк та спікер Олександр Турчинов  ідуть на вибори у новоствореній партії "Народний фронт", до якої увійшли також частина міністрів уряду Яценюка. Мета цього дослідження – проаналізувати, чи не використовують посадовці свої службові повноваження для передвиборчої агітації.

 

ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ ПЕРЕДВИБОРЧОЇ КАМПАНІЇ НА ТЕЛЕБАЧЕННІ

Протягом першого тижня вересня кампанія проходила мляво. Перегони стартували із проведення партійних з’їздів, що відбулися 8-14 вересня. Реєстрація кандидатів за партійними списками закінчилася 15 вересня.

Парламентська кампанія 2014 року відбувається на тлі війни на Донбасі. Тема війни, рішень навколо припинення бойових дій та врегулювання ситуації на Донбасі – на початку місяця була ключовою. Із середини вересня виборча тематика дещо витіснила тему війни, однак протягом усього місяця більшість інформаційних телевізійних випусків починаються саме із повідомлень про події на Донеччині та Луганщині.

Виборча кампанія – має ознаки порушень демократичних норм. Канали проявляють симпатії та антипатії до політичних сил, використовують маніпулятивні технології. Частина повідомлень мають ознаки замовних, "чорного піару". А деякі теми – інформаційних воєн. 

Війна олігархів ведеться у медійній площині. Очевидні замовні сюжети проти Ігоря Коломойського на ТРК "Україна" (що належить Рінату Ахметову), Інтері (належить Дмитру Фірташу та Сергієві Льовочкіну)  та проти  Дмитра Фірташа на 1+1 (який належить Ігорю Коломойському). Власники каналів впливають на інформаційну політику. Їхня позиція визначає й політичні симпатії та антипатії медіа.  

Ще одна тенденція нинішніх виборів: радників, комбатів, громадських діячів  – які йдуть за партійними списками  - телебачення не представляє як кандидатів у депутати. Глядач здебільшого позбавлений можливості зробити усвідомлений вибір – йому складно розібратися, хто яку партію представляє. Телеканали найчастіше зазначають  політичну приналежність нинішніх народних депутатів, але не тих, що балотуються.

Масового використання посад для ведення кампанії не простежується.

 

Телебачення висвітлює вибори активно, але не збалансовано.  Усі канали найбільше інформації подають про уряд та президента.

Кількісно найбільш збалансовані канали "Інтер" та ТРК "Україна". Хоч їхню редакційну політику не можна назвати неупередженою – простежуються явні симпатії та антипатії до політичних сил.

1+1 – найбільше інформації про президента. Серед партій - з явною перевагою "Блоку Петра Порошенка". Та відвертим негативом до "Радикальної партії".

Перший національний – явна перевага, більше половини політичної інформації – про уряд. Серед партій лідирує "Батьківщина".

TVi – найбільше інформації про уряд. Серед партій найактивніше представлені партії "Блок Петра Порошенка", "Батьківщина" та "Народний фронт". Про решту політичних сил – пасивно.

ICTV – майже однакова кількість інформації про президента та уряд. Перевага "Блоку Петра Порошенка" та "Батьківщині".

5 канал – з явною перевагою інформації про уряд. Про партії менш активно, однак порівняно збалансовано.

СТБ – найбільше інформації про президента. Про політичні партії пасивно, але порівняно збалансовано.

 

Президент, прем’єр та спікер на телебаченні переважно представлені як виконавці обов’язків. Лише в останніх числах вересня перші особи держави – президент, міністри, прем’єр  - стали активніше з’являтися на телебаченні у інформаціях, які можна розцінювати як прихований піар – поїздки регіонами, зустрічі із громадськістю, інспектування військових об’єктів. Також медіа використовують (прямо чи через політичних опонентів) критику уряду та президента для антиагітації. Жоден урядовець на період кампанії не пішов у відпустку. А значить будь-яка його поява у медіа впливає на позицію виборця. 

Діяльність уряду та президента висвітлювалася активно – про них найбільше інформації:  уряд майже 28%, президент – понад 22%.

Діяльність спікера представлена пасивно – 2,7%, переважно у нейтральній тональності.

У межах певних груп телебачення достатньо збалансовано представляє позиції партій.

Перша група партій - до якої прикута найбільша увага медіа і ця увага є постійною: "Блок Петра Порошенка" (12,1%), "Опозиційний блок" (7,4%), "Батьківщина" (6,9%), "Народний фронт" (6,5%).

 Друга група  - на телебаченні з’являється менш активно, "світиться" час від часу:  КПУ (2,1%), "Свобода" (2,7%), "Сильна Україна" (1,9%),  "Радикальна партія" (2,6%).

 Третя – пасивно представлені політичні сили: "Самопоміч" (1,4%), "Громадянська позиція" -  менше 1%.

Найбільше  позитивної тональності телеканали подають про президента, а також партії "Опозиційний блок" та "Блок Петра Порошенка".

Уряд найбільше критикували. Серед партій найбільше негативу про "Народний фронт" та КПУ.

Урядовці та представники "Блоку Петра Порошенка" отримала найбільше прямої мови. Синхрони представників партії "Громадянська позиція" подали тільки два канали – Інтер та ICTV.

 

Основні спікери, які озвучували позиції партій:

«Блок Петра Порошенка» –  Ігор Гринів, Віталій Кличко, Микола Томенко, Ольга Богомолець, Ірина Геращенко.

«Народний фронт» – Арсеній Яценюк, Олександр Турчинов, Арсен Аваков, Антон Геращенко, Андрій Тетерук, В’ячеслав Кириленко, Микола Княжицький, Дмитро Тимчук.

 «Батьківщина» – Юлія Тимошенко, Андрій Сенченко, Сергій Соболєв.

«Радикальна партія» – Олег Ляшко, Дмитро Лінко, Ігор Мосійчук.

«Опозиційний блок» – Олександр Вілкул, Вадим Рабінович, Микола Скорик, Наталія Королевська, Нестор Шуфрич, Юрій Бойко, Михайло Добкін.

«Громадянська позиція» – Анатолій Гриценко.

 «Свобода» – Олег Тягнибок, Ростислав Кошулинський.

«Сильна Україна» –  Сергій Тігіпко, Валерій Хорошковський, Світлана Фабрикант.

 

ГОЛОВНІ ПОДІЇ ВЕРЕСНЯ 2014 РОКУ:

- перемир’я на Донбасі. Домовленості про повне припинення вогню та відведення військ

-  формування виборчих списків;

- створення партії Яценюка–Турчинова "Народний фронт";

- відмова Партії регіонів брати участь у виборах за партійними списками.

- у ВР створено тимчасову слідчу комісію щодо розслідування трагедії під Іловайськом.

- саміт НАТО у Великій Британії. Президент Петро Порошенко  взяв участь у цьому форумі.

- Верховна Рада прийняла президентський закон про особливий статус деяких районів Донбасу, ратифікувала угоду про асоціацію з ЄС, схвалила закон про люстрацію.  

- візит президента Петра Порошенка до Канади та США, виступ в американському сенаті. 

- 100 днів президентства Петра Порошенка та 100 днів на посаді мера Києва Віталія Кличка.

-  Прес-конференція Петра Порошенка. Президент представив план реформ "Стратегія 2020".

- Прем’єр Арсеній Яценюк взяв участь у засіданні Генасамблеї ООН.

- Спікер Олександр Турчинов підписав закон про люстрацію і передав на підпис президенту. Обговорення закону.

- Стрімке падіння гривні.

- Газові переговори. Енергетична безпека. Підготовка до зими.  

- "Народна люстрація". Побиття в Одесі кандидата від "Опозиційного блоку" Нестора Шуфрича.

 

ПРО ПРЕДСТАВЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ НА КАНАЛАХ

Інтер, програми «Подробиці» та «Подробиці тижня»

Тривалість щоденного випуску новин – 45-55 хв, підсумкової програми – 2,5 год. Частка виборчого контенту становить близько 21%.

Найактивніше на Інтері представлені «Блок Петра Порошенка», ВО «Батьківщина», «Опозиційний блок», «Свобода», "Сильна Україна» та «Народний фронт». Другу позицію за кількістю повідомлень поділили «Радикальна партія», «Громадянська позиція» та «Сильна Україна». Найменше інформації прозвучало про КПУ. Про об’єднання «Самопоміч»  - жодної згадки.

Найбільше у позитиві подано про «Блок Петра Порошенка» та «Опозиційний блок», а у негативі – про уряд та «Народний фронт».

Канал висвітлює виборчу кампанію досить активно. Кількісно подавав інформацію переважно збалансовано. За показником представлень забезпечив основним політичним силам відносно рівний доступ до медіа. Представники більшості партій, окрім КПУ та об’єднання «Свободи», мали можливість висловити свою позицію у пряму ефірі «Подробиць тижня».

Проте якість повідомлень дає підстави стверджувати про застосування маніпуляції «фальшивий нейтралітет».

Протягом місяця тенденції каналу змінювалися. Перші три тижні явних симпатій не простежувалося. Лише за останній тиждень помітно побільшало повідомлень про «Опозиційний блок», до якої увійшли колишні «регіонали».  У короткому інформаційному блоці «Вибори» ця політична сила представлена щодня. А 29 та 30 вересня цей новинний блок розпочинався і закінчувався сюжетами про «Опозиційний блок». Матеріали у цьому форматі – короткі: по кілька речень, як правило, без прямої мови, але сюжети про «опозиціонерів» завжди підкріплювалися синхронами (подекуди низької якості, записані зі скайпу). Сюжети пронизані позитивними меседжами щодо "Опозиційного блоку" та критикою уряду:

28 вересня у «Подробицях тижня» Юрій Бойко (гість студії) переконував мешканців луганського міста Щастя, що їхня політична сила не покине місцевих у біді, критикував уряд -  назвав  його «безалаберным».

У випуску 30 вересня «Опозиційний блок» згадували тричі: на початку програми та двічі у короткому блоці «Вибори». Про решту кандидатів, крім «Сильної України» (21 сек), жодної інформації:

- Випуск розпочався з новини про побиття у Одесі «опозиціонера» Нестора Шуфрича. Ведуча охарактеризувала це повідомлення «одним из главных событий дня». В сюжеті були розставлені вигідні для кандидата акценти. Причину побиття не вказано (в цей час країною шириться так звана «народна люстрація») – маніпуляція «приховування інформації»/

- «Опозиціонер» Олександр Вілкул відвідав Чорноморський суднобудівний завод у Миколаєві. Стурбований, що завод перебуває на межі виживання, і запевнив: «Опозиционный блок» внесет в новом правительстве программы восстановления судостроительной отрасли».

- «Опозиціонер» Вадим Рабинович під час ради Всеукраїнського єврейського конгресу закликав до загального єднання заради добробуту країни.(«Подробиці», 30.09.14).

Кардинально протилежна ситуація щодо висвітлення діяльності уряду Яценюка, спікера Олександра Турчинова та їхньої політсили «Народний фронт». Випуски перенасичені сюжетами з жорсткою критикою. Журналісти використовують грубі маніпуляції: читання думок, оціночні судження, створення негативного контексту завдяки послідовності сюжетів, повтор інформації, перекручування фактів, приховування інформації. Вдаються і до «чорного піару», який спрямований на дискредитацію їх як посадовців і опосередковано  - як представників партії.

Приміром, 17 вересня – матеріал про засідання Кабміну. Журналісти перед синхроном прем’єра Яценюка перекрутили факти, подали неправдиву інформацію.

Журналістка: «…Говорит и о люстрации. Правда, победу в утверждении законов приписывает не столько общественным активистам, сколько своему соратнику – спикеру Александру Турчинову, и третьему номеру в избирательном списке его политсилы».

Арсеный Яценюк, прем’єр-міністр України: «За жорстким наполяганням голови Верховної Ради України Олександра Турчинова і, в першу чергу, з допомогою громадянського суспільства парламент прийняв закон про очищення влади».

Журналістка: «Правда не уточняет – это будет люстрація а-ля «куля в лоб, так куля в лоб», как говорят в народе о Яценюке, то есть – не себя, а конкурентов».

16 вересня у сюжеті, де йшла мова про Антона Геращенка, проведено некоректні аналогії:

«…У советника министра МВД и по совместительству 21 номер в списке от «Народного фронта» – Антона Геращенко от принятых законов «волосы встают дыбом» (на відео: на весь екран безлика голова з піднятим волоссям і в правому кутку невеличке фото Антона Геращенка, у якого є залисини) – а они у него есть. Но законы эти – плата за предыдущие годы разграблений и предательства Украины и, укладывая свои волосы, признает, – это вынужденный шаг. Мол, украинские военные противостоять российской армии не смогут» («Подробиці», 16.09.2014).

Активно критикували упродовж останніх двох тижнів Миколу Княжицького – 34 номер у партійному списку «Народного фронту», якого звинуватили у зв’язках з командою  Януковича, зокрема з Володимиром Сівковичем, колишнім заступником секретаря РНБО, якого обвинувачували у перевищенні влади під час розгону Майдану:

«Пан Княжицкий – он является составляющей этой цепочки, поскольку та же самая команда занималась отжимом канала TBi» («Подробиці», 24.09.14).

В інформаційній політиці каналу відчутна війна олігархів, зокрема власників Інтера Дмитра Фірташа та Сергія Льовочкіна проти групи «Приват» та його власника, бізнесмена та нинішнього губернатора Дніпропетровщини Ігоря Коломойського. Практично щодня подають викривальні сюжети про Коломойського, який нібито причетний до рейдерських захоплень Вільногірського металургійного та Іршанського гірничо-збагачувального комбінатів. У цих репортажах згадують і уряд, що не реагує на заклики трудових колективів. А про борги «Укрнафти», підконтрольній Коломойському, яка винна державі  гроші:

«…Кабмин не вспомнил. Можно сказать, даже забыл. А «Укрнафта» должна государству почти полтора миллиона гривен дивидендов. Зато другим своим решением правительство вернуло в госсобственность два комбината: Иршанский горнообогатительный и Вольногорский металлургический. Оба они были в аренде компании «Крымский титан» бизнесмена Дмитрия Фирташа 10 лет. Предприятия, действующие и приносящие бюджету ежегодно миллионы гривен, но в Кабмине решили их забрать… Удары по бизнесменам у правительства – избирательны, считают политологи. О долгах Днепропетровского губернатора, а «Укрнафта» контролируется его группой «Приват», – в правительстве промолчали».

Друга позиція за кількістю представлень за «Блоком Петра Порошенко». Це не свідчить про прихильність каналу до цієї політичної сили, радше обумовлено важливістю обговорення подій. 16 вересня у студії «Подробиць» головні меседжі по закону про особливий статус деяких районів Донбасу роз’яснював заступник глави Адміністрації президента, радник глави держави та 14 номер у списку «Блоку Петра Порошенка» Ігор Гринів, 21 вересня гостями студії «Подробиці тижня» були Микола Томенко, Ольга Богомолець та Ігор Луценко, 28 вересня – Ігор Гринів.

Явного використання адмінресурсу високопосадовцями не простежувалося.

Основні спікери:

«Блок Петра Порошенка» – Ігор Гринів, Віталій Кличко, Микола Томенко, Ольга Богомолець, Ірина Геращенко.

«Народний фронт» – Антон Геращенко, Андрій Тетерук, В’ячеслав Кириленко, Микола Княжицький.

ВО «Батьківщина» – Юлія Тимошенко, Андрій Сенченко.

«Радикальна партія» – Олег Ляшко, Дмитро Лінко, Ігор Мосійчук.

«Опозиційний блок» – Олександр Вілкул, Вадим Рабінович, Микола Скорик, Наталія Королевська, Нестор Шуфрич, Юрій Бойко, Михайло Добкін.

«Громадянська позиція» – Анатолій Гриценко.

ВО «Свобода» – Олег Тягнибок.

«Сильна Україна» –  Сергій Тігіпко, Валерій Хорошковський, Світлана Фабрікант.

 

СТБ, програма «Вікна-новини»

Тривалість інформаційного випуску – 30-35 хв. Частка виборчого контенту становила 14%.

Політичних новин обмаль. Позиції політичних сил представлені у незначній кількості. Найбільше інформації прозвучало про ВО «Батьківщина» (2,7 хв), «Народний фронт» (2,5 хв), «Блок Петра Порошенко» (1,9 хв) та об’єднання «Самопоміч» (1,9 хв). Про решту – в межах 1 хв. Жодної згадки про «Громадянську позицію».

Найбільше у позитиві подано про «Народний фронт» та об’єднання «Самопоміч». У негативній – про «Опозиційній блок», «Свободу» та КПУ.

Передвиборчі новини не є пріоритетними для каналу. Цієї інформації найменше. Переважають сюжети соціального характеру – про життя пересічних громадян, які потрапили у скрутні життєві обставини; поранених бійців із зони АТО тощо.

Основні передвиборчі теми:

– з’їзди партій «Самопоміч» (9.09.2014), «Народного фронту» (10.09.2014), «Сильна Україна»;

– оголошення передвиборчих списків партій, де йшлося про списки «Блоку Петра Порошенка», «Народного фронту», «Батьківщини», КПУ, «Опозиційного блоку», «Сильної України», «Свободи», «Радикальної партії» та «Самопомочі»;

– коментарі представників різних політсил щодо прийнятих законі 16 вересня  – про люстрацію, про особливий статус Донбасу та щодо ратифікації угоди з ЄС;

– у Харкові звалили пам’ятник Леніну на центральній площі. Місцеві комуністи засудили дії активістів.

– побиття «опозиціонера» Нестора Шуфрича в Одесі активістами так званої «народної люстрації».

 

Явних зловживань на каналі не простежується. Інформація не приховується, подається доступно та зрозуміло, критика аргументована.

Активно представлено позиції президента України Петра Порошенка та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, але виключно в межах виконання ними посадових обов’язків.

Траплялися випадки, коли спікер Верховної Ради Олександр Турчинов та міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, використовували службове становище для агітації. Сюжет стосувався екстреного приїзду посадовців до Маріуполя, коли бойовики поновили обстріли околиць міста. Цей матеріал можна розцінювати як піар «Народного фронту» (інформація в такому ж ключі була і на інших телеканалах). У ньому розставлені явні позитивні акценти:

– ризикуючи власним життям, відвідали два блокпости на околиці, хоч терористи активно атакували їх;

– запевнили, що «це місто є стратегічним, а його оборона є пріоритетною»;

– Олександр Турчинов звернеться до Кабінету міністрів з пропозицією: якомога швидше відгородити технічними валами околиці міста (основний меседж проекту «Стіна», ініціатором впровадження якого є прем’єр-міністр та член партії «Народний фронт» Арсеній Яценюк);

– військова міць Маріуполя тільки нарощуватиметься(«Вікна-новини», 22.09.14).

 

Основні спікери:

«Блок Петра Порошенка» –  Віталій Ковальчук, Юрій Луценко, Віталій Кличко;

ВО «Батьківщина» –  Юлія Тимошенко, Григорій Немиря.

«Народний фронт» – Арсеній Яценюк, Олександр Турчинов, Арсен Аваков, Антон Геращенко.

«Опозиційний блок» – Вадим Рабинович, Нестор Шуфрич.

ВО «Свобода» –Руслан Кошулинський.

«Самопоміч» – Єгор Соболєв.

КПУ – Алла Александровська.

 

ICTV, «Факти» та «Факти тижня з Оксаною Соколовою»

Частка виборчого контенту становить 20%.

За кількістю повідомлень лідирує «Блок Петра Порошенка». У 1,5 рази менше інформації подано про партію «Батьківщина». Найменше  - про об’єднання «Самопоміч». Критичні повідомлення стосувалися «Опозиційного блоку» та уряду.

Топ-темою випусків залишається ситуація у зоні АТО. Детально висвітлює події та заяви високопосадовців та міжнародних експертів. Інформація підкріплюється прямою мовою політиків, експертів, політологів.

Більшість інформації подається у нейтральній тональності. Проте трапляються матеріали з порушенням професійних стандартів: журналісти вдаються до оцінок та маніпуляцій. У матеріалі про прийняття закону про особливий статус Донбасу («Факти», 16.09.2014) ведуча у підводці інтонаційно робить наголоси, що це рішення неправильне, ставить риторичні запитання: 

«Чому голосування у ВР було таким небездоганним? Чому табло було чорним у момент голосування? І звідки взялися 277 голосів, коли коментарі  депутатів на його адресу переважно негативні? Запитань  в  українців чимало. Економісти прогнозують відтік інвестицій, знецінення гривні… і повний занепад економіки» (ця думка не підтверджена жодним експертом).

Коментарі представників «Батьківщини», «Свободи», «Громадянської позиції», «Радикальної партії», бійців добровольчих батальйонів підсилюють думку ведучої. Висловлювання прихильників цього рішення наприкінці матеріалу  - губляться. Використання медіа-ефекту, як «повтор інформації» щодо цією теми і схожий за структурою матеріал подавався у програмі «Факти» 17.09.2014.

Передвиборчі новини подають переважно у другій половині випуску. Канал представляє позиції та надає слово представникам усіх політичних сил.

У новинах невиборчого характеру, де з’являються коментарі представники різних політсил, часто не зазначають їхньої партійної приналежності. Глядач не отримує інформації, яку партію представляє цей політик.

На початку місяця сюжети здебільшого стосувалися з’їздів партій, затвердження партійних списків. У другій половині побільшало сюжетів з ознаками замовних. Матеріали, як правило, короткі, подаються переважно у нейтральній чи позитивній тональностях, ведуча озвучує суть заяви чи події, яка обов’язково підкріплюється коментарем представника партії.

За кількістю «джинси» лідирує партія «Батьківщина», заяви Юлії Тимошенко є майже у кожному випуску новин:  Юлія Тимошенко відвідала у Чернівцях підприємство, де на замовлення її політсили шиють теплий одяг для бійців («Факти», 24.09.14), заяви Юлії Тимошенко щодо належного забезпечення ліками усіх медичних закладів, де проходять лікування бійці АТО («Факти», 25.09.14), Юлія Тимошенка зустрілася з волонтерами у Чернігові («Факти», 27.09.14). Замовні матеріали на каналі  розміщують також партії «Опозиційний блок» та «Сильна Україна».

Із  15 вересня «Факти» започаткували рубрику «Соціально-інтелектуальний портрет партійних списків». Аналізуються 10 фаворитів перегонів. 15 вересня мова йшла про «Блок Петра Порошенко», а 18 вересня  – про «Батьківщину». У наступних випусках  цей проект не мав продовження.

Політичні програми партій у новинах не були озвучені, висвітлюються лише думки лідерів партій щодо подій чи проблем.

Критики  канал уникає. Якщо і звучить, то переважно з вуст політичних опонентів, є аргументованою. Негатив про діяльність Кабміну – це критика Міністерства охорони здоров’я (не вистачає препаратів для важкохворих), Міністерства оборони (не забезпечили теплим одягом військових у зоні АТО), заяви лідера «Батьківщини» про розслідування незаконного продажу української зброї посадовцями Міноборони.

Високопосадовці використовують посади для агітації: участь Олександра Турчинова у виставці оборонної промисловості в Києві ("Факти", 24.09.14); Арсеній Яценюк відвідав навчальний центр Національної гвардії у Нових Петрівцях («Факти», 30.09.14).

Найбільш збалансовано представлені партії у підсумковому випуску новин «Факти тижня з Оксаною Соколовою». Однак сюжети мають іронічні назви: «Несподівані обличчя серед кандидатів у депутати»  - стосувався колишніх міністрів, депутатів, які увійшли до списків основних партій («Факти тижня з Оксаною Соколовою» 21.09.14); «Пристрасті довкола парламентських виборів» стосувався депутатів, які йдуть по мажоритарних округах («Факти тижня з Оксаною Соколовою», 28.09.14).

«Факти тижня З Оксаною Соколовою» почали запрошувати до студії представників політичних сил:  28 вересня свою позицію презентував Сергій Тігіпко. Обговорювали питання економічної стабільності гривні, особливого статусу деяких районів Донбасу. Наголошував на помилках уряду.

 

5 канал, «Час новин» та «Час. Підсумки тижня»

Частка виборчого контенту – 12%.

Найбільше ефірного часу присвячено ВО «Батьківщина». У 1,5 рази менше інформації прозвучало про «Блок Петра Порошенка». Про партію «Громадянська позиція» не було жодної згадки. А «Опозиційний блок» активно висвітлювався як у нейтральній, так і негативній тональності. КПУ представлена лише у негативі.

Найбільше прямої мови у ВО «Батьківщина» та «Народного фронту». Не надали слова представникам «Громадянської позиції», «Сильної України» та «Самопомочі».

Інформацію канал висвітлює переважно збалансована та об’єктивно, без явних зловживань та маніпуляцій. Виборчі новини подає пасивно. Явних симпатій чи антипатій не простежується. Поява партій та їх лідерів у новинах стосувалися, в основному, проведених партійних з’їздів, подання документів до ЦВК на початку вересня, інші згадки і заяви політичних сил стосувалися подій поза виборчою тематикою.

Спікер Олександр Турчинов в інформації фігурував як представник партії. Його представляли як голову Верховної Ради, але ця діяльність не була напряму пов’язана із виконанням посадових обов’язків: поїздка до Маріуполя («Час», 22.09.14) та участь у виставці оборонної промисловості в Києві («Час», 24.09.14). На прес-конференції Петро Порошенко давав журналістам відповідь щодо своєї партії -  і фігурував як лідер політсили. Перековував, що в його команді – лише гідні люди, які йдуть на вибори за списом «Блоку Петра Порошенка» («Час новин», 25.09.14).

Підсумкові новини «Час. Підсумки тижня» відрізняються від щоденних. Містять оціночні судження, іронію.

Розгорнутий сюжет про завчасні парламентські вибори та основних гравців у «Час. Підсумки тижня» 14 вересня стосувався «нових» облич в майбутній Раді. Інформація має іронічний підтекст, нагадує журналісту «гру у наперстки – де опиниться той чи інший кандидат». Головні герої – ВО «Батьківщина», «Блок Петра Порошенка» та «Народний фронт». Основні партійні обличчя «Батьківщини» «розбіглися по більш привабливим політичним проектам». Опозиційні ж партії журналіст називає «реінкарнацією Партії регіонів у кількох іпостасях».

У підсумковій програмі («Час. Підсумки тижня», 28.09.14) ведучий вдається до маніпуляцій, ставить іронічні питання щодо діяльності уряду, зокрема Міноборони: 

«Грошей немає фізично чи паперова бюрократія Міноборони заважає їх витрачати?»«Якщо ми говоримо про чистку Генштабу та Міноборони і залишити звідти тільки тих людей, які дружать з головою, хочуть щось робити. Скільки, який відсоток від ста?»«Скільки треба адекватному міністру, щоб результат змін було видно?».

 

1+1, "ТСН" та "ТСН-тиждень"

Випуск "ТСН"  триває близько 1 год, підсумковий "ТСН-Тиждень" – 2 год.

Тема виборів висвітлюється пасивно.  Частка виборчого контенту становить 17%.

Політичні гравці представлені незбалансовано. Найактивніше  - уряд, президент і "Блок Петра Порошенка". Уряд і президент отримали й найбільше прямої мови.

Найменше інформації про «Свободу», "Сильну Україну", «Батьківщину» та «Громадянську позиція». 

Найбільше  позитивної тональності отримали президент, "Самопоміч" та «Блок Петра Порошенка». А от КПУ, «Опозиційний блок» і «Радикальну партію» переважно критикували – негативна інформація переважає.

У щоденних випусках систематично плекається негативного ставлення до лідера "Радикальної партії"  Олега Ляшка:

Про бійку на засіданні Київради між представниками партії  Ляшка та Кличка: «опозиція знову піариться» ("ТСН", 4.09.2014).

Сюжет під назвою «Шахрайство на війні» - Олег Ляшко обдурив волонтерку (пообіцяв подарувати броньовану машину) і присвоїв заслуги загиблого комбата Олександра Гуменюка (наче допомагає сім’ї). Опис Олега Ляшка подається з іронією та з використанням риторичних запитань:

«У темних окулярах і зі зброєю в руках – такий образ створює собі Олег Ляшко. Та хто насправді ховається за чорними окулярами?»

У сюжеті наголошується, що Ляшко піариться за рахунок інших. Така інформація має ознаки "чорного піару". ("ТСН", 5.09.2014)

 «Олег Ляшко – політик, що піариться на допомозі воїнам АТО, знову заплямував репутацію». Про бійку представників його партії з Нацгвардією ("ТСН" 11.09.2014).

З 15 по 30 вересня на каналі вийшло ще чотири великих сюжети  про «Радикальну партію" Олега Ляшка з елементами "чорного піару". Матеріал викладається розлого, різносторонньо, політику надають слово, але вирвані з контексту репліки лише підкреслюють негативний зміст.

16 вересня наголошують, що Ляшка не було на голосуванні за закон про люстрацію, на наступний день як про «популіста, який тренує язика» (це слова нардепа Олександра Шевченка, який побився із Ляшком у Раді) і про купівлю Ляшком  дорогого «Мерседеса» вартістю щонайменше 1 млн грн.

 22 вересня – великий репортаж про приховане життя «депутата-маріонетки»  - так його називає ведуча. Знову згадують про «Мерседес», що «Радикал Олег Ляшко має кілька паралельних життів». У цьому сюжеті його пов’язують із бізнесменом Дмитром Фірташем.

1+1 веде інформаційну війну проти Фірташа. Кілька разів у випусках були сюжети, як Фірташ розвалив титанову галузь. Матеріал має ознаки замовного  - він дублювався в інших ЗМІ, в ньому відсутня інша точка зору (ТСН, 16.09 2014). 30 вересня сюжет про розкол у партії Ляшка: він «продав Вінницький осередок». Таких матеріалів немає про жодного іншого  політика.

 

Посадові особи представлені переважно як виконавці своїх обов’язків. Лише раз у інтерв’ю про голосування за особливий статус окремих регіонів Донбасу Олександр Турчинов фігурував як представник "Народного фронту" (ТСН, 21.09.2014).

Представників  партії «Блок Петра Порошенка», «Народного Фронту» не підписують  як партійців, а представляють як радників чи посадовців. Віталій Кличко – мер столиці, Ірина Геращенко – уповноважена президента, Дмитро Тимчук керівник Центру військово-політичних досліджень, Антон Геращенко – радник міністра внутрішніх справ. Вони були головними спікерами партій.

У перших сюжетах говорили про рішення уряду, президента та партію «Батьківщина». Посадовці - у зв’язку з прийнятими законами та міжнародними зустрічами, а «Батьківщина»  - повідомлення про ув’язнену льотчицю Надію Савченко, яка йде першим номером у списку "Батьківщини".

У  підсумковому випуску новин буває до 30 тем. Резонансні події  висвітлюють з різних боків. Крім політики є багато криміналу, надзвичайних ситуацій. Практично кожна тема - виїзд на місце події, репортажі, досвід інших країн, порівняння.  Кожен випуск починається новинами із зони АТО. Розгорнуті репортажі з передової.

Канал вдається до маніпуляцій:

Прийом  - "експерти вважають, що...", без називання імен експертів.

Сарказм. Відверто висміюють мера Києва Віталія Кличка. Негатив передають вихопленими із контексту словами політика, показують людей, які сміються з нього в залі, уповільнюють зйомку.

Негативні асоціації. Коли говорять про те, чому Верховна Рада голосувала за закони закрито, політик пояснює, що виникла необхідність, бо президент оголошував інформацію про те, яка в нас техніка. Пряма мова перебивалась картинками заіржавілої важкої техніки і розбомблених на війні танків.

Риторичні та навідні запитання. У "ТСН-тиждень" відчувається ставлення ведучої до того, що вона питає.

Повтор інформації. Щоб нав’язати негативне ставлення до Олега Ляшка, його за тиждень згадують  у негативному світлі по кілька разів.

Послідовність сюжетів. Інтерв'ю із мером Львова Садовим подали наприкінці випуску новин після сюжету про те, що до кінця вересня затримається аномально тепла погода. Цей сюжет мав красиві картинки природи, звучала розслаблююча музика. Після цього подали позитивний сюжет із мером Львова Садовим, який рекламував свою партію «Самопоміч".

Позитивні асоціації. Про партію «Свобода» повідомляли рідко. У сюжетах про пікети чи акції, на екранах крупним планом показували прапори «Свободи» і йшлося, що прийшов простий народ, який виступає за справедливість. Нейтральну інформацію підкріплюють відео, яке створює позитивні асоціації: про зміни в суддівській системі говорять на фоні відео - Порошенко тримає руку на серці під час гімну (ТСН, 25.09.2014).

Ефект останнього слова. У сюжеті про буревій у Костополі на Рівненщині після репортажу біля зруйнованих будинків і обіцянок влади останнє речення в сюжеті  слова місцевого жителя "Влада бездіяльна" (ТСН, 23.09.2014). Президент Порошенко критикує дезертирство 51-ї бригади і говорить про її розформування. Тема завершується сюжетом, де волонтер каже: "Голим бійцям  без амуніції і бійцям-героям це наче ляпас" (ТСН, 26.09.2014). Після слів Нестора Шуфрича з «Опозиційного блоку», як його побили в Одесі, подано пряму мову активіста, який називає його «тварюка» і «зрадник».

 

Перший національний, програми "Підсумки дня" та "Підсумки тижня"

Випуск новин триває 30 хв, найголовніші теми дня висвітлюють стисло, в основному - констатація фактів. Починаються випуски новин із подій на Донбасі.

Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин становила 15%.

 

Канал  висвітлював вибори відносно активно, але незбалансовано.  Головні політичні гравці представлені непропорційно. В основному ефір надавали уряду, президенту та партії «Батьківщина».

Президента Петро Порошенко, прем’єр Арсеній Яценюк, спікер Олександр Турчинов за свої партії на каналі не агітували жодного разу.

Найактивніше представлені уряд і президент. Вони отримали найбільше прямої мови і були найчастіше представлені у перших сюжетах.

Мінімум інформації про партію "Свобода".

Про «Самопоміч», «Радикальну партію», "Сильну Україну", «Громадську позицію» телеканал не інформував.

Найбільше інформації в позитивній тональності  - про діяльність президента та уряду. Найбільше критики – про уряд. Також були повідомлення в негативі  про КПУ та «Опозиційний блок».

«Свобода» представлена в контексті новин із Ради -  голосування законів про особливий статус  та люстрацію.

«Опозиційний Блок» згадали під час пікету харківських активістів на Хрещатику проти мера Харкова  Геннадія Кернеса. Вимагали поновлення кримінального провадження проти "опозиціонера" Михайла Добкіна.

Представників  від «Блоку Петра Порошенка»  - радника президента Ірину Геращенко, від «Народного Фронту"  – радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко, військового експерта Дмитра Тимчука  жодного разу не підписували як партійців.

Маніпуляція – це повтори прямих мов. Із репліки можуть почати випуск новин чи анонс, а тоді повторити ті ж слова політика в основній новині. У випуску 16 вересня президент Петро Порошенко висловив свою позицію щодо підписання угоди про асоціації з ЄС. Промова тривала 32 сек. Після узагальнень ведучої  - із цієї ж промови дали повтор на 4 сек: "Ми витримали цей потужний тиск і не піддались на жоден шантаж".

Із 20 вересня з’явилась рубрика, в якій експерти і політтехнологи аналізують парламентську кампанію, розповідають про передвиборчі маніпуляції і порушення.

 

ТРК "Україна", програми "Події" та "Події тижня"

Щоденна програма "Події" триває 45 хв.  Підсумкова "Події тижня" 1,5 год, а з 28 вересня збільшилася до 2,5 год. Окремою частиною випуску стартував проект "Дебати".

Частка виборчого контенту становила 28%.

Канал  висвітлював вибори достатньо активно і порівняно збалансовано.

Найбільше інформації – про діяльність уряду (майже 23%) та президента (17,5%). Серед політичних партій активно представлена позиція "Опозиційного блоку" (понад 16%) та "Блоку Петра Порошенка" (12,6%). Найменше інформації – про "Радикальну партію" (0,8%) та "Громадянську позицію" (0,2%).

Найбільше  позитивної тональності – про "Опозиційний блок".

Найбільше критики – про уряд.

Партія "Опозиційний блок" мала також найбільше прямої мови. Майже так само активно слово надавали урядовцям та представникам "Блоку Петра Порошенка".

Найменше прямої мови отримала "Радикальна партія".

Представники "Громадянської позиції" та "Сильної України" не мали можливості висловитися на каналі  - їхньої прямої мови ТРК "Україна" не подавав.   

Новини насичені та динамічні. Більшість випусків починалися із новин про ситуацію на Донбасі. Інформаційна політика каналу у висвітленні виборів достатньо виважена. Не зловживають негативом, майже не використовують оціночних суджень та грубих маніпуляцій. Надає можливість висловити свою позиції різним політичним партіям - у кожній програмі до студії запрошують одного-двох експертів.

У новинах на ТРК "Україна" можна виокремити кілька особливостей подачі інформації:

"Джинси" - сюжетів із явними ознаками замовних - на каналі небагато. Здебільшого це короткі, малоінформативні новини, що складаються із підводки та прямої мови про партію "Батьківщина". Кілька сюжетів замовного характеру були проти Ігоря Коломойського, губернатора Дніпропетровщини. У них завуальовано подавалася негативна інформація.

Власник використовує медіа для своїх інтересів. У кожному випуску подають сюжет про діяльність гуманітарного штабу фонду Ріната Ахметова "Поможем".

Переважно канал повідомляє, з якою партією політик іде на вибори, якщо він балотується.

У власних інформаціях ТРК "Україна" діяльність уряду та президента подає нейтрально або в тональності близькій до позитивної:

"Громкими аплодисментами, радостно и с распростертыми объятьями встретили премьера Яценюка на Генасамблее ООН. Чтобы выслушать месседжи нынешней украинской власти, многие делегаты прождали до позднего вечера" (ТРК "Україна", "Події" 25.09.14).

Канал більш прихильно ставиться до "Опозиційного блоку". Протягом вересня гостями студії були: двічі Вадим Рабинович, Тетяна Бахтеєва, Олександр Вілкул,  Юрій Бойко, Нестор Шуфрич, Наталія Королевська – представники блоку, що входять до першої десятки виборчого списку.

Є маніпулятивна тема, яка простежувалася у кількох випусках – поділ політичних сил на "партії миру" та "партії війни". Як "партія миру" позиціонує себе "Опозиційний блок".

У сюжеті 19.09.2014 журналісти зробили огляд  - хто з якою ідеологією йде на вибори, хто належить до "партії миру", а хто до "партії війни". Кілька разів програма поверталася до слів Ріната Ахметова про потребу переговорів у вирішенні конфлікту на Донбасі. У "Подіях тижня" 21.09.2014 теза миру – була центральною. Явно простежується медіа-ефект "повтор інформації" – послідовне нав’язування однієї думки. Наведемо тези, які стосуються теми "суспільство потребує миру". Вони звучали упродовж усього випуску:

- Початок програми: сьогодні світ відзначає день миру

- За результатами соцопитування, 49% українців за вирішення проблем Донбасу мирним шляхом, і тільки 10% – за вирішення воєнними методами.

- Коментар соціолога Євгена Копатька: "Запрос на мир есть всегда"

- Тема парламентських виборів. Ведучий: "Принадлежность к так называемой партии войны скоро перестанет приносить дивиденды. Но и отстаивать мирный путь – миссия не из простых".

- Ведучий говорить, що донедавна голоси в підтримку війни заглушали ті, які просили миру: "Озабоченные собственной популярностью политики, не могли не идти на поводу у общества… И кто взял на себя неблагодарную миссию призывать к миру, когда все призывали к войне".

- Блок інформації про позицію бізнесмена, мільярдера Ріната Ахметова, який "пошел против общественного мнения" - з цитатами із його виступів та інтерв’ю: "Все закончиться переговорами. Но кто вернет матерям детей?".

- Питання ведучого до гості студії, Тетяни Бахтеєвої із "Опозиційного блоку": "Трудно было отстаивать  мир, корда все хотели войны?".

- Ще два коментарі – з позитивною оцінкою Ахметова, який закликав до миру.

 

У підсумковому випуску "Події тижня" 28 вересня стартував проект "Дебати". Її формат – запланований як політичний, але не виборчий. Для дискусії запрошують двох політиків. Вони обговорюють одну тему. У програмі були дві пари опонентів. Тему "Для чого потрібна люстрація?" обговорювали міністр юстиції, кандидат у депутати від партії "Народний фронт" Павло Петренко та комуніст Спірідон Кілінкаров. Оскільки ведучий озвучив партійну приналежність міністра юстиції – то у цій програмі урядовець фігурував як чиновник, який представляє позицію партії – тобто урядовець-агітатор.  У другій частині на тему "Як зберегти єдність країни?" дискутували "свободівець" Олександр Мирний та Вадим Рабінович із "Опозиційного блоку".

Діяльність президента переважно представлена у контексті виконання посадових обов’язків. Позиція урядовців, які беруть участь у виборах  - частково як представників партій.

Віце-прем’єр Володимир Гройсман, який балотується від "Блоку Петра Порошенка", у розмові проявляв явну прихильність до президента, а не до уряду. За час міні-інтерв’ю він 4 рази послався на ініціативи, рішення та доручення президента, і один раз побіжно згадав Кабінет міністрів.

30 вересня канал подав цілком позитивний сюжет про Арсенія Яценюка – який можна розцінювати як піар прем’єрської партії "Народний фронт", хоч у сюжеті жодним чином партійна складова не була вказана. Однак і смислових акцентів на урядові ініціативи теж не було: 

 Прем’єр Арсеній Яценюк із міністром МВС Арсеном Аваковим (який теж балотується від "Народного фронту") приїхав у частину Нацгвардії перевірити підготовку війська до зими:

- бійцям роздали нову зимову форму

- показали зразок мобільної казарми із туалетами

- чиновники обіцяють, що до 10 жовтня усі вояки матимуть зимове обмундирування

- на нові броньовані авто грошей не шкодують – 10 "кугуарів" відправлять на Донбас. Машини добре себе зарекомендували під час бойових дій.

- Яценюк навприсідки прямо на вулиці спробував консерву із сухпайка, якими забезпечені гвардійці.

Сюжет на цю ж тему, хоч і не з такими позитивними акцентами, показав і канал TVi, що теж є однією з ознак замовності матеріалу.

 

TVi, програми "Сьогодні" та "Сьогодні. Тиждень"

Щоденна програма тривалістю 40 хв. Підсумкова – близько 1 год. Частка виборчого контенту становила 23%.

Канал  висвітлював вибори достатньо активно, але незбалансовано. 

Найбільше інформації про діяльність уряду (майже 43%). Про президента майже 20% інформації.

З політичних партій  – лідирує "Блок Петра Порошенка" (14,5%). Також активно представлена позиція "Батьківщини" (8,6%) та "Народного фронту" (7,7%).

TVi  не забезпечив партіям рівний доступ до медіа -  про "Свободу" трохи більше 1% інформації, а про "Громадянську позицію", КПУ, "Опозиційний блок", "Сильну Україну" – менше 1%.

Найбільше  позитивної тональності – про діяльність президента та уряду. А також більше за інші партії позитиву – у "Народного фронту".

Найбільше критики – про уряд. 

Партія "Блок Петра Порошенка" та урядовці мали найбільше прямої мови.

Не отримали можливості висловитися в ефірі представники чотирьох партій: «Опозиційний блок», «Громадянська позиція», КПУ, «Сильна Україна». Пряма мова представників "Радикальної партії" – тільки 6 сек.

Найбільше на каналі представлена позиція "Блоку Петра Порошенка"  та "Батьківщини". Однак ця інформація стосується не стільки діяльності партій, як позиція їх представників щодо інших суспільних проблем. Партія "Батьківщина" – отримала значну кількість інформації за рахунок розмови у студії з адвокатом ув’язненої льотчиці Надії Савченко, яка є першим номером у списку партії. А також роботи тимчасової слідчої комісії по розслідуванню трагедії в Іловайську, яку очолює Андрій Сенченко з "Батьківщини". Однак ця інформація не стосується напряму позиції політичної сили. Те саме можна сказати про інформацію щодо "Блоку Петра Порошенка". Її часто представляли Микола Томенко, Ірина Геращенко, Віталій Кличко, Ольга Богомолець. Теми розмов переважно не стосувалися партійної діяльності.

Очевидної прихильності до політичних партій на каналі не простежується. В один тиждень переважає інформація про "Блок Петра Порошенка", на другий – "Народний фронт". Є незначна симпатія до уряду та партії прем’єра. Тричі за один тиждень говорили про реформу міліції – представляли відеоролик, який оприлюднив міністр МВС Арсен Аваков. З десяток разів звучала позиція радника міністра МВС і кандидата від "Народного фронту" Антона Геращенка. Він був і гостем студії 24 вересня. Кілька разів у репортажах з Донбасу подавали коментарі Андрія Парубія, колишнього секретаря РНБО, а нині кандидата від партії прем’єра.

Політиків представляють за посадами або професійною діяльністю – експерти, радники, лідери громадських організацій, волонтери. Але не подають інформації про партію, від якої кандидат іде на вибори. Наприклад, Оксану Білозір, яка брала участь в обміні полоненими біля Донецька  - представили як співачку і волонтерку. Вона балотується за списком партії "Блок Петра Порошенка".

У сюжеті  про з’їзд партії "Сильна Україна" Сергія Тігіпка допущена емоційно забарвлена лексика, що дає негативну оцінку політичній силі. Слова журналіста:  "Сильна Україна" пригріла у себе вихідців із Партії регіонів". (12.09.2014, TVi, "Сьогодні"). Слово "пригріла" – асоціюється зі сталим виразом "пригріла змію на грудях".

 

ВЕРЕСЕНЬ. Частка виборчого контенту від загальної кількості інформації

(у порядку спадання)

ТРК "Україна"                      28%

TVi                                        23%

Інтер                                      21%

ICTV                                       20%

Перший національний         15%

5 канал                                  12%

СТБ                                        14%

1+1                                         17%

 

15-30 вересня

               

ПРЯМА МОВА

Інтер

СТБ

Tvi

ТРК "Укр"

1+1

Перший нац

5 канал

ICTV

                 

Порошенко (президент)

880

349

327

245

903

361

298

472

Яценюк (прем’р + уряд)

220

310

600

1364

1046

1134

843

614

Турчинов (спікер)

18

72

59

36

819

69

170

72

«Блок Петра Порошенко»

1429

43

944

1366

691

93

113

847

«Народний фронт»

637

77

534

850

304

70

143

137

ВО «Батьківщина»

975

52

153

170

27

28

194

248

«Радикальна партія»

717

0

6

17

18

0

16

27

«Опозиційний блок»

1074

18

0

1611

37

0

30

93

«Громадянська позиція»

302

0

0

0

0

0

0

50

«Свобода»

422

0

80

485

16

19

93

60

КПУ

7

41

0

345

0

0

0

21

«Самопоміч»

0

64

15

121

399

0

0

16

«Сильна Україна»

310

0

0

0

0

0

0

394