Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу Полтавського телебачення (1 – 30 вересня 2014 р.)
Моніторинг включає аналіз 2 телеканалів:
– обласний державний телеканал “Лтава”
– кременчуцький приватний телеканал “Візит”
Мета дослідження: з’ясувати чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про кандидатів в нардепи та партій для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час позачергових парламентських виборів 2014 року. А також чи мають кандидати рівний доступ для представлення своєї позиції на телеканалах регіону.
Об’єкти моніторингу – діяльність кандидатів та партій із найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями, а також таких, що представляють основні рейтингові політичні сили:
Окрім того, відстежувалася діяльність президента П.Порошенка, спікера парламенту О.Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з метою виявлення можливої агітаційної діяльності на посадах на користь своїх партій та блоків.
У дослідженні інформація розрізняється за трьома тональностями: нейтральна, позитивна та негативна. Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють матеріали на глядача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки кандидата (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).
Загальні тенденції.
Впродовж вересня полтавське телебачення, що підлягає моніторингу-ОДТРК “Лтава” та ПТК “Візит”, не надто активно висвітлювали хід підготовки до парламентських виборів. Особливо це стосується ПТК “Візит”, де було проведено лише одне виборче ток-шоу «Наголос».
А ось ОДТРК “Лтава” крім виборчих новин майже щоденно подавала інформацію, що стосувалася діяльності Президента України та Уряду в напрямку стабілізації ситуації в країні.
Що стосується діяльності політичних партій, то на телебаченні акцент більше робився на полтавчан та кременчужан, які можуть або потрапили в передвиборчі списки основних політичних сил та намажоритарників - самовисуванців, які активно включилися в передвиборчу кампанію.
Пріоритетності представлення за цей період у ЗМІ політичним партіям не надавалося, натомість значно більша увага до Петра Порошенка та Арсенія Яценюка зумовлена виконанням ними своїх посадових обов’язків.
З середини вересня на Лтаві з’явилася реклама політичних партій та мажоритарників. Вся політична реклама на Лтаві маркується відповідно до законодавства.
Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю дає змогу зробити попередній висновок, що ТБ не змогли забезпечити рівний доступ до медіа всім політичним силам та не надали виборцям можливості отримати достатньо об’єктивної інформації для прийняття рішення.
Інформматеріали переважно висвітлювали дії та заяви політиків, а не надавали аналіз виборчих програм, відмінності між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили.
Знаки
Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Більшість матеріалів в ефірі висвітлено у позитивній тональності міститься про Президента Порошенко (311 сек).
Пріоритетності представлення:
Президент Порошенко – 85,6%
КПУ -4%
Свобода – 2,8%
Радикальна партія – 2,5%
Громадянська платформа – 1,6%
Сильна Україна – 1,6%
Яценюк – прем’єр – 1%
Блок Петра Порошенка – 0,5%
Турчинов – спікер – 0,4%
Теми
Прес конференція Порошенка регіональним ЗМІ
Представлення кандидатів мажоритарщиків по Кременчуку на ток шоу «Наголос» на Візиті
Закон «Про люстрацію»
Підписання договору з ЕС та його ратифікація в парламенті
Візит Президента в США
Спікери.
· Яценюк
· Турчинов
Ляшко
Тігіпко
Тягнибок
· Кандидати мажоритращики по Кременчуку
Опис маніпуляцій та медіаефектів.
На ОДТРК “Лтава” та ПТК “Візит” у вересні медіаефектів та манфіпуляцій не помічено.
На Лтаві ці рекламні сюжети відокремлені від основого блоку новин і містять рекламну позначку. На Лтаві відбувалися прямі ефіри, під час яких закликів голосувати за того чи іншого кандидата чи партії не було.
Проте в «Кременчуцьких новинах» простежується перевага Юрію Шаповалову, який зараз є діючим нардепом і наприкінці вересня став кандидатом в нардепи.
На Візиті пройшло ток-шоу «Наголос», де в студії сиділи більшість кандидатів мажоритращиків та списочників.