укр eng

Звіт за результатами моніторингу загальнонаціонального радіо 1-30.09.2014


З 01.09.2014 по 30.09.2014
Медiа: Радіо
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Загальні тенденції

Загальнонаціональне радіомовлення протягом зазначеного періоду висвітлювало передвиборчу кампанію відносно не збалансовано та недостатньо активно. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була близько 5 %. Найбільше інформації було в нейтральній тональності, найменше — в позитивній.

Якщо на початку місяця відомості про вибори подавались про результати соціологічних досліджень настроїв виборців, з’їзди партій, роз’яснювальні сюжети про роботу ЦВК та проведення виборів в проблемних регіонах, то до кінця вересня порівняно збільшилась активність застосування медіа маніпуляцій та кількість матеріалів із ознаками замовних. Варто зазначити, що у більшості випадків при оприлюдненні соціологічних даних медіа не дотримувались професійних стандартів та не вказували, наприклад, кількість опитаних чи статистичну похибку.

Найбільше ефірного часу виділили Петру Порошенку та Арсенію Яценюку як посадовим особам. Вони стали лідерами й за часом виділеним на пряму мову. Посадові особи були представлені як виконавці, так і як агітатори. Хоча напряму як агітатор був представлений лише Петро Порошенко на радіо «Вести» (ефір від 25 вересня) в контексті проведеної ним прес-конференції. Зокрема, експерт Віталій Балабал відзначає: «Головний меседж, який був, якщо все узагальнити, те що «моя партія йде на вибори і вона буде виконувати все те, що я обіцяю».

Партії «Батьківщина» були приділено значно більше ефірного часу, ніж іншим партіям: в контексті розгляду справи Надії Савченко та парламентської діяльності партії. Про цю партію було найбільше інформації в позитивному та нейтральному тонах.

В негативній тональності найчастіше згадували такі партії: «Блок Петра Порошенка», «Народний фронт», «Радикальна партія Олега Ляшка», «Батьківщина».

 Незбалансованість  представлення партій, як загалом, так і за тональністю, дозволяє стверджувати, що за даний період рівний доступ до медіа був забезпечений недостатньо.

Радіо переважно аналізували список кандидатів до українського парламенту та реактивно реагували на діяльність певних партій, аналітичних матеріалів було недостатньо.

Частка виборчого контенту від загального контенту новин на радіостанціях (подано в порядку спадання)

«Ера ФМ»               6 %

УР1                          5 %

Радіо «Вести»       4 %

 

УР1, Інформаційно-аналітична програма, 19.05–19.30 (програма виходить лише в будні дні)

В новинах УР1 найменше звучало інформації про партії та вибори, але варто відзначити, що після новинних випусків кілька разів на тиждень звучить трьоххвилинна програма «Передвиборчий щоденник», де розповідається про перебіг передвиборчої кампанії.

Найчастіше на радіо згадували Арсенія Яценюка та уряд, Петра Порошенка. Вони виступали як виконавці обов’язків.

Інформація про вибори та партії була представлена частково. Найбільше ефірного часу приділили партії «Батьківщина». Переважно згаданими були кандидати від окремих партій, які в певному контексті виступали як експерти чи коментатори подій (Антон Геращенко та Юрій Береза з Народного фронту, Андрій Сенченко з «Батьківщини», Сергій Лещенко з Блоку Петра Порошенка). Згадки про Партію «Батьківщина» стосувалися справи льотчиці Надії Савченко. 

Серед використаних маніпуляційних прийомів було створення позитивного та негативного образу, маніпулювання версткою.

В ефірі УР1 відверто критикували КПУ, партію «Сильна Україна» та «Опозиційний блок» за кандидатів із «заплямованою» репутацією. Тоді як у програмі за 30 вересня позитивний імідж Марії Матіос із Блоку Петра Порошенка створювався завдяки її участі в допомозі одному раненому на Сході вояку.

Також простежується тенденція до висвітлення діяльності уряду та Президента в позитивному світлі. Зокрема, в сюжеті про поїздку до Маріуполя Олександра Турчинова та Арсена Авакова (високопосадовці балотуються від «Народного фронту») розповідається: «Спікер Верховної Ради Олександр Турчинов та очільник МВС Арсен Аваков сьогодні відвідали Маріуполь. Вони побували на двох блокпостах, розмовляли з особовим складом, а також ознайомилися з безпілотниками, які отримала українська армія від волонтерів. Високопосадовці назвали Маріуполь стратегічним містом і наголосили, що його оборона є пріоритетною…». Створюється позитивний образ політиків, хоча конкретні заяви не наводяться, що дає нам підстави вважати цей інформаційний привід є недостатньо вагомим.

В сюжеті від 8 вересня звучить критика Мінського протоколу від Юлії Тимошенко, яка не збалансована думками інших політиків чи експертів.

 

«Ера ФМ», Інформаційна програма, «Віхи тижня», 19.00–19.30

У виборчому контенті радіо «Ера» відчутною була тематична незбалансованість. Значний відсоток становила інформація про діяльність уряду, президента. Серед партій найактивніше представленими були «Радикальна партія Олега Ляшка», «Опозиційний блок», «Батьківщина». Натомість відсутніми були сюжети про «Самопоміч», «Громадянську позицію». Проте в саме в ефірі «Ери ФМ» найбільше звучало сюжетів про підготовку до виборів та перебіг кампанії.

Серед матеріалів передвиборної тематики, представлених в радіовипусках, 18 вересня був і сюжет  про проведення моніторингу ЗМІ перед парламентськими виборами 2014 року. Йшлося зокрема про кількість досліджуваних медіа, можливість використання ЗМІ як майданчика для політичних маніпуляцій. Були використаними й коментарі Олександра Чекмишева та Наталії Лігачової.

Серед маніпуляційних прийомів, використаних протягом указаного часу, були формування позитивного іміджу, створення асоціацій, ефект останнього слова, маніпуляція радіоверсткою.

У програмі за 25 вересня під час інформування про прес-конференцію Президента України, використовувалися посилання на узагальнені анонімні джерела, емоційні висловлювання та асоціації: «Як свідчать практично всі соціологічні опитування, дії президента більшість вважає адекватними, його кадрові призначення не всіх задовольняють. Загалом же оцінка Петра Олексійовича в очах і серцях українців може бути схарактеризована як віра в «доброго царя»» (з акцентуванням на «віра в доброго царя»).

Одним із методів маніпулювання вважаємо закінчення новинних випусків інформуванням про діяльність конкретних партій. У програмах за 25 вересня  йшлося про те, що радикали вважають підвищення цін на метро економічно не обґрунтованими, вони вимагають проведення ревізії та інформування громадськості з цього питання. Випуск за 30 вересня завершувався інформуванням про заяву одного з лідерів «Опозиційного блоку»: «Одним із пріоритетів програми Опозиційного блоку є розвиток промисловості, підтримка вітчизняного виробництва, збереження традиційних та пошук нових ринків. Це дозволить створювати нові робочі місця, збільшити заробітну плату та наповнити бюджет, - про це заявив під час відвідування Чорноморського суднобудівного заводу один з лідерів опозиції Олександр Вілкул. Говорячи зокрема про суднобудування, Олександр Вілкул наголосив, що опозиція пропонує дати суднобудівникам кредити і держпідтримку, щоб вони відновили старі зв'язки і знайшли нові ринки». Вважаємо інформаційним привід недостатньо вагомим, щоб висвітлювати передвиборну діяльність партії на загальнонаціональному рівні.

Маніпуляція радіоверсткою використовувалася у програмі за 29 вересня. Йшлося про те, що партія  «Батьківщина» виступає за референдум щодо вступу України до НАТО. Повідомлення мало позитивний характер, бо перед ним наводилися результати опитування українців щодо можливості вступу до НАТО (більшість виступали за). Двічі протягом двічі протягом одного тижня подавали партію «Батьківщина» як активного учасника благодійності (про Юлію Тимошенко, яка разом з дочкою пожертвувала дорогоцінну книгу на благодійну акцію; згадка про те, що директор військового госпіталю подякував партії «Батьківщина» за допомогу).

Партія «Батьківщина» у своїй пропаганді активно використовувала ім'я Надії Савченко. Зокрема у випуску за 30 вересня наводилися слова адвоката льотчиці Марка Фейгіна: «Те, що партія "Батьківщина" довірила Н. Савченко бути першим номером у списку, виводить справу проти льотчиці на вищі щаблі, і за її порятунок тепер будуть боротися значно більше людей».

Серед матеріалів з ознаками замовності було повідомлення про те, що Олег Ляшко продав свій автомобіль для допомоги армії: «Аби допомогти фронту, лідер Радикальної партії Олег Ляшко продав свій автомобіль RangeRover. За нього депутат виручив 70 тисяч доларів, які вже спрямовані бійцям АТО. Гроші пішли на потреби спецбатальйонів «Свята Марія», «Луганськ-1», 25-го батальйону територіальної оборони «Київська Русь» та 72-ї бригади ЗСУ. На виручені кошти було придбано автомобілі КаМАЗ та МАЗ, 100 бронежилетів, бушлати, термобілизну, спальні мішки та інші необхідні речі».

Звучали в ефірі й емоційні вислови: «журналісти звернули увагу на непевність у словах урядовця» (про Володимира Гройсмана).

 

Радіо «Вести», «Вечерние новости», 18.00–19.00
(програма виходить лише в будні дні)

В ефірі радіо «Вести» найактивніше критикували діяльність Петра Порошенка, як Президента, так і партійця. Найбільше звучало інформації про партію «Батьківщина»,  до того ж кількість негативних і позитивних згадок однакова. У випадку з іншими партіями, то лише про «Народний фронт» звучало більше позитиву, ніж негативу. Критикували також «Блок Петра Порошенка» та «Радикальну партію Олега Ляшка». Не звучала в їхніх ефірах інформація про «Громадянську позицію».

Радіо «Вести» найактивніше вдавалось до медіа-ефектів та маніпуляцій. Зокрема, до зухвале плекання негативного образу, замовчування, маніпуляцій версткою та емоційних висловлювань.

Щодо озвучених списків кандидатів від партій  звучав такий сюжет: «В армии жалуются на то, что информация в средствах массовой информации искажается. Победы военных часто приписывают совершенно другим батальонам, а отдельные главнокомандующие пиарятся на гибели военнослужащих — об этом заявил главный старшина вооруженных сил Украины прапорщик Александр Косицкий». Далі йде його емоційний коментар, який підтверджує озвучену ведучим думку. Після короткої замітки про обмін полоненими одразу в ефірі звучить інформація про комбатів батальйонів й учасників АТО, які балотуватимуться до Верховної Ради, яка відповідно сприймається негативно.

Схожим способом, через вибудувану послідовність сюжетів і коментарів, була подана й інформація про журналістів і громадських діячів, що балотуються в парламент: спочатку була сформована думка, що такі «новачки» будуть неефективно виконувати обов’язки парламентарів, а тоді аж озвучено перелік головних кандидатів партії «Сильна Україна», які переважно є досвідченими політиками.

В ефірі від 25 вересня програма розпочинається з відомостей про проведену Петром Порошенком прес-конференцію, та перед тим, як окреслити її основні теми, в ефірі звучить негативний коментар експерта: «Головний меседж, який був, якщо все узагальнити, те, що моя партія йде на вибори, вона буде виконувати все те, що я вам обіцяю», «Я, на жаль, ще раз переконуюсь, що адміністрація Президента перетворилась на піар-агенство», «Абсолютно правильні речі були озвучені Президентом, але я наголошую, що він не другий і не третій [хто дає подібні обіцянки]», «…на цій конференції була передвиборча кампанія…». Усі подальші позитивні та нейтральні фрагменти сприймаються в контексті сказаного раніше, тобто в негативному світлі.