Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу Полтавських ЗМІ (1-30 вересня 2014 р.)
Моніторинг включає аналіз 2 полтавських видання:
– Всеукраїнська громадсько-політична газета “Зоря Полтавщини” (засновники: трудовий колектив редакції, облрада та ОДА)
– Загальнодержавне інформаційно-політичне видання “Вечірня Полтава” (приватне видання)
Мета дослідження: з’ясувати чи надають ЗМІ повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про кандидатів в нардепи та партій для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час позачергових парламентських виборів 2014 року. А також чи мають кандидати рівний доступ для представлення своєї позиції у ЗМІ.
Об’єкти моніторингу – діяльність кандидатів та партій із найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями, а також таких, що представляють основні рейтингові політичні сили:
Окрім того, відстежувалася діяльність президента П.Порошенка, спікера парламенту О.Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з метою виявлення можливої агітаційної діяльності на посадах на користь своїх партій та блоків.
У дослідженні інформація розрізняється за трьома тональностями: нейтральна, позитивна та негативна. Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють матеріали на глядача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки кандидата (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).
Загальні тенденції.
Впродовж 1 – 15 вересня полтавська преса, що підлягає моніторингу-газети “Зоря полтавщини” та “Вечірня Полтава” висвітлювала вибори відносно пасивно. Найбільше інформації було в позитивній тональності, а найменше у негативній і все при тому, що ці матеріали розміщувалися на правах реклами. Такі матеріали були подані про Радикальну партію Олега Ляшка, «Батьківщину», Опозиційний блок, Сильну Україну.
РПЛ — про Ляшка на передовій, «Батьківщина» була представлена у контексті що вона «веде на вибори нову команду»; «Сильна Україна» - що вона має найкращих «Бійців економічного фронту»; а «Оппозиционный Блок идет на выборы, чтобы защитить жителей юго-востока».
Також можна зробити попередній висновок, що виборці не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення за рахунок завдяки реактивному, а не аналітичному висвітленню кампанії, коли медіа переважно висвітлювали дії та заяви політиків і передвиборчих штабів, а не надавали аналіз виборчих програм, відмінностей між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили.
В негативній та нейтральній тональності статей не було.
На перших шпальтах газет без прав реклами не були представлені ніякі партії.
В середині вересня ЗМІ активно включилися у висвітлення ходу підготовки та проведення процедури парламентських виборів. Але наприкінця місяця ЗМІ Полтавської області знизили активність висвітлювали процедури парламентських виборів.
Що стосується діяльності політичних партій, то акцент більше робився на полтавчанах, які можуть або потрапили в передвиборчі списки основних політичних сил та на мажоритарників - самовисуванців, які активно включилися в передвиборчу кампанію.
Більшість матеріалів носили не аналітичних характер а рекламний і якщо «Зоря Полтавщини» маркує ці матеріали, то «Вічірня Полтава» - ні.
Крім того, «Зоря Полтавщини” також активно висвітлювала загальнодержавні події стосовно виборів чи то діяльності високопосадовців - Президента України та Уряду, Верховної ради.
Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю дає змогу зробити попередній висновок, що ЗМІ не змогли забезпечити рівний доступ до медіа всім політичним силам та не надали виборцям можливості отримати достатньо об’єктивної інформації для прийняття рішення.
Інформматеріали переважно висвітлювали дії та заяви політиків, а не надавали аналіз виборчих програм, відмінності між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили.
Знаки
Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Більшість матеріалів висвітлено у позитивній тональності міститься про Президента Порошенка. Він же є лідером матеріалів з негативом.
Найбільше уваги ЗМІ приділили Президенту – 61,1%.
Загальне представлення виглядає таким чином:
Теми
Родина Президента надала армії допомогу на 1,8 млн грн
Україна ратифікувала угоду з єс
Опозиційний блок — альтернатива діючій владі
Радикальна партія йде перемагати
Три дні з Ляшком
Сильна Україна відмовилася об’єднуватися з ПР
Рудьковський критикує Порошенка
Батьківщина веде до парламенту нові обличчя
Візит порошенка до США
Зустріч Президента з дипломатами
Яценюк в ООН
Андрій Матковський у команді Президента
Порошенко дає інтервю телеканалам
Вілкул о ситуації в країні
Тимошенко о доньасі. НАТО
Тигипко про промисловість
Спікери.
Опис маніпуляцій та медіаефектів.
«Зоря Полтавщини” маркує рекламні матеріали невеличким символом у вигляді руки з ручкою, а в ісходних даних пише, що матеріали з цією позначкою друкуються на правах реклами.
“Вечірня Полтава” взагалі не маркує матеріали, які носять явно рекламний характер, подаючи їх, як інформаційні події.
Проте, що це є реклама вказує показний приклад: в обох газетах надрукований матеріал «Матковський – у команді Президента». «Зоря Полтавщини» маркує його, як рекламу. А «Вечірня Полтава» не маркує.
Загалом варто наголосити на повній незбалансованості представлення головних політичних гравців як за кількісними показниками також і тональністю зокрема.