Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальнонаціональні інтернет-видання за минувший місяць досить мляво висвітлювали політичні перегони, а також відносно не збалансовано. В загальному обсязі новин частка виборчого контенту не переважала половини. Найбільше матеріалів було подано нейтральної тональності, а найменше позитивної.
З незбалансованості представлення політичних гравців можна зробити висновок, що сайти забезпечили їм недостатній доступ до медіа.
Також можна зробити попередній висновок, що виборці не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення завдяки тому, що медіа приділяли більше уваги міжнародним зустрічам Президента та урядовців, подіям на сході країни та аналізу 100-деаного строку правління Петра Порошенка і Володимира Кличка аніж аналізу виборчих програм кандидатів.
Навряд чи виборці мали змогу прийняти усвідомлене рішення оскільки медіа хоч і надавали аналіз виборчих програм, проте приділили цим новинам дуже мало уваги. Здебільшого новинна стрічка була наповнена повідомленнями про дії та заяви політиків, та їх передвиборчих штабів.
Також слід відмітити, що на волевиявлення громадян також впливала «політична міграція» кандидатів по різних політичних партіях.
Посадові особи на чолі з Президентом частіше були представлені як виконавці своїх обов’язків ніж як агітатори.
Серед партій, що потрапили до вибірки, найактивніше сайтами висвітлювалась діяльність партій ВО «Батьківщина» та Блок Петра Порошенка. Натомість найменше новин було оприлюднено про Громадську Позицію.
Найбільше симпатій на свою адресу у вигляді позитивно забарвлених новин отримав Петро Порошенко, як виконавець своїх безпосередніх обов’язків. Натомість найбільш негативно висвітлені дії партії Президента – Блока Петра Порошенка.
Партія ВО «Батьківщина» найчастіше була представлена в контексті новин про першого номера свого виборчого списку – надію Савченко. Президент та Прем’єр країни висвітлювались в контексті новин про їх візити до політиків інших країн.
Лідери політичних сил найчастіше виступали їх спікерами.
2. По кожному окремому ЗМІ
«Українська правда»
Видання досить активно висвітлювали політичні перегони, проте подання новин було не завжди збалансованим та в основному подано реактивно, у вигляді повідомлень про дії та заяви претендентів. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин приблизно дорівнює половині. Найбільше інформповідомлень нейтральної тональності, а найменше негативної. Незбалансованість представлення кандидатів дозволяє зробити попередній висновок, що сайтом не надано їм достатній доступ до медіа.
В зв’язку з тим, що сайт більше публікував новин про заяви та дії кандидатів ніж про передвиборчі програми політиків, виборці не мали змоги прийняти усвідомлене рішення.
Всі посадовці, окрім Президента, були представлені як виконавці своїх обов’язків.
Найактивніше висвітлювались дії партій ВО «Батьківщина» та Блока Петра Порошенка. Натомість найменше новин оприлюднено про Народний Фронт та ВО «Свобода». Найбільше симпатій та антипатій у вигляді позитивної та негативної тональностей отримав на свою адресу Петро Порошенко, як виконавець обов’язків Президента.
«Лівий Берег»
Висвітлення політичних перегонів сайтом було пасивним. Інформація про учасників політичних перегонів подавалась відносно не збалансовано. Частка виборчого контенту з-поміх інших новин була значно менше половини. Інформаційна стрічка сайту здебільшого забарвлена нейтрально, найменше повідомлено подано в негативній тональності.
Виборці не могли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення в зв’язку з тим, що сайт не розглядав передвиборчі програми кандидатів та не аналізував діяльність уряду, а просто реактивно подавав заяви політиків.
Серед посадових осіб лише Президент виступав агітатором своєї політичної сили, решта урядовців були представлені як виконавці своїх обов’язків.
Єдиним лідером з висвітлення стала партія ВО «Батьківщина», інформації нейтральної тональності про яку майже в тричі більше ніж відповідних матеріалів про найближчого опонента – блока Петра Порошенка. Найменше згадується діяльність Комуністичної партії Украйни та партії Самопоміч. Найбільше критики у вигляді негативно забарвлених новин отримав Уряд країни, а з-поміж партій , що увійшли до вибірки – «Сильна Україна»
«Кореспондент.нет»
Сайтом «Кореспондент.нет» подано найбільше інформації про Парламентські вибори. Подання новин найбільш збалансоване з-поміж сайтів, що потрапили до вибірки. В загальному обсязі новин частка виборчого контенту приблизно на рівні половини. З-поміж новин поданих сайтом переважають нейтрально забарвлені.
Збалансованість представлення політиків, зокрема за тональністю, дає змогу зробити висновок, що сайт забезпечив їм відносно рівний доступ до медіа.
Виборці мали достатньо інформацій для прийняття усвідомленого рішення за рахунок того, що сайтом періодично розглядалися передвиборчі програми кандидатів, а не тільки заяви політиків.
Серед посадових осіб лише Арсеній Яценюк був представлений лише як виконавець своїх обов’язків, а Петро Порошенко та Олександр Турчинов виступали як агітатори своїх політичних сил.
Лідерами з висвітлення в нейтральній тональності стали партії Опозиційний блок та блок Петра Порошенка. А найменше сайт подав новин про Самопоміч.
Негативно поданих новин найбільше наведено на адресу партії Петра Порошенка.
«Цензор.нет»
З-поміж інших сайтів, що увійшли до вибірки, видання можна виділити я таке, що оприлюднило найбільше матеріалів негативної та позитивної тональностей. Висвітлення передвиборчого процесу протікало досить пасивно та не збалансовано. Частка новин з виборчою тематикою в загальному контексті перевищує половину. Нейтральне забарвлення новинної стрічки сайту переважає інші тональності.
Незбалансоване висвітлення передвиборчого процесу дає змогу зробити впевнений висновок, що сайтом забезпечено недостатній доступ до медіа.
Виборці не мали достатньо інформації, для прийняття усвідомленого рішення, оскільки деякі партії висвітлювались тільки негативно, а деякі згадувалось лише в статтях про соціологічні опитування.
Лише Петро Порошенко виступає як агітатор своєї політичної партії, решта урядовців згадуються як виконавці своїх обов’язків.
Більшість уваги сайт приділив партії ВО «Батьківщина» та Блоку Петра Порошенка. Найменше матеріалів подано на адресу партій «Громадської позиція» та «Радикальна партія», яка, до речі, згадується лише негативно.
Лідером за висвітленням негативних новин являється Блок Петра Порошенка. Позитивно забарвлених матеріалів незначна кількість, в основному на адресу Петра Порошенка.