укр eng

Звіт за результатами моніторингу волинської преси за період 29.09.-5.10.2014


З 29.09.2014 по 05.10.2014
Медiа: Преса
Регiон: Волинська область

Звіт за результатами моніторингу волинської преси за період 29.09.-5.10.2014

В порівнянні з попереднім періодом, значно збільшилася кількість матеріалів виборчого спрямування на сторінках волинської преси. Саме в друкованих виданнях найбільше розміщено матеріалів політичних партій та кандидатів самовисуванців. Частка виборчого контенту від загальної кількості інформації становить в межах 40 – 60 %, залежно від видання.

Зокрема, традиційно, найбільше інформації цього тижня дісталося кандидатам самовисуванцям по мажоритарних округах, найменше – спікеру ВР Олександру Турчинову.  Саме самовисуванці отримали найбільше інформації позитивного та нейтрального змісту. Найменше позитивних згадок було про спікера Олександра Турчинова, нейтральних – про Радикальну партію Олега Ляшка.  Найбільше критики цього тижня отримав Блок Петра Порошенка, найменше – Радикальна партія.

Найактивніше на сторінках преси висвітлювалася військова тема, йшлося також про соціально-економічне становище країни, піднімалися питання місцевого значення. Тема виборів цього тижня була пріоритетною, інформація, зокрема, й агітаційного змісту часто публікувалася на перших сторінках преси. Зокрема, у газеті «Сім’я і дім» на першій сторінці розмішено фото кандидата по ВО № 22 Ірини Констанкевич, нижче – кандидата по цьому ж округу – Анатолія Грицюка. На першій сторінці газети Волинь опубліковано фото та текст кандидата в нардепи по ВО № 20 Юрія Цейка. В інших друкованих виданнях  аналогічна інформація опублікована на другій та третій сторінках.

Попередній аналіз матеріалів дозволяє зробити висновок про те, що волинські ЗМІ забезпечили відносно рівний доступ до медіа, адже на сторінках преси представлені майже всі учасники виборчих перегонів.

Найактивніше тема виборів висвітлена в газеті «Відомості». Зокрема, тут опубліковано аналітичний матеріал під назвою «Волинь, не помились у виборі». Хоча матеріал побудований на критиці чи не всіх політичних сил, проте важко назвати його упередженим. Автор швидше застерігає виборців, аби ті не продавали власних голосів. Щоправда, в цій же газеті опубліковано ряд матеріалів, які є агітаційними та не мають жодних відповідних позначок.  Серед них: «Сергій Тігіпко: порожні обіцянки влади – погана заміна роботі й хлібу, які влада відбирає у людей», «Зарплати українців можна індексувати вже сьогодні» (Опозиційний блок), «Україна може стати аграрним «Кувейтом» (партія «Заступ»). Усі статті побудовані на критиці діючої влади та закликах виборців змінити ситуацію, підтримавши на виборах вказані політичні сили.

Найменше інформації на виборчу тематику в газеті «Віче». Лише в одній статті «Війну не можна побачити. Її треба пережити» в позитивній тональності висвітлюється діяльність нинішніх народних депутатів та кандидатів в нардепи ВР нового скликання Ігоря Єремеєва. Йдеться про благодійну допомогу бійцям батальйону «Світязь».  Надто позитивний опис діяльності благодійників схиляє до думки, що стаття замовлена їх виборчими штабами: «Визволення полонених, допомога пораненим та їхнім родинам, захист сімей загиблих волинян, забезпечення військових підрозділів захисною амуніцією, новітніми технічними засобами – це далеко не повний перелік того, що було зроблено…». Вкінці автор підводить читача до висновку, що лише вказані політики роблять конкретні справи, допомагаючи солдатам та неодноразово з допомогою побувавши в зоні АТО: «…той, хто пройде це гонило, не займатиметься політиканством. Бо війну не можна побачити, її треба пережити».

Чимало інформації опубліковано у газеті «Вісник+К». Окремі статті подані в рубриці «Вибори», проте далеко не всі. В одному з матеріалів у рубриці «Пожива для роздумів» опубліковано статтю: «У Порошенка виходить по-старому». У ній аналізуються списки кандидатів, які йдуть на вибори від Блоку Петра Порошенка. Проте акцент робиться виключно на людей, які мали відношення до Партії Регіонів чи минулого режиму. Таких кандидатів автор нарахував чимало. Навіть статтю ілюстрували картинкою, на якій зображено символіку «Партії Регіонів». Матеріал має на меті викликати негативне ставлення до Президента та його політичної сили та створити у виборців асоціацію його політичної сили з Партією Регіонів. Вкінці автор підводить читача до вигідного для себе висновку: «Найгірше те, що в його команді пригрілися ті, хто ще вчора клявся у вірності Януковичу… До речі, у цьому контексті нікого не дивує той факт, що Президент і досі не підписав Закон про люстрацію, з такими труднощами ухвалений ВР кілька тижнів тому».

В інших друкованих виданнях («Сімя і дім», «Волинь-нова») опубліковано чимало матеріалів, у яких описуються позитивні здобутки кандидатів по мажоритарних округах, зокрема – Ірини Констанкевич, Степана Івахіва, Ігоря Єремеєва та Сергія Мартиняка. В друкованих виданнях починаються з’являтися політичні програми кандидатів в нардепи. Переважна більшість матеріалів не має маркування «політична реклама», а тому можна сказати, що «джинса» у волинській пресі в окремих виданнях на рівні «40-50 %». Найменше – у «Волині-новій», адже тут майже вся інформація виборчого спрямування  маркована як політична реклама.