укр eng

Звіт за результатами моніторингу закарпатських друкованих ЗМІ за вересень


З 01.09.2014 по 30.09.2014
Медiа: Преса
Регiон: Закарпатська область

Перша половина вересня в закарпатських ЗМІ була бідною на новини та публікації, які стосувалися б політичних сил та кандидатів, що йдуть на вибори. Траплялося, що видання подавали загальну інформацію про ймовірні вибори, згадували кандидатів, які балотувалися на попередніх перегонах. Інша тенденція, яка прослідковувалася в окремих газетах: видання послідовно піарили свої засновників, які у подальшому подали документи як мажоритарними. Це, зокрема, газета «Закарпатська правда», яка щономера подавала об’ємні статті про екс-губернатора, екс-очільника обласної ПР Олександра Ледиду в якості мецената/обласного депутата та газета «РІО», яка просуває інтереси екс-мера С.Ратушняка та у негативі подає інформацію про місцевих політичних «олігархів» родини Балог (які керували виборами П.Порошенка на Закарпатті та балотуються від Блоку Порошенка як мажоритарними).

Газети: Вже з другої декади «виборче життя» у друкованих ЗІМ пожвавішало, але не у всіх. Газета «РІО» почала розміщувати виборчу джинсу від О.Ляшка, «Батьківщини» та С.Тігіпка. Статті по півшпальти саме цих політпартій на різноманітну тематику. Зокрема, такі:. «Батьківщина» ініціювала вступ до НАТО», «І.Мосійчук, екс-заступник командира спецбатальйону «Азов» розповідає, як провів три дні з Ляшком (все у піднесено-позитивному патріотичному ключі), «Тігіпко розповідає, що парламент вперше буде без комуністів».

Газета «Закарпатська правда зосередилася на екс-лідері ПР О.Ледиді. Найменш активною у передвиборчій агітації була за цей період газета «Новини Закарпаття», яка більше інформувала про життя та досягнення офіційної влади області, оскільки є її її друкованим органом.

Вже з другої половини вересня, закарпатські газети на відміну від інтернет - ЗМІ активно включилися і оприлюднення агітаційної інформації. Відчувається замовлення київських структур, це стосується таких політ сил як «Батьківщина», «Радикальна партія», «Сильна Україна», спеціальних відміток немає, джинса процвітає. Досить багато замовних антиматеріалів про Блок Порошенка,  в газеті «РІО», яка традиційно друкує джинсу зі знаком «-«. Попередні вибори такі публікації стосувалися УДАРУ та Кличка).

Треба зазначити, що друковані видання оминули постать П.Порошенка в якості президента і зосередилися більше на Блоку Порошенка. Саме  у друкованих ЗМІ можна відслідковувати використання маніпуляційних технологій. Зокрема, у газеті «РІО» подано саркастичний матеріал «Пижити по-новому» - підбірка дій нинішнього президента (не називаючи його) та вказання негативних наслідків від цих дій. Це ж видання опублікувало ще один саркастичний матеріал, який «кидає тінь» на Порошенка: йдеться про родину Балог (трьох братів та одного кузена) які йдуть мажоритарниками від Блоку Порошенка. «Прихильники клану Балог обурені, що Порошенко підтримав тільки чотирьох братів» - пише видання.

Щодо мажоритарників, то у друкованих ЗМІ у вересні з’явилася прихована реклама декого з них, зокрема у газеті «Закарпатська правда» чимало площі було виділено екс-голові Закарпатської ОДА Олександру Ледиді, який , як вже тепер відомо, балотується по виборчому округу №68 ( у позитивній тональності). Також часто згадувався в одній з газет ще один мажоритарник – Віктор Балога (та й інші брати Балоги, які балотуються всією родиною), але вже у негативній тональності.

Найбільше площі у вересні у друкованих ЗМІ було виділено Блоку Прошенка, Сильній Україні. Проте, 80% інформації про Блок Порошенка було у негативній тональності, а про Сильну Україну – у позитивній. У значній мірі, але трохи менше статей стосувалося Ю.Тимошенко та Батьківщини. Найменше згадували про Свободу.

У позитиві лідером стала Сильна Україні і Тігіпко, у негативі - Блок Порошенка та сам Президент. У нейтральній тональності найбільше йшлося про Народний фронт, найменше – про Батьківщину.