укр eng

Звіт за результатами моніторингу Чернігівської преси за вересень 2014 року


З 01.09.2014 по 30.09.2014
Медiа: Преса
Регiон: Чернігівська область

Загальні тенденції

 Чернігівська друкована преса впродовж періоду з 1 по 30 вересня 2014 року висвітлювала вибори не дуже активно, але відносно збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 20%. Найбільше інформації було подано в нейтральній тональності,  майже не було новин – в негативній.

 Збалансованість представлення головних політичних сил загалом за тональністю зокрема, дає змогу зробити висновок про те, що переважно всі газети (Весть, Деснянка вільна, Гарт, Деснянська правда) забезпечили відносно рівний доступ до медіа політичних сил, що є суб’єктами нашого моніторингу. У газеті Вісник Ч у своєму тижневому номері від 25.09.2014 політичні сили представлені також рівно, але майже  усі статті  були з позначкою «Трибуна», що означає проплачений матеріал.  За обсягом в друкованій пресі найбільше було матеріалів, що стосувалися ВО "Батьківщина".

 Також можна зробити висновок за підсумками тижневого спостереження, що виборці не змогли отримати достатньої інформації для прийняття усвідомленого рішення, адже в друкованих виданнях Чернігівської області переважно висвітлювалися новини щодо заяв та промов лідерів партій, їх бачення на політичне та економічне становище України, коментарії та бачення прийнятті законів 16 вересня про особливий статус ДНР та ЛНР.  Також активно розміщувалися матеріали, переважно в позитивній тональності, щодо діяльності кандидатів-мажоритарників від партій та самовисуванців.  Залишається тенденція вибору тем для виступів – аналіз та критика роботи Президента та Уряду, зокрема виставлення останніх в негативній тональності.  

Посадові особи, а в пресі згадувався Президент України Петро Порошенко,  спікер Верховної Ради України О.Турчинов та Прем’єр-міністр А.Яценюк, були представлені тільки як виконавці своїх посадових обов’язків.

 Найактивніше на шпальтах Чернігівських газет були представлені ВО «Батьківщина»,  Блок Петра Порошенка та «Сильна Україна».

Натомість читачі отримали мінімум інформації про «Громадянська позиція», «Опозиційний блок» та «Свобода».

Про такі політичні сили, як КПУ та «Самопоміч» у вересні газети Чернігівської області взагалі не інформували.

 Найбільше позитивної тональності отримали Блок Петра Порошенка, «Радикальна партія» та  «Опозиційний блок».  В той же час критикували ВО «Батьківщина» та Петра Порошенка, як виконавця своїх повноважень на посаді Президента України. Найактивніше у нейтральній тональності були представлені ВО «Батьківщина», «Народний Фронт», та «Сильна Україна». У негативній тональності газети згадували про кандидата в депутати Ігоря Рибакова.

 Зокрема ВО «Батьківщина», «Радикальна партія» та «Опозиційний блок» були представлені в контексті новин щодо підписання Закону про надання ДНР та ЛНР особливого статусу, а також економічної ситуації в країні.

 Спікерами політичних сил були:

  • ВО «Батьківщина» - Юлія Тимошенко, Валерій Дубіль (19 місце в списку партії);
  • Блоку Петра Порошенка – Валерій Куліч (кандидат по 205 округу, Владислав Атрошенко (кандидат по 206 округу),  Анатолій Євлахов (кандидат по 207 округу);
  • «Радикальна партія» – Олег Ляшко;
  • «Сильна Україна» – Сергій Тігіпко, Ігор Мазепа;
  • «Свобода» – Олег Тягнибок;

·         «Громадянська позиція» – Ігор Андрійченко (чернігівський ДемАльянс, кандидат по 205 округу);

  • «Опозиційний блок» – Олександр Вілкул, – Вадим Рабинович (голова партії «Центр»), Сергій Ларін (Партія розвитку України)

 Весть

«Весть» впродовж 15-30.09.2014 року висвітлювало виборчий процес дуже мало, пріоритетністю представлення видання впродовж тижня користувалися ВО «Батькывщина» , Блок Петра Порошенка, «Опозиційний блок»

Максимально представлено ВО «Батькывщина», мінімально – «Громадянська позиція» та «Радикальна партія». У позитивній тональності найбільше представлений Блок Петра Порошенка, найменше – Сильна Україна. У нейтральній тональності представлена найбільше ВО «Батьківщина», «Громадянська позиція» та «Радикальна партія». У негативній тональності представлена тільки ВО «Батьківщина.

Головними темами були початок виборчих перегонів (представлення в газетах 18.09 та 25.09  «Опозиційного блоку» – з’їзд партії, її формування, оголошення списку), прийняття законів  про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донбасу та про амністію учасників подій на Донбасі (спікер Дубіль В., ВО «Батьківщина»), та соцопитування проведене в Чернігові молодіжної організацією «Молодіжний інформаційний центр» (представлені майже усі партії, що моніторяться).

Приклад джинси спостерігався в статтях про представника по 205 округу від Блоку Петра Порошенка – Валерія Кулича та кандидата-самовисуванця по 205 виборчому округу – Анатолія Долеска (при чому в газеті від 25.09 на першій шпальті).

Вісник Ч

«Вісник Ч» висвітлював виборчу кампанію досить активно, проте майже увесь матеріал був проплачений, що позначено відповідною позначкою. Пріоритетністю представлення видання впродовж тижня користувалися ВО «Батьківщина» , Блок Петра Порошенка, «Сильна Україна».

На сторінках цієї газети максимально представлено ВО «Батьківщина» (майже удвічі більше ніж решта партій, мінімально – «Громадянська позиція».  У позитивній тональності найбільше представлений Блок Петра Порошенка, найменше – Сильна Україна. У нейтральній тональності представлена найбільше ВО «Батьківщина», «Громадянська позиція» та «Радикальна партія».

Впродовж 15-30.09.2014 року  було опубліковано чотири статті, що стосувалися ВО «Батьківщина» (інформація про з’їзд партії, основні тези передвиборчої програми, референдум про вступ до НАТО, а також про ситуацію в середині Чернігівської обласної ВО «Батькіщина»)

Багато інформації було про «Сильну Україну», «Радикальну партію» Олега Ляшка та «Опозиційний блок». Майже скрізь у цих матеріалах зазначалось: інформування виборців про кампанію кожної з політичних партій, заклики їх лідерів, формування списків кандидатів, а також думка про  сьогоднішнє соціально-економічне становище  в країні та шляхи його покращення.

 Гарт 

«Гарт» висвітлював виборчу кампанію політичних сил досить різноманітно, проте тенденція преси Чернігівщини зберігається.  Пріоритетністю представлення залишається ВО «Батьківщина», трохи менше матеріалу опубліковано в контексті «Сильної України», «Радикальної Партії», а також Блоку Петра Порошенка. 

На сторінках цієї газети максимально представлено ВО «Батьківщина» , мінімально – «Народний фронт». У позитивній тональності представлено «Народний фронт», «Опозиційний блок» (допомога переселенця зі Сходу) та «Сильна Україна».  У нейтральній тональності представлена найбільше ВО «Батьківщина», мінімально – «Народний фронт».

Вперше на Чернігівщині в друкованій пресі зустрічається стаття про «Свободу». В номері від 25.09 розгорнуте інтерв’ю Петра Порошенка, як Президента України, про війну на Донбасі.

Деснянка вільна

«Деснянка вільна» не дуже багато уваги приділяла виборчому процесу. Найбільше уваги було приділено Радикальній партії Олега Ляшка, а також ВО «Батьківщина» та «Народний фронт». «Народний фронт» згадувався в інтерв’ю з комбатами від партії щодо посилення обороноздатності країни. 

У нейтральній тональності максимально представлена «Батьківщина», мінімально – «Радикальна партія». В позитивній  тональності – «Радикальна партія», мінімально – «Опозиційний блок».

Крім того, як «джинса» розміщено матеріал про кандидатів-самовисуванців, зокрема по 210-му округу Микола Рудьковський та по 208 – Валентин Запорощук (частково в позитивній тональності – допомога військовим в зоні АТО).

В газеті під позначкою «Позиція» розмішено статті «Радикальная партия идет побеждать» та «Три дня с Олегом Ляшком», що вказує на розміщення рекламного матеріалу «Радикальної партії».

Деснянська правда

«Деснянська правда» на протязі 15-30.09 активно висвітлювала політичні партії в виборчих перегонах.  Проте пріоритетністю користувалися «Батьківщина», Блок Петра Порошенка, трохи менше – «Народний фронт» та «Громадянська позиція».

В нейтральній тональності максимально висвітлено «Батьківщина», мінімально – «Громадянська позиція». В позитивній тональності лише Блок Петра Порошенка. 

На сторінках цієї газети максимально було представлено кандидата-мажоритарника по 205 округу Анатолія Долеска. Матеріал розміщувався на першій сторінці без будь-яких позначок і мав найбільші розміри.

Також видання розмістило дві статті про створення нової політичної сили «Народний фронт» та інтерв’ю з народним депутатом Валерієм Дубілем (ВО «Батьківщина»). Одним із питань поставлених кореспондентом В.Дубілю було про вихід з партії його заступника О.Кодоли, який зараз очолив обласну організацію «Народний фронт». Цікаво, що інтерв’ю розміщено на 3 сторінці, а про створення нової партії на 6.  

У негативній тональності газета у двох номерах поспіль інформувала про кандидата-мажоритарника Ігоря Рибакова.

Приклад джинси в статтях: «Хліборобський і життєвий  форсаж Валерія Куліча» та «До сусідньої Городнянщини», де в позитивній тональності описується діяльність Валерія Куліча та Анатолія Євлахова  (представника по 205 та відповідно по 207 округу від Блоку Петра Порошенка).