укр eng

Звіт за результатами моніторингу Чернігівських інтернет-ресурсів за вересень 2014 року


З 01.09.2014 по 30.09.2014
Медiа: Інтернет
Регiон: Чернігівська область

Загальні тенденції
 
Чернігівські інтернет – ресурси протягом вересня 2014 року висвітлювали вибори досить активно, а також відносно збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 19 – 21 %. Найбільше інформації було подано в нейтральній тональності, найменше у негативній. 
 
Збалансованість представлення головних політичних сил за тональністю зокрема, дає змогу зробити висновок про те, що переважно всі інтернет-ресурси (Події і коментарі, 0462.ua, Високий Вал) забезпечили відносно рівний доступ до медіа політичних сил, що є суб’єктами нашого моніторингу. 
 
Також можна зробити висновок за підсумками даного спостереження, що виборці  отримували достатньої інформації для прийняття усвідомленого рішення, адже в інтернет - виданнях Чернігівської області переважно висвітлювалися новини щодо реєстрації у ЦВК тих чи інших кандидатів від партій, а також їх програм, результати соцопитувань. При цьому слід відзначити, що рекламну інформацію сайти ПіК та Високий Вал подають з позначкою "реклама", тобто читачі чітко  можуть усвідомлювати, що це позиція самої політичної сили, чи кандидата, при чому питома вага такої інформації у загальному обсязі виборчого контенту близько 40-45%. В той же час, сайт 0462.ua взагалі не має позначення замовлених матеріалів, хоча досить часто зустрічаються матеріали, які на інших сайтах йдуть з позначкою "реклама".
 
Посадові особи (Президент України Петро Порошенко, Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, голова Верховної Ради України Олександр Турчинов) були представлені тільки як виконавці своїх посадових обов’язків.
 
Найактивніше інтернет-ресурси згадували про ВО «Батьківщина», Петра Порошенка (як Президента) та «Сильна Україна».
 
Натомість читачі отримали мінімум інформації про партії «Громадянська позиція», «Свобода», «Самопоміч» і «Народний фронт».
 
Про такі політичні сили, як КПУ та «Опозиційний блок» дані інтернет-ресурси взагалі не згадували, або якщо згадували, то такі матеріали були з позначкою «Імідж».
 
Серед об’єктивних матеріалів (не позначених, як реклама) майже всі згадки були у нейтральній тональності, лише діяльність партії "Сильна Україна" та Петра Порошенка як президента, згадувались у позитивній тональності. Натомість негативна тональність зустрічалась у матеріалах щодо ВО «Батьківщина», Блоку Петра Порошенка та П.Порошенка, як Президента України. Найактивніше у нейтральній тональності були представлені ВО «Батьківщина», Петро Порошенко (як Президент), а також «Радикальна партія».
 
При цьому, найбільше рекламних матеріалів розміщено про партії «Сильна Україна», ВО «Батьківщина» та «Блок Петра Порошенка».
 
Зокрема ВО «Батьківщина», «Сильна Україна» та «Радикальна партія» були представлені в контексті новин щодо подій пов’язаних з днем міста, списків кандидатів та промов лідерів. Згадування ВО «Батьківщина» на всіх промоніторених інтернет – виданнях було пов’язано з проведенням сесій міської ради та приїздом Юлії Тимошенко.
 
Спікерами політичних сил були:
• ВО «Батьківщина» - Юлія Тимошенко, Валерій Дубіль (19 місце в списку партії);
• Блоку Петра Порошенка – Валерій Куліч (кандидат по 205 округу), Владислав Атрошенко (кандидат по 206 округу),  Анатолій Євлахов (кандидат по 207 округу);
• «Радикальна партія» – Олег Ляшко;
• «Сильна Україна» – Сергій Тігіпко, Валерій  Хорошковський; 
• «Громадянська позиція» – Ігор Андрійченко (чернігівський ДемАльянс, кандидат по 205 округу);
• «Опозиційний блок» – Юрій Павленко.
 
Досить активно представлені  на сторінках інтернет-видань кандидати мажоритарники –самовисуванці. 
 
Події і коментарі
Інтернет-ресурс «Події і коментарі» досить активно висвітлював політичну компанію, зокрема на його сторінках максимально була представлена ВО «Батьківщина» (нейтральна тональність), мінімально – «Самопоміч» (нейтральна тональність).
У позитивній тональності представлений Петро Порошенко як Президент, у негативній тональності матеріали відсутні.
Решта матеріалів, які розміщувались на сайті з позитивною тональністю були позначені, як реклама. Найбільше рекламних матеріалів було розміщено від кандидата – мажоритарника В.А. Атрошенко. В одному з рекламних матеріалів згадувалась ВО «Батьківщина» в негативному контексті. 
Поодинокі випадки розміщення реклами були від: «Сильна Україна», Радикальна партія» та кандидата – мажоритарника – Анатолія Долеско. 
 
0462.ua
На сторінках цього інтернет - ресурсу максимально представлена  «Сильна Україна», мінімально – «Радикальна партія» (новини є нейтральної тональності).
У позитивній тональності представлена – «Сильна Україна». Статті з нейтральною тональністю відсутні.
Матеріалів із позначкою реклами не було. При цьому прикладом джинси були три статті про «Сильну Україну» (позитивної тональності): «Филипчук: «Сильная Украина» Сергея Тигипко достойна представлять в ВР промышленные регионы юго-востока», «Фесенко: В списке «Сильной Украины» Тигипко только профессионалы, нацеленные на рефомы» та «По результатам соцопроса партию «Сильная Украина» Тигипко поддерживают более 6% украинцев» (при цьому у результатах опитування згадуються всі партії, але назва статті вказує саме на «Сильна Україна»).
 
Високий Вал
«Високий вал» досить активно висвітлював виборчу тематику, проте не зовсім збалансовано. Якщо в виборчому контексті представлені майже партії, то пріоритетністю користується ВО «Батькіщина», майже в 4 рази більше ніж інші партії. 
Крім партії ВО «Батьківщина» максимально представлено на сторінках Високого Валу також Петра Порошенка (як Президент), мінімально – «Свобода» та «Сильна Україна» (новини є нейтральної тональності).
Матеріалів у позитивній та негативній тональності не було представлено.
На сайті розміщено значну кількість рекламних матеріалів, найбільше матеріалів про  ВО «Батьківщина», «Опозиційний блок», «Сильну Україну», а також поодинокі матеріали про «Радикальну партію» та про потенційних кандидатів – мажоритарщиків.
 
Таким чином, слід відмітити, що найбільша кількість інформації на виборчу тематику знаходиться в інтернеті. Цьому сприяє  оперативність та конвергентність інтернет-видань.